Záhadná smrt Bohumila Hrabala. Sebevražda, nebo nešťastná náhoda?

3. února 2020 ∙ 06:08
Kristián Vích
Bohumil Hrabal na fotografii z roku 1985.
Bohumil Hrabal na fotografii z roku 1985.Foto: Hana Hamplová, Wikipedia.org

Před 23 lety zemřel za nejasných okolností Bohumil Hrabal. Legendární český spisovatel nepřežil pád z 5. patra ortopedické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce. Sebevražda, nebo nešťatsná náhoda? Spekulace přetrvávají už téměř čtvrt století.

Je pondělí 3. února 1997 odpoledne a pod nemocničními okny leží bezvládné tělo dvaaosmdesátiletého muže. Je to Bohumil Hrabal, nejpřekládanější český spisovatel 20. století.

Poslední měsíce života byl hospitalizován kvůli onemocnění kloubů a jen stěží se dokázal sám pohybovat. V osudný den ráno řekl svému ošetřujícímu lékaři, že na něj z nedalekého libeňského hřbitova mával mrtvý kamarád a zval ho k sobě.

Krmil ptáky?

Po obědě zůstal Hrabal na pokoji sám. Dlouhé chvíle si údajně rád krátil krmením ptáků. Přisunul si proto k oknu židli, vylezl na ni a poté na stůl, který byl u okna. Zda vyskočil úmyslně, nebo jen ztratil rovnováhu a uklouzl, to už se nejspíš nikdy nedozvíme.

Policie případ uzavřela jako nešťastnou náhodu. Většina lidí se ale dodnes přiklání spíše k názoru, že slavný spisovatel ukončil svůj život dobrovolně. A to i přesto, že nezanechal dopis na rozloučenou.

Nejspíš záměr

Hrabal trpěl na sklonku života depresemi a špatně snášel samotu. Podle publicisty Jiřího Peňáse existují svědectví, že se o sebevraždu pokusil již nejméně dva měsíce předtím.

A v podobném duchu se před lety vyjádřili i Hrabalovi přátelé ze známé pražské pivnice U Zlatého tygra. Život ho prý už nebavil a při jejich posledním setkání řekl netradičně: „Sbohem.“

X Zavřít