Proměna zastávek MHD začíná. Hotovo má být do dvou let

13. prosince 2021 ∙ 13:16
Kristián Vích
Foto: Technologie hl. m. Prahy

Nové přístřešky, lavičky, koše nebo informační tabule. Praha oficiálně začala s postupnou proměnou zastávek MHD. Zbrusu novou podobu jich dostane do dvou let téměř sedm stovek. První už mohou cestující využívat v Praze 13 na zastávkách Píškova a Velká Ohrada.

Podobu prvků městského mobiliáře určila mezinárodní designerská soutěž. Autorem návrhu je studio Olgoj Chorchoj. Vzhledově budou zastávky vypadat stejně jako prototyp, který stojí od roku 2019 na Palackého náměstí. K drobným změnám došlo pouze v konstrukčních detailech.

Foto: Technologie hl. m. Prahy
Foto: Technologie hl. m. Prahy

„Obnova zastávkové sítě v Praze bude pozvolná – potrvá necelé dva roky. Postupně se vymění kus za kus. Nebude tedy nutné rozkopat celou Prahu a řešit, že by najednou v celé Praze na cestující na zastávkách pršelo nebo na nich nemohli čekat či nastupovat,“ uvedl pražský radní Jan Chabr.

[related-post id=“29237″]

Vybrané přístřešky budou mít i reklamní plochu v podobě LED obrazovky s proměnnou intenzitou podsvícení tak, aby se mohla reklama ve večerních a nočních hodinách utlumit.

„Bude možné měnit její obsah online, pokud bude například nutné reagovat v případě nepředvídatelných událostí a bezodkladně informovat občany. Moderní médium umožní i větší podíl informací o kultuře, sportu a jiných veřejně prospěšných zájmech,“ vysvětlil Tomáš Jílek, předseda představenstva společnosti Technologie hl. m. Prahy (THMP), která má výměnu a stavbu nových zastávek na starosti.

Foto: Technologie hl. m. Prahy

„Přístřešky vzniknou i na rekonstruovaných a nově stavěných tramvajových tratích. Městské části budou navíc moct požádat o umístění přístřešků tam, kde dříve nebyly,“ dodal místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.

Zdroj: Tisková zpráva THMP

X Zavřít