Citlivost antigenních testů je nízká, pokud test není opakovaný, potvrdila studie

12. března 2021 ∙ 11:08
Kristián Vích
Testování na covid-19 ∙ Foto: FN Motol

V odběrovém centru Fakultní nemocnice Motol proběhla na konci února studie, jejímž cílem bylo stanovit citlivost antigenních testů v režimu, který je blízký scénáři preventivního testování. Potvrdilo se, že tyto testy nezachytí ani polovinu pozitivních bezpříznakových jedinců, pokud nejsou opakovány.

Výzkumu se zúčastnili výhradně lidé bez příznaků covid-19, kterým byl odebrán stěr z nosohltanu pro PCR test a zároveň výtěr z nosu pro antigenní testování firmy Abbott. Oba výsledky se pak porovnaly.

Všichni účastníci měli možnost zopakovat antigenní test (výtěr z nosu), a to ve dvoudenním odstupu jako samoodběr, aby studie zohlednila aspekt opakování antigenního testu. Celkem se studie účastnilo 496 jedinců a 360 z nich pak poskytlo i údaj o výsledku samotestování o dva dny později.

Závěry studie potvrdily předchozí výsledky z podzimu 2020, a sice že citlivost antigenního testu se obecně u bezpříznakových jedinců pohybuje kolem 44 %, ale u podskupiny PCR silně pozitivních je cca 75 %. Tehdy byl testovaným materiálem výtěr z nosohltanu, nyní z nosu. Z toho vyplývá, že pro účely antigenního testování je výtěr z nosu dostačující a vhodnou alternativou k výtěru z nosohltanu.

Opakování testu vede k přesnějšímu výsledku

Opakovaný odběr v krátkém časovém odstupu vede podle studie k navýšení citlivosti antigenního testu. Vyšetření PCR metodou má daleko vyšší citlivost.

„Díky PCR metodě je možné zjistit pozitivitu, i když antigenní test zatím vykazuje negativní výsledek. Pravidelné opakování antigenního testu je proto opodstatněný krok, který je nezbytný pro snížení počtu falešně negativních případů,“ říká prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol.

Podle něj také v této studii, tzn. za použití už zmíněných antigenních testů, k zachycení falešné pozitivity v den odběru ve FN Motol nedošlo. Pozitivní antigenní test vždy znamenal i pozitivní PCR test.

Od dodatečného potvrzení pomocí PCR metody by tedy v praxi bylo možné upustit. Avšak tento poznatek se nedá paušalizovat na všechny testy na trhu, protože ty mohou mít nižší specificitu.

Den odběruPočetATG +ATG –Senzitivita
PCR pozitivní93415244,1 %
PCR silně pozitivní54411375,9 %
PCR slabě pozitivní39039
PCR negativní4030403
V den odběru ve FN Motol bylo celkem 93 jedinců pozitivních metodou PCR z výtěru z nosohltanu: u 54 z nich byl PCR signál hodnocen jako „silně pozitivní“, u 39 jako „slabě pozitivní“ (definováno na základě hodnoty prahového cyklu PCR, tzv. Ct). Antigenní test v den testování PCR vyšel pozitivně u 41 jedinců, kteří všichni patřili do skupiny PCR „silně pozitivních“. Citlivost antigenního testu porovnávaného k PCR ve stejný den činila 44 %, ale pokud je stanovena jen pro podskupinu PCR „silně pozitivních“, pak se citlivost blížila 76 %. Údaje byly statisticky zpracovány ve spolupráci s doc. Michalem Kulichem z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Při opakování testu o dva dny později vykázal antigenní test pozitivitu u dalších 6 osob ze skupiny PCR „silně pozitivních“, navíc zachytil pozitivitu u 5 osob ze skupiny PCR „slabě pozitivních“ a u 2 osob, kteří byli PCR negativní o dva dny dříve. K citlivosti až 95 % se tak antigenní test dostává pro podskupinu PCR „silně pozitivních“ v případě zopakování antigenního testování, které bylo provedeno o dva dny později. Zároveň začíná antigenní test odhalovat pozitivní případy i ve skupině PCR „slabě pozitivních“.

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin

Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin. Provoz centra zajišťuje Městská poliklinika Praha ve spolupráci s Českým červeným křížem. „Otevřením dalšího odběrového centra hlavní město Praha reaguje na vývoj epidemické situace, která v České republice stále není příznivá. Virová nálož v populaci je stále vysoká a […]

Nakup a rychle odejdi. Pro farmářské trhy platí přísná pravidla

Od začátku tohoto týdne umožnila Vláda ČR provoz farmářských trhů. O víkendu se tak otevře řada tržišť i na území celé Prahy. Fungovat však mohou pouze za přísných podmínek, které musí všichni provozovatelé i návštěvníci dodržovat. Dohlížet na to mají policisté i speciální hlídka. Mezi jednotlivými stánky musí být například rozestupy alespoň dva metry a v prostoru celého tržiště by měl platit limit 15 metrů čtverečních plochy na jednu osobu. […]

Dvojčata se rodí nejvíce v historii. Vědci znají důvod

Každý rok se na světě narodí 1,6 milionu párů dvojčat, což je nejvíce ve známé historii. Každé čtyřicáté druhé narozené dítě je tak dvojčetem. Vědci nyní přišli s vysvětlením, proč k tomuto jevu dochází. Studii na toto téma provedli nyní Gilles Pison a Christiaan Monden z britské Oxfordské univerzity a Jeroen Smits z Radboudovy univerzity v Nizozemsku. Podařilo se jim shromáždit data ze 165 zemí světa o porodech dvojčat v […]

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život

Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi. Co tedy při dýchání dělat lépe? Jednou z nejčastějších chyb je povrchní, mělké dýchání. K němu dochází nejčastěji ve stresových situacích, ale často se ho dopouštíme s […]

Vědci vymýšlejí záložní plán pro případ globální katastrofy

Celý svět nyní sužuje koronavirová pandemie. Existují přitom i mnohem větší hrozby, které by v budoucnu mohly zcela zničit život na Zemi. Naši existenci ohrožují přírodní katastrofy, změny klimatu, asteroidy i jaderné zbraně. Jak nám ukázal koronavirus, scénáře katastrofických sci-fi filmů se mohou naplnit ze dne na den. Někteří vědci jsou proto přesvědčeni, že je nutné připravit záložní plán. Jekan Thang z University of Arizona navrhuje, aby byla vytvořena banka […]

X Zavřít