Výstava exotických motýlů představí druhy, které jste nejspíš nikdy neviděli

Kam vyrazit v PrazePetra Domašínská14. března 20182 minuty čtení

Už za tři týdny se do skleníku Fata Morgana vrátí tropičtí motýli, kteří svými vzdušnými tanci okouzlí jak malé, tak i velké návštěvníky. Ze stovek kukel dovezených z motýlí farmy ve Velké Británii se budou přímo v expozici postupně líhnout pestrobarevní křehcí krasavci. Škůdci, či opylovači? Spletité vztahy rostlin a motýlů přiblíží výstava, která se koná ve skleníku Fata Morgana od 3. dubna do 20. května.

Výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana patří k nejoblíbenějším akcím, které Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje. „Výstavu letos pořádáme už pošestnácté. V loňském roce zaznamenala rekordní návštěvnost, když si ji během necelých dvou měsíců přišlo prohlédnout bezmála šedesát tisíc zájemců,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

První kukly do trojské botanické zahrady dorazí 
už 21. března. Zaměstnanci zahrady je následně připevní na dřevěné tyče a ty umístí do speciálních stojanů. To je nezbytné proto, aby líhnoucí se motýl měl okolo sebe dostatek prostoru k napnutí svých křídel. „Tentokrát jsme objednali celkem 5390 kukel opět z osvědčené motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Doufáme, že se v zásilkách objeví i druhy, které jsme dosud nevystavovali,“ uvádí Bohumil Černý.

Úzké propojení motýlů a rostlin

Rostliny a motýli spolu v přírodě vytvářejí velmi úzké vztahy. Housenky se živí listy a kvůli tomu se z nich mnohdy stávají nevítaní škůdci zemědělských plodin. Motýli však hrají významnou roli i coby opylovači. „Na rozdíl od včel vidí i odstíny červené barvy. Mají navíc dlouhý sosák, kterým dosáhnou na nektar v  jinak nedostupných částech květů. Mohou tedy opylovat rostliny, které pro včely a jiné opylovače nejsou atraktivní,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka výstavy.

[related-post id=“6690″]

Na co se můžete těšit?

Kromě atraktivních modrokřídlých zástupců rodu Morpho či nočních druhů z rodu Attacus spatří zájemci i některé dosud neviděné druhy. „Zajímavá babočka druhu Tithorea harmonia patří do stejné podčeledi jako známí stěhovaví motýli monarchové. Tento druh se v přírodě vyskytuje od  Mexika po Jižní Ameriku, v 25 poddruzích a je jedovatý, protože se jeho housenky živí jedovatými rostlinami z čeledi toješťovitých. Kresbu jeho křídel napodobují některé nejedovaté druhy zejména z rodu Heliconius, čímž se chrání před predátory. Tento jev se nazývá Batesova mimeze,“ dodává Eva Smržová.

Výstava exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana proběhne od 3. dubna do 20. května. Otevřeno bude denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Nepřehlédněte

Libeňský most se může zbourat, rozhodlo ministerstvo. Není kultuní památkou • Ministerstvo kultury nezařadí Libeňský most na seznam národních kulturních památek. Své rozhodnutí dnes rozeslalo účastníkům správního řízení. „Ode dne doručení účastníkům poběží 15denní zákonná lhůta pro podání opravných prostředků. Znamená to tedy, že v tento okamžik rozhodnutí Ministerstva kultury zatím není pravomocné,” uvedla tisková mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Ministerstvo ze zákona během 15denní lhůty nesmí výsledek řízení nijak komentovat. Oficiální dokument už ale na Twitteru zveřejnil náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. pic.twitter.com/nfmT1p5ynl

Libeňský most.

Z Prahy do Spojených arabských emirátů bude létat pětkrát týdně nová linka • Letecká společnost Air Arabia spustí novou pravidelnou linku mezi Prahou a Šardžá, třetím největším městem ve Spojených arabských emirátech. Nové spojení bude v provozu pětkrát týdně od 11. prosince tohoto roku a dopravce bude do této destinace létat s Airbusem A320 pro 168 cestujících v ekonomické třídě. „Vítáme rozšíření nabídky letů do Spojených arabských emirátů, o které je mezi cestujícími velký zájem. Nová linka do Šardžá umožní cestujícím také přestup v rámci sítě letecké společnosti Air Arabia do dalších destinací v rámci Blízkého východu nebo Afriky. Očekáváme, že novou linku využije přibližně 97 tisíc cestujících za rok v obou směrech,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Šardžá je třetím největším městem Spojených arabských emirátů.

Při nehodách v Praze loni nejvíc umírali chodci, policie se chce zaměřit na prevenci • Během uplynulého roku 2017 zadokumentovala pražská policie celkem 23 032 dopravních nehod, při kterých došlo k usmrcení 17 osob a těžkému zranění 156 osob. V meziročním srovnání se jedná o pokles v kategorii usmrcených, těžce zraněných i lehce zraněných osob

Procházku nočním pralesem si můžete užít i v Praze. Čeká na vás nevšední podívaná • Dříme ve vás srdce romantického dobrodruha? Vydejte se na odvážnou procházku nočním pralesem v doprovodu tajemných zvuků zvířat a omamné vůně exotických rostlin. Trojská botanická zahrada vás zve na speciální komentované prohlídky setmělého skleníku Fata Morgana.

Nemůžete usnout? Zkuste triky, které zabírají na každého • Asi to znáte. Ležíte v posteli a víte, že byste měli co nejdřív usnout, protože vás zítra čeká brzké vstávání a náročný pracovní den, ale z nějakého důvodu to zkrátka a dobře nejde. Ještě předtím, než sáhnete po prášcích na spaní, přečtěte si pár zaručených tipů, které spolehlivě zabírají.

Co prožívá pes, když zůstane sám doma • Přemýšleli jste někdy nad tím, co se honí hlavou vašemu čtyřnohému mazlíčkovi, když zamykáte dveře a odcházíte z domova? Podle odborníků je tato situace pro mnoho pejsků velmi stresující. Nejhůře snáší samotu malá štěňata. Je proto potřeba je na ni naučit.

Ne každý pes zvládá samotu.

Pražská integrovaná doprava bude mít novou vizuální identitu • Pražští radní v uplynulém týdnu schválili vypsání designérské soutěže na sjednocení vizuální identity Pražské integrované dopravy (PID) a dopravy ve Středočeském kraji, se kterou se pražská doprava stále intenzivněji překrývá. Soutěž připraví hlavní město Praha ve spolupráci se společností Czech Design.

22. 10. 1868: Od daleké cesty za americkým snem neodrazuje ani nastávající zima • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Sny o mravencích symbolizují naše touhy i momentální přetížení • Sny jsou fascinujícím fenoménem, který nám umožňuje zažívat neuvěřitelná dobrodružství, navštěvovat různé světy a prozkoumávat nejtajnější hlubiny naší mysli. Často jsou plné záhadných symbolů, které nám poskytují náhledy do našich vnitřních pocitů a podvědomí. Jedním z těchto symbolů bývají často i mravenci. Co tedy mohou tito drobní tvorové znamenat v našem snovém světě?

V Zoo Praha se narodila guaréza pláštíková • V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci pražské zoologické zahrady obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře.

Módní doplněk, který rozzáří úsměv • Když narostou první zoubky jako noty na buben, nikdo to neřeší, vždyť je to jen na pár let. Se stálým chrupem už je to jiné. Rodiče by měli se svými ratolestmi chodit pravidelně na preventivní prohlídky ke stomatologovi již od prvních zoubků, ten podle vývoje chrupu zhodnotí, jak dál.

6. 5. 1890: Úprava Václavského náměstí a těžce zranění dělníci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Časovaná bomba HIV viru tiká v Česku. Nákaza se šíří i mezi heterosexuály. Příznaky nejdřív nemusíte poznat • Nemoc, kterou zpočátku nerozeznáte od běžné chřipky, ale nakonec vám může způsobit krutou smrt v bolestech. Počty nakažených v Česku (a zejména v Praze) stále rostou. Otázka je, jak moc rychle. Kdy se tento trend konečně zastaví?

Jak napsat dobrý životopis: Klíčové tipy pro získání pozornosti zaměstnavatele • Sepsat dobrý životopis je zásadním krokem k získání zaměstnání vašich snů. V životopisu se prezentujete jako profesionál a potenciální aktivum pro zaměstnavatele. Správně sestavený životopis může poskytnout silný první dojem a otevřít dveře k rozhovoru o práci. Zde je několik klíčových tipů, které vám pomohou napsat životopis, jenž si získá pozornost a zvýší vaše šance na úspěch.

Kuřáci mají utrum. Na Letišti Václava Havla už si brzy nezakouří • Letiště Václava Havla Praha se od 1. května 2018 stane nekuřáckým letištěm. Od tohoto data nebude možné kouřit ve všech interiérových prostorech a zároveň bude ukončen provoz dosavadních kuřáckých koutků v tranzitním prostoru. Letiště Praha tímto rozhodnutím jde vstříc modernímu trendu a zároveň reaguje na zpětnou vazbu od cestujících. Cestujícím kuřákům budou nadále k dispozici vyhrazená místa před vstupy do budov. Letiště Praha tak následuje příkladu řady zemí či jednotlivých letišť, které se již plně nekuřáckou cestou vydaly. Nekuřácká už jsou například letiště ve Velké Británii či ve Španělsku, více než 600 letišť ve Spojených státech či některá ruská letiště. Zařazením do této skupiny se Letiště Václava Havla Praha stane jedním z průkopníků tohoto přístupu ve střední Evropě. „Domníváme se, že počty nekuřáckých letišť se budou postupně zvyšovat a chceme jít vstříc tomuto modernímu zdravému trendu. Zároveň jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí přinese zvýšení kvality a komfortu během pobytu na letišti pro většinu cestujících i zaměstnanců,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha, a dodává: „Jsme velikostí středně velké letiště s minimálním počtem transferujících cestujících, které může kuřácké požadavky do značné míry řešit venkovními prostory. Kuřákům bude k dispozici 14 vyhrazených míst přímo před vstupy do budov.“ Rozhodnutí předcházela důkladná analýza dosavadního fungování provizorních kuřáckých prostor, včetně stížností cestujících, které je doprovázely, zvážení provozních a bezpečnostních rizik, stejně jako nutných investic na vybudování trvalých kuřáren splňujících přísné legislativní nároky.

15. 4. 1889: Mladý muž spáchal sebevraždu v hotelu. Důvod vysvětlil v dopise na rozloučenou • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Vyrobte si domácí jogurt. Stačí jen dvě suroviny • Přemýšlíte, jak se v těchto dnech zabavit v kuchyni? Už jste si vyrobili domácí droždí a upekli vlastní pečivo? Možná je nyní čas na výrobu domácího jogurtu.

Zajímá vás historie? Kryt Folimanka bude tuto sobotu znovu otevřen • Již tuto sobotu 13. dubna 2019 se pro zájemce z řad veřejnosti opět otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory si budete moci prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Staroměstská tržnice na svou rekonstrukci stále čeká • Projektu rekonstrukce pražské Staroměstské tržnice jako by nebylo přáno. Konečné rozhodnutí o vítězi tendru na stavební práce bylo 5. října radou města opět odloženo na neurčito. Radním se mimo jiné nelíbilo, že celková cena projektu vystoupala oproti původně avizované částce o dalších téměř 70 milionů na konečných 429 milionů. Magistrát má v záloze připravený koncepční dokument, který stanoví, jak by zrekonstruovaná památka měla vypadat, i podrobná pravidla pro využití jejích prostor. Ty přijdou na přetřes v navazujícím výběru provozovatele. Jaké plány magistrát s tržnicí má? 

Změna času opět zamává s biorytmem. Konec střídání v nedohlednu • Už za pár dní si opět budeme muset zvykat na letní čas. V noci ze soboty na neděli se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu, takže víkend bude tentokrát kratší. Později se bude rozednívat a později také stmívat.