Jan Chabr

Nepřehlédněte

Areál holešovické tržnice se promění. Praha vypíše mezinárodní soutěž • Pražští radní dnes schválili vyhlášení mezinárodní otevřené architektonicko-krajinářské soutěže na řešení veřejného prostoru v areálu Pražské tržnice.

Policisté hledají chuligány z Letné, kvůli kterým musel být přerušen zápas • Pražská policie se v souvislosti s utkáním proti celku FK Spartak Subotica dne 2. srpna 2018 intenzivně zabývá chováním některých fanoušků letenského klubu. Ti v závěru 2. poločasu vnikli z prostoru domácího sektoru přímo na hrací plochu a zapříčinili tak, že došlo k přerušení zápasu. „Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a shlédli celou řadu kamerových záznamů, které policie získala vlastním přičiněním nebo v úzké spolupráci s AC Sparta Praha. Jejich vyhodnocením se podařilo některé z podezřelých osob ztotožnit. Ve zbývajících případech se nyní vyšetřovatelé obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc a spolupráci s identifikací,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Jakoukoli informaci, která by vedla k určení identity výtržníků zachycených na záběrech, přijme pražská policie prostřednictvím tísňové linky 158.

Průmyslový palác se po letech dočká obnovy. Praha už hledá stavební firmu • Hlavní město vypsalo veřejnou zakázku na stavební firmu, která zrekonstruuje a dostaví Průmyslový palác. Památkově chráněná budova v areálu Výstaviště Praha se dočká celkové rekonstrukce pravého křídla a střední haly. Levé křídlo, které před dvanácti lety kompletně zničil požár, bude obnoveno v původní podobě.

Nové zóny placeného parkování platí ode dneška na Praze 3 a 7 • Do nového systému zón placeného stání se ode dneška připojuje přes 25 tisíc parkovacích míst v Praze 3 a 7. Narozdíl od obyvatel jiných městských částí nepůjde pro rezidenty o velkou změnu, za parkování zde platí už delší dobu. Změnu pocítí hlavně návštěvníci těchto čtvrtí.

Trojská kotlina se v příštích pěti letech zásadně promění • Oblast Trojské kotliny patří mezi cenná přírodní území, kde si Pražané mohou odpočinout od rušných ulic a náměstí. Aby tato „oáza klidu“ plnila svůj účel i v budoucnu, chystá hlavní město její postupnou revitalizaci.

Praha 7 vyvěsila běloruskou vlajku. Pražané vyjadřují solidaritu s demonstranty • Na radnici MČ Praha 7 visí historická vlajka Běloruska jako symbol podpory lidem, kteří v těchto dnech protestují za svobodu a demokracii ve své zemi.

OBRAZEM: Oprava Šlechtovy restaurace pokračuje. Otevírat bude za rok • Po mnoha letech si v červnu minulého roku převzala Šlechtovu restauraci stavební firma, která jí má navrátit původní slávu. Šlechtovce nyní zbývá poslední rok rekonstrukce, která se dotkne nejen samotné budovy, ale také jejího okolí. Celkově budou stát opravy přibližně 100 milionů korun. Všechny záměry na záchranu stavby nebyly z různých důvodů uskutečněny celých 15 let. „Od povodní v roce 2002 se nenašel nikdo, kdo by učinil potřebné kroky k záchraně Šlechtovky. Velmi mě proto těší, že si naše vedení města vzalo obnovu Šlechtovy restaurace skutečně za svou a první výsledky můžete vidět již nyní,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. S hotovým dílem počítá hlavní město Praha v létě 2019. „Několik generací čekalo na obnovu této významné historické památky a konečně je rekonstrukce skutečností. Pevně věřím, že příští rok bude Šlechtova restaurace slavnostně znovuotevřena a naváže na svou někdejší slávu,“ doplnil radní pro kulturu Jan Wolf. Předpokládané finanční náklady na rekonstrukci jsou 100 milionů korun. Předmětem rekonstrukce je historické jádro budovy, dále přistavovaný zadní trakt hlavní budovy a součástí projektu jsou také opravy původních sklepů, opěrné zdi, altánu a zpevnění ploch. Historie Šlechtovky Historie Šlechtovy restaurace se začala psát na konci sedmnáctého století. V tehdejší Královské lovecké oboře, dnes známé spíše jako Stromovka, byl v letech 1689 až 1692 tento objekt postaven hrabětem Kryštofem Františkem Vratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. jako lovecký letohrádek. V dalších staletích však sloužil mnoha různým účelům. Když se obora v první polovině 18. století stala vojenským ležením, škody utrpěl i letohrádek. Později byl již poničený objekt dokonce využíván jako sklad obilí a sena. Přestavba v polovině 19. století mu dala podobu, jakou přibližně známe dnes. V roce 1883 zde otevřel restauraci Václav Šlechta a jeho rodina ji provozovala až do začátku 2. světové války. Po válce byla restaurace ještě částečně v provozu, ale objekt chátral a nakonec byl uzavřen. Poté ho poničily dva požáry a v roce 2002 povodeň. [gallery columns="1" size="full" ids="11431,11430,11433,11432,11435"]

Milovníci voňavých bylinek si přijdou na své v Národním zemědělském muzeu na Letné • Muzejní dvůr Národního zemědělského muzea provoní poslední dubnovou sobotu bylinky. Třetí ročník Bylinkového dne nabídne burzu bylinkového sortimentu, ale i bohatý doprovodný program.

Oprava kolotoče na Letné pokračuje. Víme, kdy se znovu rozjede • Záchrana Letenského kolotoče se blíží k úspěšnému konci. Začíná rekonstrukce interiéru a figur koní, na kterou byla realizována veřejná sbírka. Tato unikátní chráněná technická památka by měla být znovu zprovozněna na podzim příštího roku.

Letenský kolotoč dlouhé roky čekal na opravu.

Praha 7 buduje síť podniků, kde si můžete odskočit na toaletu • Sedmá městská část zahájila v roce 2016 projekt SOS WC. Připojila se k portálu veřejných toalet WC kompas a zároveň vytvořila síť ochotných restaurací, kaváren a veřejných institucí, které občanům umožňují odskočit si na toaletu zdarma. Radnice plánuje dostupnost veřejných WC dále rozšiřovat. Na počátku se k iniciativě městské části přidalo kolem dvaceti podniků. Postupně se připojují další, na WC kompasu jich je nyní zhruba 35. „Nejvíce to oceňují rodiče s dětmi, senioři či osoby se zdravotním potížemi, ale rádi jsou i provozovatelé kaváren a restaurací, protože tímto způsobem získávají spokojené zákazníky. Věřím, že by se tato dobrá praxe uplatnila také na dalších místech v Praze. Naším cílem je, aby toalety zdarma byly ve všech vestibulech metra, podchodech či dalších objektech pod vlivem města,“ uvedl starosta Prahy 7 a kandidát na primátora Jan Čižinský. Do projektu SOS WC se zapojil také Letenský zámeček, který městská část dlouhodobě pronajímá. „Toalety zdarma jsou určitě dobrou zprávou pro návštěvníky zahrádek v Letenských sadech, které patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější v celé Praze. Další pozitivní novinkou je, že zde byl aktuálně nainstalován bankomat. Byla po něm velká poptávka, jelikož u kiosku s občerstvením není možné zaplatit kartou,“ řekl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš. Před letošní letní sezónou Praha 7 plánuje zrevidovat kompletní stav sítě veřejných toalet na svém území, zapojit do projektu případné další ochotné podniky a na léto vydat v časopise Hobulet doplněnou tištěnou mapu dostupných WC. Na stránkách www.wckompas.cz je možné zdarma stáhnout aplikaci pro chytré telefony, která umožňuje nalézt nejbližší dostupné WC na základě vaší polohy.

WC u Letenského zámečku.

Pražská muzejní noc v Národním zemědělskému muzeu na Letné • V sobotu 8. června si můžete již pošestnácté vychutnat atmosféru nočního Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. I letos zde účastníky muzejní noci čeká doprovodný program – promítání filmů, koncert a občerstvení na muzejním dvorku, workshopy pro děti či výhled ze střechy na noční Prahu.

Knihobudky zavádí i Praha 7. Unikátní design navrhl student UMPRUM • V říjnu loňského roku umístila Praha 7 do veřejného prostoru první knihobudku. „Červený parazit“, podle návrhu studenta Vysoké školy uměleckoprůmyslové Matyáš Kočnara, se zabydlel na Strossamyerově náměstí. V průběhu května radnice pořídila tři další přírůstky. „Aby knihobudka fungovala, musí se o ni někdo starat. Proto vždy hledáme patrona – dobrovolného správce, který na knihobudku dohlíží. Patronem první knihobudky se stalo Antonínovo pekařství. Červený parazit se zabydlel před jeho provozovnou na Strossmayerově náměstí a funguje to dobře. Na knihobudku máme pozitivní ohlasy, pekařství o ni pečuje a lidé pak u nich nechávají knihy, když je budka plná,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Hledání podoby knihobudek pro Prahu 7 pojala městská část kreativně ve spolupráci s Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Studenti ateliéru produktového designu dostali zadání zpracovat návrhy knihobudek na míru Letné a Holešovicím tak, aby ladily s okolím, dobře se používaly a odolaly nepřízni počasí. Během loňského zimního semestru se sešlo sedmnáct studentských návrhů, z nichž byl vybrán „Červený parazit“ podle návrhu Matyáše Kočnara. [related-post id="10416"] Na základě pozitivních zkušeností s první knihobudkou Praha 7 aktuálně instalovala další tři knihobudky – v parčíku v Tusarově ulici, v ulici U Průhonu a na Řezáčově náměstí. „O knihobudky v parčíku v Tusarově ulici a v ulici U Průhonu se stará provozovatel knihkupectví a občerstvení Knihkopec. Patronkou knihobudky na Řezáčově náměstí se stala paní, která se nám sama přihlásila, že se o ni chce starat. Tato knihobudka je zvláštní tím, že jsme ji umístili ve výšce, která ji dělá přístupnou pro vozíčkáře,“ doplnil starosta Čižinský.

V pražské zoo se narodilo 18 hroznýšků pestrých • V teráriích pražské zoologické zahrady je pořádně živo. Nyní zde přišlo na svět 18 hroznýšků pestrých. Odchovy těchto hadů z afrických polopouští se daří. Jen letos se v Zoo Praha narodilo celkem padesát mláďat.

Bleší trhy na Ortenově náměstí se budou konat jednou za měsíc • Po úspěchu bleších trhů na Řezáčově náměstí ožije tradiční sousedskou burzou také náměstí Ortenovo. Bleší trhy se zde budou konat od 5. května jednu sobotu v měsíci. „Bleší trhy na Řezáčově náměstí začaly v roce 2016 a od loňska se zde střídají s trhy farmářskými. Řada lidí si sem zvykla chodit nejen za nákupy, ale vnímá to jako příležitost pro přátelské setkávání se svými sousedy i navazování nových kontaktů. Náměstí se nám díky tomu podařilo hezky oživit sousedským ruchem. Další inciativu z dolních Holešovic vítáme právě proto, že pochází přímo od občanů, a proto, že i Ortenovo náměstí si zaslouží býti místem pro setkávání sousedů a lidí z okolí,“ uvedla radní Prahy 7 Hana Třeštíková. Základem dohody mezi radnicí a pořadateli je, aby si oba bleší trhy nekonkurovaly, naopak se doplňovaly a vhodně rozšiřovaly nabídku sousedských a komunitních aktivit na území Prahy 7. Bleší trhy na Ortenově náměstí budou zahájeny v sobotu 5. května, nejprve se budou konat každou první sobotu v měsíci a od července dále každou druhou sobotu v měsíci. Konkrétně pak v následující dny: 5. 5., 2. 6., 14. 7., 11. 8., 8. 9., 13. 10., 10. 11., v případě příznivého počasí i 08. 12., mezi 8 – 16 hod. Bleší trhy na Řezáčově náměstí se konají každou poslední sobotu v měsíci od března do října, mezi 9 – 14 hod. V prosinci se zde koná tradiční Sousedský vánoční bazar. Zbylé soboty v průběhu celého roku mohou občané na Řezáčově náměstí navštívit populární farmářské trhy, které fungují bez sáčků a igelitek jako částečně bezobalové – lidé nakupují do vlastních nádob, látkových tašek či košíků. Farmářské trhy jsou otevřené od 9 do 15 hodin, resp. od 10 do 14 hod. v zimním období.

Odkaz mimořádné osobnosti Olgy Havlové připomene v Praze další strom • U příležitosti nedožitých 85. narozenin Olgy Havlové bude na Ortenově náměstí v Praze 7 slavnostně vysazena pamětní lípa. Akce se uskuteční v pátek 19. října a pořádá ji radnice MČ Praha 7 ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Strom bude připomínat 100. výročí vzniku Československa a zároveň nedožité 85. narozeniny první manželky prezidenta Václava Havla. Pamětní lípa se stane jedním z 85 stromů Olgy Havlové, který letos Výbor dobré vůle ve spolupráci s nejrůznějšími obcemi v celé zemi postupně vysazuje. „Bývá zvykem na velká výročí sázet stromy, které nám připomínají výjimečné události a výjimečné osobnosti. Olga Havlová byla nejen výjimečnou ženou, která se vždy zastávala slabých a potřebných, ale byla také manželkou posledního československého prezidenta. Proto jsme se rozhodli spojit dvě výročí a naše lípa bude připomínat vznik samostatného Československa i jeho poslední první dámu,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Těmito novými stromy rozesetými po celé naší republice chceme symbolicky vložit odkaz Olgy Havlové do srdcí lidí dobré vůle. Věříme, že v nich bude růst a košatět. Stejně jako tyto stromy,“ říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. „Také strom, který bude zasazen na Ortenově náměstí v Praze 7, bude připomínat mimořádnou osobnost manželky prvního polistopadového prezidenta - zejména její neutuchající úsilí zajistit, pokud možno, svobodný život i lidem se sociálním či tělesným handicapem,“ dodává Monika Granja. Strom Olgy Havlové už byl zasazen například v Praze 2, v Praze 3, v Praze 4, v Praze 5, v Praze 8 nebo v Praze 11. Žižkovská rodačka Olga Havlová se narodila 11. července 1933. Dětství prožila na Žižkově, jako dítě navštěvovala Milíčův dům, jehož zakladatelem byl humanista Přemysl Pitter. Specifické žižkovské prostředí ovlivnilo i pozdější život Olgy Havlové. V roce 1964 se na žižkovské radnici provdala za Václava Havla. Na Vackově, v blízkosti Židovských pecí, se dnes nachází ulice, která nese její jméno. Jako manželka Václava Havla se výrazně angažovala v charitativní činnosti, mj. založila Výbor dobré vůle. V lednu 1996 předčasně zemřela na rakovinu ve věku 62 let.

Olga Havlová by se letos dožila 85. narozenin.

Masopust na Letné nabídne průvod masek i tradiční zabijačkové hody • Národní zemědělské muzeum na Letné nabídne v sobotu 25. ledna 2020 hned dvě zajímavé akce pro veřejnost. Tradiční Letenské prase oživí letos nově průvod masek Letenského masopustu. Od 10 do 17 hodin se můžete těšit na ukázky bourání prasete, zabijačkové speciality, divadelní představení, lidové tance či kuchařské a výtvarné workshopy.

V pražské zoo byla pokřtěna dvojčata malajských tygrů • Skupina Laura a její tygři v neděli v Zoo Praha pokřtila dvouměsíční mláďata tygrů malajských. Sameček dostal jméno Bulan, které v malajštině znamená Měsíc, zatímco samička byla pokřtěna jako Wanita, tedy Žena. „Neperte se a množte se!“ popřáli jim členové kapely.

Mláďata tygra malajského - nahoře sameček.

Na Letné vyroste luxusní hotel s pěti stovkami pokojů a střešním barem • V Praze do několika let vyroste pětihvězdičkový kongresový hotel Hard Rock Hotel Prague. V prostorách bývalého tréninkového hřiště Generali Areny na Letné ho vybuduje Energetický a průmyslový holding (EPH), vlastněný magnátem Danielem Křetínským.

Vyhlídka v Letenských sadech prošla celkovou revitalizací • Jedno z nejoblíbenějších vyhlídkových míst na Letné prošlo celkovou úpravou. Hlavní město za práce zaplatilo necelý milion korun.

Pokochejte se jedinečným výhledem na večerní Prahu ze střechy muzea • Vychutnat si unikátní pohled na večerní Prahu můžete od června až do konce září každý čtvrtek na střeše Národního zemědělského muzea na Letné.