19. 9. 1889: Uniformy pro úředníky, doktor bez diplomu a nová restaurace

Před lety v PrazePražskýDEN.cz19. září 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Uniforma v občanském životě

Již po delší dobu trousí se časopisy zvěsť, dle níž v krátké době má se přikročíti k zavedení uniformy pro veškeré státní úředníky. Soudě dle mnohých úkazů, dle kterých patrně zavládl u nás názor, že i v rozsáhlé uniformovanosti musíme hleděti přispůsobiti se sousední říši německé, zakládá se věc na pravdě, a nastane bezpochyby dosti brzy všem úředníkům ve službách státních povinnost, odívati se uniformou. Jak se praví, vypracován byl návrh k novým úřednickým stejnokrojům v lůně předsednictva ministerstva. Stejnokroj ten sestávati má ze zeleného vojenského kabátce onoho střihu, jaký ustanoven jest pro námořnictvo, ze zelených spodků a zelené čapky po spůsobu důstojnické, se zlatými šnůrami. Kroj ten doplňovati bude krátká šavle, však bez portepée a třirohý klobouk. Výložky na kabátě budou barev různých, dle toho, kterému ministerstvu úředník jest podřízen. Důstojenství má býti naznačeno hvězdami na ramenním pásku. Veškeří státní úředníci budou povinni ve všech úředních jednáních objeviti se ve stejnokroji, zejmena též všude, kde stýkají se s obecenstvem. Mimo službu nebudou úředníci povinni, objevovati se v uniformě, bude jim to však dovoleno. Tímto novým opatřením má prý se přispěti státním úředníkům, aby nemuseli vydávati příliš mnoho peněz na garderóbu, jak toho vyžaduje společenský styk ve veřejném životě a měnící se moda, — bude prý jim možno předstoupiti všude v stejnokroji. Kromě ohledu na tuto úsporu byly to však ještě další, mnohem zajímavější ohledy, které dle prohlášeného odůvodnění vedly k zavedení uniformy úřednické. Přispěje prý se tím spůsobem k upevnění stavového sebevědomí, jehož prý zejmena v kruzích nižších úředníků státních jest zapotřebí, ježto prý bylo pozorováno, že úředníci těchto kategorií ve volbě svých společenských styků i na veřejnosti nejsou dosti opatrní a nepočínají si tak, jak prý toho žádá ohled na jich postavení. Má se za to, že zavedením uniformy docílí se v tom ohledu náprav. Co této novině řeknou dotyční úředníci a jak zejmena pozoruhodné toto odůvodnění přijmou, není dosud známo, zdá se však, že nebudou jím právě nadšeni. – Národní listy, 19. 9. 1889

Doktor bez diplomu

Ludvík Š. vzdal se před několika roky svého obchodu, chtěje si na stará kolena trvalého odpočinku popřáti. Uchýlil se do soukromí, užívaje střídmě zahospodařeného jmění. Během své životní pouti osvojil si jakés takés umění z oboru lékařského, totiž hojení rheumatismem postižených. Nevtíral prý se nikomu se svou pomocí a přece měl dosti pacientů, kteří se množili čas od času. Jeden z pacientů dal mu z vděčnosti za uzdravení 50 zl. O vedlejším tomto povolání dověděla se však policie a poněvadž Š. nebyl oprávněn provozovati umění lékařské, udala záležitost tu okres. soudu pro přestupky, u něhož se včera s Š. odbývalo přelíčení. Státní funkcionář obžaloval jej z přestupku § 431. tr. z. Z výpovědí svědkových nabyl soud sice důkazů o provozování lékařství se strany obžalovaného, zprostil jej však přece obžaloby z důvodů, že působení jeho nespadá pod řečený paragraf a že provozování téhož v těch mezích není trestuhodné. – Národní listy, 19. 9. 1889

[related-post id=“23500″]

Nově otevřená restaurace

Majitel pivovaru a sládek pan Karel Vendulák ml. dal místnosti bývalého Knoblochova salonu v pivovaře »u modré štiky« v Karlově ulici opět pro hostinec přestavěti, vkusně je zaříditi a dnes ve čtvrtek bude tato restaurace, jež v letech šedesátých velké oblibě se těšila zejmena v kruzích literátů a umělců, koncertem otevřena. – Národní listy, 19. 9. 1889

Nepřehlédněte

20. 6. 1890: Výtržnost na Zeleném trhu a stavba přístaviště v Holešovicích • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Zdevastovaný studniční domek v oboře Hvězda prošel rekonstrukcí • Návštěvníci pražské obory Hvězda se mohou kochat čerstvě opraveným studničním domkem. Tato technická památka leží ve středové části obory, přibližně 200 m od Libocké brány u cesty spojující Libockou a Bělohorskou bránu. V minulosti se jednalo o zdroj pitné vody pro dům oborníka.

Studeniční domek v oboře Hvězda před a po rekonstrukci.

1. 3. 1890: Nebezpečná střelba, zraněná dělnice a pokus o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

19. 10. 1868: Sebevraždy a násilná přepadení jsou v Praze na denním pořádku • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Pokus sebevraždy V sobotu večer byl na břehu Vltavy na Františku nalezen od kolemjdoucích mladý člověk. jenž v bolestech se svíjel. Bylť se napil vitriolu, aby tak životu svému konec učinil. Ještě živ byl dopraven do nemocnice k lékařskému ošetřování. – Pražský denník, 19. 10. 1868 Sebevražda V sobotu dopoledne se v jednom domě na Pohořelci zastřelil mladý muž, jenž býval dobrovolníkem mexickým; měl zde známost s nějakou tam bydlící ženou a udělal si smrt – v její posteli. – V sobotu odpoledne procházel se v sadech před Novou branou slušně oděný mladík, krejčovský chasník, poodešel pal pod bašty a ulehnuv tam na trávník kouřil doutník. Nenadále slyšeli střelit z pistole a když šli po ráně, nalezli mladíka s roztříštěnou lebkou již co mrtvolu. – Pražský denník, 19. 10. 1868 [related-post id="13755"] Spadl s okna V jednom domě na sv. Petrském náměstí nechala stará ženština ve svém příbytku v třetím patře dvouletého chlapečka na okně sedět a odskočila pro něco do kuchyně; vracejíc se viděla, jaké neštěstí se stalo. Chlapec spadl dolů na dlažbu a anto to bylo s třetího patra, zůstal i hned mrtev ležet. – Pražský denník, 19. 10. 1868 Přepadení Přepadena byla v sobotu ráno žena jistého úředníka železničního, která bydlí v jednom domě na vídeňské silnici pod Žižkovem. Anaž byla sama doma, přišli na ni tři výrostkové a v obličeji ji na několika místech poranili. Přepadená se ale dala do křiku a přicházející sousedé ji vysvobodili. Násilní zloději ale uprchli. – Pražský denník, 19. 10. 1868

9. 7. 1890: Velká hospodská rvačka, spojení s cizinou a stávka truhlářských pomocníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Pražské planetárium slaví šedesátiny a pomýšlí na rozšíření • Již šest desetiletí odhaluje svým návštěvníkům pražské planetárium tajemství vesmíru. Jeho návštěvu zprostředkovává nejen digitální projekcí na největší promítací plochu v ČR, ale také reálnými prožitky. 

8. 6. 1890: Most Františka Josefa bude muset být upraven, aby zvládl větší zátěž • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

10. 4. 1868: Kavárnu pod Letnou bude provozovat pan Procházka • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Drátař v ouzkostech Policejní strážník pozoroval ve středu odpoledne u Šlikova paláce malého drátaře, jak na kolemjdoucích žebře. I chtěl jej zatknouti. Jak to ale drátařík pozoroval a již vyváznutí neměl, odhodil pasti, které měl, a spatřiv, že je v prostřed ulice kanál otevřen, hajdy skočil do kanálu a zmizel. Kanálem pak běžel až pod uhelný trh, kdež nedaleko hostince »u Šturmů« zdráv zase vylezl. Strážník ho ovšem víc nedostal. – Pražský denník, 10. 4. 1868 Zpronevěření Vdova po jednom hostinském na Malé straně odevzdala před pěti lety jednomu obuvníkovi a jeho ženě dva kufry k uschování. Když je teď nazpět žádala, ukázalo se, že jsou kufry už dávno všeho prádla a šatstva zbaveny. – Pražský denník, 10. 4. 1868 [related-post id="9067"] Zabavené doutníky Ve středu byla u oujezdské brány zabavena bedna, která sem byla po plzeňské drázce přivezena. Bylo sice udáno, že se v ní nalezá sklo, ale při bližším prohledání se nalezlo v ní 105 liber cizozemských pašovaných doutníků, které ovšem zabaveny byly. – Pražský denník, 10. 4. 1868 Pronájem Kavárna pod Letnou, která svým krásným položením jakož i velmi pěknou úpravou zajisté vítaným bude místečkem Pražanům přešedším nový třetí náš most, pronajata bude kavárníkovi p. Procházkovi za 903 zl. roční činže. – Národní listy, 10. 4. 1868

19. 6. 1890: Z nešťastné lásky se chtěla zastřelit. Revolver ale selhal • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

13. 9. 1868: Podvodník prodává Pražanům falešné zlaté prstýnky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

11. 9. 1868: Zemřela mlékařka ze Záběhlic. S rodinou už se rozloučit nestihla • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

27. 7. 1890: Nové podniky v Praze a náhlé úmrtí květinářky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Slepá jasnovidka Baba Vanga prý znala temnou budoucnost lidstva. Její život je opředen tajemstvím • Údajně předpověděla 3. světovou válku, havárii v Černobylu, 11. září 2001, tragédii ponorky Kursk i smrt princezny Diany. Řeč je o bulharské vědmě a léčitelce, známé po celém světě jako Baba Vanga. Tajemná žena prý ve svých vizích viděla i vývoj lidstva v příštích několika stovkách letech a úplný konec světa. Je ale tohle všechno pravda?

3. 2. 1868: Vraceli se z plesu, místo domů ale dojeli přímo do ledové Vltavy • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Unikátní bunkr Folimanka se o víkendu opět otevírá pro veřejnost • Nejen milovníci historie se mohou v sobotu 14. září 2019 opět vydat na prohlídku jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

28. 5. 1890: Uvažuje se o zavedení povinného tělocviku na středních školách • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Proč se Praha jmenuje Praha? Vysvětlení je hned několik • Je to tak trochu záhada. Přesný původ slova Praha už se nejspíš nikdy nedozvíme. Přesto ale existuje několik hypotéz, jak naše hlavní město ke svému názvu vlastně přišlo.

Rok 1904: Nejméně deset mrtvých po vánočním ohňostroji v Itálii • Oslavy příchodu nového roku v Praze se v posledních dvou letech mění. Město zakázalo odpalovat zábavní pyrotechniku v historickém centru a zrušilo i oficiální novoroční ohňostroje. Ať už si o tom myslíme cokoliv, pravdou zůstává, že rachejtle a petardy měly v minulosti na svědomí řadu zbytečných zranění. A některým lidem se dokonce tato zábava stala osudnou. O tragickém případu z Itálie informovaly Národní listy dne 9. ledna 1904.

Spor o budovu Národního muzea. Kdo a proč šetřil na nesprávném místě? • Budova Národního muzea na Václavském náměstí je jedním z nejkrásnějších odkazů našich předků z 19. století. V její bohaté historii se zrcadlí osud českého národa. A snad částečně i jeho povaha. Důkazem je novinový článek z Národních listů z roku 1902.

11. 5. 1889: Nařčení z krádeže dohnalo mladou dívku k sebevraždě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.