27. 3. 1889: Choromyslní lidé v Praze nedostávají péči, jakou by si zasloužili

Před lety v PrazePražskýDEN.cz27. března 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Ústav pro choromyslné v Praze

Značná čásť chorých, již tráví smutné dny života svého v příšerném domě na Karlově, bude odvezena do blázince dobřanského, kdežto ústav pražský bude prý znovu zařízen. Mělo se to státi již dávno, neboť dnes podobá se pražský ústav pro choromyslné spíše káznici než ústavu humanitnímu, v němž ošetřování býti mají ti, jimž třeba péče největší. Pražský ústav ve stavu, v jakém je dosud, je vlastně paškvilem na blázinec moderní, v něm nemocní nenalézají útulku a ošetřování, nýbrž v něm se trýzní. Co platno umění lékařské, co lidumilnost jejich, kde všechno ostatní v přímém odporu s myšlenkou humanní. Jest ovšem pravda, že náklad na blázince úžasně roste a že máme nyní již ústavy čtyry, kdežto před málo lety měli jsme jen jeden. Však co platno. Co nezbytnou povinností společnosti, tomu vyhnouti se nesmí, nechce-li hříchu dopouštěti se sama na sobě. Nás ovšem více by bylo potěšilo, kdyby byl ústav pražský z Prahy vůbec přeložen a zřízen kdesi na venkově hned z předu tak, aby hověl účelu svému, neboť půjde to asi těžko důkladně zaříditi starou budovu vnitř. města, leč spokojmež se prozatím tím, co má býti vykonáno. Adaptace a vnitřní zřízení musí býti ovšem radikální, však nejen pokud místnosti se týče, očekáváme důkladnou reformu, nýbrž hlavně též co do některých odvětví vnitřní správy. Zejmena pokud ošetřovatelů se týče. Jest to těžký úřad plný zodpovědnosti a nepříjemnosti, býti ošetřovatelem na duchu chorých, však právě proto má býti slušně honorován. Dosud však takový úřad bývá posledním útulkem zničené z té neb oné příčiny existence, dosud zaměstnání to bývá oním stéblem, jehož tonoucí se chytá, aby neutonul. Lidé povahy více než problematické stávají se takovými ošetřovalely a sice jen proto, aby aspoň se najedli a napili. A takovýmto lidem svěřuje se osud nemocných. Jinde si ústavy pro choré své ošetřovatele odchovávají, u nás, Žel, berou se z ulice. V tom třeba především reformy. Dále bychom si na jednu věc ještě dovolili upozorniti. Na ty tak zvané »příspěvky «, jež odevzdávají se správě blázince od příbuzných atd. nemocným na přilepšenou. Přáli bychom si, aby postaráno bylo v tomto ohledu o přísnou kontrolu a aby s příbuznými, již do blázince peníze posýlají, jak sluší a patří se účtovalo. Spůsob, jakým nyní věc se provádí, nevzbuzuje valné důvěry. – Národní listy, 27. 3. 1889

Těžce raněni

Dělníku Frt. Novákovi, bytem na Františku č. 32-V. a zaměstnanému v továrně p. Šal. Bondyho v Bubnech, spadl včera železný válec na nohu a zranil ho těžce; Novák musil býti dopraven do nemocnice milosrdných bratří. — Včera odpoledne bylo čtyřleté dítko manželů Šťastných na Žižkově povozem hokynáře Fr. Popeláře ze Strašnic přejeto a povážlivě zraněno. Na žádost rodičů ponecháno dítko v domácím ošetřování, s neopatrným hokynářem zavedeno trestní vyšetřování. – Národní listy, 27. 3. 1889

[related-post id=“18634″]

Pohřeb s překážkami

Účastníci pohřbu paní Marie Toufarové, zvěčnělé choti stavitele v Michli, oznamují nám ku včerejší zprávě, že koně do pohřebního vozu zapřažení pouze se vzepjali, záhy však zadrženi byli. Průvod pohřební ubíral se pak na hřbitov michelský, kam mrtvola na márách byla donešena a obvyklým, v plné míře důstojným způsobem byla pohřbena. – Národní listy, 27. 3. 1889

Nepřehlédněte

19. 10. 1889: Smrt 113leté ženy z Austrálie a stíhaný cikán na útěku • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Vlak dětství a naděje. Helenu Růžičkovou málem nahradila jiná herečka. Proč byl seriál v trezoru? • „Nic ty se neboj, dítě moje zlatý! Na tragickej život jsem já pes!“ Nezapomenutelná věta Heleny Růžičkové ze seriálu Vlak dětství a naděje téměř zlidověla. Přitom chybělo málo a znali bychom ji v podání úplně jiné herečky. Jak na natáčení vzpomíná Tereza Brodská? A proč seriál cenzura na několik let zamkla do trezoru?

Stanislav Zindulka a Helena Růžičková v seriálu Vlak dětství a naděje.

3. 4. 1889: Spor o rozšíření ulice a nevydařené střílení holubů v Bubenči • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 6. 1890: Záhadné úmrtí v hotelu, stávka zedníků a drahé houby • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 2. 1890: Stará firma v Praze, útěk do Ameriky a nešťastný pád z tramvaje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Ženy jako námořnice. Zvládly by těžkou práci na lodi? • V dávných dobách bývalo nepředstavitelné, aby ženy vykonávaly tzv. „mužské“ profese. Situace se začala velmi pozvolna měnit až na přelomu 19. a 20. století. Dokazuje to i článek z Národních listů z roku 1891. Jeho text vás nejspíš překvapí.

30. 11. 1868: Dvouletého chlapce ve Dvorcích u Prahy vážně pokousal pes • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

13. 9. 1868: Podvodník prodává Pražanům falešné zlaté prstýnky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Výstava ve Valdštejnské zahradě připomíná Karla Čapka • Světově proslulého spisovatele a někdejšího obyvatele Prahy 10 Karla Čapka, od jehož narození uplyne 130 let, připomíná nová panelová výstava ve Valdštejnské zahradě.

1. 7. 1890: Varování před tulákem, rozruch na náměstí a pokousaní lidé • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Geniální muž s kalkulačkou v hlavě. Jeho výpočty přivedly v úžas francouzské akademiky • Část lidí se rodí s určitým darem, který se vymyká běžnému chápání. V Evropě žil kdysi muž, který by se v současné době bez problémů obešel bez kalkulačky. Jak ale zmiňuje dobový článek Národních listů z roku 1892, mělo to i odvrácenou stranu mince. Celý text si nyní můžete přečíst v původní podobě.

5. 2. 1868: Falešné peníze v Praze. Zadrželi ženu, která s nimi chtěla zaplatit • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

19. 7. 1890: Nové stavby na Vinohradech, zmlácená prodavačka a smrt při koupání • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

17. 5. 1889: Zatčený bigamista, dopadení zloději a zabavené maso • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

2. 10. 1889: Přejetý kůň, následky ženské zvědavosti a sebevražda mladého muže • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

30. 5. 1889: Prahu trápí žebrající děti. Městská rada hledá řešení • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 7. 1889: Sebevražda z nešťastné lásky a tragédie při koulení kuželek • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Trápení slavné Antonie Nedošinské. Život jí komplikovala matka, závist i nacisté • Nebyla krásná jako Adina Mandlová či Lída Baarová, přesto ji zbožňují miliony diváků. A to díky rolím laskavých a milujících maminek. Asi vás nepřekvapí, že taková byla Antonie Nedošinská i ve skutečném životě. Osud se s ní ale bohužel občas vůbec nemazlil.

Antonie Nedošinská

4. 5. 1868: Totožnost utonulých žen z Vltavy odhalena • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Pražané si užívají nový most Nový most Františka Josefa byl za včerejší neděle, první to, kde každému bylo volno po něm jíti, přečetně navštěvován od obecenstva, jak svědčily po celý den ohromné řady lidu přes něj přecházejících a stavbu jeho si prohlížejících. Krásná vyhlídka s mostu tohoto, jež skoro převýšuje onu s kamenného mostu, vábila též množství diváků zejmena i pohledem na Vltavu, které přes široký jez právě pod mostem se táhnoucí divoce se žene. Otevřením mostu tohoto ovšem značně utrpí převozy na Štvanici a u občanské plovárny, an každý raději jistější cestu přes most nastoupí. Na mostě bylo ostatně i včera pracováno a sice od 5. hod ranní až do 1. s poledne. Klade se tam totiž podlaha na chodníky a ještě v jiných pracích se pokračuje. Na zábradlí ostatním kol věži jest prozatím několik plynových svítilen postaveno, by za noční doby most poněkud osvětlen byl. – Pražský denník, 4. 5.1868 Plovárny otevírají Plovárny a koupele na Smíchově a v Karlíně byly včerejším dnem poprvé veřejně otevřeny. Za panujícího tepla odpoledního dostalo se jim dosti četné návštěvy. – Pražský denník, 4. 5.1868 Úřední spory Zemská nemocnice jest předmětem sporu mezi c. k. vládou a obcí pražskou; vláda požádala v tyto dny obec, aby prodala eráru kus obecního pozemku vedle nemocnice, anto chce prý založil u nemocnice zahradu; obec ale, jež nemocnici považuje za obecní majetek, nepustila se do dalších kroků u věci této, nobrž požádala vládu, aby dřív vyřízen byl spor, čí majetkem je nemocnice. – Pražský denník, 4. 5.1868 [related-post id="9869"] Utonuté ženy Utopená mladice, kteráž 27. dubna u třetího mostu byla z vody vytažena, jest 18letá služka Anna F. z jednoho domu v štokhausské ulici; taktéž poznána jest v mrtvole ženské, kterou v den na to vytáhli z Vltavy pod klášterem křížovnickým, služka Ludmila J., která u jednoho kupce v řeznické ulici sloužila. – Pražský denník, 4. 5.1868 Sebevražda Na včerejšek v noci oběsil se v Nůslích jakýsi mužský bezpochyby v opilém stavu, poněvadž jej lidé v hospodě opilého viděli. Byl teprvé ráno od kolemjdoucích na vrbě spozorován. – Pražský denník, 4. 5.1868

20. 9. 1889: Sebevražda trudnomyslného, nešťastný pád a stavba farní budovy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.