Proč na Vánoce zdobíme stromeček? Můžou za to Němci, ale i britská královna
Vánoce bez stromečku? Dnes už je těžko představitelné!
Stromy a rostliny, které zůstávají zelené i v zimě, měly pro lidi zvláštní význam už dávno před příchodem křesťanství. A tak podobně, jako si my své domovy během Vánoc zdobíme smrky, borovicemi a jedlemi, naši předci si v zimním období do příbytků nosili zelené větve, které měly odhánět zlé duchy, nemoci a neštěstí. Jak to tedy s tradicí zdobení vánočních stromků bylo?
Na severní polokouli nastává obvykle 21. prosince zimní slunovrat, kdy je nejkratší den a nejdelší noc. V dávných dobách lidé věřili, že zima každoročně přichází, protože onemocněl sluneční bůh. Oslavovali proto slunovrat, který předznamenával uzdravení slunce. Stále zelené větve symbolizovaly, že se i ty ostatní znovu zazelenají, jakmile sluneční bůh znovu nabude sil.
První byli Němci
Tradici vánočních stromů zahájili až v 16. století němečtí křesťané. První svíčky na stromku měl údajně rozsvítit protestantský reformátor Martin Luther. Podle legendy při večerní procházce užasl, když spatřil hvězdy zářící mezi stromy, a kouzlo chtěl napodobit.
Tradici vánočních stromků přenesli Němci už v první polovině 18. století také do americké Pensylvánie. Bylo to ale až po roce 1840, kdy se stromky staly pro Američany jedním ze symbolů Vánoc. Dlouho proti nim brojili zejména puritáni v Nové Anglii. Puritánskou tradici narušili až další němečtí a irští imigranti.
Také anglický lord protektor Oliver Cromwell kázal proti pohanským tradicím koled, zdobených stromů a radostných vyjádření, které svátky znesvěcovaly. Londýnské noviny však v roce 1846 vypodobnily královnu Viktorii, jak se svým manželem, německým princem Albertem, a dětmi stojí u vánočního stromku. Victorie byla populární panovnicí a není proto divu, že zvyk zdobit a rozsvěcet na Vánoce jehličnany byl okamžitě přijat nejen v jejím království a v USA, ale také v mnoha dalších evropských zemích.
Jak to bylo v Čechách?
První ozdobený vánoční stromek v Čechách přichystal ředitel Stavovského divadla v Praze Jan Karl Liebich ve své vile v Libni jako překvapení pro přátele o Vánocích roku 1812. První svíčky na vánočním stromku se v českých zemích objevily roku 1860. Po českém venkově se však vánoční stromeček jako tradice rozšiřoval jen velmi pomalu, své domovy si jím zdobili hlavně bohatí měšťané. Neodmyslitelným symbolem pravých Vánoc je stromeček přibližně až od 1. poloviny 20. století.
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil