11. 1. 1868: Mladík se otrávil panenskou okurkou, skončil v blázinci

Před lety v PrazePražskýDEN.cz11. ledna 20183 minuty čtení

Foto: Archiv

Pořád se něco děje – staré známé pořekadlo, které stejně jako dnes platilo i před 150 lety. Podívejte se, o čem psaly Národní listy v sobotu 11. ledna 1868.

Případ otrávení

Asi před čtyřmi dny byl mladík jakýs zadržán a zatknut, poněvadž u brány mostecké povozy zastavoval a vůbec i známky pomatenosti na sobě jevil. Vzat tedy do ošetření lékařského a tu shledáno, že mladík ten stal se obětí přiotrávení jedovatou bylinou pod názvem durman obecný neb panenská okurka (Datura stramonium L) známou. Jakým spůsobem nešťastník, jenž jest zahradnickým pomocníkem v zahradě botanické, k otrávení tomu přišel, zdaž sám dobrovolně, zdaž z neznalosti jedu toho požil, aneb jemu šťávy byliny té v úmyslu zločinném kýms namícháno bylo, vyjde až z vyšetření, jež odročiti se muselo až po úplném vyléčení otráveného. Mimo blabolení a blouznění působí panenská okurka na toho, kdo ji požil i tím spůsobem, že přerůzné věci vidí v barvě červené. Rozumí se, že nešťastník dopraven do ústavu choromyslných.

Drahý nocleh

Josef. M., hostinský a gruntovník z V., blízkého to města okresního, přijel předevčírem v záležitostech svých do Prahy a ubytoval se u známého svého na Pohořelci. Když však včera ráno vstal, spozoroval – jak aspoň sám na úřadě udal – že mu někdo “přes noc” z tobolky bankovku stozlatovou odcizil.

Plesy

Společenstvo rukavičkářův zdejších spořádá dne 10. února ples v sále konviktském. Spojená živnostenská společenstva vinohradská a strašnická zařídí dne 3. února v “Kravíně” ples, jehož čistý výnos věnován bude k zřízení praporu řečených společenstev. Též král. obec vinohradská uspořádá s počátku února v místnostech novoměstského divadla ples ve prospěch školních dětí svých.

Nalezená tobolka

Dne 4. t. m. nalezla jistá žena v Jesenicích u Prahy tobolku, v níž bylo 16 zl. 20 kr. a více bezcenných papírů, dle nichž souditi, že tobolku ztratil jakýs venkovský obchodník. Poctivá žena tobolku netknutou odevzdala v tamějším poštovním úřadě, kdež si ji také majetník může vyzvednout.

Jednotka ku vzájemné podpoře

S potěšením slyšíme, že nová tato jednota zdejší, kteráž má jak známo účel pomáhati členům svým v případě nemoci týdenním příspěvkem 3 zl., dochází zvláště mezi pracovní třídou valného účastenství. Přejeme si vroucně, aby zvláště chudší naše třídy povšimly si jednoty této výborné; přístup jest každému velmi usnadněn. Každý nově přistupující člen zaplatí jednou pro vždy 45 kr. zápisného a 5 kr. za vkladní knížku, načež přispívá do pokladny jednoty pouze 7 kr. za týden. Zemře-li, rodina pozůstalá aneb příbuzní jeho obdrží od jednotky 15 zl. na vypravení pohřbu. Kdož k jednotě přistoupiti chtí, nechť přihlásí se buď u předsedy jednoty p. Fr. Švarce v č. 770-1 (vedle třetího mostu) aneb v místnostech spolkových v Soukenické ulici č. 1068-2, každou neděli od 3 do 5 hodin odpoledne.

Nepřehlédněte

13. 6. 1890: Nepřátelé vlaštovek, řádění blesku a nešťastný pád mladého dělníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 11. 1889: Přejeté dítě, mrtvola bez hlavy a utonulá mladá dívka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 1. 1889: Muže v Austrálii sežral žralok. Kolemjdoucí jen přihlíželi • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Londýnské metro hlásilo příští stanici automaticky už na konci 19. století • Hlavní město Velké Británie bylo průkopníkem podzemní městské hromadné dopravy. Už v roce 1863 začaly v tunelech jezdit první vlakové soupravy na parní pohon. Ještě před koncem století byly již vozy poháněny elektřinou. Praha si musela na první metro počkat až do roku 1974. Již ve zmíněném roce 1891 si ale Pražané v Národních listech mohli přečíst o úžasném pokroku, jakého Britové dosáhli.

2. 10. 1889: Přejetý kůň, následky ženské zvědavosti a sebevražda mladého muže • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 5. 1889: Zabavený nemocný kůň, zaplavená ulice a neštěstí v blázinci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 5. 1890: Rozjezd jara v Praze, vystoupení beduínů a vlakem přejetá žena • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

11. 4. 1889: Zřízení fontány u Rudolfina a rekonstrukce Týnského chrámu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 2. 1868: Žena sebrala cennosti a utekla od nevlastního bratra • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

9. 8. 1890: Třídní sraz gymnazistů po čtvrt století a smělá krádež • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 9. 1868: Neopatrná žena se zbavila losu, který později vyhrál • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

17. 11. 1889: Dláždění ulic v Praze, smrt stoleté stařenky a výuka francouzštiny • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

12. 9. 1868: Voják z Prahy spáchal sebevraždu. Bál se trestu za podvod • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

30. 10. 1889: Tajemství domu na Maltézském náměstí a pohřeb bez mrtvoly • Život našich předků na konci 19. století byl v mnohém odlišný od toho našeho. Dobové novinové články však dokládají, že někdy lidé řešili téměř stejné situace, se kterými se potkáváme i my. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Otto Wichterle vadil nacistům i komunistům. Jeho revoluční vynález změnil vidění světa milionům lidí • Přesně před 108 lety se narodil světoznámý český chemik, vynálezce gelových kontaktních čoček a kandidát na Nobelovu cenu za chemii Otto Wichterle. Jeho životní příběh je neobyčejně pestrý, ale také trochu smutný. Větší úcty se mu totiž dostalo až po roce 1989. Výročí narození dnes připomíná dokonce i vyhledávač Google.

27. 8. 1890: Podpora chorvatského průmyslu, nové hodiny a zloděj svíček • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

6. 8. 1889: Nešťastná jízda, řádění podvodníka a zabavené maso • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

31. 1. 1868: Na Karlově náměstí poletoval motýl. Vyvolal veliké pozdvižení • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

29. 8. 1868: Dláždění Karlína pokračuje rychlým tempem. Muž se znovu zbláznil • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Dláždění Karlína V dlažbě Karlína se nyní pilně a nepřetržitě pokračuje. Hlavní střída jest již po celé své délce až k ulici sv. jakubské vydlážděna a nyní se počne dlážditi část až k náměstí se táhnoucí, která se již rozkopává a tak k dlažbě upravuje. Následkem toho jest jízda touto ulicí jakož i jakubskou zakázána a povozy jedoucí do Prahy jakož i zpět se musí ubírati přes náměstí a kol železničního mostu drážďanského. Také na jiných místech v Karlíně se v dláždění statně pokračuje. Tak pobřeží kol Vltavy jest již z větší části vydlážděno a pevným trasem proti návalu vod opatřeno. Dále se v tomto týdnu počala dlážditi půůtová ulice, v niž kanál až k řece zbudován jest. Také k vydláždění prostory kol chrámu a kasáren karlínských se přípravy činí. – Pražský denník, 29. 8. 1868 Pohřeb Včera po 6. hodině večer pohyboval se z nemocnice dlouhý pohřební průvod po václavském náměstí a přes Příkopy k nové bráně. Jednoduchá, věncem ozdobená rakev byla nešena od mladíků v černém obleku a modrých čapkách, kdežto jiní nesli rozžaté svíce. Před průvodcem kráčel hudební sbor a za rakví velké množství zedníků, tesařů a jiných dělníků. Pochovávali svého soudruha Karla Cábu, který při sboření domu v karlovarské ulici byl o život přišel. – Pražský denník, 29. 8. 1868 [related-post id="12411"] Šílenství Pro šílenství byl ve čtvrtek k nařízení vyšehradského policejního komisařství odveden do blázince jistý 66letý nádenník z Vršovic, který už před dvěma lety byl v blázinci, odkud jej ale po dvou měsících jakožto zdravého zase propustili. – Pražský denník, 29. 8. 1868

3. 4. 1889: Spor o rozšíření ulice a nevydařené střílení holubů v Bubenči • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.