Pražští strážníci na nákupech. Pořídili si desítky nových motorek

ZprávyPražskýDEN.cz22. března 20181 minuta čtení

Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Městská policie hlavního města Prahy získala pro své motorizované hlídky nové motorky. Stroje, které jsou speciálně upravené pro policejní službu, byly ve středu strážníkům předány za účasti Libora Hadravy, radního pro bezpečnost a prevenci kriminality.

„Důvodem pro tento krok není jen nezbytná modernizace vozového parku Městské policie. Jeho obnovou totiž dochází také k výraznému snížení nákladů na údržbu a opravy motorek. Naší snahou bylo rovněž tak sjednotit značky a typy motocyklů, které strážníci k výkonu služby používají. Jsem za to pochopitelně rád, protože ve všech těchto případech pokračujeme v nastaveném trendu, jak co nejlépe hospodařit se svěřenými prostředky města,“ uvedl Libor Hadrava.

V současné době vozový park pražských strážníků čítá celkem 95 motocyklů. Nově pořízených 44 motorek nahradí 51 starších, které byly nakoupeny v letech 2000 až 2010. Jedná se o stroje HONDA CB500x a skútry HONDA PCX125.

Dodavatelem motorek i skútrů je společnost MCH, s.r.o., od které pražská městská policie na základě veřejné zakázky nakoupila celkem 26 motocyklů a 18 skútrů za celkovou cenu cca 7,8 mil. korun bez DPH. Je novinkou, že poprvé v historii městské policie byly nakoupeny motocykly jako policejní speciály, tedy jako celek včetně majáků, sirén a reflexních polepů.

Nepřehlédněte

Televizní Vánoce. Stanice odhalují programové plány na letošní svátky • Během vánočních svátků se diváci neodlepí od televizních obrazovek. Česká televize a TV Prima již prozradily, jaké pohádky a filmy letos chystají pro diváky.

Nová štědrovečerní pohádka Kouzelník Žito.

Deratizace v Praze pro letošek končí. Byla úspěšná, potkani se nepřemnožili • Za přísných bezpečnostních a hygienických opatření probíhala letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě.

2. 2. 1868: Jak se žilo ve vězení za císaře pána? Trestanci museli tvrdě makat! • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

OBRAZEM: Hasiči likvidovali požár kamionu. Z tahače nezbylo skoro nic • Pražští hasiči dnes nad ránem vyjížděli k požáru kamionu odstaveném na parkovišti v ulici Českobrodská v Praze 9.

Praha patří mezi města s největším podílem zeleně na světě • Podíl parků, lesů a další zeleně je v Praze třináctý největší mezi městy na světě. Vyplývá to z indexu HUGSI za rok 2020, který mapuje městskou vegetaci. Při jeho zpracování prověřila společnost Husqvarna celkem 155 měst z 60 zemí světa.

Vyhořelý kostel sv. Michaela bude dočasně chránit konstrukce • Toto úterý začne stavba konstrukce nad kostelem sv. Michaela v Kinského zahradě na Petříně, který 28. října 2020 vyhořel. Konstrukce bude krýt poškozený kostel následující dva roky, než bude objekt odborně zrekonstruován.

Proč se blonďaté dětské vlasy v dospělosti většinou změní na tmavé • Mnoho lidí má v dětství zcela jinou barvu vlasů než v dospělosti. Stalo se to i vám nebo vašim dětem? Řeč není o procesu šedivění, kdy ustává tvorba barvicího pigmentu, ale o případech, kdy se zářivě blonďatá dětská hlavička během dospívání změní na tmavě hnědou. Víte, proč k tomu dochází?

30. 1. 1889: Telefony v Praze, výměra vodného a nakažlivé nemoci • Kolik bylo na konci předminulého století v Praze telefonních linek? Na čem se usnesla tehdejší městská rada? A jaké povinnosti mají nově starostové obcí? Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Prvňáci a druháci se dnes vrátili do školních lavic • Žáci prvních a druhých tříd a děti ze speciálních škol se dnes vrátili zpět do lavic. V České republice se rozvolňování opatření řídí protiepidemickým systémem s pravidly pro pátý stupeň. Pokud se bude epidemický vývoj i nadále zlepšovat, zpět do škol by se na prezenční výuku mohli vrátit prioritně žáci devátých ročníků a maturanti. Na střední školy by se při čtvrtém stupni vrátila praktická výuka s omezením počtu do dvaceti lidí.

I zvířata mají sny, tvrdí vědci. O čem se zdá vašemu pejskovi? • Vědci z celého světa díky pokročilým metodám potvrzují to, o čem se diskutuje už od antických dob. Našim čtyřnohým miláčkům se během spánku nejspíš zdají sny podobné těm lidským. Má to ale háček...

2. 3. 1868: Kdo skutečně vynalezl ruchadlo? Spory o autorství jsou snad u konce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Dláždění Dláždění v Praze, jež posud konalo se buď na účet obce neb na účet některé z obou plynáren, převezme nyní obec sama ve svou správu, jen aby všeliké dlaždičské práce byly stejny a rychle se prováděly. Dozor nad dlažbou na Starém, Novém i Židovském městě povede pan rada Bláha a dlaždení řidit bude p. Bock. – Pražský denník, 2. 3. 1868 Nehoda Včera dopoledne vkročil do týnského chrámu Páně jistý mladík maje za to, že na dobro uhasl doutník, kterýž do náprsní kapsy uschoval. Doutník však ještě hořel a mladík za chvíli byl upozorněn na zápach hořící látky. Hned si rozepnul kabát a s ustrnutím shledal, jak se mu spod něho kouř valí. Rychlým svleknutím kabátz a uhašením hořící části ušel mladík dalšímu nebezpečí. – Pražský denník, 2. 3. 1868 [related-post id="6378"] Kdo jest pravým vynálezcem ruchadla? Výtečný ten nástroj, jimžto učiněn v orbě nesmírný pokrok, přivlastnili sobě mnozí lidé potahujíce bez práva na sebe čest jeho nalezení. Teď zjištěno svědectvími věrohodnými a nepochybnými, že nálezci jsou čeští rolníci a řemeslníci, bratranci Veverkové z Rybitví, kteří nález ten učinili již v letech 1818-1819. Těmto tedy patří čest. – Pražský denník, 2. 3. 1868 Kezditlačitel Předevčírem večer hnal kýs honák několik volů malostranskou branou mostní. V tu chvíli, když s klienty svými zahýbal se kolem věže mostní, jeden z volů splašil se a přitlačil honáka tak důrazně ke zdi, že ubohý značně porouchán sklesl k zemu a odnešen býti musel. –Národní listy, 1. 3. 1868 Pražané budou mít plovárnu Občanská plovárna pod Letnou počne se již v těchto dnech budovati, a již dnes se začne s přípravními pracemi. – Pražský denník, 2. 3. 1868

Česká televize pořádá ve svém sídle na Kavčích horách Den otevřených dveří • Ve středu 8. května budete mít jedinečnou šanci si prohlédnout, kde a jak vznikají známé televizní pořady. Česká televize pořádá ve svých studiích V Praze, Brně a Ostravě již tradiční Den otevřených dveří.

Horoskop na středu 24. března. Stáváme se tím, co si o sobě myslíme • Zajímá vás horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu na dnešní den? Podívejte se, co vám hvězdy radí tentokrát.

Norwegian spustí novou pravidelnou linku z Prahy do Göteborgu • Letecká společnost Norwegian Air Shuttle oznámila, že od 27. dubna 2018 spustí novou pravidelnou linku do švédského Göteborgu. Aerolinka bude z Letiště Václava Havla Praha létat Boeingem 737-800 pro 186 cestujících dvakrát týdně – v úterý a v pátek v dopoledních hodinách. Díky nové lince získá Praha další pravidelné spojení do druhého největšího švédského města. Očekává se, že novou linku může využít více než 16 tisíc cestujících v obou směrech. [related-post id="6569"] Aktuálně do Göteborgu létají několikrát týdně České aerolinie, přímo nebo s mezipřistáním v Hamburku.

2. 12. 1889: Budiž světlo! Na Žižkově začalo fungovat veřejné elektrické osvětlení • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Letošní miliontá návštěvnice Zoo Praha dostala hezký dárek • Ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy Miroslav Bobek dnes přivítal miliontého návštěvníka roku 2018. Stala se jím Jana Urbanová z Prahy. „Syn má rád zvířata, takže v pražské zoo jsme letos už potřetí. To, že jsme přišli jako miliontí, je obrovské překvapení,“ uvedla paní Urbanová při přebírání certifikátu. „Už se těším, až se pořádně podívám, co všechno jsme dostali, ale momentálně mám největší radost z rodinné permanentky.“ Celoroční rodinnou vstupenku paní Urbanová jistě využije, i dnes přišla do Zoo Praha nejen se synem, ale také s rodiči, babičkou, sestrou a jejími dětmi. Tentokrát byli ovšem nadšení nejen z nevšedních zážitků v zoo, ale i ze spousty dárků, kterým vévodil velký plyšový gepard. Nechyběly suvenýry ze Zoo Praha nebo dárkové tašky a koše od jejích partnerů. Celá rodina Urbanových si pochvalovala i další připravený bonus – noční prohlídku až pro 15 osob, díky níž budou moci nahlédnout do života zvířat po zavírací době. [related-post id="12093"] Paní Urbanová prozradila, že s rodinou navštěvuje Zoo Praha pravidelně ve všech ročních obdobích. Sama má nejradši lvy, malého syna Péťu fascinují sloni, hroši a plameňáci. Po dnešku si všichni nejspíše oblíbí i lachtany – součástí programu, který pro rodinu pražská zoo připravila, bylo totiž také speciální setkání s těmito hravými ploutvonožci. Miliontého návštěvníka Zoo Praha přivítala letos pouze o dva dny později než loni. Tropické letní teploty se tedy na návštěvnosti projevily mnohem méně, než se očekávalo.

Paní Jana Urbanová, která přišla do Zoo Praha letos jako miliontá v pořadí, přebírá se synem Péťou od ředitele Miroslava Bobka plyšového geparda a další dárky.

Poloviční vstupné do pražských muzeí a galerií pro držitele Lítačky • Praha chce podpořit kulturní instituce a přilákat do nich nové návštěvníky. Držitelé karty Lítačka tak mohou v červenci a srpnu navštívit vybraná pražská muzea a galerie s 50% slevou na vstupném.

Lítačka funguje v Praze od roku 2016.

Kofein může i zabíjet. Bezpečná dávka je pro každého individuální • Bez šálku oblíbené kávy si řada lidí nedokáže představit začátek dne. Není to jen rituál, kávu pijeme i kvůli povzbudivým účinkům kofeinu. Tuto látku řadíme mezi návykové stimulanty. Ve světě bylo zaznamenáno hned několik případů lidí, kteří to se závislostí na kofeinu přehnali a málem přišli o život. Jak velká dávka může člověka zabít?

4. 11. 1889: Přejeté dítě, mrtvola bez hlavy a utonulá mladá dívka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

24. 1. 1868: Další hrůzné detaily o vraždě mladého chlapce na Letné • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.