Vzácný banánovník vykvetl v pražské botanické zahradě

ZprávyKristián Vích21. dubna 20213 minuty čtení

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

V pražské botanické zahrady vykvetl banánovník Musa muluensis. Jedná se o poměrně vzácný druh, roste pouze na velmi malém území národního parku Mulu na ostrově Borneo. Botanická zahrada hl. m. Prahy má tento nešlechtěný, přírodní banánovník ve svých sbírkách od roku 2010, kdy z Bornea zakoupila semena. Až letos ale rostlina poprvé vykvetla.

„Úkolem botanických zahrad je kromě prezentace botaniky také vědecká činnost a zachování rostlinného genofondu. Těší nás, pokud se nám podaří vypěstovat vzácné a unikátní rostliny. Tento druh banánovníku se řadí mezi nejzajímavější rostliny, na které ve skleníku Fata Morgana můžete narazit. Doufám, že i návštěvníci se už brzo stanou svědky těchto přírodních zázraků,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Musa muluensis je planý, přírodní druh banánovníku. V přírodě se vyskytuje v oblasti bornejského národního parku Mulu, který je proslavený mohutnými vápencovými systémy včetně jeskyní. Přírodní nešlechtěné banánovníky mají obvykle velmi malé plody a v dužnině se nacházejí poměrně velká černá semena (na rozdíl od šlechtěných užitkových banánů).

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

„V roce 2010 se nám podařilo získat semena tohoto unikátního banánovníku z ostrova Borneo. Ze semene jsme vypěstovali rostlinu, kterou jsme v roce 2013 vysadili ve skleníku Fata Morgana. První roky byl růst docela slabý, teprve poslední 2 roky zesílil a vyrostl do výše zhruba 4 m a od báze tvoří nové kmeny. To jsme již netrpělivě vyhlíželi květenství a to skutečně nastalo v těchto dnech,“ uvádí Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Banánovníků jsou desítky

Celkem se rozlišuje přes 70 druhů banánovníků rozšířených v tropických oblastech Starého světa od Indie po Austrálii, jedno z center jejich rozšíření je právě Borneo. Banánovníky jsou nejvyšší byliny světa. Nejmohutnější banánovník světa Musa ingens roste ve vyšších polohách ostrova Nová Guinea, jeho výška může být až 15 metrů.

Botanická zahrada hl. m. Prahy má ve svých sbírkách nejrůznější zajímavé druhy banánovníků. Od zimovzdorných druhů, jako je například Musa basjoo a nádherně kvetoucí Musella, které si mohou i drobní pěstitelé vysadit ve svých zahradách, po vzácný druh Musa haekkinenii. Tento přírodní druh pochází z Vietnamu a jedná se o drobnější rostlinu s výraznými červenými květy. Popsán byl až v roce 2013.

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

V pražské sbírce je i zajímavý druh Ensete ventricosum, u kterého se nekonzumují plody, ale květenství. Botanická zahrada dále vlastní rozsáhlou sbírku zázvorovitých rostlin, mezi které banánovníky patří. Na této sbírce úzce spolupracuje s botanickou zahradou v Singapuru.

Zahrada už má otevřeno

Botanická zahrada hl. m. Prahy se 12. dubna opět otevřela veřejnosti. Přístupné jsou zatím pouze venkovní expozice. Do zahrady lze vstupovat pouze hlavními vstupy, které jsou otevřené denně od 9 do 19 hodin.

Nepřehlédněte

Národní muzeum nabídne druhého plejtváka v životní velikosti • Národní muzem nechalo vyrobit realistický model plejtváka malého v životní velikosti. Exponát doplní skutečnou kostru plejtváka myšoka, který je symbolem muzea.

Velbloudí mládě se narodilo v pražské zoo. Poprvé po devíti letech • V pražské zoologické zahradě se oslavuje. Na svět tam přišlo dlouho očekávané mládě velblouda dvouhrbého domácího. Zahrada chová velbloudy prakticky od svého vzniku. Na nejnovější přírůstek se čekalo devět let.

Botanická zahrada slaví kulaté narozeniny a pro návštěvníky chystá řadu novinek • Trojská botanická zahrada letos slaví padesáté výročí svého vzniku. Pro své návštěvníky připravuje mnoho novinek. Jednou z nich je i pokračující proměna skleníku Fata Morgana.

Botanická zahrada hl. m. Prahy.

Návštěvníci Stromovky se mohou učit poznávat dřeviny • Pražská Stromovka patří mezi druhově nejpestřejší parky v zemi. Nachází se zde celkem 203 druhů a kultivarů listnatých a 44 druhů a kultivarů jehličnatých dřevin. U mnoha stromů ve Stromovce se nyní objevily nové jmenovky v rámci projektu „Stromy, které chcete znát“.

Lvi z pražské zoo oslavili Valetntýn vášnivým pářením • Samec lva indického Jamvan, který spolu se Suchi a Ginni přicestoval do Zoo Praha na podzim 2015 z Gudžarátu, se ve vztahu k oběma samicím ukázal jako prozatím příliš nezkušený, a proto ho na přechodnou dobu nahradil ostravský Sohan. Ten nezklamal a období před Valentýnem bylo u lvů plné vášní a lásky.

Lev indický Sohan přicestoval do Zoo Praha z Ostravy.

Pražská zoo vybrala miliony korun na pomoc australským zvířatům • Přesně 22 761 332 korun se podařilo shromáždit na sbírkovém kontu Zoo Praha. Vybrané peníze poputují na záchranu australských zvířat decimovaných na konci loňského a začátku letošního roku neobvykle rozsáhlými požáry.

Zoo ukáže poprvé veřejnosti vzácné mládě ježury australské • Pražská zoologická zahrada návštěvníkům poprvé od vylíhnutí ukáže své historicky první mládě ježury australské. Zvíře přišlo na svět letos v dubnu. Aktuálně váží 770 gramů, velmi dobře prospívá a matka ho pravidelně kojí.

Plejtvák myšok je zpátky v muzeu. Bude součástí expozice světových parametrů • Skončilo náročné restaurování jednoho z nejznámějších exponátů a zároveň symbolů Národního muzea. Téměř 23 metrů dlouhý plejtvák myšok je od pátku 3. září opět k vidění pro návštěvníky.

Kriticky ohrožené želvy měnící zbarvení jsou k vidění v pražské zoo • V pražské zoo je k vidění zcela unikátní druh vzácné a mimořádně ohrožené sladkovodní želvy. Batagur bengálský se ve volné přírodě už nejspíš vůbec nevyskytuje. Jeho cesta do Prahy je přitom více než zajímavá.

Batagur bengálský

Praha 2 plánuje vysadit desítky stromů v ulicích i parcích • Městská část Praha 2 chce být o něco zelenější. V polovině května proto chystá dosadbu chybějících stromů v některých ulicích a parcích.

Den, kdy ryby pršely z nebe. Nevídaný úkaz všechny zaskočil • Čas od času se stane něco, nad čím běžnému smrtelníkovi zůstává rozum stát. Fenomén zvaný „déšť ryb“ patří mezi ně, i když má logické vysvětlení. Při silných bouřích mohou z nebe padat větrem nasáté ryby, žáby, myši nebo další drobní živočichové. Dobové noviny zmiňují událost, ke které došlo v létě 1892 v Bosně.

Mláďata pandy červené jsou už k vidění v pražské zoo • Návštěvníci Zoo Praha nyní mohou zahlédnout dva vzácné přírůstky pandy červené. Čtyřměsíční dvojčata se právě v těchto dnech začínají samostatně pohybovat ve venkovním výběhu poblíž hlavního vchodu do areálu zoo.

Pražská zoo má nové vzácné obyvatele z Jižní Ameriky • Do Rákosova pavilónu v Zoo Praha se nastěhoval páreček nových nájemníků. Smaragdově zbarvené kogny jižní chovatelé vypustili do průchozí expozice Jihoandského podhůří, kde je návštěvníci uvidí společně s papoušky patagonskými chilskými, aratingy andskými a dalšími druhy.

Festival piva v Botanické zahradě nabídne zlatavý mok z českých minipivovarů i dobré jídlo • O tom, že pivo a květiny spolu souzní v dokonalé harmonii, se přesvědčíte o víkendu 17. a 18. srpna 2019 v trojské botanické zahradě. Po oba dva dny mezi 9 a 19 hodinou se v Ornamentální zahradě představí malé české pivovary.

Praha vybuduje novou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy • Stavební povolení pro stavbu nové Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy získaly Lesy hl. města Prahy. Současná stanice již technicky nevyhovuje. Projekt by měl vyjít na 170 miliónů korun.

Zvláštního papouška odchovali v pražské zoo. Je to mimořádný úspěch • Zoo Praha si na své konto připsala další významné prvenství. Jako vůbec první zoologická zahrada v kontinentální Evropě odchovala trichu orlího, významně ohroženého a vzhledově velmi zvláštního papouška.

Národní zemědělské muzeum se připojuje k letošní Noci vědců • Jak vypadá kůrovec, co trápilo naše lesy před sto lety, jak chutnají potraviny z hmyzu, je nutné bát se lepku? To a mnoho dalšího se dozvědí návštěvníci během páteční Noci vědců 27. září v Národním zemědělském muzeu Praha. Od 17 do 22 hodin zde představí svou práci 14 výzkumných ústavů a institucí z resortu zemědělství. Na děti i dospělé čeká zábavný podvečer plný přednášek, pokusů a ochutnávek.

Výstava exotických motýlů v pražské botanické zahradě • Tradiční výstavu exotických motýlů opět připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy. V pořadí již 18. ročník se tentokrát zaměří na jedovaté druhy.

Nová výstava představuje místa, kde Antonín Dvořák čerpal inspiraci • Národní muzeum otevřelo na konci dubna novou výstavu v Muzeu Antonína Dvořáka, která se zaměřuje na to, jak se tento jedinečný český skladatel ve svém díle inspiroval přírodou. K vidění je i několik unikátních předmětů, které ukazují, s jakou oblibou se Dvořák věnoval procházkám, zahradničení nebo chovu holubů.

Trojská kotlina se v příštích pěti letech zásadně promění • Oblast Trojské kotliny patří mezi cenná přírodní území, kde si Pražané mohou odpočinout od rušných ulic a náměstí. Aby tato „oáza klidu“ plnila svůj účel i v budoucnu, chystá hlavní město její postupnou revitalizaci.