šikana

Nepřehlédněte

Schola Pragensis nabídne největší přehlídku středních škol v Česku • Více než 93 tisíc deváťáků stojí nyní před rozhodnutím, kam dál. S výběrem jim i letos, za netradičních podmínek, pomůže Schola Pragensis – největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku. Jubilejní 25. ročník proběhne 26. až 28. listopadu v on-line režimu.

Průměrná mzda učitelů se blíží hranici 40 tisíc korun • V roce 2019 pobírali učitelé mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol průměrnou hrubou měsíční mzdu 39 656 Kč. Meziročně si tak polepšili o více než 5 000 Kč a jejich plat odpovídal 109 % průměrné zaměstnanecké mzdy. Ve srovnání se mzdou ostatních zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním šlo však pouze o 71 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Praha 2 má rozpočet na letošní rok. Nejvíce peněz investuje do školství • Zastupitelé MČ Praha 2 schválili na svém pondělním zasedání rozpočet na rok 2019. I letos roce bude mít Praha 2 vyrovnané hospodaření ve výši 696,69 mil. korun. Nejvíce peněz investuje do školství.

Praha podpoří středoškoláky s odlišným mateřským jazykem • Rada hl. m. Prahy dnes podpořila projekt na podporu žáků středních škol v oblasti výuky českého jazyka. Bezplatný kurz realizovaný Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy připraví žáky na úspěšné složení maturitní zkoušky a pomůže tak jejich integraci. Projekt se bude realizovat již od září tohoto roku a dohlížet na něj bude odborný garant. „Cílem celého projektu je předcházet školnímu neúspěchu u žáků s odlišným mateřským jazykem, který je v drtivé většině způsoben právě neznalostí češtiny, a pomáhat těmto žákům s úspěšným složením maturitní zkoušky. Jde o jednu ze základních cest, jak dosáhnout úspěšné integrace těchto žáků do majoritní společnosti a naplno využít jejich potenciál,“ vysvětluje radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková. Žáci si budou moci vybrat z celkem tří typů kurzů rozdělených podle jejich časového rozsahu. Na výběr je přitom šestiměsíční kurz o týdenní dotaci čtyř vyučovacích hodin, dvouletý kurz se stejnou hodinovou dotací a rovněž čtyřletý kurz, kdy žák absolvuje dvě hodiny výuky týdně. „Čtyřletý kurz je určen pro žáky cizince, kteří nastupují do prvního ročníku střední školy, dvouletý pro stávající žáky druhých a třetích ročníků a šestiměsíční pro ty žáky, kteří potřebují intenzivní jazykovou přípravu na maturitní zkoušku,“ dodává radní Ropková. Do konce roku vynaloží město na jazykové kurzy pro cizince z řad žáků středních škol celkem 172 tisíc korun, pro celý příští kalendářní rok bude radní Ropková navrhovat v návrhu městského rozpočtu částku ve výši 507 tisíc korun. [related-post id="11502"] Kurzy i pro nejmenší Hlavní město současně podporuje intenzivní kurzy českého jazyka i na úrovni základních škol. Vedle takzvané systémové podpory, která již od roku 2016 probíhá na celkem dvaadvaceti školách na území hlavního města, kde se vyučuje český jazyk jako jazyk cizí, bude město od tohoto školního roku zřizovat na Základní škole Marjánka v Praze 6 rovněž intenzivní kurz českého jazyka pro nově příchozí žáky z celé Prahy, kteří tento jazyk prakticky neovládají. Bezplatný kurz bude trvat tři měsíce a nabídne zájemcům denně čtyři hodiny intenzivní individualizované výuky, která na tuto dobu nahradí výuku v kmenové škole. Celkem by touto jazykovou třídou mohlo projít až třicet žáků za školní rok. Podle dnešního rozhodnutí městské rady bude v září pražské zastupitelstvo schvalovat poskytnutí dotace této škole ve výši 550 tisíc korun na realizaci tohoto intenzivního kurzu. „Tato částka bude určená na pokrytí mzdových nákladů na práci pedagogů vyučujících český jazyk a rovněž na nákup materiálního vybavení potřebného k výuce,“ uzavírá radní Ropková.

Prvňáci a druháci se dnes vrátili do školních lavic • Žáci prvních a druhých tříd a děti ze speciálních škol se dnes vrátili zpět do lavic. V České republice se rozvolňování opatření řídí protiepidemickým systémem s pravidly pro pátý stupeň. Pokud se bude epidemický vývoj i nadále zlepšovat, zpět do škol by se na prezenční výuku mohli vrátit prioritně žáci devátých ročníků a maturanti. Na střední školy by se při čtvrtém stupni vrátila praktická výuka s omezením počtu do dvaceti lidí.

Nová mateřská škola v Jeseniově ulici. Radnice představila vítězný návrh • Rada městské části Prahy 3 schválila výsledky architektonické soutěže na novou šestitřídní mateřskou školku v Jeseniově 98. Mezi třiceti devíti soutěžními projekty zvítězil návrh týmu architektky Radky Kurčíkové.

V Šeberově vznikne nová základní škola se 14 třídami • Rada hlavního města schválila záměr stavby nové základní školy v městské části Praha-Šeberov. Dojde tak k navýšení kapacity stávající školy.

Mateřské školy v Letňanech a v Kamýku navýší kapacitu o desítky míst • Pražští radní odsouhlasili rekonstrukci dvou mateřských škol v Letňanech a Kamýku. Vznikne tak celkem 112 nových míst pro děti. Devadesát procent potřebných nákladů poskytne Operační program Praha – pól růstu ČR, zbývající díl pak příslušná městská část.

Jaké bylo české školství před 100 lety? Přijďte na unikátní výstavu! • Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připomíná 100. výročí vzniku Československa výstavami „Nová škola v nové republice“ a „Tady nová republika“. Výstavy jsou pro veřejnost přístupné od 1. února do 31. prosince 2018.

Unikátní výstava přibližuje české školství 1. poloviny 20. století.

Jednotné přijímačky měnit nebudeme, zní z většiny pražských škol • Ministerstvo školství pro letošek umožnilo změnit podobu přijímacích zkoušek. Většina ředitelů pražských středních škol však této možnosti nevyužije. Zůstanou u tradičních jednotných zkoušek, které pro ně připravuje státní společnost Cermat.

Zemědělství od neolitu po současnost. Národní zemědělské muzeum otevírá novou expozici • U příležitosti stého výročí založení otevře Národní zemědělské muzeum v Praze ve čtvrtek 15. března 2018 novou expozici. Najdete na ní unikátní sbírkové předměty včetně mnoha preparátů domácích zvířat, poslechnete si příběhy našich předků, seznámíte se s historií zemědělství i koloběhem hospodářského roku. První dominantou expozice je býk César, nejlepší plemeník z první české inseminační stanice. Na druhé straně sálu si můžete prohlédnout originální ruchadlo bratranců Veverkových, které v 19. století započalo éru nových technologií a inovací v zemědělství. Od neolitu po současnost V expozici nechybí ani symbolická cesta dějinami zemědělství formou časové osy, která přibližuje a shrnuje vývoj zemědělství od pravěku až do současnosti se všemi zvraty, propady i úspěchy. Zemědělství od neolitu představuje základ celé společnosti, umožnilo rozvoj dalších odvětví, vědy a techniky. Obděláváním půdy a chovem domácích zvířat se až do 19. století živila převážná část obyvatel. [gallery link="none" columns="1" size="full" ids="6730"] Jaro, léto, zasít, sklidit... Hospodářův rok byl závislý na střídání ročních období. Z tohoto důvodu jsme jako nosné téma expozice zvolili zobrazení zemědělských prací během jednoho roku – jednoho hospodářského cyklu, který se s železnou pravidelností opakuje každý rok. [related-post id="5916"] Chlívek, sýpka i výroba másla Nejmenší návštěvníci mohou vstoupit do obilné sýpky nebo chlívku s ovcí a kozou, čeká je tu i dvorek se zvířátky nebo světnička, kde si vyzkouší výrobu chleba a másla. [gallery link="none" columns="1" size="full" ids="6731"] Nová expozice Zemědělství tvoří pomyslné jádro prezentačního konceptu muzejní budovy na Letné se základnou v expozicích tematicky zaměřených na přírodu a gradujících v expozicích věnujících se jídlu a životu.

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Unikátní školka v Modřanech. Děti budou chovat zvířata a pěstovat zeleninu • Do dvou let bude mít Praha 12 novou školku. MŠ Mydlinky až pro 112 dětí má být unikátní nejen hospodárným nakládáním s energiemi a technickým řešením, ale i celkovým konceptem udržitelného hospodářství.

Nově opravená školka nabídne třídu s výukovou metodou Montessori • MČ Praha 3 nechala zrekonstruovat budovu Mateřské školy Buková. Své žáčky přivítá poprvé v úterý 1. září. Kromě netradičního interiéru školka nabídne i třídu s výukovou metodou Montessori.

Vysokou školu studuje výrazně méně lidí než před deseti lety • Mezi lety 2010 a 2020 poklesl celkový počet studentů českých vysokých škol o čtvrtinu. Největší úbytek postihl technické obory, nárůst naopak zaznamenala skupina oborů v oblasti zdravotní a sociální péče. Počet zahraničních studentů vzrostl o třetinu. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Geniální děti se od vrstevníků liší. Správný rodič to včas pozná • Každý rodič i prarodič chce pro své malé ratolesti jen to nejlepší. Naši potomci nás sice občas zlobí, přesto je ale stejně milujeme, ať už jsou jakékoliv. Od dětí nevyžadujeme, aby byly „dokonalé“. V některých případech ale přesto jsou. A to paradoxně bývá problém. Jak poznat, že vám doma roste malý génius?

Zaměstnanci pražských škol dostanou po prázdninách přidáno • Pražští radní schválili navýšení platu učitelům a zaměstnancům škol pro rok 2019 o dalších 300 milionů korun. Celkem tak Praha letos přidá na platy ve školství nad rámec peněz od Ministerstva školství 1 miliardu korun. Peníze město školám pošle ve dvou částech – v srpnu a listopadu. Učitelům je ředitelé vyplatí následně.

Praha investuje miliardu korun do školek a škol. Vzniknout má až 140 nových tříd • Hlavní město Praha se chystá rozdělit jednu miliardu korun na investice do mateřských a základních škol. O tomto kroku jednala na svém včerejším zasedání Rada hlavního města Prahy.

Školáci dnes dostávali vysvědčení, část Prahy čekají od pondělí prázdniny • Školáci dnes dostávali pololetní vysvědčení, v pátek mají jednodenní volno. Od pondělí pak dětem z Prahy 1 až 5 začínají týdenní jarní prázdniny.

Ministr školství Robert Plaga se setkal s handicapovanými středoškoláky.

Praha letos investuje stovky milionů korun do oprav škol • V rámci letních prázdnin je v hlavním městě rekonstruováno velké množství škol. Letos do oprav a vybavení investuje pražský magistrát dokonce nejvíce peněz v historii, a to celkem přes 250 milionů korun. Mezi největší akce se řadí například rekonstrukce bazénu na Třebešíně nebo renovace barokního paláce, kde sídlí Pražská konzervatoř. Radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková zveřejnila seznam nejvýznamnějších rekonstrukčních prací na školách a školských zařízeních v metropoli, které se s ohledem na provoz škol uskutečňují převážně v letních měsících. Letos investice přesahují čtvrt miliardy korun. Jedná se o největší množství finančních prostředků takto vynaložených od roku 2001, odkdy je hlavní město zřizovatelem příspěvkových organizací školského typu. Mezi nejnákladnější investiční akce patří celková rekonstrukce bazénu na Střední průmyslové škole na Třebešíně. Zde bude namísto nevyhovujícího bazénu ze sedmdesátých let minulého století instalována nerezová nádrž a nové technologie, které vyjdou celkem na 36 milionů korun. Obdobně nákladná je také rekonstrukce fasády a střechy barokního Pálffyho paláce a oprava mramorového schodiště jeho hlavního křídla, kde sídlí Pražská konzervatoř. „Celkově se jedná o desítky různých oprav, menších rekonstrukcí a pořízení nového vybavení například do dílen, školních kuchyní a jídelen. Velké množství oprav se věnuje také kotelnám, podlahám nebo sociálním zařízením. Další miliony korun investujeme do nových serverů, zabezpečení a bezbariérových přístupů do budov,“ vysvětluje radní Ropková. „Cílem rekonstrukčních prací je modernizace podmínek pro vzdělávání žáků a studentů odpovídající jedenadvacátému století,“ dodává radní. Praha zřizuje dohromady 178 příspěvkových organizací, které vyučují ve více než třech stovkách budov.