Stolice říká mnohé o našem zdraví aneb Vážně i nevážně o lidském vyměšování

MagazínTomáš Marný20. prosince 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

I když se o tom veřejně moc nemluví, pravidelné vyprazdňování je pro člověka velmi důležité a může hodně prozradit o vašem zdravotním stavu. Zní to sice zvláštně, ale až třetina lidí podle průzkumu lékařů vůbec nemá představu o tom, jak vypadá normální exkrement. Lidé si také nesprávným vyprazdňováním zadělávají na řadu zdravotních problémů. Co všechno o vás může vaše stolice prozradit?

Průměrný člověk za svůj život vyprodukuje kolem 11 tun exkrementů. To je váha asi tří dospělých hrochů. Stolice může být indikátorem problémů s trávením i nádorového bujení. Lékaři mají pro hodnocení stolice dokonce sedmistupňovou, tzv. bristolskou škálu.

Velké množství lidí tráví na záchodě více času než sportováním. Za vším hledejme čtení novin a projíždění obsahu mobilních telefonů. Sedavým způsobem života si zpomalujeme peristaltiku střev a způsobujeme si poruchy pravidelného vyprazdňování. Dlouhé sezení na toaletě působí nezdravý tlak na konečník, což vede ke vzniku hemoroidů a zácpy. Přílišným tlačením si také můžete způsobit kýlu.

Na toaletě by se měl člověk v ideálním případě zdržovat co nejméně.

Jak předcházet zácpě

Abyste předešli nepříjemné zácpě, je důležité chodit na stolici pravidelně. Frekvence vyměšování se přitom liší a nelze říci, co je úplně správně. Hodně záleží na složení stravy.

Například vegetariáni chodí na stolici častěji než lidé, kteří konzumují hodně masa. Důvod je prostý, zpracování masité potravy v trávicím traktu trvá výrazně déle. Vegetariáni také přijímají v potravě víc vlákniny. Právě vláknina, obsažená v ovoci, zelenině a obilovinách je pro správné fungování střev velmi důležitá.

Vláknina také zabrání tomu, aby stolice byla suchá a tvrdá. To při průchodu tělem nadměrně namáhá střeva a může vést k drobným poraněním střevního povrchu. Její vylučování je pak opravdu nepříjemné. Dobré je v takovém případě stravu doplnit měkkým ovocem a ovesnými vločkami.

Pestrá strava plná vlákniny může pomoci v boji proti zácpě.

Důležité je také přiměřeně a pravidelně pít. Je-li vaše stolice tuhá a kouskovitá, vaše tělo vám dává najevo, že přijímáte nedostatek tekutin. V takovém případě nejen zvyšte příjem vody, ale zároveň omezte pití kávy a kofeinových nápojů.

Všímejte si barvy

Kromě konzistence může na vážné zdravotní problémy upozornit i barva stolice. Pokud jste nejedli lékořici, hodně tmavé listové zeleniny nebo neužívali aspirin a vaše stolice je černá, může se jednat o příznak skrytého krvácení do trávicího traktu. V takovém případě je určitě na místě jednoduchý test na přítomnost krve ve stolici, který si můžete koupit v lékárně, nebo jej zajistí váš praktický lékař. Vyšetření trvá pár sekund a je zcela bezbolestné a jednoduché.

Stejně tak to může být v případě stolice červené, signalizující krvácení z konečníku nebo z hemoroidů. Také v tomto případě určitě navštivte lékaře, abyste vyloučili možnost nádorového onemocnění. Červenou stolici vám ale může způsobit i rajčatový džus, rajčatová polévka nebo červená řepa, proto se neplašte zbytečně a vždy přemýšlejte o tom, co jste v posledních 24 hodinách jedli.

[related-post id=“24079″]

Určitě se vyplatí zpozornět, pokud delší dobu vylučujete stolici, která je mastná a plave na hladině toalety. V tom lepším případě je to signál, že vaše strava obsahuje nepřiměřené množství tuků, ale v tom horším to může být důležitý indikátor toho, že ve vašem organismu funguje špatně trávení tuků a nedostatečně funguje slinivka břišní.

Několik perliček závěrem

V italském městě Castelbosco můžete navštívit originální muzeum exkrementů. Nejstarší dochovaný zkamenělý exkrement vykopali archeologové nedaleko španělského Alicante a je mu úctyhodných 50 tisíc let. A nejdelší exkrement byl vyprodukován v roce 1995. Měřil 7,92 metru a jeho autorkou byla žena.

Nepřehlédněte

Zdřímnutí po obědě prospívá, ale musí být přiměřeně dlouhé • Dobrá zpráva pro všechny vyznavače poobědového šlofíčka. Nová studie čínských vědců říká, že krátké zdřímnutí má velmi pozitivní vliv na náš mozek. Důležité je ale dodržovat pravidelnost a přiměřenou délku.

Vědci zjistili, jak zbrzdit stárnutí. Je to až geniálně jednoduché • Vědci z University of Erlangen v Norimbergu ve spolupráci s kolegy z Auburn University v americké Alabamě zjišťovali, jak zastavit stárnutí a předejít vážným civilizačním chorobám. Výsledky jejich práce jsou ohromující. Pokud se nespletli, může si dlouhý a kvalitní život dopřát každý z nás už dnes.

Mladistvý vzhled je již nyní dostupný pro každého.

Příliš spánku škodí. Vědci zjistili, kolik hodin denně je ideální stav • Pokud si rádi pospíte, pozor, abyste to nepřehnali. Lidé, kteří pravidelně spí příliš, mohou být ohroženi onemocněním srdce a cév. Tvrdí to nová studie vědců, publikovaná v magazínu European Heart Journal. Lékaři varují i před odpoledním šlofíkem. Kolik hodin spánku je tak akorát?

Idiopatická plicní fibróza se zpočátku hlásí nenápadně. Důležitá je včasná diagnóza • Pražané si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí jedenáct ambulancí. Zájemci o vyšetření by si ale vzhledem ke koronavirové pandemii měli telefonicky ověřit, jestli se provoz ordinace nezměnil. V loňském roce lékaři potvrdili IPF dvěma pacientům. U jedenácti dalších objevili jiné plicní nemoci, jako jsou například astma či chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). 

Předávkování vitamínem A může mít fatální následky. V ohrožení jsou hlavně kosti • V oblasti zdravého stravování platí víc než kdekoli jinde, že všeho moc škodí. Příkladem může být nadměrná konzumace a následné předávkování vitamínem A. Ten sice potřebujeme ke správnému fungování našeho těla, ale podle vědců ve velkém množství hodně škodí.

Předávkování vitamínem A může mít fatální následky.

Lékaři v Motole provedli unikátní operaci srdce, poprvé v Česku • Lepší dlouhodobá prognóza, menší lékové zatížení, větší léčebný efekt. To vše s sebou přináší nový chirurgický postup, který byl poprvé provedený u pacienta se srdeční vadou na Klinice kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.

Operační výkon trvá cca 3-4 hodiny.

Délku a kvalitu života může ovlivnit váš pejsek • Patříte mezi majitele čtyřnohého miláčka? Podle vědců si můžete gratulovat. Pejsek v domácnosti totiž pozitivně ovlivňuje délku a kvalitu vašeho života. Tento fakt má přitom jednoduché vysvětlení.

Zázračná zelenina chrání proti rakovině, detoxikuje a zlepšuje náladu. Důležitý je ale způsob přípravy • Růžičková kapusta patří mezi potraviny, které by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Podobně jako třeba borůvky nebo zelený čaj obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, jež podporují imunitní systém a pozitivně působí na duševní rozpoložení.

Časovaná bomba HIV viru tiká v Česku. Nákaza se šíří i mezi heterosexuály. Příznaky nejdřív nemusíte poznat • Nemoc, kterou zpočátku nerozeznáte od běžné chřipky, ale nakonec vám může způsobit krutou smrt v bolestech. Počty nakažených v Česku (a zejména v Praze) stále rostou. Otázka je, jak moc rychle. Kdy se tento trend konečně zastaví?

Máte ošklivé dítě? Může za to jeho otec, tvrdí vědci • Na to, jaký bude váš potomek, mají mužské spermie mnohem větší vliv, než se doposud myslelo. Vyplývá to z výsledků studie rakouských vědců. I když si muži mohou pořídit potomka v jakémkoliv věku, neměli by prý s početím příliš otálet.

Atraktivitu potomků z velké části ovlivňují mužské spermie.

Jóga pro duši: Jak cvičení jógy ovlivňuje naši mysl • Jóga, dávná praxe, která pochází z Indie, představuje komplexní systém cvičení pro tělo a mysl. Mnoho lidí se k ní obrací pro zlepšení flexibility, síly nebo vytrvalosti. Nicméně v posledních letech se objevuje stále více důkazů o tom, že jóga nabízí mnohem více než jen fyzické benefity. Dokáže harmonizovat tělo a mysl, působit jako silný nástroj pro zvládání stresu a dokonce podporovat duševní pohodu. Tak jak tedy cvičení jógy ovlivňuje naši mysl?

Jed jménem rafinovaný cukr. Proč nám škodí a čím ho nahradit • Kávu si osladím o trochu víc? Každý asi tuší, že bílý rafinovaný cukr není zrovna nejzdravější. Jen málokdo se ho ale dokáže vzdát. Když chceme něco osladit, máme ho zafixovaný jako první volbu. Přitom dnes již existuje řada zdravějších alternativ.

Oblečení z obchodu vyperte. Okamžité nošení je rizikové hned ze dvou důvodů • Když si koupíte nové oblečení, na které jste měli dlouho zálusk, zcela určitě je vaším cílem dosáhnout toho, aby vám co možná nejdéle vydrželo jako nové. Řada lidí se obává, že šaty hned při prvním vyprání ztratí svůj tvar, a proto je začnou okamžitě nosit. To je ale velká chyba.

Křeče v noze mohou signalizovat vážné onemocnění tepen a riziko infarktu • Svalové křeče dolních končetin se většinou vyskytují u vrcholových sportovců a u lidí s fyzicky namáhavým zaměstnáním. Lékaři však znají také případy, kdy mohou tyto problémy předznamenávat příchod mrtvice nebo infarktu.

Nežádoucí účinek konzumace mrkve vaše okolí nepřehlédne • Zdraví prospěšná mrkev má i jeden nežádoucí účinek. V případě, že to s ní přeženete, může si vaše okolí začít myslet, že jste se nakazili hepatitidou. Jak je to možné?

Mango v jídelníčku by nemělo chybět. Vaše tělo za něj poděkuje • Lahodné tropické ovoce pocházející pravděpodobně z indického subkontinentu je mimořádně bohaté na živiny a minerály, které potřebujeme ke správnému fungování organismu. Často bývá dokonce označováno za superovoce. V čem konkrétně je tedy tak pozoruhodné?

Nepříjemná noční nemoc může způsobit nenávratné poškození zubů • Slyšeli jste už někdy o nemoci zvané bruxismus? Projevuje se skřípáním nebo zatínáním zubů během spánku a pacientům může způsobit obrovské škody. Jaké jsou příznaky a možnosti léčby?

Pijete kávu s mlékem? Riskujete obrovské problémy se zdravím • Život bez kávy si mnoho lidí nedokáže představit. Spousta z nás si tento nápoj dochucuje mlékem či smetanou. Podle názoru některých odborníků se tím ale vystavujeme velkému nebezpečí!

Pití kávy s mlékem může být pro zdraví vysoce nebezpečné.

Závislost na nosním spreji může být nebezpečná. Jak se jí zbavit? • Každého z nás čas od času postihne nachlazení a s ním spojená rýma. V takových případech obvykle sáhneme po spreji do nosu, který nás spolehlivě zbaví obtíží. Tyto výrobky mají ovšem jeden nebezpečný vedlejší účinek. Mohou být návykové a zdraví škodlivé.

Toaletní papír tu nebyl odjakživa. Lidé místo něj používali různé bizarní věci • Toaletní papír je jednou z věcí, které používáme hned několikrát denně. Ale napadlo vás, jak tato zdánlivě banální věc vlastně přišla na svět? A jak lidé řešili hygienu v dřívějších dobách? Předsudky nyní nechme stranou, tohle totiž bude hodně zajímavý výlet do dávné i nedávné historie.