Pražská pítka a fontány jsou už po zimě opět v provozu. Kde všude se můžete osvěžit?

ZprávyPražskýDEN.cz18. května 20182 minuty čtení

Foto: TSK Praha

Do pítek a fontán se před hlavní turistickou sezónou vrátila voda. Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s. již zprovoznila všechny, které má ve své správě.

Obyvatelé a návštěvníci metropole se ve fontánách a pítkách mohou osvěžit od května do října. Ročně jejich údržba a provoz stojí řádově statisíce korun, a další desítky tisíc vynaloží TSK na opravy, např. po střetu s automobilem nebo vandaly.

Před spuštění do provozu se provádí na pítkách a fontánách celá řada různých oprav. Celkem za rok 2017 údržba stála 36 560 Kč. Pítka jsou označena nápisem PITNÁ VODA, ale i tyto cedulky jsou terčem častých nájezdů „sběratelů“ suvenýrů.

Pravidelná údržba

Všechny pítka, která jsou napájena vodou z veřejného vodovodního řadu, prochází pravidelnými kontrolami. Například u pítek dochází několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů, či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody.

Všechny pítka a fontány byly letos otevřeny včas, kromě obou fontán Mánes, ty byly otevřeny o týden později, z důvodu oprav poškozeného potrubí.

Pítka a fontány v Praze

  • Celetná – pítko (je ale vedeno spíše jako fontána)
  • Zítkovy sady – pítko
  • náměstí Republiky – pítko
  • Dětský dům – pítko
  • U Bati – pítko
  • Na Slupi – pítko
  • Na Hřebenkách – pítko
  • Loretánské náměstí – pítko
  • Ungelt – pítko
  • Mánesův most (protivodní strana) – fontána
  • Mánesův most (povodní strana) – fontána
  • Černý most – fontána
  • Prašný most –fontána  (ve zkušebním provozu)

Nejzajímavější pítka a fontány v Praze

Pítko Dětský dům

Je umístěno u ústí Havířské ulice na pěší zónu ul. Na Příkopě. Kulaté těleso pítka z leštěného kamene je osazeno na zaoblený válcovitý základ. Nad tělesem se centrálně tyčí nerezové madlo složené ze silnějšího sloupku a čtyř kruhových obručí orientovaných ve směru světových stran.

Pítko Ungelt

Nachází se v prostoru Týnského dvora – Ungelt. Bylo postaveno v roce 1996 jako součást rekonstrukce tohoto dvora. Těleso pítka tvoří mramorový sloup se čtvercovým základem. Na horním kraji sloupu je umístěna kruhová miska, z níž vyčnívá tryska ve tvaru kruhu.

Fontány Mánesův most

Najdete je na náměstí Jana Palacha po obou stranách pravého předmostí Mánesova mostu. Obě fontánky podle návrhu Emanuela Halmana vyrostly současně s výstavbou mostu v letech 1911-14.

Nepřehlédněte

U stanice metra Vltavská vznikla dočasná venkovní galerie • Na Vltavských kaskádách u stanice metra Vltavská vznikl projekt dočasné venkovní galerie. Kolemjdoucím letos nabídne čtyři tematické výstavy.

Ve středu přibylo 8 tisíc nakažených a přes 150 úmrtí. Ubylo hospitalizací • Ve středu bylo v Česku zaznamenáno 8 162 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 27 492 provedených PCR testů, z nichž 30 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 16 538.

Připravte vodoměry na zimu. Mráz může způsobit škody za tisíce korun • V zimním období, kdy teploty často klesají hluboko pod bod mrazu, jsou ve velkém ohrožení nejen vodovodní rozvody, ale především vodoměry. Mráz může způsobit jejich nenávratné poškození, přičemž pořízení nového přístroje vyjde hodně draho. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto doporučují jejich ochranu.

Silné mrazy mohou poškodit vodoměry.

Praha už ví, jak budou vypadat nové stanice metra D • Výtvarnou podobu stanic metra D Nemocnice Krč, Nádraží Krč a Nové Dvory navrhnou umělci Jiří Černický, Stanislav Kolíbal a Vladimír Kopecký. Jejich práce zvítězily v soutěži Metroprojektu, Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a hlavního města Prahy pod záštitou Národní galerie.

Časovaná bomba. Problémy mladých nikoho nezajímají. Komentář Kristiána Vícha • Končící předvolební kampaň znovu ukázala smutnou vizitku české politické scény. Žádná z politických stran nenabízí skutečně věrohodný program pro generaci mladých lidí, která přišla na svět v 90. letech. Tito lidé se přitom dennodenně potýkají se závažnými problémy, které jejich rodiče řešit nemuseli.

Nejbezpečnější místa v letadle. Kde máte větší šanci na přežití při havárii? • Otázka, která nedá spát nikomu, kdo alespoň jednou v životě letěl letadlem. Které sedadlo v letounu je nejbezpečnější v případě, že dojde k havárii?

Sobotní bouřka zabila mladou dívku. Tělo našli potápěči ve Vltavě • Prahu v sobotu odpoledne zasáhly velmi silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm. Nepříznivé počasí připravilo o život mladou dívku. Potápěči pražských hasičů našli ve večerních hodinách poblíž Jiráskova mostu tělo mrtvé dívky. S největší pravděpodobností patřila ke skupince čtyř příznivců tzv. geocachingu, kteří v kanalizační stoce Motolského potoka hledali kešky. Náhlá přívalová vlna geocacheře spláchla a odnesla je až do Vltavy. Dva z nich odvezli záchranáři do motolské nemocnice. Po čtvrtém členovi skupiny se nadále marně pátrá. Na Smíchově sotva krápe. pic.twitter.com/xgn2r88kuh

Naslouchejte intuici a těžká rozhodnutí půjdou jako po másle • Každý z nás má někde uvnitř sebe schovaný kompas. Ukazuje směr, kterým se v životě ubírat. Říká se mu různě – někdy vnitřní hlas, jindy zase šestý smysl. Na názvu každopádně příliš nezáleží. To nejdůležitější je naučit se mu naslouchat. Dokáže být totiž tím nejlepším rádcem v klíčových momentech života.

Počet nakažených v úterý se opět přiblížil k 10 tisícům • Za úterý bylo v Česku zaznamenáno 9 558 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 373 provedených PCR testů, z nichž 31 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 17 737.

Na Žofíně proběhne netradiční ples pro děti. Dorazí i Honza Onder • Odpoledne plné elegance, noblesy a tance a to vše pro děti. To přinese netradiční taneční bál s názvem Stardancík, který se uskuteční v neděli 25. února 2018 ve Velkém sále paláce Žofín. Vstup na dětský ples s bohatým doprovodným programem bude pro děti i jejich rodiče zcela zdarma. Je však nutné se dopředu registrovat. Pro všechny malé i velké tanečníky a tanečnice budou během odpoledne mimo jiné čekat taneční hrátky dvojnásobného vítěze pořadu Stardance Jana Ondera s partnerkou Lucií Sloukovou a také ukázky dětských a juniorských párů latinskoamerických a standardních tanců. Ojedinělou taneční akcí pro děti a jejich rodiče se rozhodla Městská část Praha 1 zpestřit letošní plesovou sezónu v této městské části. „Jedná se o další ze série rodinných odpolední, které MČ Praha 1 organizuje. Rádi bychom touto akcí přiblížili dětem, jak se chovat ve společnosti od společenského oblečení počínaje až po etiketu nebo tance,“ říká radní pro kulturu a sport Filip Kračman a doplňuje, že setkání ale nebude jen o tanci. [related-post id="6116"] Na děti čekají i výtvarné dílny, kadeřnický koutek nebo malování na obličej. Malí tanečníci i rodiče se navíc dozví zajímavosti o etiketě, odnesou si rodinnou fotografii z fotokoutku a také se mohou těšit na bohatou tombolu. Společenským odpolednem provede Petr Zalabák. Je potřeba se předem zaregistrovat Hudební a taneční odpoledne pro malé i velké tanečníky bude zdarma. Novinkou letošního ročníku je však nutnost se dopředu na akci registrovat a to kvůli omezené kapacitě Velkého sálu Žofín. Pro registrované návštěvníky bude vstup do Velkého sálu na Žofíně od 14:15 do 14:30. Od 14:30 se sál otevře těm, kteří registraci nestihli provést včas. Samotná akce začne v 15 hodin. Rodiny s dětmi se mohou registrovat na www.facebook.com/praha1cz.

Zimní exotická dovolená. Luxus dostupný skoro pro každého • Opět se blíží nepříjemná část roku, kdy venkovní teploty oscilují kolem nuly a sluníčko se ukáže jen jednou za pár dní. Nejvyšší čas začít přemýšlet, kam v zimě odjet za teplem na exotickou dovolenou. Inspirujte se našimi tipy na destinace, které jsou cenově dostupné a zároveň nabízejí únik před chladnou středoevropskou zimou.

Začala rekonstrukce Václavského náměstí. Podívejte se, jak bude vypadat • Po mnoha letech příprav začala ve středu celková rekonstrukce jednoho z největších náměstí ve střední Evropě – Václavského náměstí. Představitelé hlavního města slavnostně předali staveniště firmě Hochtief CZ, která zajistí rekonstrukci spodní i horní části prostranství za necelých 327 milionů korun. Projekt opravy by měl být dokončen do roku 2025. První změny ale budou viditelné již za rok.

6. 4. 1868: Kupeckému mládenci ukradli v hostelu oblečení • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Dlažba Co nevidět počnou dlažditi Železnou ulici; dříve ale ještě položeny budou všecky vedlejší roury plynové do tamních domů, aby se pak nemuselo novou dlažbou hýbati. Kostkový chodník, jenž vedl od Karolina k německému divadlu, bude obyčejnou dlažbou nahražen, anto jsa příliš hladký, zhusta byl příčinou, že koně v povozech do divadla jedoucích sklouzli se a upadli. – Pražský denník, 6. 4. 1868 Našli poklad Pověděli jsme, jak před několika dny nalezeny byly na Vyšehradě při kopání staré mince. Z toho a pak poněvadž už před několika lety nalezen byl na Vyšehradě také hrnec mincí, povstala pověst, že se u všehradské radnice skrývá veliký poklad. V noci na 1. dubna vypravilo se skutečně několik pověrčivých lidí s lopatami, evangelium, klíči a provazy k radnici a začali koupat. Za nedlouho prokopali se ale do kanálu a zde nalezli k nemalému udivení svému 10 pytlů naplněných pšenicí. Pšenice ta byla patrně ukradena a nejspíš že náleží jednomu sedlákovi v Hlubočepích, jemuž bylo před několika dny ukradeno 40 korců obilí. – Pražský denník, 6. 4. 1868 [related-post id="8798"] Jarní počasí Příznivá povětrnost za včerejší neděle vyvábila množství Pražanů do okolí pražského, kde bujná zelenost na polích a lukách jaro věstí. Zahradní hostince v Nuslích, v Kravíně, na Letné a jinde těšily se četné návštěvě. Také křížová cesta na Petříně byla včerejšího dne četně navštívena. – Pražský denník, 6. 4. 1868 Zlodějský kousek V hostinci u »modrého koníčka« na jindřišské ulici ubytoval se v pátek jeden kupecký mládenec. Vykázali mu pokoj, v němž už 3 mužští spali. Časně zrána odešli tito jeden po druhém, kdežto kupecký onen ještě spal. Když se později po svém šatstvu ohlížel, shledal, že mu schází svrchník se sedmi hedvábnými šátky. V kapse kabátu byla tobolka na doutníky a zástavní lístek na hodinky. – Pražský denník, 6. 4. 1868

18. 7. 1890: Pramenitá voda v Praze, prudký liják s krupobitím a postřelený muž • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Koronavirus dál postupuje Českem. Zemřelo dalších 180 lidí • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 8 745 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 26 118 provedených PCR testů, z nichž 33 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 47 796.

Nemocnice Na Františku přejde pod správu pražského magistrátu • Hlavní město převezme od MČ Prahy 1 provoz Nemocnice Na Františku. Radnici městské části zůstane budova a pozemek. Podle starosty Prahy 1 Pavla Čižinského změna zřizovatele umožní rozvoj zdravotní péče v Praze. Dohoda navazuje na rozhodnutí pražských zastupitelů z ledna 2018.

Získání důvěry u nových lidí vyžaduje poctivý a osobní přístup • Ve světě plném rychlých digitálních interakcí a neustálého kontaktu s novými lidmi je získání jejich důvěry klíčové pro úspěšné rozvinutí osobních i profesních vztahů. Není to však jen otázka zdvořilosti a sympatie. Důvěra je základním stavebním kamenem každého vztahu, a bez ní je jakákoliv komunikace a spolupráce obtížná, nebo dokonce nemožná.

Siluety na kolejích varují Pražany před nebezpečím fatální srážky s tramvají • Dbejte své bezpečnosti a myslete na fakt, že tramvaj má přednost nejen na přechodu! Přesně to má Pražanům připomenout kampaň „Neskákej mi pod kola!“, která nyní kromě výstražné tramvaje upozorňuje na nebezpečí střetu nástřikem lidských siluet na tramvajových svršcích. Nástřik obrysů těl byl proveden na místech v Praze s astým rizikem střetu tramvaje s chodcem. Tento počin Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) opět vznikl v rámci uvedené kampaně ve spolupráci s BESIP, Policií ČR a ROPID. 

VIDEO: Nejdřív žebraly o jídlo, pak ukradly peněženku. Dejte si na ně pozor! • V Holešovicích řádily zkušené „chmatačky“. Peněženku dokázaly v restauraci odcizit doslova ve vteřině. Navíc jsou podezřelé z několika dalších obdobných skutků. Pomůžete s pátráním?

Výstava o TGM ukazuje, že to náš první prezident neměl občas vůbec lehké • Byla doba, kdy prezidentem naší země byl mimořádně vzdělaný člověk. Stanul v jejím čele přesto, že neváhal bořit národní mýty a stereotypy, bojovat proti pověrám, předsudkům a nesnášenlivosti. Výstavu o prvním československém prezidentovi pořádá MČ Praha 8 ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů v rámci oslav stého výročí založení Československa. Navštívit ji můžete zdarma do 8. června v Libeňském zámečku. Výjimečná osobnost Tomáš Garrigue Masaryk společnosti nastavoval kritické zrcadlo; byl přesvědčen, že každý národ musí obhájit své právo na existenci tím, co umí a dokáže. Přísné nároky kladl na každého jednotlivce. Odmítal malost a zápecnictví. Také proto kupříkladu na českou otázku nahlížel v kontextu mezinárodního dění a činil ji nedílnou součástí evropského vývoje. Byl českým vlastencem, a přitom Evropanem. Prezidentskému úřadu vtiskl neobyčejnou vážnost a důstojnost, ze které těží jeho následovníci dodnes. Kromě otázek souvisejících s postavením malého národa uprostřed Evropy mu ležel na srdci osud demokracie. O jejích podobách soustavně přemýšlel. A také o rizicích, které ji ohrožují. Nikoliv náhodou se pro mnohé občany stal inspirací a posilou v totalitních časech, které následovaly bezprostředně po jeho smrti. Zároveň ale platí, že pro nemalou část společnosti zůstával nepohodlným, což názorně dokládají i osudy Masarykových pomníků: s každou změnou režimu jsme svědky buď jejich odstraňování, nebo jejich znovuodhalování... Kdy a kde Výstava s názvem „TGM to nikdy nebude mít lehké” se koná od 3. května do 8. června 2018 v Libeňském zámku (Zenklova 1/35, Praha 8). Vstupné je pro všechny zdarma. Otevírací doba: PO a ST 8:00-18:00 hod. – ÚT a ČT 8:00-15:30 hod. – PÁ 8:00-15:00 hod.