Rok 1904: Nejméně deset mrtvých po vánočním ohňostroji v Itálii

5. ledna 2022 ∙ 06:00
Kristián Vích
Ilustrační fotoFoto: Unsplash

Oslavy příchodu nového roku v Praze se v posledních dvou letech mění. Město zakázalo odpalovat zábavní pyrotechniku v historickém centru a zrušilo i oficiální novoroční ohňostroje. Ať už si o tom myslíme cokoliv, pravdou zůstává, že rachejtle a petardy měly v minulosti na svědomí řadu zbytečných zranění. A některým lidem se dokonce tato zábava stala osudnou. O tragickém případu z Itálie informovaly Národní listy dne 9. ledna 1904.

Neštěstí při vánočním ohňostroji

Kdo zná sváteční zvyky či vlastně zlozvyky v dolní Itálii, zejména kdo byl svědkem plýtvání střelného prachu, jímž se oslavují v každé vesnici na jihu, zejména pak v Neapolsku a v Neapoli samé, svátky vánoční a Nový rok, nepodiví se zprávě, že policie v posledním týdnu před svátky zabavila v Neapoli a předměstích 46.000 petard, zhotovených většinou s přísadou dynamitu. Přes to nebyly třeskot, sykot a bouchání prskavek, raket, žabek atd. o Štědrém večeru menší než jindy a také obvyklá neštěstí nechyběla.

Neobyčejně velké neštěstí událo se v Resině u Portici. Kde se obě obce, rozkošně položené na břehu zátoky mezi Neapolí a Vesuvem, stýkají, nalezá se tak zv. Madonella, nemovitost polou selská, polou městská, sestávající z několika jednopatrových budov, polí, vinic atd. Majitelem usedlosti jest jakýs Giuseppe Ascione, jenž provádí lov ptáků sítěmi ve velkém, jest znám jako zámožný a pro své pohostinství a dobrý rozmar má četné přátele.

[related-post id=“46283″]

Den před Štědrým večerem sešlo se u něho as dvacet přátel, aby popíjeli a mimo to hotovili zakázané dynamitové petardy. Při tom udál se výbuch a všichni přítomní pohřbeni byli v sutinách domu.

Jen lehké stavbě tamějších budov dlužno děkovat, že polovice přítomných vyvázla živa. Ovšem byli mnozí z nich vytažení s těžkými popáleninami a pohmožděninami. Jedenáct nebo dvanáct osob zahynulo a někteří jsou tak hrozně zohaveni, že nebylo možno zjistit jejich osoby. Třesk výbuchu bylo slyšeti do velké dálky a záhy shromáždily se na místě neštěstí velké davy zděšeného lidu.

– Národní listy, 9. 1. 1904. Autor neuveden.

X Zavřít