Novodobý vánoční zvyk v českých domácnostech. Taky tohle děláte se stromečkem?

14. prosince 2021 ∙ 13:32
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromečku? Jeho tradice však není zase tak stará, jak by se mohlo zdát. A zejména v posledních letech navíc doznává podstatných změn.

První vánoční stromeček v českých zemích vztyčil ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch pro své přátele v roce 1812. Nový zvyk, který má svůj prapůvod v Německu, si prošlapával cestu do českých domácností jen velmi pozvolna.

Jako první s ním začaly až ve 40. letech 19. století bohaté pražské měšťanské rodiny. Jako ozdoby ovšem tehdy ještě sloužily hlavně perníčky nebo sušené ovoce. Osvětlení v podobě lojových svíček se na vánočním stromku pravděpodobně poprvé u nás objevilo až kolem roku 1860.

[related-post id=“14510″]

Teprve v první polovině 20. století se stal vánoční stromeček symbolem vánočních svátků i v dalších vrstvách společnosti a na venkově. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev. Není bez zajímavosti, že katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Doba se mění

Se zdobením stromečku se obyčejně příliš nespěchalo. Až do začátku 21. století platilo, že má být připraven pro Ježíška nejdříve den před Štědrým večerem. Díky vlivu sociálních sítí si ale v posledních letech můžeme všímat zajímavé věci. Není neobvyklé, že mnozí lidé si chtějí vánoční atmosféru navodit už během adventních dní.

[related-post id=“36887″]

Instagram je proto v těchto dnech již zcela zavalen fotkami bohatě nastrojených smrčků a jedliček. Dříve oblíbené borovice přitom ustupují do pozadí. Vidět je v českých domácnostech bývá spíše vzácností.

Vánoční stromečky nicméně zdobí obchodní centra i veřejná prostranství již od první adventní neděle. Úplně nejvyšší vánoční strom podle Guinessovy knihy rekordů stál v roce 1950 v americkému Seattlu před jedním z tamějších obchodních center. Měřil úctyhodných 67,3 metrů, což je pro představu asi o 3 metry více, než má pražská Petřínská rozhledna.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vánoční_stromek

X Zavřít