Sňatek v brzkém věku může být rizikový

LifestyleIvana Kratochvílová14. září 20202 minuty čtení

Foto: Pixabay.com

Většina malých dívek často sní o tom, jak bude vypadat jejich svatební den. Část z nich se přitom na tuto životní událost těší tak moc, že do manželství bezhlavě vstoupí už kolem 20. roku života. Podle vědců to ale v některých případech může být chyba.

Průměrný věk novomanželů v Česku se za posledních 30 let zvýšil. Zatímco v roce 1990 bylo nejvíce nevěst ve věku 19 let a nejvíce ženichů ve věku 22 let, dnešním nevěstám bývá nejčastěji 27 let a ženichům kolem 30 let.

Důvody jsou zřejmé. Současná generace mladých lidí si chce užívat nezávislost – více cestují, vzdělávají se nebo budují kariéru. Společnost už navíc nehledí na nesezdané jedince jako na „divné vyvrhele“.

Rizikový věk pro manželství

Vědci z Commonwealth University v americké Virginii nyní přišli s dalším argumentem, proč se vyplatí k oltáři příliš nespěchat. Podle jejich studie totiž určitým lidem, kteří vstoupí do manželství ještě před dovršením 30. roku věku, hrozí zvýšené riziko alkoholismu.

Výzkum se zaměřil na vzorek tisícovky osob, které měly genetické predispozice k nadměrnému pití alkoholu. Ti, kteří vstoupili do manželství už na začátku dospělosti, pak konzumovali alkohol mnohem častěji než ostatní.

Vysvětlení vědci nemají

„Silné epizodické pití může být u mladých párů vyšší, protože mladí jedinci, kteří se ožení s mladými, nemusí mít na sebe nejlepší vliv,“ nabízí jedno z možných vysvětlení spoluautorka studie Rebecca Smith. Zároveň dodává, že důvodů může být více. O konkrétních příčinách se ale nezmiňuje.

Přestože podle dřívějších výzkumů může právě vstup do manželství zabránit u mnoha osob rozvoji alkoholismu, podle této studie se ukazuje, že u velmi mladých novomanželů je to přesně naopak.

Nepřehlédněte

Jak zvládnout kocovinu po bujarém večírku • Každý z nás se alespoň jednou ocitl v situaci, kdy po bujarém večírku zažil nepříjemnou kocovinu. Nevolnost, bolest hlavy, únava - to vše jsou typické projevy, které bychom nejraději vynechali. Jak se tedy s kocovinou popasovat? Zde je několik tipů.

3. 2. 1868: Vraceli se z plesu, místo domů ale dojeli přímo do ledové Vltavy • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Nenápadná zpráva ze světa vědy, která ale ovlivní podobu jídelníčku nás všech • Aktuální boj s pandemií a ekonomické dopady drastických omezení zcela zastínily velmi důležitou zprávu posledních dnů, která ovlivní budoucnost lidstva na dlouhá desetiletí dopředu. Ptáte se, cože je tou důležitější zprávou? Není jí nic jiného než to, jak si lidstvo zajistí potřebné zdroje potravin.

Praha 12: Namol opilá matka popíjela na mrazu před samoobsluhou. U sebe měla ročního syna • Nezodpovědná mladá matka popíjela v mrazivém dni alkohol před prodejnou potravin v Rilské ulici na Praze 12. Společnost jí dělal její teprve 14 měsíční syn. Žena nadýchala přes 3 promile. Chlapečka si k dalšímu opatření převzala pracovnice sociálního odboru a událostí se nyní zabývá také Policie ČR.

Prodlužte život svým blízkým. Nestojí to vůbec nic • Mezilidské vztahy bývají různorodé, ale pouto, které vzniká mezi rodiči a dětmi, je jedinečné. Zatímco v dětství jsme nejšťastnější v blízkosti rodičů, v pozdním stáří se cítíme nejbezpečněji po boku našich potomků.

Každý čtvrtý řidič někdy řídil pod vlivem alkoholu nebo drog. Počet nehod kvůli tomu roste • Počet dopravních nehod, při kterých byl řidič pod vlivem alkoholu nebo drog, každoročně stoupá. V loňském roce byly návykové látky příčinou dopravní nehody v 4 900 případech. Z průzkumu agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat Asociace Záchranný kruh, zároveň vyplývá, že v alkoholovém opojení sedlo za volant 25,5 procenta řidičů. 

Alkohol za volant nepatří, ale ne každý se toho drží.

Inspekce odhalila porušení zákazu prodeje alkoholu a tabáku mladistvým • Někteří prodejci stále porušují zákaz prodeje alkoholických a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Zjistily to kontroly inspektorů České obchodní inspekce (ČOI).

Albert Einstein žil kdysi v Praze. Tvořil zde i slavnou teorii relativity • Málo se ví, že jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob – Albert Einstein – nějaký čas žil a pracoval v Praze. Osud zařídil, že slavný vědec působil v letech 1911 a 1912 na pražské c. k. Karlo-Ferdinandově universitě. Jeho přijetí ale bylo tehdy poměrně komplikované.

Když manželství, tak pro všechny. Primátor Hřib podpořil iniciativu Jsme fér • Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal prvním primátorem/starostou v České republice, který podpořil iniciativu „Jsme fér“. Ta bojuje za právo gay a lesbických párů vstupovat do manželství. Zástupci iniciativy primátorovi při této příležitosti ve středu udělili „Certifikát férovosti“.

Světem obchází strach z rakovinotvorných snídaňových cereálií • Bez snídaňových cereálií si neumí svůj start do nového dne představit početná skupina lidí na celém světě. Odborníci se ale v poslední době přou o jejich vlivu na lidské zdraví. Podle některých studií totiž obsahují řadu herbicidů, které mohou být rakovinotvorné. Co tedy vlastně doopravdy snídáme?

Snidaňové cereálie jsou populární po celém světě.

Zdánlivě banální slova, která mohou rozbít manželství • Odborníci na vztahy se shodují, že pro spokojené soužití dvou lidí je základním předpokladem dobrá komunikace. Pokud vám na vztahu záleží, měli byste se snažit pozitivně rozvíjet konverzaci a zároveň se vyhnout několika velmi toxickým slovům.

Těhotenský test starověkých Egypťanů prý spolehlivě funguje dodnes • Zjistit, zda je žena těhotná, lze dnes díky moderním těhotenským testům v pohodlí domova za pár minut. Může se to zdát neuvěřitelné, ale starověcí Egypťané měli již před 3,5 tisíci lety svoji spolehlivou metodu.

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?

Příliš spánku škodí. Vědci zjistili, kolik hodin denně je ideální stav • Pokud si rádi pospíte, pozor, abyste to nepřehnali. Lidé, kteří pravidelně spí příliš, mohou být ohroženi onemocněním srdce a cév. Tvrdí to nová studie vědců, publikovaná v magazínu European Heart Journal. Lékaři varují i před odpoledním šlofíkem. Kolik hodin spánku je tak akorát?

Jak modrá a červená barva působí na naše duševní schopnosti • Chcete být kreativnější a výkonnější? Žádný problém! Stačí, když využijte barvy – konkrétně červenou a modrou. Vědci zjistili, že když se lidé dívají na červenou barvu, daří se jim o 30 % více při úkolech zaměřených na detaily, jako je vybavování si dávných vzpomínek či oprava textu. Oproti tomu modrá barva u lidí způsobuje až dvojnásobně větší kreativitu. Závěry výzkumu publikoval americký časopis Science.

Vědci zkoumali, jak barvy ovlivňují fungování našeho mozku.

Pochod za vědu odhalí nové poznatky o vesmíru, mimozemšťanech i teleportaci • Už potřetí se na jeden den celý svět promění v oslavu vědy. Mimozemšťané, teleportování ale také cesty do vesmíru, to vše jsou témata letošního Pochodu za vědu (March for Science). Tentokrát se organizátoři zaměřili na vědeckofantastické motivy, ve stejný den totiž probíhá Den Hvězdných válek.

Alkohol jako vánoční dárek kupují dvě třetiny Čechů, zjistil průzkum • Dvě třetiny Čechů kupují alkohol jako vánoční dárek. Obdarovávají jím především rodinu a přátele, méně často pak kolegy a obchodní partnery. Nejčastěji utrácejí Češi za alkoholický vánoční dárek mezi 300 a 500 korunami a obvykle kupují víno či sekt. A právě víno či sekt jsou mezi Čechy také nejoblíbenějším alkoholem v době vánoční.

Muž po hádce s přítelkyní utekl na strom. Zachránili ho policisté • V neděli 8. července kolem desáté hodiny večer vyslal operační důstojník pražských policistů hlídku pohotovostní motorizované jednotky do pátého pražského obvodu, konkrétně do oblasti ulic Jeremiášova a Bellušova, kde se měl nacházet zraněný muž, který žádal o pomoc. Volající dále uvedl, že spadl ze stromu, nemůže se hýbat a díky svému zranění již nemá sílu ani volat o pomoc. Policisté poté, co dorazili na místo, postupně prohledali nejen porosty a valy podél zmíněných ulic, ale i prostor mezi ulicemi Holýšovská, Fantova, Oistrachova, Vackova, Jáchymovská a Kakosova. Po hodinovém hledání dehydrovaného a zraněného muže nakonec nalezli v porostu pod stromem na vrcholu valu na úrovni Jeremiášovi ulice. Ihned mu poskytli první pomoc a přivolali rychlou záchrannou službu, která ho následně odvezla do nemocnice. Čtyřiatřicetiletý muž policistům a záchranářům na místě sdělil, že se ráno pohádal s přítelkyní a odešel z domova pryč. Proč lezl na strom a jak z něj spadl, však již vysvětlit nedokázal. Odpověď tak pravděpodobně „ležela“ kousek od stromu a to v podobě prázdné lahve tvrdého alkoholu.

Vydrželi týden bez spánku. Ke konci experimentu se chovali zvláštně • Spánek fascinuje lidstvo už od nepaměti. Ani současná věda ho ještě stále nemá důkladně zmapovaný. Jisté ale je, že o něm víme víc, než naši předci v 19. století. Přečtěte si o zvláštním experimentu, který byl proveden v USA v roce 1891.