Dobrý zaměstnavatel si váží svých lidí. Pracujete ve správné firmě?
Foto: Unsplash
Dávno pryč jsou doby, kdy si zaměstnavatelé mohli vybírat z desítek uchazečů o práci. Karta se obrátila a firmy se nyní musí hodně snažit, aby své pracovníky udržely. Jak ale poznat, že si vás zaměstnavatel skutečně váží?
Podle nejnovějších údajů Úřadu práce ČR klesla nezaměstnanost v Česku v září na 3,5 %. Mnohé společnosti se přitom potýkají s akutním nedostatkem pracovních sil, což jim značně komplikuje každodenní provoz. Změnit práci je proto v současnosti mimořádně jednoduché, protože „lidi prostě nejsou“.
Nejčastější motivací zaměstnanců pro změnu zaměstnavatele bývá vyšší finanční ohodnocení. Do hry ale vstupuje i řada dalších faktorů. Jedním z nich je to, jak moc si zaměstnavatel svého zaměstnance váží. Poznat se to dá hned z několika znaků.
Zájem o zpětnou vazbu
Pokud se váš zaměstnavatel zajímá o to, jak se v práci cítíte, je to dobrý signál. V pravidelných intervalech by měli nadřízení zjišťovat, jak vás práce baví, s jakými překážkami se musíte při výkonu povolání potýkat, ale také třeba kde vidíte prostor pro zlepšení nebo zda nepracujete pod tlakem.
Možnosti rozvoje
Zaměstnavatelé by vám měli dát možnost rozvoje vašich dovedností – například v podobě vzdělávacích kurzů a seminářů. V některých firmách nyní dokonce bezplatně poskytují zaměstnancům osobní kouče, kteří pomohou rozvinout se nejen v profesním, ale i v osobním životě. Neklamným znamením, že si vás zaměstnavatel skutečně váží, je také jasně deklarovaná možnost povýšení nebo jiného kariérního posunu.
Osobní přístup
Lidé nejsou stroje. Jejich výkonnost kolísá v závislosti na různých faktorech, jako je osobní, rodinná či zdravotní situace. Dobří zaměstnavatelé tohle vědí a snaží se zaměstnancům vycházet vstříc v momentech, kdy to nejvíce potřebujete – například ve formě mimořádných dnů volna, bezúročných půjček nebo jiné nemateriální pomoci. Dávají vám tak najevo, že ve vás věří a stojí pevně za vámi.
Fair play
Pokud pro vašeho nadřízeného nejsou slova jako respekt, úcta, upřímnost a spravedlnost jen prázdná slova, pracujete v dobré společnosti. Není nic horšího než nepřiznaná zásluha za dobře odvedenou práci, zadávání podřadných úkolů nebo dokonce zesměšňování vaší hodnoty a přínosu pro firmu.
Odměny
Pracovat pro někoho neznamená dělat charitu. Každý zaměstnanec by měl kromě standardního finančního ohodnocení dostávat i mimořádné prémie v situacích, kdy firma zažívá úspěšné časy. Chytří zaměstnavatelé vědí, že bez lidí by skutečného úspěchu nikdy nedosáhli. Odměnou ale nemusí být jen peníze. Může jít třeba i o poukazy na víkendové pobyty, vstupenky na různé akce apod. Čím více je taková odměna ušitá na míru přímo vám, tím více je vidět, jak si vás zaměstnavatel považuje.
Stmelování kolektivu
V práci trávíme třetinu života a mnohé kolegy vidíme často více, než členy vlastní rodiny. I proto je velmi důležité, aby vztahy na pracovišti dobře fungovaly. Zaměstnavatel, který si váží svých zaměstnanců, se snaží je stmelovat. Nemusí to přitom být nutně jen víkendový teambuilding. Stejnou službu často udělá i večerní posezení v dobré restauraci nebo obyčejný jednodenní výlet.