Rok 1891: Hejno kobylek usmrtilo francouzského badatele

23. května 2021 ∙ 12:04
Kristián Vích
Foto: Unsplash

Hrozivá smrt postihla jednoho francouzského přírodovědce v roce 1891 v Alžírsku. Obrovské hejno kobylek ho ve spánku obklopilo a následně usmrtilo. Přečtěte si, jak o tragédii informovaly tehdejší české noviny.

Usmrcen kobylkami

Přinesli jsme těchto dnů telegrafickou zprávu, že francouzský přírodozpytec Kunkel d’Herculaire byl v Alžíru, kam byl vyslán, aby studoval spousty spůsobené kobylkami, kobylkami usmrcen. Avšak poněvadž nebylo bližších podrobností, zdála se zpráva ta velice dobrodružnou a pravdě nepodobnou.

Teprve nyní přináší časopis »Paris« zprávu, jež vyvrací všechny pochybnosti o hrozném konci francouzského učence. Kunkel, jenž byl podnikl výlet do Sidi Eralu, aby tu hledal vajíčka kobylek, položil se k 11. hod. dopolední unaven dusným vedrem pod keř, kdy usnul. Zdá se, že pak byl probuzen náhle se přivalivším hejnem kobylek. Mraky, jež hmyz ten tvořil, byly tak husté, že zastiňovaly oblohu a že Kunkel byl jimi úplně obklopen.

Nešťastník povstal, ale neustále dopadal na něho hotový déšť kobylek. Marně snažil se zachránit se rozšlapáním kobylek, rovněž marný byl pokus, zapálit keř. Volání jeho zaniklo neslyšeno. Konečně zdá se, že klesl a zadusil se pod hustou vrstvou kobylek, jež se byla na něho sesypala.

Ke 3. hod. odpolední táhly kobylky dále. Když se někteří lidé z kmene Kamé odebrali na místo, aby ohledali škodu, nalezli na hromadě zabitých kobylek mrtvolu francouzského učence. Kunkel narodil se roku 1843 v Paříži a byl profesorem na agronomickém ústavě.

– Národní listy, 22. 5. 1891. Autor neuveden.

X Zavřít