Proběhne pravidelná zkouška sirén

ZprávyPražskýDEN.cz4. dubna 20181 minuta čtení

Dnes v poledne proběhne na území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Ve 12 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 2 minut. Lidé budou před polednem na zkoušku upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén.

Informace zazní v českém a anglickém jazyce.

Nepřehlédněte

Smíchov a Podolí propojí nový most za miliardu korun • Hlavní město vypsalo veřejnou zakázku na zhotovitele stavby Dvoreckého mostu pro městskou hromadnou dopravu, pěší a cyklisty mezi Smíchovem a Podolím. Most má na délku měřit 388 metrů a široký bude 16 metrů. Odhadovaná cena stavby je okolo jedné miliardy korun.

Praha 4 má rozpočet na letošní rok. Plánuje utratit miliardu korun • Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo rozpočet městské části na rok 2019. Radnice bude podle něj v letošním roce hospodařit s rozpočtem ve výši téměř 1 miliardy korun a její hospodaření bude vyrovnané.

Středoevropský advent. Velké trhy v Praze nebudou, v jiných metropolích ano • Kvůli pandemii koronaviru prožijeme tento rok dost odlišné vánoční svátky. Omezení volného pohybu, zákaz shromažďování či povinnost nošení roušek se stalo každodenním chlebem většiny Evropanů. Tyto restrikce ovlivní také nadcházející adventní čas a s ním spojené vánoční trhy, které jsou přehlídkou dlouholetých tradic té, které země a vždy patřily k oblíbeným místům k setkávání s přáteli. Právě z těchto důvodu se ve většině evropských měst klasické trhy konat nebudou a zrušena byla i většina doprovodných akcí. Jakou podobu budou mít tedy Vánoce u nás a našich nejbližších sousedů?

Muzeum vystavuje originál ruchadla bratranců Veverkových • Ve dnech 12. a 23. února uplyne 170 let od úmrtí bratranců Veverkových – vynálezců ruchadla. Jména Václav Veverka (1790–1849) a František Veverka (1799–1849) zná v Česku každý školák, málokdo však ví, že za příběhem ruchadla stojí složité a přelomové období historie českého zemědělství. Originál ruchadla je od dubna 2018 k vidění v Národním zemědělském muzeu v expozici Zemědělství.

Velikonoční pondělí v Zoo Praha. Zvířata dostanou dárky, návštěvníci se dozví spoustu zajímavostí • Na Velikonoční pondělí 2. dubna dostanou zvířata v pražské zoo velikonoční dárky – vajíčka, pomlázky a další předměty z proutí. Při předání dárků se návštěvníci zároveň mohou dozvědět mnoho zajímavostí ze života těchto zvířat. Pondělní program 10:30 — Loriové (průchozí voliéra loriů) 11:00 — Sloni (Údolí slonů) 11:15 — Tapíři jihoameričtí (Expozice tapírů jihoamerických) 11:30 — Amfiteátr Bororo 12:30 — Kočkovité šelmy (Pavilon šelem a plazů) 13:00 — Žirafy (Africký dům) 13:30 — Lachtani (Expozice lachtanů) 14:30 — Amfiteátr Bororo 14:30 — Lemuři (Ostrov lemurů) 15:30 — Gorily (Pavilon goril) [related-post id="8168"]

Lemur kata s pomlázkou.

Tři druhy nespavosti a fatální následky nedostatku spánku • Naše tělo potřebuje pravidelnou dávku kvalitního spánku, aby během dne mohlo správně a spolehlivě fungovat. Když se proto objeví nespavost, měli byste zbystřit. Něco s vámi totiž není úplně v pořádku. Jak ale poznat, o co se přesně jedná?

Staré byty stojí v Praze výrazně víc než ve zbytku republiky. Nejdražší je za 122 milionů korun • Ceny starých bytů jsou v Česku nejvyšší v centru Prahy, kde se za ně platí v průměru téměř 160 tisíc korun za m², ukázala analýza společnosti Trigema, která evidovala byty nabízené v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku. Naopak nejlevněji se dá takový byt pořídit v Ústeckém kraji, kde stojí pouze okolo 13 tisíc korun na m². Podle analýzy jsou průměrné ceny za starší bydlení v Praze a zbytku republiky jen obtížně srovnatelné. V hlavním městě se starší byt nabízí za 80 500 korun na m². Na druhé straně v regionech je tato cena téměř o dvě třetiny nižší, když dosahuje úrovně 30 500 korun na m². Nejdražší jsou mimo Prahu byty v Jihomoravském kraji, kde stojí zhruba 50 500 korun na m². Dále následuje kraj Středočeský s cenou ve výši okolo 40 500 korun na m². „Trh s bydlením táhnou především Praha a Brno. Obě aglomerace, které jsou významným zdrojem pracovních příležitostí, vyvolávají navíc zvýšený zájem o bydlení u svých sousedů. Jak v případě nových bytů, tak i těch starších patří Jihomoravský a Středočeský kraj k těm oblastem, kde jsou ceny za starší bydlení jedny z nejvyšších,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. [related-post id="5136"] Opačná situace panuje v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Jednoznačně nejnižší jsou v Ústí nad Labem a jeho okolí. Zde se dá starší byt získat v průměru jen za zhruba 13 200 korun na m². V Moravskoslezském je to pak o 7 tisíc korun na m² více. Zájemce zde za starší byt zaplatí okolo 20 200 korun za m². V Karlovarském kraji je to potom okolo 28 500 korun na m². Nejdražší byt v Praze Výrazné rozdíly jsou rovněž v případě cen jednotlivých bytů, které se na trhu nabízí. Ten nejdražší – za 122 milionů korun – byl evidován v Praze 1 v Pařížské ulici. Jedná se o šestipokojový mezonetový byt umístěný v samém centru města. Mimo hlavní město stály nejvíce byty, které se nachází ve Středočeském, Karlovarském a Jihomoravském kraji. Jejich cena se zde pohybovala vždy okolo 30 milionů korun. [related-post id="4706"] Analýza společnosti Trigema evidovala ve čtvrtém čtvrtletí v Praze 7 270 a v regionech 46 650 starších bytů, které se nabízely k prodeji. Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji, a to téměř 8 700. Naopak na Vysočině to bylo jen zhruba 900 bytů. V Praze se ve sledovaném období nabídka soustředila zejména na čtvrtou a pátou městskou část. „Významnou skupinu starších bytů, které jdou do prodeje, představují byty v panelových domech. Prahy 4 a 5 jich mají relativně dost, a proto také představují z pohledu celého hlavního města lokality, kde se dá takové bydlení sehnat o mnoho snadněji, než je tomu v jiných městských částech. Kvalita uvedených bytů bývá ale relativně nízká, čemuž odpovídají také jejich ceny,“ dodává Marcel Soural.

Mariánské náměstí se promění v pěší zónu. Přibudou stromy i vodní prvky • Architektonické studio Xtopix zveřejnilo novou podobu Mariánského náměstí. Ta vznikla po participaci s občany, kteří vyjádřili přání, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Návrh myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Rekonstrukce by se měla začít v roce 2022.

Nedaří se vám usnout? Možná za to může jídlo • Před spaním se nepřecpávat, vynechat kávu, černý čaj a energetické nápoje. To jsou zásady, které všichni tak nějak známe a snažíme se je dodržovat. Věděli jste ale, že i rajčata mohou způsobit nekvalitní spánek? Přinášíme vám přehled šesti potravin, kvůli kterým se „dorůžova“ rozhodně nevyspíte.

Nová aplikace usnadní život v Praze, dostupná je zdarma pro všechny • Praha spouští první zastřešující aplikaci, kde najdete řadu praktických informací pro každodenní život v hlavním městě.

Na okraji Prahy vznikl nový rybník. Měl by pomoci v boji se suchem • Praha dokončila výstavbu rybníka mezi městskými částmi Běchovice a Dubeč. Nový Lítožnický rybník zabírá plochu 11 hektarů a nachází se na místě původního rybníka, který byl v minulosti vypuštěn a vysušen. Součástí úpravy vodních ploch bylo i zmeandrování Říčanského potoka pod hrází, což přispěje k zadržení vody v místní krajině. 

Ve Folimance a Riegráčích stojí ode dneška chytré lampy. Umí víc, než jenom svítít • MČ Praha 2 má ode dneška ve svém veřejném prostoru první dvě chytré lampy. V parku Folimanka ji prezentovali Jan Korseska, místostarosta Prahy 2, a Vojtěch Fried z Pražské energetiky.

Místostarosta Prahy 2Jan Korseska a Vojtěch Fried ze společnosti Pražské energetika představují chytrou lampu.

16. 6. 1890: Nová pražská dělnická pekárna nabídne cenově dostupné pečivo • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 1. 1869: Pražané oslavili Sylvestrovu noc v kostelích a hostincích • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Z ostudy je nyní chlouba. Oprava kaple Božího hrobu na Petříně dokončena • Dlouho zanedbávaná sakrální stavba prošla kompletní restaurátorskou opravou pod dohledem státní památkové péče. Kaple Božího hrobu z roku 1737 se tak stala ozdobou parku u Petřínské rozhledny, který byl loni celkově rekonstruován.

Dříve ostuda, nyní chlouba. Kaple Božího hrobu se dočkala opravy.

Pražská žirafí mláďata rostou jako z vody a seznamují se s domovem • V expozici žiraf severních núbijských v horní části pražské zoologické zahrady můžete v těchto dnech pozorovat, jak se mezi sebou i se zbytkem skupiny postupně seznamují dvě žirafí mláďata – samička Nela narozená 25. ledna a její mladší bratr, který se narodil 13. února a už váží 95 kilogramů. Otcem obou je Johan.

Jiří Ovčáček bude mít vlastní televizní pořad na TV Barrandov • Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se již brzy stane televizním moderátorem. Na obrazovkách TV Barrandov bude mít od podzimu svůj pravidelný pořad, do kterého si bude zvát hosty dle vlastního výběru.

Na Letné poteče pivo proudem. Začíná čtrnáctidenní festival českého piva • Tradiční pivní festival na Letné potěší všechny milovníky českého piva, ale i gurmány, fajnšmekry a v neposlední řadě hokejové fanoušky – přenášet totiž bude všechny stěžejní hokejové zápasy. Své brány otevře ve čtvrtek 10. května a potrvá 17 dní. Na pražské Letenské pláni vznikne od 10. do 26. května 2018 ojedinělý pivní areál o rozloze 2 500 m², ve kterém na návštěvníky čeká možnost ochutnat více jak 150 druhů čepovaných tuzemských piv, zejména od malých a středně velkých pivovarů. Sládek krušovického pivovaru uvaří speciální festivalovou desítku a dvanáctku, které jinde než na festivalu neochutnáte. Pořadatelé letos pokračují v záměru vést festival v ekologickém duchu: zlatavý mok se bude točit výhradně do skla, stejně tak i nealko, kterým letos budou limonády české tradiční výroby. V hlavním stanu bude pivní nabídka po celou dobu festivalu neměnná a tvořit ji budou piva z pivovaru Krušovice. Festival skýtá komplexní kulinářský zážitek. K pivu se budou podávat jídla tradiční česká, ale i z evropské, asijské a americké kuchyně. Každý si bude moci ověřit, jaké pivo chutná nejlépe ke konkrétnímu pokrmu. [related-post id="9829"] Na festivalu nebude chybět ani nabídka vín, míchaných nápojů a mimo jiné i kvalitní kávy od profesionálních baristů. K zakousnutí budou v kavárně k dostání cupcakes se speciálními i pivními příchutěmi. Vstupné do areálu je 100 Kč.

Na Petříně otevřeno informační centrum pro turisty • Uvnitř Petřínské rozhledy, jedné z nejnavštěvovanějších pražských památek, bylo otevřeno nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. Také si zde mohou objednat komentované vycházky s průvodci.

Jezdím jako člověk. Praha chce zvýšit ohleduplnost cyklistů, motoristů i chodců • Magistrát hlavního města spouští osvětovou kampaň s názvem „Jezdím jako člověk“. Jejím cílem je zlepšování podmínek pro cyklodopravu v metropoli a zvýšení bezpečnosti cyklistů, chodců i motoristů. Kampaň bude vzdělávat veřejnost v pravidlech jízdy na kole a dalších pravidel silničního provozu a apelovat na vzájemnou ohleduplnost na pražských silnicích, chodnících i cyklostezkách. V ulicích, v médiích a na dalších místech bude kampaň k vidění od května do konce října tohoto roku. „Praha se dlouhodobě snaží zlepšovat síť i kvalitu pražských komunikací včetně cyklostezek a chodníků. Míra komfortu při jejich využívání ale do značné míry závisí také na chování samotných účastníků provozu, kteří k sobě bohužel v některých případech nejsou právě tolerantní. Touto kampaní na ně chceme apelovat, aby vždy nejen dodržovali zákonné předpisy, ale zároveň se k sobě chovali s co největším respektem a ohleduplností,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro oblast dopravy, sportu a volného času. [related-post id="4530"] Cyklisté se necítí bezpečně Z průzkumu zaměřeného na stav a potenciál cyklistické dopravy v Praze, který byl pro magistrát uskutečněn na konci loňského roku, vyplynulo, že bezpečnost je v současnosti největší překážkou ve využívání kola k přepravě po Praze. Cyklisté vnímají velké ohrožení zejména ze strany řidičů motorových vozidel, z nichž dvě třetiny přiznali, že cyklistům pohyb ve vozovce nijak neusnadňují. Z dlouhodobých statistik nicméně vyplývá, že viníkem nehod s účastí cyklisty v žádném případě nejsou pouze motoristé. Sami cyklisté od roku 2006 zavinili přes 40 procent nehod dvou účastníků s účastí cyklisty. Problematický je z hlediska bezpečnosti v některých případech i kontakt cyklistů a chodců. Například téměř čtvrtina cyklistů považuje za nebezpečnou jízdu po společné stezce pro chodce a cyklisty. Někteří cyklisté pak také ne vždy dodržují dopravní předpisy a v rozporu s nimi k jízdě využívají chodník, který je ovšem až na výjimky určen výhradně k pohybu chodců. „Cyklisté zřejmě v některých případech mají pocit, že jízda po chodníku pro ně bude pohodlnější a bezpečnější. Neuvědomují si však, že tím naopak ohrožují chodce a zároveň porušují dopravní předpisy,“ dodal Petr Dolínek. [related-post id="7816"] Kampaň „Jezdím jako člověk“ je součástí projektu Čistou stopou Prahou, který již třetím rokem podporuje udržitelné způsoby přepravy po Praze. Obsah kampaně vychází z klíčových problémových dopravních situací, které jsou účastníky provozu vnímány jako obzvlášť nepříjemné a rizikové. „Na daných příkladech poukazujeme na nevhodné chování jednotlivých účastníků provozu a zároveň jim nabízíme ponaučení, jak se v takových situacích chovat správně a ohleduplně,“ upřesnila koordinátorka kampaně Sylva Švihelová. Zmíněné příklady a související pravidla budou veřejnosti prezentovány formou omalovánkové informační brožury, v médiích či na outdoorových reklamních plochách. Edukace bude dále probíhat prostřednictvím webu projektu Čistou stopou Prahou nebo na nové facebookové stránce Jezdím jako člověk. Grafické zpracování problémových dopravních situací zajistil výtvarník a ilustrátor Karel Jerie.