9. 3. 1890: Operace mozku, pronájem dětských hrobů a úmrtí známého sochaře

Před lety v PrazePražskýDEN.cz9. března 20202 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Operace na mozku

Neobyčejná, velice obtížná operace provedena byla předevčírem na klinice prof. Alberta ve Vídni. Předveden byl prof. Albertem nemocný, u něhož konstatován prof. Schrötterem nádor na mozku. Poněvadž nebylo lze jiným spůsobem nemocného bolestí jeho zbaviti, odhodlal se prof. Albert k trepanaci lebeční kosti. Pomocí dláta a kladiva odstranil onu část lebeční kosti, kde byl diagnosoval sídlo bolesti a tu v odhalené hmotě mozkové ukázal se mu tuhý, mozolovitý nádor, který vyříznul, načež ránu řádně opět opatřil. Operace trvala dvě hodiny. Stav nemocného jest vzhledem k přestálé zkoušce prý dosud neobyčejně příznivý. – Národní listy, 9. 3. 1890

Ze hřbitova

Na hřbitově vinohradském vyvráceno nebo přeráženo jest vichřicí několik pomníků. Městský úřad na Král. Vinohradech vyhláškou na hřbitově a v radnici vyvěšenou vyzývá pozůstalé příbuzné dotyčných zemřelých, aby se o opravu pomníků záhy postarali. Týž městský úřad jinou vyhláškou upozorňuje, že koncem března t. r. uplyne první pětiletí, na kteréž dětské hroby na hřbitově vinohradském zakoupeny byly. Dětské hroby během roku 1885 zakoupené možno nejdéle do 31. prosince letošního roku na dalších sedm let vykoupiti ; hroby, jež do této lhůty vykoupeny nebudou se vykopají a zruší. Poplatek za zakoupení každého takového dětského hrobu na dalších sedm let obnáší 10 zl. – Národní listy, 9. 3. 1890

[related-post id=“28433″]

Bednáři v lihovarech a pivovarech

Ministerstvo vnitra následkem stížnosti společenstva bednářů pražských a v té věci vyšlého nálezu správního soudu ve Vídni ze dne 4. prosince 1889 zrušilo výnosem ze dne 18. ledna 1890 rozhodnutí místodržitelské v Praze ze dne 15. června 1888, kterýmž vyřklo na základě článku 36. odst. 2. zákona ze dne 15. března 1883 č. ř. z. 39, že sládci, pak vyrábitelé lihu, likérů a octa oprávněni jsou nádoby a sudy k ukládání a ku prodeji svých výrobků (piva, lihu, likérů a octa) vyráběti, po případě poškozené nádoby toho druhu opravovati a k tomu účelu potřebné pomocníky bednářské zaměstnávati. Zároveň bylo nařízeno, aby v pořadu instancí o záležitosti té znovu bylo rozhodnuto. – Národní listy, 9. 3. 1890

Úmrtí

Dne 7. března t. r. zemřel na Král. Vinohradech sochař a štukatér pan Karel Bodlák po dlouhé a trapné nemoci. Pohřeb zesnulého, jenž byl v širších kruzích pro bodrou svou povahu oblíben a dobře znám, koná se dnes v neděli o 5. hod. odpolední z domu smutku v Klicperově ulici čís. 175 na Král. Vinohradech. – Národní listy, 9. 3. 1890

Nepřehlédněte

Kubistický klenot v srdci Prahy. Dům U Černé Matky Boží má zajímavý příběh • Kubistický šperk v centru Prahy byl postaven před více než 100 lety. Dům U Černé Matky Boží je úplně jiný než okolní historická zástavba, přesto je ale natolik krásný, že k ní skvěle ladí. Víte, jakou má historii? Vydejme se společně na malou historickou exkurzi!

Dům U Černé Matky Boží.

1. 10. 1868: Obstárlá ženština z Prahy se málem utopila ve Vltavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

25. 9. 1889: Otázka zřízení jatek v Praze, poctivá nálezkyně a oheň na Vinohradech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

19. 8. 1890: Utonulí ve Vltavě, přejeté děti a popálený hostinský • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

17. 2. 1890: Mladiství zloději, oheň na Václavském náměstí a stíhaní vystěhovalci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 8. 1890: Falešní doktoři, přejetý chlapec a pád ze skály • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

24. 9. 1868: V Praze řádí smrtka. Nešetří mladé, ani staré • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Austrálie má obrovský problém. Řešení marně hledá přes 130 let • Australský kontinent už od konce předminulého století decimují přemnožení králíci. Ti spotřebují enormní množství vegetace, což připravuje místní dobytek a původní býložravce o potravu, ale také vede k erozím a splachu úrodné půdy. Každoroční škody zemědělců se počítají v miliardách korun.

Smutný osud Vladimíra Menšíka. Do poslední chvíle rozdával radost, trpěl ale obrovskými bolestmi • Často bývá označován za jednoho z nejlepších a nejnadanějších českých herců a bavičů všech dob. Vladimír Menšík bezesporu patří mezi umělce, které obdařil sám Bůh. Od jeho předčasné smrti uběhlo již 31 let. A letos v říjnu by oslavil 90. narozeniny.

1. 8. 1890: Sbírka pro chudé studenty, zabavené maso a dopadený zloděj • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

2. 9. 1868: Drsná rvačka dvou sokyň v lásce skončila překvapivým rozuzlením • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Žárlivé milenky Nemalý sběh lidu spůsobily předevčírem k večeru dvě dívky v sirkové ulici. Měly obě jednoho milovníka, aniž by díky opatrnosti jich vyvolence o tom věděly. Náhodou však se to přece dověděly a při prvním potkání počaly se nejprvé hádati a konečně i rváti. Rozlítěné dívky trhaly jedna s druhé šatstvo, až byl přivolán strážník, by je roztrhl. Ten však k velkému podivení všech přístojících sotva že rvoucí-se dívky zhlédl, rychle odkvapil a jiného strážníka poslal, aby úlohu tu zaň vyřídil. Ten pak šťastně dívky k rozejití-se přinutil. Jak se později shledalo, byl prvně přivolaný strážník obou dívek – milovník, a tudiž ovšem nechtěl proti nim zakročiti. – Pražský denník, 2. 9. 1868 Problémy učitelů Sjezd učitelský, jenž se měl právě v tyto dny v Praze odbývati, byl od c. k. policie zakázán, poněvadž policie myslela, že jej uspořádala zdejší učitelská beseda a stanovy této besedy podobného nic členům nedovolují. Přípravní výbor se z tohoto zákazu odvolal, řka, že je výborem samostatným a nikoliv výborem učitelské besedy, byť ovšem byli v obou těch výborech téměř titéž členové. C. k. místodržitelství tento zákaz zrušilo, avšak uspořádatelé upustili pro letos vůbec od sjezdu celého. – Pražský denník, 2. 9. 1868 [related-post id="12248"] Nosička zlodějka Zatčena byla včera dopoledne na svatováclavském náměstí jistá nosička, jelikož nebyla oprávněna k roznášení věcí. Přihodilo se totiž častěji, že bývali kupující okrádáni od nosiček zboží jich nesoucích tím spůsobem, že tyto na cestě jim i se zbožím uprchly. By se podobným krádežím předešlo, musí každá nosička na své nůši míti připevněnou tabulku a na ní své číslo, a jen taková jest oprávněna k odnášení zboží. Tohoto opatření se však nedostávalo řečené nosičce, za kterouž příčinou zatknuta a peněžitou pokutou potrestána byla. – Pražský denník, 2. 9. 1868

29. 6. 1890: Šťastně zachránění dělníci a řádění profesionálních zlodějů • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 9. 1889: Časná zima, placení hudebného a spojení s Vídní • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 6. 1890: Podezřelý nález a nové schody u Emauzského kláštera • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

17. 3. 1868: Podvodník prodal nezkušené dívce falešný zlatý řetízek k hodinkám • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

16. 10. 1889: Ztracený kabát, brutální řádění útočníků a zavražděné nemluvně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 10. 1868: Šestiletá dívka nedbala varování a utopila se v rybníce • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Přepadala bary se sekyrou. Carrie Nation a její uvědomělý boj za prohibici • Klimatičtí extrémisté blokující dopravu v posledních měsících plní titulní stránky zpravodajských serverů. Možná nad jejich počínáním kroutíte hlavou. Ale vlastně nejde o nic nového. I v minulosti žili lidé, kteří ve jménu bohulibého účelu sahali k velice drastickým prostředkům.

Mramorová dáma z Karlova náměstí vypráví svůj příběh • Praha je plná soch, které připomínají významné osobnosti naší historie. Možná už jste poznali ženu na fotografii. Znáte ale i její životní příběh? Zkusili jsme s ní chvilku pobýt. A při té příležitosti se zeptali, co se jí právě v těchto dnech honí hlavou.

27. 2. 1890: Dohazovači míst v obchodech, studená lázeň a náhlé úmrtí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.