Meteorologové vylepšili Aladina. Předpověď počasí má být nyní mnohem přesnější

ZajímavostiPražskýDEN.cz28. března 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vylepšil aplikaci předpovědního modelu Aladin pro Českou republiku. Nové nastavení vykazuje zlepšení předpovědí proti předchozí verzi. Numerický model stále počítá předpověď na následující tři dny, nyní však na výpočetní síti se čtyřikrát více body.

V nové verzi se významně vylepšilo zpracování topografie. Zachováno zůstalo 87 vertikálních hladin, v každém horizontálním směru se ale krok modelu zvýšil ze 4,7 km na 2,3 km. V dřívější verzi byl terén více zhlazen právě vlivem hrubšího rozlišení. Například některé horské polohy tak byly nižší, než je skutečnost. Meteorologové mají nyní možnost počítat s jemnější orografií, od které si slibují přesnější předpovědi nejen pro české hory nebo údolí, ale obecně zlepšení výsledků pro celou oblast střední Evropy.

Tato změna je možná díky instalaci nového superpočítače, ke které došlo v roce 2018. Navýšená výpočetní kapacita umožňuje nejen počítat na hustší síti bodů, ale zároveň lze použít složitější a výpočetně náročnější metody. Jednou z nich je přepnutí modelu do tzv. nehydrostatické verze. Aladin nyní používá přesnější systém rovnic, který rozšiřuje popis dynamických jevů v atmosféře. Jsou to například vlny způsobené vztlakovými silami, typicky za horskými hřebeny, které jsou dobře patrné v oblačnosti. Díky tomuto zpřesnění lze očekávat zlepšení předpovědi atmosférických podmínek, které mohou vést k vývoji nebezpečných počasových jevů.

„Samotná příprava na tak podstatnou změnu, která se týká nejen vědeckého obsahu modelu jako takového, ale i nutných technických úprav, probíhala zhruba rok při současném zajištění produktů pro velké množství odběratelů dat, kteří výstupy numerického modelu používají,“ uvedla vedoucí vývojového týmu ČHMÚ Radmila Brožková.

Výsledky z nové verze modelu Aladin jsou veřejně k dispozici na webu a v mobilní aplikaci ČHMÚ od počátku března.

Nepřehlédněte

Teplá fronta v týdnu přinese do Česka jarní teploty • Jaro se začíná nenápadně hlásit o slovo. Přestože obloha bude v příštích dnech spíš zatažená, podle meteorologů se v týdnu můžeme těšit na velmi příjemné teploty.

Sobotní bouřka zabila mladou dívku. Tělo našli potápěči ve Vltavě • Prahu v sobotu odpoledne zasáhly velmi silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm. Nepříznivé počasí připravilo o život mladou dívku. Potápěči pražských hasičů našli ve večerních hodinách poblíž Jiráskova mostu tělo mrtvé dívky. S největší pravděpodobností patřila ke skupince čtyř příznivců tzv. geocachingu, kteří v kanalizační stoce Motolského potoka hledali kešky. Náhlá přívalová vlna geocacheře spláchla a odnesla je až do Vltavy. Dva z nich odvezli záchranáři do motolské nemocnice. Po čtvrtém členovi skupiny se nadále marně pátrá. Na Smíchově sotva krápe. pic.twitter.com/xgn2r88kuh

Bude hezky, ale pak přijde studená fronta. Předpověď počasí na středu 3. dubna a výhled na další dny • Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám v těchto dnech proudí teplejší vzduch od jihu. I proto se středeční počasí v Praze i na většině území České republiky povede.

Naučte se předpovídat počasí podle přírody • Když vyrazíme ven a sledujeme přírodu kolem sebe, můžeme spatřit řadu spolehlivých náznaků a udělat si představu o tom, jaké počasí nás čeká. Naši předci využívali tyto přírodní signály k předpovídání počasí dlouho před vynálezem moderní meteorologie. Pokud vás zajímá, jak se naučit předpovídat počasí na základě přírody, přečtěte si následující rady a tipy.

Tropické počasí bude pokračovat i o víkendu. Maximum čekejte v sobotu • Česko prožívá horké dny. Teploty na řadě míst ve středu překonaly třicítku a výjimkou nebyla ani Praha. Zřejmě zatím nejteplejší den tohoto roku nás čeká v sobotu.

Silná bouře udeřila na Prahu. Vinohradská nemocnice pod vodou, jinde ani kapka • Ve středu večer se hlavním městem prohnala silná bouře, doprovázená krupobitím a přívalovým dešťem. Voda zatopila suterény a přízemí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a vestibul stanice metra Želivského. V areálu vinohradské nemocnice bylo skoro půl metru vody. Hasiči ji museli odčerpat ze šesti pavilonů. Na místě zasahovalo pět  hasičských jednotek, kterým pomáhali dobrovolníci z Dolních Měcholup. Jednotky pražských hasičů zasahují i v areálu Vinohradské nemocnice. https://t.co/Y6nMhvDhB4

Vedra zvyšují spotřebu elektřiny. Hrozí Praze výpadky proudu? • Vysoké teploty, které v současné době panují v České republice, mají vliv na spotřebu elektřiny v Praze. V posledních letech zatížení energetické soustavy v letních měsících vzrůstá a je způsobeno především větším počtem klimatizací, hlavně pak v průmyslových nebo administrativních budovách. Roste však i počet odběrných míst - zejména obchodně-administrativních center a moderních obytných celků, které dále zvyšují spotřebu elektřiny. Teploty kolem 30 °C a výše zvyšují spotřebu v Praze cca o 4-5 % oproti klasickým letním dnům s teplotami kolem 25 °C. Extrémní horka, která nyní zažíváme, zvyšují špičkový odběr o další procenta. Ten se pohybuje na hodnotách kolem 940 MW, to znamená, že „obrazně řečeno“ Praha v ten moment spotřebuje prakticky veškerou elektřinu, kterou vyrábí například jeden blok jaderné elektrárny Temelín. Přímá závislost teploty na spotřebu elektrické energie v Praze lze dle analýzy aktuálních dat odhadnout na cca 10 MW / 1 °C. Kolaps nehrozí Praha nejvíce elektřiny potřebuje kolem 14. hodiny odpoledne, kdy se naplno projeví provoz klimatizací, chladících systému a větráků. Zimní maxima spotřeby elektrické energie jsou však až o třetinu vyšší (často překračují hodnoty 1200 MW), takže ani v těchto tropických dnech Pražská energetika, a.s., neočekává zatížení, které by ji mohlo nějak zaskočit. A to i díky tomu, že řada obyvatel Prahy je stále mimo město na dovolených a letních pobytech.

Polovina lidí s HIV používá jeho léky. Slavný, ale skromný pražský vědec by dnes oslavil narozeniny • Praha 1. září 1936. Právě tehdy se narodil budoucí chemik světového významu a bezpochyby nejslavnější vědec, odkojený Vltavou, profesor Antonín Holý. Vedle Jaroslava Heyrovského (který získal Nobelovu cenu za objev polarografie) a Otto Wichterleho (vynálezce kontaktních čoček a silonu) je profesor Antonín Holý bezpochyby jedním z nejznámějších českých vědců. Právě díky němu dali Češi světu nejvíce léků na HIV/AIDS, ale i na opary, neštovice nebo žloutenku. Skromný vědec, díky jehož patentům se Ústav organické chemie a biochemie v Praze stal špičkovým světovým pracovištěm, vystudoval Gymnázium v Karlíně a pražskou Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Stal se spoluautorem 768 vědeckých publikací a do důchodu odešel až v 75 letech. Zpočátku své kariéry se potýkal s nepochopením výrobců léků v ČSSR i v bývalém socialistickém bloku, neboť výzkum a vývoj antivirotik, na který se celou vědeckou dráhu zaměřoval, byl velmi nákladný. V roce 1976 se mu podařilo navázat spolupráci s výzkumným týmem profesora De Clerqua v belgické Lovani a od roku 1990 jejich patenty odkoupila americká firma Gilead Sciences. Z malé firmy o patnácti zaměstnancích se během let stala přední světová farmaceutická firma, která dnes pražskému ústavu, díky profesoru Holému, posílá 2 miliardy korun ročně a od roku 2006 spolufinancuje i společné výzkumné centrum roční částkou 1,1 milionu dolarů. Byl to právě pražský rodák, profesor Holý, který stojí za celou řadou moderních léků na léčbu AIDS a v průběhu svého výzkumu se stal držitelem 60 světových patentů. Jeho prvním „světovým“ lékem byl ale Vistide, schválený v roce 1996, který působí proti pravým neštovicím a pásovému oparu. Následoval lék proti žloutence typu B a poté již řada antivirotik právě na léčbu HIV/AIDS. Léky profesora Holého dnes na světě užívá více než polovina nakažených HIV. Smutnou shodou náhod je, že přesně v den jeho úmrtí, 16. července, 2012, byl ve Spojených státech schválen jeho převratný lék Truvada jako první lék na světě, určený k prevenci nákazy virem HIV.

Antonín Holý v laboratoři.

Obratlovci měli zuby dříve, než se myslelo. Dokazují to pražské zkameněliny • Moderní technologie a nový výzkum zkamenělin z jihozápadního okolí Prahy, které jsou součástí sbírek Národního muzea, zásadně mění pohled na evoluci zubů. Vědci totiž objevili zuby u zkamenělin dávných čelistnatých obratlovců (akantotoracidů) starých 409 milionů let. Až doposud se zuby u těchto živočichů nikdy dříve nenašly a předpokládalo se tedy proto, že je vůbec neměli.

Jaro přichází, nezvykle vysoké teploty nás čekají už v příštích dnech • Do Prahy zavítá v příštích dnech teplotně výrazně nadprůměrné počasí. Už zítra by na teploměrech mělo být až 18 stupňů Celsia. Ještě tepleji bude ve středu, kdy meteorologové předpovídají až 20 stupňů. Zimní bundy a kabáty tak už můžete nadobro schovat. Krásné počasí by mělo vydržet minimálně po celou první polovinu dubna. A i když o víkendu přejde přes Česko mírná studená fronta, mrznout už každopádně nebude ani v noci.

Prahu mohou zasáhnout silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou zasáhnout území celé republiky. Výstraha platí od sobotního poledne do 21 hodin. Bouřky budou doprovázeny i přívalovými srážkami. „Nad střední Evropou se bude rozpadat zvlněná studená fronta. V sobotu v odpoledních hodinách se budou vytvářet bouřky bez výraznějšího postupu. Ojediněle může v bouřkách napršet kolem 30 mm, riziko výskytu velkých krup nebo silnějších nárazů větru je jen malé. Na východě Moravskoslezského kraje a na západě Čech je pravděpodobnost výskytu silných bouřek nižší,” uvedli meteorologové. Později odpoledne a večer bude bouřková činnost od východu ustávat. [related-post id="10318"] [related-post id="10299"]

Prahu čeká teplotní peklo. Pak ale konečně přijde ochlazení • Vysoké letní teploty vydrží v hlavním městě i ve středu. Nejteplejší bude čtvrtek, kdy rtuť teploměru vyšplhá až na 37 stupňů Celsia. Pak ale meteorologové slibují ochlazení. V úterý bude podle předpovědi skoro jasno až polojasno, odpoledne až oblačno, ojediněle s možností přeháněk. Nejvyšší denní teploty kolem 34 až 36 °C. Slabý, přes den mírný jižní vítr 2 až 5 m/s se bude večer měnit na jihozápadní a v bouřkách přechodně zesílí. Ochlazení přijde v pátek Po zadní straně tlakové výše nad východní Evropou k nám ve čtvrtek vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Čtvrteční teplota tak vyšplhá až na 37 stupňů Celsia. V noci ze čtvrtka na pátek a v průběhu pátku bude postupovat od západu přes naše území studená fronta a za ní se od jihozápadu rozšíří do střední Evropy výběžek tlakové výše. Nejvyšší denní teploty budou v pátek mezi 25 až 27 °C. Podobné počasí můžeme podle meteorologů očekávat i o víkendu. [related-post id="11502"] [related-post id="11512"]

Pochod za vědu odhalí nové poznatky o vesmíru, mimozemšťanech i teleportaci • Už potřetí se na jeden den celý svět promění v oslavu vědy. Mimozemšťané, teleportování ale také cesty do vesmíru, to vše jsou témata letošního Pochodu za vědu (March for Science). Tentokrát se organizátoři zaměřili na vědeckofantastické motivy, ve stejný den totiž probíhá Den Hvězdných válek.

Do Česka se valí tropické počasí. Co dělat, když teploty atakují 40 stupňů? • Přestože o víkendu očekávají meteorologové bouřky a ochlazení, v příštím týdnu vtrhne do Česka tropické počasí. Teploty se na některých místech nebezpečně přiblíží ke 40 stupňům. Lékaři a odborníci proto připomínají zásady, které by měl v takovém počasí každý dodržovat.

Předpověď počasí na víkend: V sobotu hezky, v neděli přeháňky • Jaro sice podle kalendáře už začalo, ale příroda má svoji hlavu. Počasí o víkendu v Praze přinese vcelku příjemné teploty, ale obloha se na náš bude mračit. Vycházky do přírody mohou zejména v neděli pokazit přeháňky. Přinášíme vám aktuální předpověď počasí na následující víkend.

Je jídlo spadlé na zem bezpečné? Vědci zkoumali pravidlo pěti vteřin • Čas od času se stane, že nám na podlahu nedopatřením upadne kousek jídla. Určitě jste už slyšeli, že pokud ho dostatečně rychle zvedneme, jeho konzumace je bezpečná, protože se na něj nestihnou nalepit žádné škodlivé choroboplodné zárodky. Výzkum amerických vědců ale zjistil něco jiného.

Předpověď počasí na noc a sobotu 30. března 2019 • Přes střední Evropu postupuje na východ tlaková výše, která přinese znatelné oteplení. Díky tomu nás v sobotu čeká příjemné jarní počasí.

Podivná hra mozku. Zlé sny mají nejspíš svůj speciální účel • Snad každý člověk v noci čas od času zažívá děsivé sny a noční můry. Vědcům se dlouho nedařilo spolehlivě odpovědět na otázku, proč nás mozek v čase spánku, kdy bychom v klidu měli odpočívat a nabírat síly na další den, takto nepříjemně trápí. Teď se ale zdá, že už možná konečně máme klíč k rozluštění celé záhady.

Lidé po čtyřicítce by měli pracovat jen 3 dny v týdnu, potvrdili vědci • Líbil by se vám třídenní pracovní týden? Vědci potvrdili, že příliš práce zhoršuje výkon mozku – vytrácí se schopnost racionálního uvažování, slábne paměť a člověk celkově duševně strádá. Dočkáme se v dohledné době prodloužení víkendu alespoň o jeden den?

Příliš práce podle vědců škodí. A mají to potvrzené seriózním výzkumem.

Poznat narcise můžete na první pohled. Prozradí ho obočí • Miloš Zeman, Donald Trump, Marilyn Monroe, Leonid Brežněv, Simon Cowell nebo Madonna. Všechny zmíněné osobnosti spojuje jeden společný rys – husté nebo výrazné obočí. Kanadští psychologové prokázali, že tito lidé mohou mnohem častěji trpět narcistickou poruchou osobnosti.