Pochod za vědu odhalí nové poznatky o vesmíru, mimozemšťanech i teleportaci

25. dubna 2019 ∙ 14:48
PražskýDEN.cz
Foto: Archiv

Už potřetí se na jeden den celý svět promění v oslavu vědy. Mimozemšťané, teleportování ale také cesty do vesmíru, to vše jsou témata letošního Pochodu za vědu (March for Science). Tentokrát se organizátoři zaměřili na vědeckofantastické motivy, ve stejný den totiž probíhá Den Hvězdných válek.

„Rozhodli jsme se zvolit témata, která buďto sci-fi jsou, jako je třeba teleportace, nebo mimozemšťané, nebo nám jako sci-fi dřív připadala, ale dnes je třeba se jimi zabývat,“ vysvětlila organizátorka české verze pochodu Claire Klingenberg. Jedním z takových témat je třeba editace lidského genomu, anebo čím dál tím palčivější následky klimatických změn.

Pochod se bude konat v sobotu 4. 5. 2019 a začne v 09:00, kdy se účastníci setkají u sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Vědci, studenti ale i veřejnost pak oslaví vědu pochodem k Akademii věd, kde pak začne série přednášek světově uznávaných odborníků.

„Pochodem chceme upozornit na zpolitičtění naprosto apolitických, vědeckých témat a na důležitost kvalitního vzdělávání,“ upozornila Klingenberg. „Pochod za vědu usiluje o silnější zdravější vztah mezi veřejností a vědou,” dodala Valorie V. Aquino z předsednictva Pochodu za vědu.

Akce bude ukončena informativním panelem mapujícím současný stav klimatických změn a jejich vliv na lidstvo a naši planetu. Pochod za vědu se současně koná po celém světě. Prvního ročníku se účastnilo přes 600 měst, dokonce i výzkumná centra na Antarktidě.

„Sjednocujeme se jako různorodé, nestranické skupiny, které požadují vědu, která bude usilovat o společné blaho, a které chtějí, aby se političtí vůdci a tvůrci legislativy zasazovali o legislativu založenou na důkazech a ve prospěch veřejnosti,” tvrdí mezinárodní tým organizátorů.

Českou verzi pochodu pořádá Český klub skeptiků Sisyfos. Vstup je zdarma.

Program

  • 09:00 – Sraz na Václavském náměstí u sochy sv. Václava
  • 09:30 – Pochod do budovy Akademie věd, Národní 3
  • 10:00 – Úvod, poděkování, zahájení
  • 10:10 – Jak se kvantově (ne)teleportovat (prof. RNDr. Pavel Cejnar Dr., DSc.)
  • 10:45 – Alternativní způsoby rychlého cestování po vesmíru (prof. doc. RNDr. Pavel Krtouš, Ph.D.)
  • 11:35 – Kde hledat mimozemšťany a jak vypadají (RNDr. Tomáš Petrásek, PhD.)
  • 12:10 – CRISPR, editace lidského genomu (úrof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.)
  • 12:45 – (Ne)kvantové alternativní metody (MUDr. Jaromír Šrámek)
  • 13:45 – Panel: Klimatické změny (Mgr. Alexander Ač, Ph.D.; RNDr. Radim Tolasz, Ph.D.; doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D.; RNDr. Vladimír Wagner, CSc.)

X Zavřít