27. 11. 1889: Nebezpečný žebrák, pamětní desky na muzeu a rozpočet Žižkova na příští rok

Před lety v PrazePražskýDEN.cz27. listopadu 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nebezpečný žebrák

Ku včerejší zprávě dodáváme tyto podrobnosti. Žebrák, jenž se předevčírem do šlechtického domu na Malé straně vetřel, udal při včerejším líčení u okresního soudu pro přestupky, že se jmenuje Josef Navrátil, je rodem z Turnova, kdež měl kdysi dům a reality, o kterýžto majetek přišel; kterak asi, to neudal. O nalezené u něho dýce prohlásil, že mu ji v Turnově zanechal poručík Emil. Vlček. Přiznal se dále, že ji při odchodu z Turnova vzal s tím úmyslem k sobě, že se v kritickém okamžiku sprovodí se světa. Takto činí dojem člověka na mysli pomateného, neboť když se ho soudce, adjuakt p. Mareš, při generaliích tázal, kolik má dítek, odpověděl: »Čtyry – nebo pět.« Byl odsouzen pro přestupek žebrání do tuhého vězení na 3 dny, zostřeného jedním postem, dále pro přestupky §§ 2., 8. a 32. zák. o zbrani do vězení na 24 hodin. Dýka prohlášena za propadlou. – Národní listy, 27. 11. 1889

Votivní desky na budově musejní

Čtenářstvo naše dojista zajímati bude, která jmena mužův o české písemnictví a vědu zvlášť zasloužilých skví se na novém museu a mezi nimiž nebylo místa pro mistra Jana Husa. Jsou to následující: Kosmas, Vincentius, P. abbas Aulae regiae, Petr z Rožmberka, Beneš z Waitmile, Ondřej z Dubé, Štítný, Křišťan z Prachatic, Ctibor z Cimburka, Vikt. ze Všehrd, Jan Černý, Hrubý z Jelení, J. Agricola, Matthioli, Blaboslav, Sixt z Ottersdorfu, Krist. z Koldína, T. Hájek, D. z Veleslavína, Tycho Brahe, Bacháček, Zalužanský, Jesenius, Kepler, K. z Žerotína, P. Skála, Slavata, P. Stránský, Komenský, Marcus Marci, T. Pešina, Balbín, Dobřenský, Beckovský, Diviš, Stepling, A. Voigt, Tesánek, Dobner, Born, Pelcl, Vydra, Haenke, Dobrovský, Fr. hr. Sternberg, Gerstner, David, Kašp. hr. Sternberg, Jungmann, Bolzano, Corda, J. S. Presl, Čelakovský, Doppler, Petřina, Hanka, Šafařík, Zippe, Purkyně, K. J. Erben, Vocel, A. Reuss, Palacký, Wenzig, Barrande, Stein, Boh. z Lobkovic, Jan Krejčí, Jindř. Clam Martinic. Zajisté nalezají se mezi nimi jmena skvělá, však co říci, že vedle Matthiola, Steplinga, Borna, Haenke, Reussa, Voigta, Dobřenského, Hájka atd. nebylo místa pro Jana Husa ! – Národní listy, 27. 11. 1889

[related-post id=“25075″]

Ze Žižkova

Rozpočty městské obce Žížková pro rok 1890 jsou veřejně vyloženy u městského úřadu do 7. prosince. Správní rozpočet vykazuje v příjmu 150.532 zl. V něm jsou obsaženy výnosy z jmění kmenového, z obecních dávek a poplatků, jako jsou poplatek z nájemného, přirážka z piva, vína, lihovin, z potravní daně a p. Ve vydání 186.975 zl. Mimo vydání pro správu a zařízení obce potřebná, pamatováno též příspěvky k účelům humanním a vlasteneckým, na něž ustanoveno 1200 zl. Zejmena na pomník Žižkův, na tělocvičnu Sokola žižkovského, na spolky žižkovské, na Ústřední Matici. Rozpočet školní vykazuje v příjmu 750 zl., vydání obnáší 32.365 zl. Rozpočet ústavu chudinského obnáší v příjmu 3156 zl. a 57 kr. a ve vydání 2993 zl. 38 kr. činí tudíž přebytek 163 zl. – Národní listy, 27. 11. 1889

Nepřehlédněte

Osud historicky první ženy zachycené na fotografii. Dožila se mimořádného věku • Příslušníci řady domorodých kmenů kdysi věřili, že fotografie kradou duše. Některé více izolované kmeny se dokonce portrétování brání dodnes. Ten, kdo vlastní podobiznu vaší tváře, má nad vámi údajně moc. Kdo ale byla žena, která o svou duši přišla jako první v historii?

29. 10. 1889: Buršácká maškarní slavnost a dopadení zloděje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Pražské planetárium slaví šedesátiny a pomýšlí na rozšíření • Již šest desetiletí odhaluje svým návštěvníkům pražské planetárium tajemství vesmíru. Jeho návštěvu zprostředkovává nejen digitální projekcí na největší promítací plochu v ČR, ale také reálnými prožitky. 

7. 8. 1889: Dluhy v hostincích, upozornění pro pejskaře a zabavené doutníky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

3. 9. 1889: Pokus o usmíření rozhádaných manželů zhatila prolitá krev • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rodina věznila dívku v prasečím chlévě. Strávila tam patnáct let • Celý svět byl před lety v šoku z příběhu Rakušanky Nataschy Kampusch, kterou 8 let věznil ve sklepě její únosce Wolfgang Priklopil. I v minulosti přitom v Evropě docházelo k podobným ohavným případům. O jednom takovém napsaly v Praze vydávané Národní listy v září roku 1901.

13. 6. 1890: Nepřátelé vlaštovek, řádění blesku a nešťastný pád mladého dělníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 11. 1889: V Praze chybí cihly a jejich cena roste do astronomické výšky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 10. 1868: Dělníci na stavbě objevili velké ložisko kostí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Pomatenec Sběh lidu spůsobil předevčírem večer jistý muž v mostecké ulici podivným svým chováním. Probíhal tam tudy bos a napolo oblečen ulici a do každého krámu vstoupiv mumlal nesrozumitelná slova. Brzo byl obklopen houfem lidu a mládeže, která počala podivína pronásledovati a po něm pokřikovati. Podrážděný muž jal se holí oháněti škubající jej mládež a vida se čím dále tím těsněji obklíčována, dal se na útěk přes kamenný most na ostrov Kampu, kde později od strážníka byl zachycen a na policii odveden. Tam jej odevzdali do lékařského ošetřování, an se na něm patrné známky šílenosti jevily. – Pražský denník, 18. 10. 1868 Ložiska kostí V prostřední jirchářské ulici kopají se základy k novému velkému domu. Prací touto zaměstnaní dělníci přišli v hloubi několika stop na veliké ložisko kostí, tak že je takřka lopatami nabírati mohli. Kosti tyto jsou promíchány s lidskými, větší však jich část pochází z hovězího dobytka. Okolnost, že v půdě se nalezly též pozůstatky z rakví, svědčí, že jindy hřbitov v těchto místech se nalezal. – Pražský denník, 18. 10. 1868 [related-post id="13821"] Velká úroda Vína v Uhřích se letos nesmírně mnoho urodilo. To dokazuje vývoz jeho nejen do ostatních krajin rakouských, nébrž i do ciziny. Tak do Prahy se každodenně dováží po železnici na sta košů s hrozny, jež někdy i víc liber váží. Že i do ciziny se náramně rozmáhá vývoz uherských hroznů, vysvítá z toho, že jeden peštský spolek zavázal se smlouvou 1400 centnýřů hroznů vyvezti do Ruska. – Pražský denník, 18. 10. 1868

23. 7. 1889: Zkažené maso na trhu, pokousané dítě a mrtvola ve Vltavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Klobásy z hovězí kůže před soudem. Řešilo se, zda jsou protizákonné • Dvojí kvalita potravin byla tématem i pro naše předky. Roku 1891 přinesly Národní listy zprávu o soudním procesu, který řešil, zda uzenářské výrobky mohou obsahovat hovězí kůži. Přečtěte si, jaký verdikt nakonec padl.

17. 11. 1889: Dláždění ulic v Praze, smrt stoleté stařenky a výuka francouzštiny • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Zajímá vás historie? Kryt Folimanka bude tuto sobotu znovu otevřen • Již tuto sobotu 13. dubna 2019 se pro zájemce z řad veřejnosti opět otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory si budete moci prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

10. 5. 1889: Koupání ve Vltavě, zdařilá literární novinka a štědrý lékárník • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 4. 1889: Spor o ústřední umrlčí komoru na Olšanech a hrůzná smrt v mlýnském kole • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Britští muži dávali najevo své bohatství podivnou úpravou nehtů • Pokud si říkáte, že žijeme ve zvráceném světě sociálních sítí, kde řada lidí nemá žádnou soudnost, možná vás překvapí článek z roku 1901. Národní listy přinesly zprávu o zvláštní módě, která se rozšířila mezi bohatými britskými muži.

17. 4. 1868: Macecha vyhnala nemocnou dívku z domova. Nepřinášela jí zisk • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Krádež koně Zadržen byl včera dopoledne na Františkovu nábřeží jistý drožkář od dvou venkovanů. Těm byl před několika dny neznámým zlodějem kůň ze stáje ukraden, i vypravili se do Prahy, zda-li by snad zde koně svého nevyslídili. Náhodou byl kůň drožkářův zcela podobný onomu, jenž venkovanům ukraden byl, a tito myslíce, že jest to skutečně kůň, jehož hledali, zastavili drožkáře v trysku ujíždějícího. Teprvé při bližším ohledání shledali okradení, že se zmýlili. Pustili tedy opět drožkáře, dostavše od něho notných nadávek a výsměchu od sběhlého se zástupu. – Pražský denník, 17. 4. 1868 Nemilosrdná matka Velký soucit vzbudila včera dopoledne na náměstí v Karlíně u kolemjdoucích asi čtrnáctiletá dívka, téměř polonahá a hladem mroucí a k tomu ještě zimnicí mořená. Jistá žena, kteráž u děvčete místo matky zastávala, an ji k sobě přijmula z domu nalezenců co děcko byla ji nyní vyhnala, jelikož děvče pro nemoc svou bylo propuštěno z jedné továrny, kde dříve pracovalo, a tudíž žádný výdělek soběcké a tyranské své maceše nepřinášelo. Dívka, která úplné dva dny, co byla z domova vyhnána, ni sousta v ústech neměla, klesla mdlobou, až několik dobrosrdečných ženštin se nad ní ustrnulo a jíst jí dalo. Později byla od útrpných lidí k ošetřování do nemocnice dopravena. – Pražský denník, 17. 4. 1868 [related-post id="9493"] Pokousáni od psů Od psů pokousán byl ve středu večer v Nuselské pivnici na Starém městě jeden krejčí do ruky a touž dobou v masných krámech na židovském městě 14letý synek jednoho nádenníka do hoření paždi. – Pražský denník, 17. 4. 1868

4. 8. 1890: Zpronevěřené peníze, nešťastný pád a popálená služka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Barokní klenot v srdci Prahy prošel rekonstrukcí a otevírá se návštěvníkům • Brány Clam-Gallasova paláce na Starém Městě pražském se otevírají veřejnosti. V průběhu května a června 2023 zde budou probíhat pravidelné komentované prohlídky v režii Muzea města Prahy. Návštěvníci budou moci během hodinové prohlídkové trasy obdivovat celé reprezentativní patro paláce, jehož stropy zdobí fresky od slavného italského umělce Carloneho. Komentované prohlídky v českém i anglickém jazyce se budou konat od čtvrtka do neděle každou hodinu již od 4. května.

Unikátní portál ukazuje 70 let staré letecké mapy Prahy 10 • Jak vypadaly Vršovice, Záběhlice, Malešice či Strašnice před desítkami let? Před jakou dobou byly dnes hustě osídlené Malešice ještě pouhá louka? Jak se postupně v čase vyvíjela dnes druhá nejlidnatější městská část? Nejen na tyto otázky dá odpovědi unikátní interaktivní portál, který pro své obyvatele vytvořila radnice Prahy 10.

Už před 70 lety dosahovaly letecké mapy vysoké kvality.