ZajímavostiPražskýDEN.cz18. března 20194 minuty čtení

Honosná muzejní budova na Letné slaví 80. výročí. Svému účelu však slouží teprve pár let

Hlavní výstavní budova Národního zemědělského muzea v Praze na Letné byla dokončena přesně před 80 lety. Svému původnímu účelu však začala plnohodnotně sloužit až v posledních několika letech. Záhy po dokončení v březnu 1939 objekt obsadila německá armáda a po únorovém převratu v roce 1948 zase z nařízení komunistické strany Stavební podniky, n. p. V roce 1994 byla celá stavba vrácena k užívání muzeu a v roce 2014 začala rozsáhlá rekonstrukce do původní podoby z roku 1939.

Budova Národního zemědělského muzea patří mezi mimořádně kvalitní příklad české architektury sklonku 30. let 20. století a díky urbanistickému konceptu tvoří pozoruhodný celek se sousedním Národním technickým muzeem, které však bylo dokončeno až v roce 1941.

Historie muzea

Založení Národního zemědělského muzea je úzce spjato s Jubilejní výstavou v roce 1891, po jejímž skončení zůstala spolku velká kolekce předmětů, která byla provizorně uložena zejména v pronajaté budově v bývalé konírně v zahradě Kinských. V těchto místech byla také v roce 1908 otevřena první zemědělská expozice.

O novostavbě muzea začali členové spolku Československého zemědělského muzea, ústavu pro studium a povznesení venkova uvažovat už v roce 1920, kdy po usilovném hledání prostor konstatovali, že jediná možná alternativa je stavba nové muzejní budovy. Financování se vyřešilo díky příslibu peněz z Ministerstva zemědělství a Masarykova fondu, kterému věnovaly zemědělské korporace významné částky s podmínkou, aby je fond využil ve prospěch Československého zemědělského muzea.

Antonie Nedošinská
Čtěte také…
Trápení slavné Antonie Nedošinské. Život jí komplikovala matka, závist i nacisté

Spolupráce s technickým muzeem

V podobné situaci jako zemědělské muzeum bylo v té době i technické muzeum a obě instituce se domluvily na úzké spolupráci při řešení stavby budov. Původní smělý plán provázání zemědělského a technického muzea se však postupně zredukoval pouze na koncepci budovy, ve které společnými prostory byla jen střední budova s vestibulem, kancelářským zázemím, zasedacím sálem a dílnami, výstavní prostory měly být oddělené. Kvůli nutnosti zachování silniční komunikace nakonec sešlo i z této varianty a budovy zůstaly odděleny příčnou ulicí. Snahou bylo tedy vyjádřit příbuznost obou ústavů alespoň jednotnou architekturou.

Zdroj: Národní zemědělské muzeum

Už při zadávání architektonické soutěže bylo požadováno, aby budovy odpovídaly nejnovějším trendům a kromě velkého rozsahu výstavních prostor měly také dostatečné technické zázemí. Bylo pamatováno na dostatečnou izolaci proti horku v letních měsících a také na to, aby bylo zabráněno přílišnému ochlazování v zimě. Zázemí muzea tak mimo jiné tvořily fotoateliér a temné komory, archiv s přilehlou studovnou, velký dvojdílný sál pro krátkodobé výstavy a přednášky s obrazovou projekcí, truhlářská, knihařská a preparátorská dílna a chemické laboratoře v suterénním prostoru.

Vybrán byl projekt architekta Milana Babušky a v roce 1937 byla zahájena stavba. Rozpočet byl 8 750 000 korun, s předpokládaným dokončením na jaře roku 1939. A v letních měsících roku 1939 byly skutečně do suterénu novostavby přestěhovány veškeré sbírky muzea a byly zakoupeny vitríny pro sály stálých expozic v prvním patře.

Dne 5. září 1939 však zástupci vojenské správy oznámili vedení muzea, že budova je zabraná pro potřeby německé armády. Sbírky i nové vitríny tak muselo muzeum z budovy na Letné opět odstěhovat zpátky do původních prostor – do letohrádku Kinských na Smíchově a pronajaté stodoly na Bertramce. Uprostřed války se však střecha stodoly propadla a muzejní sbírky utrpěly rozsáhlé škody.

Dům U Černé Matky Boží.
Čtěte také…
Kubistický klenot v srdci Prahy. Dům U Černé Matky Boží má zajímavý příběh

Poválečný osud

Nakonec byla přece jen v říjnu 1945 budova na Letné uvolněna pro Zemědělské muzeum. Po odstranění následků válečných událostí započalo stěhováním muzejních sbírek.

Vedení muzea usilovalo o rychlé splnění předválečného cíle, tedy o vybudování moderních expozic zemědělského muzea. Mezi ně patřila například rekonstrukce černé kuchyně, retrospektiva zemědělských prací a lidových staveb, expozice o zrušení roboty, půdních poměrech u nás, výrobě v rostlinném a zemědělském průmyslu, chovu koní, skotu, prasat a drobného zvířectva, sbírek vztahujících se k myslivosti a lesnictví.

První otevření muzejních expozic proběhlo dne 6. května 1948. Provoz muzea však trval jen krátce, expozice muzea byly na pokyn ministerstva zemědělství dne 27. března 1950 uzavřeny a z rozhodnutí Státní dislokační komise muselo Československé zemědělské muzeum budovu znovu opustit a uvolnit ji pro Stavební podniky, n. p. (Stavoprojekt). Sbírky byly opět přestěhovány do nevyhovujících prostor na zámcích Konopiště a Kačina.

Novodobá éra

Do své původní budovy v Praze se muzeum vrátilo až roku 1994 a ihned zahájilo její postupnou rehabilitaci. V roce 2006 došlo také k přechodu zřizovatelské funkce z Ministerstva kultury na Ministerstvo zemědělství. Dlouholeté intermezzo přineslo pochopitelně i narušení kontinuity a ztrátu povědomí veřejnosti o původním účelu budovy i Národního zemědělského muzea. Budova prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, vznikají zde moderní expozice podle aktuálních trendů.

„Osud hlavní výstavní budovy v Praze na Letné odráží složité dějiny našeho státu v minulém století. V dnešní době muzeum usiluje nejen o navázání na prvorepublikovou tradici, ale také o aplikaci nejmodernějších muzeologických trendů a důstojný návrat mezi významná muzea naší země,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Čtěte také…
Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici

Nepřehlédněte

Nejhorší zima v dějinách Česka. Třeskuté sibiřské mrazy, které přicházejí jednou za tisíc let • Meteorologové po celém světě sledují aktuální vývoj, protože lidé chtějí dopředu vědět, jaká bude letos zima. Podle jejich předpovědí by měla být jiná, než ty předchozí. Za vším stojí jev La Niña, který ovlivňuje počasí nejen v Severní Americe, ale i u nás.

Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici • Česká televize se dlouhodobě těší přízni diváků. Příští rok ovšem může být pro tuto stanici zlomový. Hrozí, že přestane vysílat některé své kanály, zruší pořady a stovky televizních pracovníků budou bez práce.

Eurojackpot padl. Dva výherci si rozdělí 3 miliardy a nebudou je muset ani danit • V evropské loterii Eurojackpot padla rekordní výhra. Dva šťastní výherci v dnešním losování uspěli a rozdělí si neuvěřitelných 120 milionů euro, což v přepočtu dělá asi 3 miliardy korun. Jedná se maximální a zároveň o jednu z nejvyšších částek, které kdy byly v evropských loteriích vyplaceny.

Advent duše: Proč jsme ztratili schopnost zastavit se v čase Vánoc? • Ve světle předvánočních výloh stojí matka s dítětem. "Mami, já chci všechno," říká holčička a ukazuje na hory pestrobarevných hraček. Tento zdánlivě nevinný moment vystihuje proměnu, kterou Vánoce v posledních desetiletích prošly. Z období určeného k usebrání a vnitřního ztišení se stal festival neutuchající spotřeby, kde hodnotu svátků měříme velikostí nákupního košíku.

Slovensko v slzách. Slavný sportovní komentátor navždy odešel, pamatují ho i čeští posluchači • Slovenský rozhlas přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, kterou díky památnému fotbalovému mistrovství dobře znají i čeští posluchači. Úmrtí dlouholetého sportovního redaktora a komentátora potvrdil pověřený ředitel Slovenského rozhlasu Roman Bomboš.

Češi nevěří, že je to úplně zadarmo. Nová služba startuje, nabízí online staré dobré české filmy • Platformy jako Netflix, Max nebo Disney nabízejí divákům nejen moderní pokoukání, ale sem tam i nějaký ten osvědčený český film. Jenomže co naplat, většinou jsou to jen ty největší šlágry, jako třeba trilogie Slunce Seno, Na samotě u lesa apod. Co když ale dostanete chuť na jinou českou klasiku? Až doteď jste měli smůlu.

Vytuněná čočka na kyselo boří internet. Stačí pár nových ingrediencí a máte pokrm pro samotné bohy • Česká kuchyně na prahu nové revoluce? No, to asi zatím ne, avšak jedno inovované jídlo se nyní se šíří rychlostí blesku po sociálních sítích a bourá všechny předsudky o nudné čočce na kyselo.

Co zaměstnanci doopravdy chtějí od svých šéfů o letošních Vánocích? Průzkum dává jasná data • Pracovní trh dramaticky mění a firmy hledají různé divné způsoby, jak si udržet kvalitní zaměstnance. Poměrně překvapivé zjištění vyšlo z nedávného průzkumu mezi americkými pracovníky. Provedla ho společnost Talker Research mezi 2000 respondenty. A odhaluje zajímavý trend v oblasti pracovní spokojenosti. Ukazuje se, že peníze nejsou vždy tím hlavním motivátorem, který drží lidi v zaměstnání.

Výhra v Eurojackpotu může člověka totálně sejmout. Miliardy neznamenají štěstí, někdy právě naopak. Tihle lidé by mohli vyprávět • V očekávání pátečního losování Eurojackpotu o více než 3 miliardy korun si mnozí barvitě představují, co by s takovou pohádkovou výhrou udělali. Splatit hypotéku, koupit nové auto, zajistit rodinu? Málokdo si ale uvědomuje, jak dramaticky by tak obrovská částka změnila jeho psychiku a život.

Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne? • Silvestrovské vysílání je po léta považováno za výkladní skříň tuzemských televizních stanic. Nova, Prima, Česká televize i Barrandov se snaží nasadit ty nejlepší moderátory, herce a baviče, jen aby se na to dívali lidi.