18. 1. 1889: Policie přistihla dvě kuplířky. Zatknout se ale podařilo jen jednu

Před lety v PrazePražskýDEN.cz18. ledna 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Novověké otroctví

V kavárně v Hybernské ulici přistihl ve středu tajný zřízenec policejní dvě ženy, známou kuplířku Matyldu Kreibigovou a majitelku »hostince« v Terezíně Marii Černou, když poslednější chtěla s dvěma venkovskými dívkami odjeti do Terezína a zašantročiti je do rozkřičeného domu. Dívky přišly do Prahy, aby vstoupily do služby. Jsou dosti sličné a nešťastnou náhodou upadly do tenat kuplířky Kreibigové, která je přiměla, aby přijaly službu u hostinské Černé v Terezíně. Než přivolaný strážník se dostavil, zmizela Kreibigová, kdežto Černá byla zatčena a odvedena na policejní ředitelství. – Národní listy, 18. 1. 1889

Novinky ze Žižkova

Městské zastupitelstvo v Žižkově mělo dne 16. ledna 1889 za předsednictví starosty J. M. Wertmüllera schůzi, při jejíž zahájení oznámil předseda, že císař rozhodnutím ze dne 30. list. 1888 svolil, aby chudobinec v Žižkově k poctě jeho panovnického jubilea založený, nazván byl: Chudobinec císaře rakouského a krále českého Františka Josefa I. Ze zprávy městské rady vysvítá, že pokračuje se v upravování sadu na vrchu Žižkově, že se vypsalo ofertní řízení na prodej obecního pozemku v Husově třídě a na pronajetí stavby radnice, mimo to, že se má vypsati ofertní řízení za příčinou prodeje obecního pozemku v ulici Švihovského. Následkem stížnosti, že dopisy z pošty žižkovské stranám pozdě doručovány bývají, usneseno žádati poštovní řiditelství za nápravu. Pokračováno u vyřízení rozpočtu školního pro rok 189) a usneseno schodek 28.064 zl. uhraditi 19prct. přirážkou ku všem přímým daním. Definitivním kancelistou ustanoven Antonín Kříž, a definitivním účetním příručím jmenován pan Josef Kneisl. Pensijní řád městských úředníků rozšířen na ostatní zřízence. Ze 4 žádostí za povolení hostinských živností odporučena jen jedna, a sice zřízení zájezdného hostince v Karlově třídě č. p. 615, kde pokoje pro cestující jsou již upraveny. – Národní listy, 18. 1. 1889

Ministerské nařízení

Ministerstvo vnitra nařídilo, aby každý týden oznamován byl počet novorozených dětí k doplnění týdenních zpráv statistických. Za tou příčinou ukládá se všem porodním babičkám, aby řádným vyplněním oznamovacích lístků, kteréž se jim dodají, počet v každém týdnu narozených dítek, spůsobem na dotčeném ohlašovacím lístku naznačeným včas oznamovaly, při čemž se podotýká, že by proti těm porodním babičkám, které by opominuly tak učiniti, pro nešetření úředních rozkazů zakročeno býti musilo. Ohlašovací lístky lze obdržeti v úřadovně magistrátu číslo 5. v domě 4—1. – Národní listy, 18. 1. 1889

Otrávila se

Anna Mesurerová, 19letá služka, bytem č. 1038–II., seškrábala předevčírem z několika balíčků sirek kostík, jejž v sebevražedném úmyslu s kávou vypila. Byla dopravena do všeobecné nemocnice, kdež včera zemřela, Nešťastná láska dohnala ji k zoufalství. – Národní listy, 18. 1. 1889

Nepřehlédněte

Netradiční bramborové recepty z časů našich prababiček • Brambory jsou dnes poměrně opomíjenou potravinou. Tím, že jsou nenáročné na pěstování, jich naši předci měli dostatek i v dobách neúrody a hladomorů. Dokázaly přitom nejen zasytit, ale i dodat řadu potřebných látek a minerálů. Není proto divu, že ve starých kuchařkách najdeme stovky a tisíce nejrůznějších receptů na jejich zpracování. Přečtěte si výběr receptů z počátku 20. století, které otiskl časopis Česká hospodyně.

Tajný ženský spolek na špehování nevěrných manželů • Žárlivost je stejně stará jako samotná láska. Snad každá žena i muž má své vlastní taktiky, jak případnou nevěru včas odhalit. Kuriózně ale působí zpráva z dobového tisku o jistém spolku berlínských žen. Jejich cílem bylo posvítit si společnými silami na záletné muže. Přečtěte si článek, který vyšel v Národních listech v srpnu 1892.

Triedr

28. 2. 1890: Kdo nezaplatí daň ze psa, o zvíře nenávratně přijde • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 9. 1868: Neopatrná žena se zbavila losu, který později vyhrál • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

23. 9. 1868: Děti Vojtěcha Lanny byly povýšeny do rytířského stavu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

30. 5. 1889: Prahu trápí žebrající děti. Městská rada hledá řešení • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

15. 8. 1890: Na Žižkově řádí epidemie spalniček. Zavádí se opatření • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

6. 2. 1868: Cínařský učedník žil v Praze nespořádaný život. Měl strach, že se to dozví rodiče • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

4. 8. 1890: Zpronevěřené peníze, nešťastný pád a popálená služka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

12. 5. 1889: Sokolská slavnost na Žižkově a rozmary májového počasí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 8. 1890: Podpora chorvatského průmyslu, nové hodiny a zloděj svíček • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 5. 1889: Prohnaná šejdířka, výstava velryby a nedělní klid v kupeckých obchodech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 6. 1890: Muž v hostinci neoprávněně rozdával časopisy. Zatkla ho policie • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

13. 2. 1868: Silný vítr znepříjeňuje Pražanům život, přibývá nemocných • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Podkarpatská Rus tématem nové výstavy v Národním památníku na Vítkově • Národní muzeum ve středu zahájilo v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Podkarpatská Rus – součást našich dějin“, která představuje toto unikátní území v dobových souvislostech. Výstava je otevřena bude pro návštěvníky otevřena až do února 2020.

Medaile Lukáše Krpálka je dočasně vystavena pro veřejnost • Letošní olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek dočasně zapůjčil Národnímu muzeu svou zlatou medaili. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout na výstavě Olympijské Tokio. Příliš času ale nemají. Už 3. října se vrátí zpátky svému majiteli.

Osobnost novináře Julia Fučíka přibližuje nová výstava ReporTvář • Národní muzeum otevírá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů novou výstavu s názvem ReporTvář Julia Fučíka, která bude k vidění od 21. srpna do 31. října 2020 v Národním památníku na Vítkově. Slovní hříčka v názvu výstavy odkazuje na její dvě hlavní linie: Reportáž, psanou na oprátce a vizuální prezentaci Julia Fučíka ve veřejném prostoru.

3. 12. 1889: Osvětlení Žižkova, problémy se sněhem a zastavené vyšetřování • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

28. 5. 1890: Uvažuje se o zavedení povinného tělocviku na středních školách • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 1. 1889: Drastické pokusy na psech. Jak dlouho vydrží naživu bez jídla? • Kvůli vědeckému bádání zemřelo v minulosti už mnoho zvířat. Jeden z kontroverzních pokusů kdysi provedl jistý francouzský vědec. Přečtěte si, o čem se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.