Tady skončit nechcete. Noc na záchytce vyjde opilce pěkně draho

ZajímavostiTomáš Marný6. října 20182 minuty čtení

Foto: Archiv

Je to už více než 67 let. Přesně 15. května 1951 otevřel první pražskou záchytnou stanici v Praze u Apolináře bojovník proti alkoholismu, docent Jaroslav Skála. Věděli jste, že jeho pracoviště je pravděpodobně první svého druhu na světě?

Záchytka u Apolináře se velmi osvědčila a již po testovacím tříměsíčním zkušebním provozu se začaly stavět další u nás i ve světě. Například záchytka v americkém St. Luis má dokonce zmínku o té pražské ve své zakládací listině!

Na nedostatek pacientů si lékaři pražské záchytky nikdy nemohli stěžovat. Tím úplně prvním pacientem ale nebyl Pražan, nýbrž – pouhé tři dny po otevření – ruský námořní inženýr. Dříve bývala záchytka s železnou pravidelností zcela obsazená například na svátek MDŽ nebo na významné svátky jako je Josef nebo Karel.

Opilí soudruzi

Pracovníci záchytky také občas měli pěkně nahnáno, to když v jejich rukou skončil některý z významných komunistických soudruhů a pak museli na kobereček. Za komunismu byli nejčastější skupinou pacientů pražské záchytky instalatéři a s podivem i autoři veršů pro děti. Záchytka v Praze také prováděla rozsáhlý výzkum o chování řidičů pod vlivem alkoholu. Právě díky tomu máme dnes právní úpravu o nulové toleranci alkoholu za volantem.

Zlaté časy zažívaly záchytky na počátku 80. let, kdy jich v celém Československu bylo v provozu 63. Na pražské záchytce bylo mezi roky 1951 až 1981, kdy ji vedl Jaroslav Skála, ošetřeno 180 tisíc lidí, v celé republice pak přibližně milion.

Pražská záchytka se v minulosti od Apolináře přestěhovala do nemocnice Na Míčánkách a dnes ji naleznete v areálu Nemocnice Na Bulovce, kde ji provozuje Městská poliklinika Praha. K dispozici je 22 lůžek ve dvou a třílůžkových pokojích, z toho v jednom pokoji se nachází lůžko pevně připevněné k zemi, kde se kurtují agresivní klienti.

Jak to na záchytce chodí?

Podmínka k přijetí na záchytnou stanici je jen jedna – klient pod vlivem alkoholu nekontroluje své chování, čímž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nebo je ve stavu vzbuzujícím veřejné pohoršení.

Po lékařské prohlídce a dechové zkoušce vás čeká osobní hygiena. Na vystřízlivění je pacientům podáván čaj. Pražská záchytka je zároveň tou nejvytíženější v republice. Ročně se tu prospí více než 5 600 klientů.

A kolik vás noc na pražské záchytce vyjde? Ubytování na záchytce vám zdravotní pojišťovna neproplatí. Připravte si tedy minimálně 1950 Kč. Účet se může i zvýšit, pokud během svého pobytu spácháte nějakou škodu.

Nepřehlédněte

Sňatek v brzkém věku může být rizikový • Většina malých dívek často sní o tom, jak bude vypadat jejich svatební den. Část z nich se přitom na tuto životní událost těší tak moc, že do manželství bezhlavě vstoupí už kolem 20. roku života. Podle vědců to ale v některých případech může být chyba.

Přepadala bary se sekyrou. Carrie Nation a její uvědomělý boj za prohibici • Klimatičtí extrémisté blokující dopravu v posledních měsících plní titulní stránky zpravodajských serverů. Možná nad jejich počínáním kroutíte hlavou. Ale vlastně nejde o nic nového. I v minulosti žili lidé, kteří ve jménu bohulibého účelu sahali k velice drastickým prostředkům.

Nezletilá dívka v parku nadýchala strážníkům 3 promile • Ve středu ráno přijali strážníci z Prahy 2 oznámení, že v parku Perucká stráň se pohybuje dívka pod vlivem alkoholu. Hlídka ji skutečně nalezla, silně opilá a znečištěná seděla na lavičce s nedopitou lahví vína. Strážníkům se ji podařilo vzbudit a ověřením její totožnosti zjistili, že jí ještě nebylo 18 let Provedenou dechovou zkouškou u ní byla naměřena hodnota téměř tři promile. Přivolaná záchranná služba mladou ženu následně převezla do jedné z pražských nemocnic.

Každý čtvrtý řidič někdy řídil pod vlivem alkoholu nebo drog. Počet nehod kvůli tomu roste • Počet dopravních nehod, při kterých byl řidič pod vlivem alkoholu nebo drog, každoročně stoupá. V loňském roce byly návykové látky příčinou dopravní nehody v 4 900 případech. Z průzkumu agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat Asociace Záchranný kruh, zároveň vyplývá, že v alkoholovém opojení sedlo za volant 25,5 procenta řidičů. 

Alkohol za volant nepatří, ale ne každý se toho drží.

3. 2. 1868: Vraceli se z plesu, místo domů ale dojeli přímo do ledové Vltavy • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Alkohol jako vánoční dárek kupují dvě třetiny Čechů, zjistil průzkum • Dvě třetiny Čechů kupují alkohol jako vánoční dárek. Obdarovávají jím především rodinu a přátele, méně často pak kolegy a obchodní partnery. Nejčastěji utrácejí Češi za alkoholický vánoční dárek mezi 300 a 500 korunami a obvykle kupují víno či sekt. A právě víno či sekt jsou mezi Čechy také nejoblíbenějším alkoholem v době vánoční.

Jak zvládnout kocovinu po bujarém večírku • Každý z nás se alespoň jednou ocitl v situaci, kdy po bujarém večírku zažil nepříjemnou kocovinu. Nevolnost, bolest hlavy, únava - to vše jsou typické projevy, které bychom nejraději vynechali. Jak se tedy s kocovinou popasovat? Zde je několik tipů.

Konec klubu Radost FX? Radnice řešila, jestli prodlouží nájemní smlouvu • Legendárnímu pražskému klubu Radost FX v Bělehradské ulici hrozilo uzavření. Lidem ze sousedství vadilo opakované rušení nočního klidu.

Na koktejl do Radosti bude možné chodit i nadále.

Jel na červenou a v žíle měl 2,5 promile alkoholu. Teď mu hrozí vězení • Strážníci z Hlídkového útvaru prováděli v sobotu ráno kontrolní činnost ve Veletržní ulici v Praze 7. Na křižovatce s Korunovační ulicí si všimli vozidla, jehož řidič projel na červenou.

Alkohol za volant nepatří, ale ne každý se toho drží.

Opilý řidič (69) se pokusil uplatit strážníky pěti tisíci korun • „Tady máte pětilitr a je to vyřízený!“ Těmito slovy se pokusil děvětašedesátiletý řidič „obměkčit“ hlídku pražských strážníků, která u něj zjistila přes 2 promile alkoholu v dechu.

V Grébovce platí noční zákaz alkoholu. Vandalové opakovaně ničili stromy • Nový návštěvní řád oblíbeného pražského parku Havlíčkovy sady, známého také jako Grébovka, zakazuje konzumaci alkoholu po 22. hodině s výjimkou provozoven, jejich předzahrádek a akcí povolených MČ Praha 2.

Jako malé děti. Cizinci zvonili na zvonky a rozbili vchodové dveře • Tři cizince ve věku 27, 30 a 34 let zadrželi pražští strážníci krátce před půlnocí v parku kousek od křižovatky ulic Hrozenkovská a Halenkovská v Praze 13. Muži zjevně pod vlivem alkoholu se měli bavit tím, že zvonili na domovní zvonky jednoho bytového domu na Zličíně a poté rozbili skleněnou výplň domovních dveří. Všechny tři hlídka strážníků omezila na osobní svobodě a pro podezření ze spáchání trestného činu předala kolegům z Policie ČR.

Polykači kokainu dopadeni. Zásilka z jejich těl vyšla po třech dnech • Celníci na pražském letišti Václava Havla v Ruzyni odhalili dvojici polykačů kokainu. Jednalo se o dva cizince ve věku 25 a 35 let, kteří přicestovali do Prahy ze Saul Paula přes Lisabon. Ke kontrole byli polykači celníky vytipováni na pravidelné lince ze Saul Paula. Prvotní podezření na pašování drog bylo celníky detekováno díky neobvyklému chování kurýrů. Při důkladné kontrole jejich zavazadel a osobních prohlídkách nebyly drogy nalezeny, proto byla provedena následná lékařská CT vyšetření. Během tří dnů vyšlo z těl pašeráků 141 a 61 kontejnerků naplněných bílým práškem. Chemická látka při provedení detekční zkoušky pozitivně reagovala jako kokain. Celková hmotnost všech kapslí včetně drogy byla 1 057 gramů Zajištěný kokain byl podroben znaleckému zkoumání na Kriminalistickém ústavu Praha, které potvrdilo, že se jedná o směs kokainu a lavamisolu s velmi vysokou koncentrací kokainu přesahující 80 %. Zda byla droga určena na český trh nebo k distribuci v jiné zemi, je předmětem dalšího šetření. Cizinci byli předáni Národní protidrogové centrále Policie ČR k zahájení trestního stíhání pro podezření ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v délce 2 až 10 let.

VIDEO: Muž v převleku Batmana řádil v centru Prahy • Další cizinec si přijel „užívat“ do Prahy. Metropoli si ale zřejmě spletl s komiksovým filmem. V kostýmu Batmana se proběhl po zaparkovaném vozidle a poškodil ho. Asi třicet minut po půlnoci zastavil autohlídku městské policie v Jindřišské ulici neznámý muž a strážníkům oznámil, že před malou chvílí viděl muže v kostýmu Batmana, jak se přeběhl po zaparkovaném vozidle a poškodil ho. Strážníci devětadvacetiletého cizince dostihli v Panské ulici a odvedli zpět k místu jeho „řádění“, zajistili důkazní prostředky a odvezli na služebnu Policie ČR k dalšímu opatření. Počínání mladíka zachytil také městský kamerový systém.

Řádění Batmana v centru Prahy zachytily bezpečnostní kamery.

Řádění fanatické bojovnice proti alkoholu v New Yorku • Na přelomu 19. a 20. století v USA přepadávala se sekyrou v ruce hostince a ničila nádoby s alkoholem. Nebo se snažila domluvami přesvědčovat jiné lidi, aby okamžitě začali abstinovat. Řeč je o fanatické odpůrkyni alkoholu a kouření Carrie Nation. Kuráž jí upřít nelze. Už ve své době byla však považována spíše za směšnou postavičku, jak dokládá dobový článek z roku 1901.

Ženy zakázaly hospody. Muži se odstěhovali a město zbankrotovalo • Muži na celém světě odjakživa rádi navštěvují hospody, což ale bývá trnem v oku jejich manželkám. Tento odvěký spor se stal dokonce osudným jednomu americkému městečku na počátku minulého století. O kuriózním případu napsaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu roku 1901.

Opilý cizinec v Praze zakřičel „Allah Akbar!“ a hosté restaurace se dali na útěk • K poměrně neobvyklému incidentu došlo v Havlíčkově ulici na Praze 1. Čtyřiatřicetiletý cizinec nahnal hrůzu hostům zdejší restaurace. Poté odešel na vlakové nádraží, kde byl zadržen.

Ilustrační foto.

Zdrogované Česko. Nelegální látku vyzkoušel každý třetí člověk. Závislým nově pomáhá infolinka • Národní linka pro odvykání rozšiřuje poskytované služby. Specializovaná telefonická poradna, provozovaná Českou koalicí proti tabáku, již delší dobu nabízí bezplatnou pomoc klientům bojujícím se závislostí na kouření, alkoholu a patologickém hraní. Od letošního srpna se nově zaměří také na pomoc uživatelům nelegálních drog – marihuany, extáze, nových syntetických drog, kokainu, pervitinu, opioidů a dalších.

Strážnici kontrolovali pivní kola. Odhalili celkem 11 přestupků • Pražští strážníci se o prodlouženém víkendu zaměřili na turisty pojízdných pivních barů. V organizované akci sledovali zejména konzumaci alkoholu na místech, kde to zakazuje vyhláška. „Problematiku pivních kol v metropoli pochopitelně pečlivě sledujeme. A nejde jen o komplikace, které přináší dopravnímu provozu v historickém centru. Úroveň chování klientů a turistů, kteří si tyto cyklovýlety platí, už dalece přesahuje rámec slušného chování. Kromě obtěžování hlukem a výstřelky v opilosti stal se i případ, kdy v oblasti Letné jeden z účastníků močil z pivního kola za jízdy,“ uvedl Libor Hadrava, radní hlavního města Prahy pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality. „Nelze tedy jinak, než reagovat zákonným způsobem, a je proto zcela na místě, že strážníci přistoupili k organizované akci. Osobně bych se navíc kategoricky přimlouval za změnu legislativy, která by nám pomohla veškeré negativní jevy spojené s tímto fenoménem postihovat razantněji,“ dodal radní Hadrava. Hlídky strážníků během tří dnů odhalily celkem 11 přestupků týkajících se porušení vyhlášky hlavního města Prahy, která zakazuje požívání alkoholu na veřejném prostranství. Za tyto přestupky uložily blokové pokuty v příkazním řízení na místě v celkové výši 3 400 korun.

Matka s dítětem v kočárku vyrazila na drink. Naměřili jí 1,75 promile • Strávit čtvrteční večer v jednom baru u metra Opatov se rozhodla žena z Prahy 11. Zřejmě ale nesehnala nikoho na hlídání, a tak vzala s sebou i dítě v kočárku. Nestandardní situaci oznámil strážníkům jeden z kolemjdoucích. Nezodpovědná žena hlídce uvedla, že v kočárku má svého syna. Vzhledem k tomu, že vykazovala známky opilosti, přistoupili strážníci k orientační dechové zkoušce. Pětatřicetileté matce bylo naměřeno téměř 1,75 promile alkoholu. Na místo byli proto přivoláni příslušníci Policie ČR. Po konzultaci s Odborem sociálně právní ochrany dětí bylo rozhodnuto, že je žena schopna se o své dítě postarat a bylo jí doporučeno odebrat se domů. Případem se bude dál zabývat výše zmíněný odbor.