18. 5. 1889: Nově otevřená Eiffelova věž v Paříži už přilákala tisíce návštěvníků

Před lety v PrazePražskýDEN.cz18. května 20194 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Eiffelova věž

»A řekli jeden druhému: Nuže, vystavme sobě město a věž, jejíž vrch dosáhal by k nebi a tak učiníme sobě jméno, abychom nebyli rozptýleni po vší zemi. Sestoupil pak Hospodin, aby viděl to město a věži, kterouž stavěli synové lidští. A řekl Hospodin: Aj lid ten jeden a jazyk jeden všech těchto a toť jest počátek díla jejich, nyní pak nedají sobě v tom překážeti, co umínili dělati. Protož sestupme a zmaťme tam jazyk jejich, aby jeden druhého jazyka nerozuměl. A tak rozptylil je Hospodin odtud po vší zemi i přestali stavěti věž tuto.«

Jsouť lidé, kteří svědomitě se snaží, dokázati, že věž inženýra Eiffela není ničím jiným, než druhou věží babylonskou, po níž nastane zmatení jazykův, kruté boje a vzájemné se vraždění národův mezi sebou. Nepopíráme, že po triumfu, jejž slaví důmysl a práce člověka na poli Marsovu, otřese světem pokřik válečný a že na křeslo rozhodčí zasedne opět hrubá síla, však v něčem přece se liší věž Eiffelova od věže, kterouž stavěli v starém Babelu.

Eiffel svou věž, jež opravdu »sáhá až do nebe«, dokončil a lidstvo velikolepým tímto dílem nejen že nebylo rozeštváno, nýbrž naopak sjednoceno, neboť tisícové, již proudem valí se nyní na pole Marsovo, volají při pohledu na dílo genialního inženýra unisono a plni úžasu a obdivu ve všech možných jazycích a nářečích: Dílo velkolepé! Dílo imposantní! Z počátku bylo mnoho těch, kteří dokazovali, že to myšlenka barokní, ba směšná; že stane se Eiffelova věž pomníkem naprosté dekadence francouzské vynalezavosti a francouzského genia, ba mnozí; dokazovali, že podnik z příčin technických ani nelze provésti, poněvadž i ten největší inženýrský důmysl zhroutiti se musí pod zákonem tíže — však dnes již jen nepatrný hlouček těch, kteří trvají na tom, že věž Eiffelova jest přece jen bláznovství. Bláhovci nechápou, že ve věži Eiffelově obrazí se naše doba, jež pravým opakem rokokové uhlazenosti pracuje všude v rozměrech co možná největších a imponovati chce ve všem mohutností a silou. Však mýlil by se, kdo by myslil, že věž Eiffelova uráží krasocit. Nikoli. Důmyslnému konstruktéru podařilo se provésti velikolepé dílo své v rozměrech naskrze harmonických. Linie Eiffelovy věže nikde neurážejí, ba jednotlivosti v dekorativní části činí dokonce dojem jisté delikatessy. Třeba míti na mysli, že ve věži té je zpracováno 7,300.000 kilogramů železa! A za jak úžasně krátkou dobu bylo vykonáno velikolepé toto dílo!

Se stavbou počalo se před dvěma lety a již na konec roku 1887 dokončeno bylo 1. patro ve výši 53.63 metrů. Dne 15. července 1888 v den slavnosti republiky vypálen byl již ve 2. patře, ve výši 115.73 metrů, velikolepý ohňostroj a koncem měsíce února dospěla stavba až k poslední platformě. Koncem měsíce března byla pak až na nepatrnosti úplně hotova.

[related-post id=“19560″]

Ti, již s počátku dokazovali, že dílo to ve své důležitosti v nižádném nebude poměru ku nákladu a práci, kterouž vyžadovati bude, jsouť nyní, jak jsme již shora připomenuli, a větší části obrácení na víru, zejmena od té doby, co celá řada ústavů vědeckých a jednotlivců ve vědě vynikajících, přihlásili se, aby použili příležitosti, kterouž jim poskytne 300 metrů vysoká věž Eiffelova k vědeckým experimentům. Nával na věž roste ode dne ke dni. Minulou neděli na př. vykonalo na ni pouť více než 15.000 osob. A také z ohledů zdravotních má věž Eiffelova důležitost svou. Jsou prý lékaři, kteří předpisují nyní svým nemocným — věž Eiffelovu. Výtečný účinek této věže jeví se, hlavně při ztučnění, při haemorrhoidách a pak při nemocech, jichž příčinu hledati lze v nedostatečně vyvinutých orgánech dýchacích. Kdo prý denně vykoná procházku až k lucerně a zase dolů, ztratí průběhem týdne najisto aspoň pět kilo. Ku sesílení plic doporučuje prý se výborně každodenní procházka do 1. patra, kde z vinic bordeauxských a ze země Burgundův připraveny jsou léky, o jichž výborných účincích na organismus lidský vůbec jen jediný jde hlas: že na světě nic se jim nevyrovná.

Pohodlní dají se ovšem na Eiffelovu věž vytáhnouti, však i po schodech lze dostati se bez únavy — aspoň až do 2. patra. Schody tvoří táhlou, pohodlnou spirálu a stupně jejich jsou tak nízké, že člověk ani nepozoruje, že stoupá. Členům různých spolků alpských a podobných společností, jichž účel lámati si údy a srážeti vazy, se ovšem nelíbí schodiště Eiffelovy věže, jež pražádnou neskytá příležitost k vyznamenání se — však skokem z první galerie dá prý se dociliti týž efekt, jako pádem s některého útesu horského do propasti. Dosud k takovémuto experimentu nikdo se neodhodlal, však v Paříži znám jest již typický Angličan, jenž od rána do večera dřepí na výstavišti a neodvraceje zraku svého od Eiffelovy věže, čeká, až první nešťastník vrhne se s galerie, kteráž vine se ve výši 300 metrů, dolů.

Tvrdilo se, že elektrické světlo v lucerně této osvětluje okolí na 10 kilometrů, nyní dochází zpráva z Bar sur Aube, že až tam pozorovány byly paprsky světla toho. A přece je Bar vzdálen od Paříže — 160 kilometrů! – Národní listy, 18. 5. 1889

Nepřehlédněte

20. 9. 1868: Provádí Prušáci v Praze špionáž? Všechno je nejspíš úplně jinak • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

9. 3. 1868: Nad Prahou zuřila bouřka, jakou nikdo dvacet let nepamatuje • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Bouřka Včera o 7. hodině snesla se nad Prahou krátká, ale prudká bouřka. Černá mračna zmítána prudkou vichřicí valila se s velikou rychlostí za notného hřímání a blyskotu, jakož i hustého deště na severovýchod. Mnozí, tímto neobyčejným zjevem přírodním v době nynější bezděcně upamatováni jsou na rok 1848, kde taktéž již v prvních dnech březnových rachotily hromy nad hlavami našemi. – Národní listy, 9. 3. 1868 Zahrádky K návrhu páně Odkolkova bude prostora kol pomníku Karlova před klášterem Křížovnickým proměněna v květnici a taktéž zahrádka na dvoře nové vyšší dívčí skoly ve Vdoičkové ulici bude bez prodlení upravena. – Pražský denník, 9. 3. 1868 Rozhodnutí městské rady Držitel kavárny na Příkopech blízko Prašné brány chtěl zříditi před kavárnou vedle chodníku ozdobnou besídku půldruhého sáhu širokou a 11 sáhů dlouhou, ale městská rada mu toto nedovolila, poněvadž by tam byla besídka velmi na překážku lidem i povozům. – Pražský denník, 9. 3. 1868 [related-post id="6485"] Situace na Vltavě Vltava za včerejšího dne již poněkud opadla. Včera k večeru obnášela výška vody 40 palců. Dosti značná tato výška vody překáží posud některým mlýnům v mletí jakož i převozu. Na Labi stála voda v sobotu u Děčína na 13 stop nad normále a stále ještě rostla. – Pražský denník, 9. 3. 1868 Tiskaři chtějí vyšší platy Pražští knihtiskařští pomocníci zadali ke gremiu knihtiskařskému žádost s 260 podpisy, aby jim byl plat zvýšen; v celém Rakousku již zvýšen plat tento až i na 18 kr. za 1000 n, jenom v Praze dostává sazeč posud jen 12 kr. za 1000 n. – Pražský denník, 9. 3. 1868

26. 10. 1889: Elektrické osvětlení v restauraci a nová podoba Václavského náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 3. 1868: Zima ještě neřekla poslední slovo. V Praze padal sníh • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Zima ještě neskončila Hustá chumelenice sněhu včerejšího dne se spustivší nás poučila, že zima ještě dosud panování své neukončila. Padající sníh ovšem v ulicích nezůstal ležeti an se ihned proměnil se v bláto a vodu. Hostinští za bránou, kteří několika příjemnými dny se oklamati dali, že příznivá a teplá povětrnost tato bez proměny setrvá, činili přípravy v zahradních svých hostincích k pohoštění pražských návštěvníků, nahlédli ale, že ve svých přípravách se překvapili. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nalezené kosti Na Židovské zahradě kopají se základy k novému domu na gruntě zahrady uzenáře pana Andresa. Předešlého téhodne přišli dělníci v hloubi 4 stop na chodníky a na studnu a v hloubi 7 stop na četné kostry lidské. V sobotu docela vykopali úplně zachovalou rakev a v té zetlelé hnáty dospělého člověka. Rakev neměla podobu rakví nynějších, nobrž byla pouze sbitý truhlík. Známo je že sloužívala Židovská zahrada za hřbitov. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nové omnibusy Karlínský podnikatel jízdy s omnibusy zavede od 1. dubna také jízdu z Karlína přes Příkopy, po Václavském náměstí a Vodičkovou ulicí až na Karlovo náměstí jakož i nazpět. Od 1. května počínaje budou v neděli a ve svátek dojížděti dva omnibusy také z Josefského náměstí přes nový mot do Stromovky a nazpět. – Pražský denník, 25. 3. 1868 [related-post id="7931"] Opařil se V neděli přetopil sladovnický učedník, jenž je v jednom pivováře na Novém městě, příliš pec a když se pak bál, aby to sládek neuviděl, nalil do žhavého uhlí konev vody; náhlá pára ale, která se tím utvořila, opařila učedníkovi obličej tak nebezpečně, že musel být hned odevzdán do nemocnice. – Pražský denník, 25. 3. 1868

11. 1. 1868: Mladík se otrávil panenskou okurkou, skončil v blázinci • Pořád se něco děje – staré známé pořekadlo, které stejně jako dnes platilo i před 150 lety. Podívejte se, o čem psaly Národní listy v sobotu 11. ledna 1868.

22. 9. 1868: Falešný krejčí napálil lehkověrného obchodníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

23. 5. 1889: Případ týraného chlapce, pohřešovaný obuvník a nešťastný pád ze žebříku • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 7. 1890: Nové podniky v Praze a náhlé úmrtí květinářky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

5. 7. 1890: Dítě v Michli spadlo do studny. Podařilo se ho zachránit • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 11. 1889: Nebezpečný žebrák, pamětní desky na muzeu a rozpočet Žižkova na příští rok • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

3. 1. 1869: Třicetiletý muž spáchal sebevraždu. Ještě před smrtí stihl říct důvod • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Speciální vlak opět přiveze prezidenta Masaryka z exilu do vlasti • České dráhy ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem pořádají 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti.

TGM po příjezdu do Prahy v prosinci 1918.

23. 8. 1890: Chytání koček na Karlově náměstí a sebevražda milenců • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Staroměstská radnice znovu otevírá a láká na poloviční vstupné • V pondělí 11. května v 11 hodin se po dvouměsíční pauze znovu otevře Staroměstská radnice. Na všechny druhy vstupného platí až do dovolání sleva 50 procent. Od 25. května navíc budou zájemci moci po předchozí objednávce využít komentovaných prohlídek objektu.

Staroměstská radnice v Praze patří mezi vyhledávání cíle turistů.

22. 10. 1868: Od daleké cesty za americkým snem neodrazuje ani nastávající zima • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

26. 8. 1890: Krvavé útoky nožem a prudká letní bouře • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

2. 4. 1889: Poplach v německém divadle a ruská výprava do Tibetu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rok 1891: Létací stroj na elektřinu podle Edisona. Bude možné ho někdy sestrojit? • Lidé od nepaměti snili o tom, že se naučí létat. Na konci 19. století už sice existovaly vzducholodě a horkovzdušné balóny. Úvahy mnohých ale tehdy směřovaly k efektivnějším strojům, které by byly rychlejší a dostupnější.

Národní muzeum představuje osobnost Milana Rastislava Štefánika • V Nové budově Národního muzea byla v úterý otevřena výstava s názvem „Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel“. Návštěvníci se seznámí s touto výraznou osobností našich dějin a odhalí i méně známá fakta o Štefánikově životě.

17. 8. 1889: Nehoda pří neopatrné jízdě, oheň na řetězovém mostě a dopadení podvodníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.