14. 8. 1889: Nerozlučné sestry spáchaly společnou sebevraždu. Důvod nikomu neřekly

Před lety v PrazePražskýDEN.cz14. srpna 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Pokus sebevraždy dvou sester

Tklivá událost vyrušila včera odpoledne obyvatelstvo doleního Nového města pražského z obvyklého všedního jeho klidu. Dvě sestry, které průběhem života tak k sobě přilnuly, že nebylo lze jednu bez druhé na ulici spatřiti, odhodlaly se ke společnému vystoupení ze života. Současně vypálily proti sobě smrticí rány z revolverů. Jedna z nich, mladší, podlehla — jak se právě v pozdní hodině noční dovídáme — těžkému svému zranění, zemřevší ve všeobecné nemocnici. Příčina zoufalého skutku nešťastných se- ster není ani zarmoucenému jich otci známa.

Stůjtež zde podrobnosti dojemného tohoto případu. Obě sestry bydlely se svým otcem p. Bohumilem Klempererem v Bolzanově ulici č. 1615 na Novém městě (vedle Grand hotelu). Starší Hermina je 38 let stará, mladší dostoupila 28. roku. Zmíněný byt na Novém městě, jenž sestává z kuchyně a dvou pokojů, obývaly již od tří let. Otec byl před časem obchodníkem se střižným zbožím, maje krám na Vaječněm trhu, nyní pak se živí obchodní agenturou. Manželka jeho zemřela před třemi roky. Rodina žila ve hmotných poměrech sice skrovných, ale nikoli, jak sousedé skoro všeobecně praví, neutěšených. Slečna Olga byla výbornou pianistkou a vyučovala v lepších rodinách pražských. Při minulé čtvrti dali výpověď z bytu a měli se včera přestěhovati do nově najatého bytu v ulici Hybernské. A právě včera o půl 3. hod. odpol. se truchlivé drama rodinné odehrálo.

Ke 2. hodině odešel p. Klemperer z bytu na procházku, netuše, s jakým zoufalým úmyslem obě dcery na odchod jeho čekaly. U půl 3. hodině ozvaly se v bytě Klempererových dvě děsivé rány; služka, která byla v kuchyni zaměstnána mytím nádobí, chvátala do pokoje, z kterého rány zavzněly, ale dveře pokoje toho byly uzamčeny, i běžela tedy do dveři k pokoji druhému, které byly volny ; když proběhši pokojem, otevřela dvéře do ložnice slečen, zůstala děsně zaražena stát …. Obě postele byly odestlány a na nich ležely slečny v tratolištích krve. Starší Hermina vzkřikla strašlivě, mladší Olga jevila jen slabým chrapotem, že ještě žije. — Jeden revolver ležel uprostřed pokoje, druhý pod jednou z postelí. Služka učinila ovšem ihned poplach v domě, posláno na policejní komisařství dolejšího Nového města a v brzku byl zde komisař p. Král z Dobré Vody a okresní lékař p. dr. Vodňanský, který hleděl nešťastnicím poskytnouti pomoc. Mladší slečna dala si bez námitky ránu obvázati — střelila se těžce jednou do spánku — starší však zuřivě se pomocné ruce lékařové bránila a po dvakrát si obvazy z ran — na hlavě její byly dvě rány, jedna nad okem, druhá v temeni hlavy — strhla, volajíc šíleně: »Nedám se k životu nutit, nikomu po tom nic není, chci-li se usmrtit…«

[related-post id=“22280″]

Šílící nešťatsnici bylo pohroženo svěrací kazajkou, nedá-li si dobrovolně obvazy přiložiti. Vyhrůžka ta působila, že ruce nešťastnice v resignaci klesly na postel. Ptaní se po příčinách sebevražedného pokusu bylo marné. Žádná z nešťastnic slovem o nich se nechtěla zmínit. Když přišel otec na děsnou zvěst domů, nemohl ani on dáti komisi vysvětlení, co asi dcery jeho pohnulo, že spůsobily mu tak velký zármutek. Nešťastnice dopraveny byly do všeobecné nemocnice ; starší, která zdá se býti lehčeji raněna, byla vezena v drožce, mladší, jejíž poranění prohlásil lékař hned za těžké, nesena v truhle. Jak jsme již předem se zmínili, mladší slečna svému poranění ve všeobecné nemocnici již podlehla. – Národní listy, 14. 8. 1889

Nepřehlédněte

8. 8. 1890: Nebezpečné vyhrožování, rostoucí hladina Vltavy a hříčka přírody • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

28. 10. 1889: Sebevražda v hotelu, pokus o otravu a svěcení nové budovy • Na konci 19. století nebyl život zrovna jednoduchý a mnoho lidí se proto uchylovalo k dobrovolnému odchodu ze světa. Dokládají to i dobové novinové články. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

12. 8. 1889: Výbuch střelného prachu, přednáška Emila Holuba a soukromé školy v Čechách • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Lanovka na Letnou začala jezdit před 130 lety. Příliš dlouho ale nevydržela • Je sobota 31. května 1891 dopoledne a pod letenským vrchem se koná významná událost. Do provozu slavnostně vstupuje historicky první lanová dráha v Praze. Zatímco její mladší sestra na Petříně vydržela až do současnosti, letenskou lanovku dnes připomíná už jen zrekonstruovaná vyhlídka.

22. 10. 1868: Od daleké cesty za americkým snem neodrazuje ani nastávající zima • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

8. 10. 1889: Nová škola na Žižkově, karlínské divadlo a spojení s Vídní • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 3. 1889: Choromyslní lidé v Praze nedostávají péči, jakou by si zasloužili • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 2. 1890: Neštěstí sedmdesátileté stařeny a dobročinný oběd na Vinohradech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 7. 1890: Pošta na Vinohradech a sebevražedný skok do Vltavy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

7. 9. 1868: Drzý zloděj ukradl ženě psa. Vymlouval se, že je velkým milovníkem zvířat • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

9. 7. 1890: Velká hospodská rvačka, spojení s cizinou a stávka truhlářských pomocníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 5. 1889: Zoufalá matka utopila své dvě děti v jámě za městem • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

11. 5. 1868: Prahu zachvátila epidemie sebevražd. Nikdo nechápe, co se to děje • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Vlna sebevražd Sebevražd a pokusů sebevražedných se v posledních čtrnácti dnech v neslýchané míře v Praze událo. Tak v prvních osmi dnech od 23. dubna až do 1. května neméně než 16 osob rozličným spůsobem samovolně život si vzalo, a sice utopením 9, oběšením čtyři osoby, zastřelením 2 osoby a otrávením 1 osoba, mimo to udály se v čase tom čtyři pokusy sebevražedné, jež včasnou pomocí překaženy byly a tudíž smrtí neskončily. Uplynulý týden se opět vyznamenal velkým počtem sebevražd a sebevražedných pokusů. V sobotu 2. května se jeden mužský oběsil, v pondělí se chtěl mladík utopiti, byl však šťastně zachráněn, v úterý zastřelil se mužský, ve středu se hleděla jedna ženská otrávením života zbaviti, v noci na to stala se děsná vražda a pokus sebevraždy v řeznické ulici, ve čtvrtek se opět jeden mužský oběsil a jedna dívka otrávila. V sobotu byly tři mrtvoly utopených z Vltavy vytaženy. K doplňku strašných těchto činů byly ještě tři osoby náhlou smrtí zachváceny a jedna se udávila. – Pražský denník, 11. 5. 1868 Plovárny na Vltavě Plovárny a koupele na řece Vltavě jsou již vesměs zbudovány a veřejnosti odevzdány. Vojenská a občanská plovárna a koupele u jezovitské zahrady byly v sobotu otevřeny. Teplá nynější povětrnost dovoluje již v řece se koupati a plovárnám a koupelím dostává se už četných návštěvníků. – Pražský denník, 11. 5. 1868 [related-post id="9974"] Opatření O svatojanské slavnosti, k níž na všech stranách skvělé přípravy se dějí, učiní městská rada vhodné opatření, že k vůli bezpečnosti nesmírného počtu příchozích budou v noci dne 15. 16. a 17. května veškeré veřejné svítilny po celou noc hořeti. Také ulice, kudy slavnostní průvod k národnímu divadlu se ubírati bude, budou po celé délce pískem posypány, an velké množství jezdců se v průvodu súčastní. – Pražský denník, 11. 5. 1868

1. 4. 1889: Studenti stále neobdrželi zakoupené podobizny císaře pána • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

12. 6. 1890: Záhadné úmrtí, ztracený zlatý náramek a přejeté dítě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 1. 1889: Muže v Austrálii sežral žralok. Kolemjdoucí jen přihlíželi • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 5. 1889: Svatojánský ohňostroj, svítivé maso a pohřeb dcery Josefa Jungmanna • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Trápení slavné Antonie Nedošinské. Život jí komplikovala matka, závist i nacisté • Nebyla krásná jako Adina Mandlová či Lída Baarová, přesto ji zbožňují miliony diváků. A to díky rolím laskavých a milujících maminek. Asi vás nepřekvapí, že taková byla Antonie Nedošinská i ve skutečném životě. Osud se s ní ale bohužel občas vůbec nemazlil.

Antonie Nedošinská

Albert Einstein žil kdysi v Praze. Tvořil zde i slavnou teorii relativity • Málo se ví, že jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob – Albert Einstein – nějaký čas žil a pracoval v Praze. Osud zařídil, že slavný vědec působil v letech 1911 a 1912 na pražské c. k. Karlo-Ferdinandově universitě. Jeho přijetí ale bylo tehdy poměrně komplikované.

3. 8. 1890: Vykolejený vlak, osvobození od kolků a zachráněný chlapec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.