Před lety v PrazePražskýDEN.cz3. března 20184 minuty čtení

3. 3. 1868: Stavba třetího pražského mostu se blíží do finále

Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

K stavbě třetího mostu pražského

V nejbližších dnech počne se na spodní podlahu mostu, která již úplně ukončena jest, svrchní podlaha klásti. Tato bude záležeti z dubových špalíčků, jež v tesařském závodě p. Lanny se zdělávají. Špalíčků těchto jest už přes 150 sáhů nařezáno a dobrota dříví ručí za mnohaletou trvanlivost. Na chodníky mostu se upraví dlažba v podobě parketů. Zábradlí kol mostních pilířů jest již zcela zasazeno. Nyní se staví železné sloupy před vchodem na most. Mostní zábradlí po celé své délce bude lemováno oblým dřevem. V neděli po celý den se hemžilo na tisíce diváků na mostě, kteří si velkolepou jeho stavbu prohlíželi. Příznivé počasí vábilo vůbec množství Pražanů toho dne na venkovský zdravější vzduch, leč výlet tento byl však brzo deštěm odpoledním a prudkým vichrem nemile pokažen, tak že ohromné množství výletníků muselo hledati útočiště v restauracích a hostincích. Povozům není ovšem dosud přechod přes most dovolen, neboť teprvé po hlavní nákladní zkoušce bude jízda otevřena. Částečné zkoušky se již ostatně několikráte vykonaly, buď s povozy neb kočáry, jak při rychlé i zdlouhavé jízdě. Předešlého týdne se po mostě dvakráte zdejší vojenská obsádka k cvičení ubírala. Výsledek těchto prozatimních zkoušek byl vždy uspokojující. Městského převozu u občanské plovárny, jenž v neděli opět otevřen byl, se následkem volného přechodu přes tento most též velmi zřídka užívá.  – Pražský denník, 3. 3. 1868

Podivný host

Domovník jednoho domu na Ferdinandově třídě spozoroval v neděli dopoledne podivnou postavu na střeše a domníval se tím spíše, že to je zloděj, anto ta postava se hleděla za komínem skrýti. I počala honba na tohoto domnělého zloděje, ačkoliv bylo těžko se mu přiblížiti. Nenadále ale spozorováno, že má zloděj na krku provaz a že vlastně není nic jiného nežli opice. Tu se ovšem spůsob honu změnil, domovník se dal na půdě do kousání jablek a opice, chtějíc také jablko slezla po střeše na půdu, kdež vzdor kousání svému byla chycena. Bez pochyby utekla někde v sousedství svému pánu.  – Pražský denník, 3. 3. 1868

Čtěte také…
2. 3. 1868: Kdo skutečně vynalezl ruchadlo? Spory o autorství jsou snad u konce

Schůze zastupitelstva

Obecní zastupitelstvo pražské odbývalo včera schůzi, v níž nejdříve p. dr. Škarda se tázal, proč je u magistrátu tak velký počet denních písařů zaměstnán. Měšťanosta p. dr. Klaudy odpověděl, že teď jen 12 písařů nad obyčejný počet zaměstnáno jest, a to jen proto, aby noví úředníci nemuseli býti zřizováni. P. Makovský se tázal na spůsob vybírání mýta na novém mostu, načež p. měšťanosta odvětil, že dosavadní vybírání se neděje od obce, že však most už brzo v majetek a správu obce přejde. Dr. Rieger opět se tázal, jak to vypadá se zkouškou nákladní na tomto mostě, a zda-li by to nebylo dostatečnou zkouškou, když tyto dny dva pluky vojska přes most táhly? Pak si stěžoval p. dr. Škarda, proč obecná plynárna nevydává české kvitance. Měšťanosta slíbil, že stížnosti té odpomoženo bude. Pánové Hampejs a Martin hájili láci obecního plynu a poslední prohlásil, že za čtyři měsíce 41 zl. uspořil. Na to byli zvoleni do komise ke zkoušení účtů plynárny pánové dr. Škarda, Duchs, dr. Junek, Turek a Kellner. Návrh na postoupení místa ku zřízení pomníku Jungmannova byl jednohlasně přijat. Proti návrhu, aby se povolilo 200 dukátů na dostihy koní na Smíchově, mluvil p. dr. Grégr, pravě, že by dostihy tyto neměly podporovány býti. P. Martin mluvil v opáčném smyslu, načež pan měšťanosta sdělil, že městská rada proto tuto cenu navrhla, poněvadž císař pán loňskou vyhranou cenu chudým pražským věnoval, a mimo to platí prý cena tato jen pro domácí koně. Na to byl návth městské rady velkou většinou přijat a tím schůze skončena.  – Pražský denník, 3. 3. 1868

Smrt nádeníka

Náhlou smrtí zemřel v sobotu večer na policejní strážnici malostranské nádeník Jan Poláček. Týž byl zatknut pro žebrání a na strážnici náhle těžce onemocněl. Než jej dopravili v truhle do nemocnice, byl již mrtvolou.  – Pražský denník, 3. 3. 1868

Čtěte také…
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují

Nepřehlédněte

Lidl má Čechy za hlupáky. Jinak nejde vysvětlit, proč nabízí produkt za skandálně přemrštěnou cenu oproti Německu • Člověk nemusí být za největšího experta na matematiku, aby pochopil, že tady něco nahraje. Německý řetězec Lidl nabízí pro německé zákazníky v akčním letáku od 2. prosince akční balení 450 g pomazánky Nutella za 1,74 euro, což dělá asi 44 českých korun pro všechny držitele karty Lidl Plus.

Češi neumí krutony do polévky. Nesmí se hned rozmočit a musí křupat. Jinak je radši ani nedělejte • Kdo by nemiloval polévku s křupavými krutony? Jenže znáte to - hodíte je do horké polévky a za minutu máte v talíři rozmočenou břečku chleba. S blížícími se Vánocemi a tradiční rybí polévkou je načase tento problém konečně vyřešit.

Svátky a volné dny 2025: Češi si mohou užít hned několik prodloužených víkendů • V roce 2025 čeká obyvatele České republiky celkem 13 státních svátků nebo dnů pracovního volna. Některé z nich vytvoří spolu s víkendy atraktivní příležitosti pro delší volno. Podívejme se, jak to všechno v roce 2025 vychází.

Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují • Čeští spotřebitelé dlouho nevěnovali pozornost tomuto polskému obchodnímu řetězci. Až prudký nárůst cen potravin v posledních dvou letech, kdy české obchody účtovaly nepřiměřeně vysoké částky, přiměl mnoho lidí cestovat za nákupy do Polska.

Spánková poloha prozradí, zda jste finančně úspěšní, tvrdí studie • Nová studie objevila zajímavou souvislost mezi spánkovou polohou a kariérním a finančním úspěchem. Výzkum společnosti Bed Slats, kterého se zúčastnilo 5 438 pracujících lidí, naznačuje, že způsob, jakým spíme, může předpovídat naši finanční budoucnost.

Patříte do průměru? Složení jídelníčků Čechů se proměňuje. Celkově jsme toho loni snědli méně • Brutální inflace posledních let nejspíš způsobila, že Češi začali šetřit na jídle. Proměnila se také skladba toho, co si dáváme na talíř.

Svátek slaví Ondřej. Původ jména má hned několik významů, jeho nositelé se chlubí těmito charakteristikami • Ondřej je tradiční mužské křestní jméno, které má své kořeny v řecké kultuře. Právě dnes, v sobotu 30. listopadu, slaví všichni nositelé tohoto jména svůj svátek. Ondřej vznikl z řeckého slova "andréios", což v překladu znamená statečný, mužný nebo statný. Jedná se vlastně o českou variantu jména Andrej, které je rozšířené především ve slovanských zemích.

Jak prožít vánoční období v klidu a vykročit do nového roku s čistou hlavou • Předvánoční shon dovede potrápit i ty nejodolnější z nás. Namísto radostného očekávání se často propadáme do stresu z nesplněných úkolů, množství povinností a společenského tlaku. Pojďme se podívat na to, jak tento náročný čas proměnit v období osobního růstu a skutečné vánoční pohody.

Rodinné dědictví: Jak přetvářet staleté vzorce a budovat zdravější vztahy napříč generacemi • Každá rodina v sobě nese příběh, který se vine jako červená nit mnoha generacemi. Prarodiče vychovávali své děti podle nejlepšího vědomí své doby, předávali jim své životní zkušenosti, traumata i radosti. Jejich děti pak stejným způsobem formovaly své potomky. Tento přirozený koloběh vytváří složitou síť vztahů, postojů a přesvědčení, které významně ovlivňují náš současný život.

České domácnosti procházejí proměnou. Češi objevují kouzlo nového pohodlí • Doba, kdy jsme museli být fyzicky doma, abychom zapnuli pračku nebo zkontrolovali obsah ledničky, je nenávratně pryč. Chytré domácí spotřebiče si našly cestu do českých domovů rychleji, než by mnozí čekali. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) je využívá již 15 % domácností, což představuje významný skok oproti předchozím létům.