Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí
Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?
Tvořte
Kreativní činnosti jako psaní, malování, pletení nebo vyšívání dokáže zaměstnat mozek tak, že nezbývá prostor pro chmurné myšlenky. A když je dílo dokončeno, přichází pocit radosti a naplnění. Zkuste vyrobit vánoční dárky pro své blízké. Za kreativní činnost lze považovat i vaření, obzvlášť pokud se rozhodnete zkusit nějaký nový recept z cizokrajných kuchyní nebo když vymyslíte svůj vlastní.
Uklízejte
Také při uklízení se hlava soustředí zejména na právě vykonávanou práci. Udělejte generální úklid domácnosti, vytřiďte staré oblečení, uspořádejte suroviny ve spíži. Dopřejte myčce na nádobí zaslouženu dovolenou a zkuste staré dobré ruční mytí. Uklízet můžete i ve svém počítači nebo v mailové schránce. Proberte starou korespondenci, zbytečné fotografie a soubory, které vám akorát zabírají místo.
Komunikujte
Snažte se co nejvíce komunikovat se svými blízkými, a to jak osobně v rámci společné domácnosti, tak i virtuálně. Člověk je tvor společenský a řada výzkumů ukazuje, že právě nedostatek komunikace do velké míry ovlivňuje náš subjektivní pocit osobního štěstí. Je jasné, že osobní kontakt nic nenahradí, ale i příjemný skupinový videohovor s přáteli může hodně pomoci.
Plánujte
Kdy jindy než teď je vhodná doba na revizi dosavadího života? Sestavte si seznam věcí, které chcete udělat, až to bude znovu možné. Které země navštívíte? Jaké boty si půjdete koupit? Začnete s nějakým novým sportem nebo koníčkem? Změníte konečně práci, která vás už nenaplňuje? Pokud současnou situaci přijmeme spíš jako výzvu než utrpení a strádání, můžeme udělat velké pokroky v osobním rozvoji.
Čtěte jen důležité zprávy
Média chrlí obrovské množství informací o pandemii a jejím dopadu na náš život. Denně čteme katastrofické zprávy o počtech nakažeých a zemřelých, ale i predikce dalšího vývoje. Mění se ministři zdravotnictví, lidé nadávají na vládu, na roušky, na nepříjemná opatření. Mnoho diskutujících na sociálních sítích se staví do rolí samozvaných odborníků na covid-19 a vypouští do světa toxické postoje. Čtěte proto jen důležité a ověřené zprávy, a to maximálně maximálně jednou za den po dobu maximálně půl hodiny. Čím více špatných zpráv si do hlavy pustíte, tím hůř se pak budete cítit.
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují