Pomocníci, nebo zabijáci? Elektrické spotřebiče jako skryté hrozby ve vaší domácnosti

LifestyleTomáš Marný11. června 20194 minuty čtení

Foto: Archiv

Určitě máte v domácnosti několik menších elektrických zařízení, která vám usnadňují život. Třeba žehličky, nabíječky, rychlovarné konvice nebo mikrovlnné trouby. V posledních letech se jejich výrobci předhánějí s novými funkcemi. Ruku v ruce s tím se však zkracuje doba, po kterou tyto spotřebiče vydrží provozuschopné. Téměř nic se neopravuje a výrobci spoléhají na to, že zákazník po konci záruční doby, obvykle po dvou až třech letech, takový výrobek prostě vymění za nový.

Jistě jste slyšeli o tajemných součástkách, takzvaných ,,kazítkách“, které znehodnotí přístroj v přesně stanovenou dobu. Dobrou zprávou je, že žádná taková součástka neexistuje. Tou špatnou, že v praxi k tomuto jevu skutečně dochází. Nemůže za to jedna konkrétní součástka, ale sestavení jednotlivých dílů v takové kvalitě, aby stroj vydržel jen po určitou omezenou dobu. A vlastně jsme si na to už i zvykli. Když si kupujeme novou televizi, nepředpokládáme, že nám vydrží dvacet let.

Nebezpečná žehlička

Moderní spotřebiče a v nich přidané rádoby moderní funkce však mohou bez dozoru napáchat mimořádné škody. Příkladem budiž žehlička s automatickým vypínáním. Autor tohoto textu má zkušenost se dvěma výrobky, u nichž výrobce deklaruje, že žehlička může být neustále připojena do elektrické sítě a jednoduše ji nastartujete zatřesením. Po skončení žehlení se pak žehlička sama vypne. Pro zapomnětlivé to zní jako vynikající zpráva, že? Kdo se nikdy nevracel domů ve strachu, že zapomněl vypnout žehličku ze zásuvky, ať hodí kamenem.

Jaké však bylo překvapení, když se žehlička přesně po dvou letech běžného používání přestala vypínat? Takové zařízení může velmi rychle způsobit požár s nenávratnými škodami a vy s tím vůbec nepočítáte, neboť žijete v přesvědčení, že vaše žehlička se prostě automaticky vypíná.

Doporučení je tedy jasné – „chytrou“ žehličku nesmíte nechat ani tak bez dozoru a nikdy ji nestavte do blízkosti hořlavých předmětů, vypnutí musíte vždy zkontrolovat. Nelze se zcela spolehnout, že tato přidaná funkce, kterou platíte ve vyšší ceně přístroje, spolehlivě funguje.

Rychlovarná konvice

O požárech způsobených rychlovarnou konvicí už bylo napsáno hodně. Pokud máte domácího mazlíčka, kterého necháte doma samotného, o průšvih si doslova koledujete. Nechtěné zapnutí kočičí packou způsobí své. Rychlovarná konvice vám však může zahořet i při přepětí v zásuvce. Nebo stačí, když se mezi spodní ohřívací základnou a konvicí nahromadí prach a nečistoty. Chystáte-li se tedy na dovolenou nebo přístroj delší dobu nepoužíváte, rychlovarnou konvici, toastery a podobné přístroje zcela jistě bezpečně odpojte ze zásuvky.

Pokud v zapnuté konvici chybí voda, požár může vzniknout již po pár desítkách sekund.

Nabíječky

S rozvojem bezdrátového nabíjení mobilních telefonů a laptopů také zapomínáme na nabíječky. Indukční nabíječky, stejně jako klasické adaptéry produkují zbytkové teplo, které rozhodně nepodceňujte. Pokud přímo nezahoří vlivem například poškozeného kabelu, mohou vám trvale poškodit přírodní dřevěný nábytek. Určité typy kabelů pak překvapivě chutnají i domácím mazlíčkům…

Mikrovlnná trouba

Autora těchto řádků osobně nemile překvapila moderní mikrovlnná trouba s grilovacími a zapékacími funkcemi, která při rozpékání pečiva pod grilem nečekaně vzplála. Jak se taková věc může stát? Na vině bylo nedostatečné vyčištění vnitřku trouby. Zejména při ohřevu mastných potravin se tuk dostává i do vnitřních částí přístroje, kde se usazuje, na to nezapomeňte. Takto usazený tuk může při zapnutém grilu, který využívá klasické topné spirály, po velmi krátké době zahořet!

Co v takovém případě dělat? Obrovskému problému můžete alespoň částečně předejít tím, že ohřívané jídlo budete v troubě zakrývat k tomu určeným poklopem, tak usazování tuku zmírníte. Také důkladně čistěte jarovou vodou všechny vnitřní části.

Nečistoty v troubě mohou způsobit velké škody a ohrozit vás na životě. Foto: Archiv

Pokud už k hoření dojde, správný postup je ihned odpojit přístroj ze zásuvky a v žádném případě neotvírat, tím byste jen zvýšili přístup kyslíku a požár zbytečně přiživili. Také se neprodleně přesvědčte, že jste z povrchu trouby odstranili všechny hořlavé předměty. V řadě domácností totiž volně stojící mikrovlnka slouží jako odkládací police na řadu věcí. Mikrovlnná trouba by se takto používat rozhodně neměla. Pokud se plameny rozšíří i mimo topnou spirálu grilu, neprodleně využijte hasící prostředky nebo raději volejte hasiče, požár se totiž velmi rychle může přenést na kuchyňskou linku.

I v případě malého požáru nechte přístroj před případným dalším použitím důkladně zkontrolovat v odborném servisu! Zahořením tuku totiž může dojít k životu nebezpečné vnitřní poruše elektrozařízení.

Obecně tedy platí, žádný malý domácí spotřebič, ať je sebelepší a podle výrobce sebe bezpečnější, není určen k tomu, aby byl permanentně připojen do zásuvky. Pokud se chystáte na dovolenou, nekompromisně vše co můžete, odpojte od sítě.

Nepřehlédněte

Dožijete se vysokého věku? Zjistit to můžete už v mládí • Snad každý z nás by se chtěl ve zdraví dožít vysokého věku. Délka života závisí na genetických faktorech, ale ovlivnit ji může i životospráva a celkový způsob života. Zjistit, zda budete žít dlouho, přitom můžeme už v poměrně mladém věku.

Nemocnice Na Homolce si připisuje světové prvenství v počtu operací provedených gama nožem • Lékaři z oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie pražské Nemocnice Na Homolce provedli již dvacet tisíc zákroků gama nožem. Toto číslo nikde jinde na světě žádný tým lékařů pracujících jen s jedním gama nožem zatím nepřekonal. Český gama nůž je tak jednoznačně nejvytíženějším zařízením svého druhu v globálním měřítku.

Leksellův gama nůž.

Lékaři z Motola loni transplantovali srdce pěti dětským pacientům • Lékaři Dětského kardiocentra FN Motol provedli v loňském roce celkem pět transplantací srdce – třem chlapcům a dvěma dívkám. Jedná se o rekordní počet transplantací uskutečněných během jednoho roku, a to za posledních deset let. Od roku 2013, kdy MZ ČR schválilo Dětské kardiocentrum jako transplantační centrum pro srdce u dětí, zde bylo provedeno celkem 17 transplantací. 

Transplantaci srdci loni úspěšně zvládla i pětiletá Adélka.

Zdřímnutí po obědě prospívá, ale musí být přiměřeně dlouhé • Dobrá zpráva pro všechny vyznavače poobědového šlofíčka. Nová studie čínských vědců říká, že krátké zdřímnutí má velmi pozitivní vliv na náš mozek. Důležité je ale dodržovat pravidelnost a přiměřenou délku.

Špenát chrání před projevem stáří. Tajemství chuti je v přípravě • Snad každý zná animované příběhy o námořníku Pepkovi, který se před každým náročným úkolem posílil konzervou špenátu. Tato listová zelenina má skutečně velmi prospěšné účinky na lidské zdraví. A když se dobře připraví, může i skvěle chutnat.

Jak často měnit ložní prádlo • Náš každodenní spánek hraje klíčovou roli ve zdraví a pohodě. Abychom si užili kvalitní spánek, neměli bychom podceňovat význam pravidelné výměny ložního prádla. Nyní se podíváme na vědecké poznatky týkající se otázky, jak často bychom měli měnit ložní prádlo, abychom zajistili nejen pohodlný spánek, ale také udržovali svou hygienu na vysoké úrovni.

Starší objev vědců by mohl zpomalit další pandemii koronaviru • Svět má za sebou první vlnu pandemie způsobené novým typem koronaviru. Všichni se nyní obávají, že by se nemoc covid-19 mohla na podzim znovu vrátit ve velkém, případně že virus zmutuje a bude mnohem více nebezpečný. Ochránit nás může vakcína (zatím ale neexistuje), připravenost celé společnosti, ale i starší vědecké poznatky o chování a schopnostech virů.

Kontrola prodlužovaček nedopadla špatně. Odhaleny byly jen menší nedostatky • Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla kontrolní akci zaměřenou na bezpečnost elektrických prodlužovacích přívodů, které jsou v domácnostech často používány. Kontrolováno bylo celkem 13 typů výrobků. Nedostatky inspekce zjistila u dvou typů.

Jeden typ krevní skupiny možná snižuje pravděpodobnost Alzheimerovy choroby • Víte, kterou krevní skupinu máte? Podle vědeckých výzkumů to vypadá, že právě typ krve má možná vliv na kondici mozku v pozdějším věku. Nositelé určité krevní skupiny také mají údajně více šedé mozkové hmoty a těší se delšímu duševnímu zdraví.

Zázračný zázvor spolehlivě nastartuje váš unavený organismus • Odkud přesně zázvor pochází bohužel s jistotou nevíme. Podle dochovaných historických pramenů ho ale používali již staří Číňané a Indové. V současné době je toto koření, získávané z oddenků zázvoru pravého, populární po celém světě. Své nezastupitelné místo má především v exotických kuchyních. Mnoho lidí ho ale vyhledává i jako lék na řadu zdravotních problémů. A není divu. Jeho všestranné léčivé účinky jsou téměř zázračné!

Zázvor má až zázračné účinky a přitom nestojí skoro nic.

Pálení žáhy snadno zaženete. Stačí potraviny, které máte doma • Pocit nepříjemného pálení za hrudní kostí nebo v hrdle postihne čas od času každého. A když se k tomu přidá ještě říhání a pocit na zvracení, obvykle hledáme rychlý a účinný způsob, jak se potíží zbavit.

Roztočů se nezbavíte snadno. Čističky vzduchu ani vysavače příliš nefungují, říká odborník • Zdálo by se, že zima je pro většinu alergiků nejpříznivější částí roku, protože se nemusí vyrovnávat s pylovými alergeny. Jenže to není úplně pravda. V tomto ročním období trávíme více času ve vnitřních prostorách. Mnoho lidí kvůli tomu trpí alergiemi způsobenými roztoči a domácími mazlíčky.

Roztoči jsou jednou z nejčastějších příčin alergií.

Alergie na chlad trápí hlavně ženy. Nepodceňujte prevenci • V zimních měsících přibývá lidí, kterým se na rukách a obličeji objevuje svědivá vyrážka. Pokud používáte stále stejnou kosmetiku i prací prostředek, nikdy jste netrpěli intolerancí na vybrané druhy potravin, ale přesto je vaše pokožka v těchto místech suchá, zarudlá a oteklá, možná se u vás projevila alergie na chlad.

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život • Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi.

Praha vyzkouší telemedicínu. Lékaři budou monitorovat životní funkce pacientů na dálku • Přivolání pomoci skrze SOS tlačítko, dálkový monitoring tělesných funkcí a zejména nastavení komunikace mezi pacienty, dispečinkem a lékaři. To umožní nový systém komplexní komunitní podpory asistovaného života eHealth, který bude Praha rok testovat na skupině vybraných klientů. Projekt zajišťuje pro hlavní město Operátor ICT v rámci koncepce Smart Prague, která zavádí technologické inovace do metropole. „Vidíme pozitivní výsledky komerčních služeb na trhu s tísňovou péčí, které využívají možnosti pokročilých technologií, jež dokážou zachraňovat životy v krizových situacích, kdy je senior doma sám. Nicméně tyto služby jsou stále v začátcích a mají jen stovky či jednotky tisíců klientů, přičemž Praha má rychle stárnoucí obyvatelstvo. Naším projektem chceme zkusit propojit existující poskytovatele s možnostmi integrovaného záchranného systému, umožnit jim využít maximální technické možnosti tísňové péče pro zlepšení jejich služeb a spolu s lékaři a univerzitami dát městu metodické podklady pro rozhodnutí, jakou roli by mohlo město v tomto systému hrát tak, aby Pražané v budoucnu mohli využít služby vzdálené péče s garancí města,“ uvedla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Jak to funguje? SOS tlačítko umožní klientům v krizové situaci, aby si v případě nutnosti přivolali díky propojení na dispečink tísňové péče pomoc. Projekt počítá také s využitím technologie telemedicíny, díky které budou vzdáleně monitorovány životní funkce klientů. Bude možné monitorovat například hladinu cukru v krvi, tlak a další tělesné funkce. „Kromě samotných seniorů a osob se zdravotními problémy bude projekt užitečný i pro další cílové skupiny. Rodinní příslušníci se nebudou muset strachovat, protože budou vědět, že jejich příbuzný je pod neustálým dohledem. Například když dlouho nikdo SOS tlačítko nepřemístí, bude dispečink kontrolovat, zda je pacient v pořádku. Další důležitou skupinou zapojenou do projektu jsou doktoři, kteří díky tomuto systému budou mít k dispozici nové informace o stavu pacienta,“ vysvětluje Vladimír Zadina, ředitel divize Smart Prague Operátora ICT. [related-post id="9081"] Projekt poběží ve dvou fázích Nejprve bude nutné za konzultace s lékaři vybrat více než sto vhodných klientů, dále bude navázána spolupráce s dvěma dispečinky agentur tísňové péče a vybuduje se integrační platforma, kde se budou data o pacientech analyzovat a sdílet s nemocnicemi. Od září 2018 pak bude projekt spuštěn v pilotním režimu pro vybranou skupinu klientů. Po roce dojde k jeho vyhodnocení. Na projektu spolupracuje řada odborníků. Technické řešení informační platformy bylo konzultováno s experty z UCEEB Českého vysokého učení technického, na studii proveditelnosti spolupracovala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Se samotným nastavením celého systému radí lékaři. Spolupracuje také Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, který sdílí zkušenosti z projektu Triangulum, na nějž projekt eHealth navazuje. V rámci pilotního projektu vznikne také expertní skupina, ve které zasednou všechny zainteresované strany, aby vyhodnotily fungování projektu.

Epidemie spalniček řádí v Praze. Nepodceňujte příznaky, varují hygienici • V minulém týdnu bylo v Praze zaznamenáno celkem 12 nových, laboratorně potvrzených případů onemocnění spalničkami. Informovala o tom Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP). V průběhu celého měsíce ledna v metropoli spalničkami nově onemocnělo 35 lidí. Již od roku 2018 v hlavním městě probíhá epidemický výskyt spalniček. Za rok 2018 pražští hygienici evidovali 103 nemocných.

Bolest kloubů nemusíte léčit jen syntetickými látkami. Existují i alternativní způsoby • Bolavé klouby trápí drtivou většinu seniorů, nevyhýbají se však ani mladším ročníkům. A zdravotníci často varují, že kvůli stále se snižující fyzické aktivitě dětí a mladých bude v budoucnu hůř. Prevencí kloubových onemocnění je zejména správná životospráva – udržování si zdravé váhy a vhodný pohyb. Pokud vás i tak tyto obtíže dostihnou, nemusíte se pro úlevu obracet jen na syntetické prostředky. Bolavým kloubům dlouhodobě pomůže i voda obohacená o molekulární vodík, kryoterapie nebo třeba jóga.

Nejdepresivnější den v roce se blíží. Jak zahnat zimní chmury? • Je po Vánocích, peněženka prázdná, venku tma a sychravo a před vámi žádný světlý bod, ke kterému byste se mohli upnout. Pokud vás na začátku roku také přepadá chmurná nálada, nejste v tom sami.

Lidé ignorují potíže s plícemi. Včasná diagnóza přitom může zachránit život • Časté zadýchávání a neustávající kašel – to jsou typické příznaky chronického plicního onemocnění, které ale lidé často ignorují. Následky neléčených plicních chorob však mohou být fatální. Lékárníci v Praze a Středočeském kraji se proto od 8. dubna zapojí do Týdne měření plicního věku a vyzývají zájemce, aby si přišli do lékárny nechat zkontrolovat stav svých plic.

Na skvrny od červeného vína zabírají obyčejné prostředky, které máte doma • Večer s blízkými lidmi a se sklenkou dobrého červeného vína patří k oblíbeným radostem mnohých z nás. Stačí ale malá chvilka nepozornosti a víno může rázem skončit na oblečení. V takovém případě není nutné propadat panice. Situaci lze velmi snadno zachránit.