Podivná hra mozku. Zlé sny mají nejspíš svůj speciální účel
Noční můry na sebe berou nejrůznější podoby.
Snad každý člověk v noci čas od času zažívá děsivé sny a noční můry. Vědcům se dlouho nedařilo spolehlivě odpovědět na otázku, proč nás mozek v čase spánku, kdy bychom v klidu měli odpočívat a nabírat síly na další den, takto nepříjemně trápí. Teď se ale zdá, že už možná konečně máme klíč k rozluštění celé záhady.
I když se nám občas zdají děsivé nebo nepříjemné sny, nejnovější výzkum vědců naznačuje, že nejspíš fungují jako jakési noční terapie. Ovšem ne úplně všechny.
Švýcarsko-americký tým vědců zkoumal 18 lidí prostřednictvím 250 elektrod připojených k hlavě a dalších 89 lidí, kteří si zapisovali sny do deníku. Díky těmto údajům chtěli výzkumníci zjistit, jak se emoce prožívané během spánku spojují s pocity v bdělém stavu.
Sny jako trénink
Zjištění publikovaná v časopise Human Brain Mapping ukázala, že zlé sny pomohly lidem lépe reagovat na tíživé situace v reálném světě. Když se někdo vzbudil po špatných snech, oblast mozku, která kontroluje reakci na strach, byla mnohem více účinnější.
„Sny můžeme považovat za trénink pro naše budoucí reakce. Mohou nás připravit na to, abychom lépe čelili nejrůznějším nebezpečím v reálném životě,“ vysvětlil Lampros Perogamvros, výzkumný pracovník ve spánkové laboratoři na Ženevské univerzitě.
Má to ale háček
Vědec jedním dechem k výsledkům práce dodal, že pokud jsou zlé sny až příliš děsivé a traumatizující, pozitivní účinky se vytrácejí. „Pokud se ve snu překročí určitá hranice strachu, ztrácí svou prospěšnou úlohu jako emocionální regulátor,“ řekl Perogamvros.
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují