ZajímavostiPetra Domašínská19. listopadu 20182 minuty čtení

Proč na Vánoce zdobíme stromeček? Můžou za to Němci, ale i britská královna

Vánoce bez stromečku? Dnes už je těžko představitelné!

Vánoce bez stromečku? Dnes už je těžko představitelné!

Stromy a rostliny, které zůstávají zelené i v zimě, měly pro lidi zvláštní význam už dávno před příchodem křesťanství. A tak podobně, jako si my své domovy během Vánoc zdobíme smrky, borovicemi a jedlemi, naši předci si v zimním období do příbytků nosili zelené větve, které měly odhánět zlé duchy, nemoci a neštěstí. Jak to tedy s tradicí zdobení vánočních stromků bylo?

Na severní polokouli nastává obvykle 21. prosince zimní slunovrat, kdy je nejkratší den a nejdelší noc. V dávných dobách lidé věřili, že zima každoročně přichází, protože onemocněl sluneční bůh. Oslavovali proto slunovrat, který předznamenával uzdravení slunce. Stále zelené větve symbolizovaly, že se i ty ostatní znovu zazelenají, jakmile sluneční bůh znovu nabude sil.

První byli Němci

Tradici vánočních stromů zahájili až v 16. století němečtí křesťané. První svíčky na stromku měl údajně rozsvítit protestantský reformátor Martin Luther. Podle legendy při večerní procházce užasl, když spatřil hvězdy zářící mezi stromy, a kouzlo chtěl napodobit.

Tradici vánočních stromků přenesli Němci už v první polovině 18. století také do americké Pensylvánie. Bylo to ale až po roce 1840, kdy se stromky staly pro Američany jedním ze symbolů Vánoc. Dlouho proti nim brojili zejména puritáni v Nové Anglii. Puritánskou tradici narušili až další němečtí a irští imigranti.

Také anglický lord protektor Oliver Cromwell kázal proti pohanským tradicím koled, zdobených stromů a radostných vyjádření, které svátky znesvěcovaly. Londýnské noviny však v roce 1846 vypodobnily královnu Viktorii, jak se svým manželem, německým princem Albertem, a dětmi stojí u vánočního stromku. Victorie byla populární panovnicí a není proto divu, že zvyk zdobit a rozsvěcet na Vánoce jehličnany byl okamžitě přijat nejen v jejím království a v USA, ale také v mnoha dalších evropských zemích.

Jak to bylo v Čechách?

První ozdobený vánoční stromek v Čechách přichystal ředitel Stavovského divadla v Praze Jan Karl Liebich ve své vile v Libni jako překvapení pro přátele o Vánocích roku 1812. První svíčky na vánočním stromku se v českých zemích objevily roku 1860. Po českém venkově se však vánoční stromeček jako tradice rozšiřoval jen velmi pomalu, své domovy si jím zdobili hlavně bohatí měšťané. Neodmyslitelným symbolem pravých Vánoc je stromeček přibližně až od 1. poloviny 20. století.

Čtěte také…
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil

Nepřehlédněte

Dechberoucí vánoční překvapení. Světelná show na pražském letišti • Vánoční atmosféra v Česku nabírá nové rozměry. Stále více lidí firem hledá netradiční způsoby, jak zpříjemnit adventní čas svým zákazníkům i zaměstnancům.

Bývalý televizní magnát to řekl naplno a jasně. ČT měla dávno zmizet, neplní svou roli • Česká mediální scéna prochází v posledních letech turbulentními změnami. Stále více diváků přehodnocuje své návyky a způsob, jakým konzumují televizní obsah. Do tohoto víru změn nyní vstupuje výrazný hlas z minulosti.

Meteorologové mají pro Čechy nepříjemnou zprávu. Takhle to letos dopadne • Stále více Čechů si všímá, že typická zimní idylka z dob našich prarodičů je spíše vzácností. Namísto zasněžených ulic a třpytivých rampouchů na okapech se častěji setkáváme s blátivými chodníky a deštivým počasím.

Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil • Adventní atmosféra se pomalu vkrádá do českých domovů a s ní přichází i tradiční dilema. Kde najít ten pravý symbol Vánoc, který potěší celou rodinu a přitom nezruinuje předvánoční rozpočet? Letošní rok přináší opět příjemné řešení.

Dobrá zpráva! Zemní plyn v příštím roce zlevní. Víme, kolik ušetříte • V době, kdy ceny energií neustále straší české domácnosti, přichází konečně pozitivní zpráva. Pražská plynárenská se rozhodla jít proti proudu a od začátku příštího roku výrazně sníží ceny zemního plynu. Pro mnohé domácnosti to může znamenat významnou úlevu v rodinném rozpočtu.

Multimilionářka prozradila, co vám brání vydělávat velké peníze • Stále více lidí zjišťuje, že tradiční cesta ke kariérnímu úspěchu může být slepou uličkou. Codie Sanchezová, bývalá zaměstnankyně Goldman Sachs, která se vypracovala na multimilionářku, nyní odkrývá karty a ukazuje, proč většina z nás uvízla v začarovaném kruhu průměrných příjmů.

mBank spouští revoluční novinku. Peníze vám z účtu zmizí výrazně rychleji. Možná se dočkají i Češi • Digitální bankovnictví prochází v posledních letech dramatickými změnami. Zatímco české banky své mobilní aplikace postupně vylepšují o drobné funkce, z Polska přichází novinka, která může změnit způsob, jakým vnímáme bankovní služby.

Rusům asi definitivně přeskočilo. Na seznam cizích agentů chtějí zařadit imaginární postavu • Pochopit ruskou mentalitu je pro západního člověka obtížné, někdy dokonce nemožné. Nejnovější nápad tamních představitelů působí jako aprílová novinová zpráva. Jenže všechno je nejspíš myšleno smrtelně vážně.

Diskriminace v českém hotelu. Manžele odmítli ubytovat z naprosto trapného důvodu. Skončilo to pokutou • V České republice se stále dějí nemilá „překvapení“ v oblasti služeb, která mnozí považovali za dávno překonaná. Kontroly odhalily alarmující případy, při kterých byli někteří zákazníci postaveni před nepříjemnou realitu a potupně konfrontováni se svou jinakostí.

Poláci zdrceni cenami na trzích. Buďme rádi, že žijeme v Česku. Cena svařáku vystřelila do vesmíru a pokazila sváteční náladu • Zatímco my Češi občas brbláme nad českými cenami a se závistí koukáme do letáků polských supermarketů, situace u našich severních sousedů nabírá mnohem dramatičtější rozměry. Alespoň tedy pokud jde o vánoční trhy. Stále více Poláků zjišťuje, že tradiční vánoční pochoutky se tu prodávají za ceny, které se vyrovnají běžnému obědu v restauraci.