16. 7. 1890: Zatčení bývalého konzula, podvodník na útěku a smrt na plovárně

Před lety v PrazePražskýDEN.cz16. července 20202 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Sensační zatčení

V jednom zdejším hotelu bydlil asi 3 leta býv. švédský konsul ve Švýcarsku ryt. Schäck, jenž — jak známo — ucházel se o povolení ku stavbě lanových dráh v Praze. Předložil plány, jež byly schváleny, sdělána smlouva, vůbec provedeny veškeré předběžné práce. Ryt. Schäck měl složiti obci pražské před podepsáním smlouvy 50.000 zlatých kauce. Neměl jí, ale žádal proto stále městskou radu za prodloužení lhůty. Městská rada povolila mu jich několik a když seznala, že Schäck kauci nesežene a že nemůže sestaviti společnost, o níž se mu asi v první řadě jednalo, přerušila s ním další vyjednávání. Včera dostal Schäck předvolání k zemskému trestnímu soudu. Adjunkt pan Matouš podrobil ho delšímu výslechu a nechal ho ve vyšetřovací vazbě. Právní zástupce Schäckův dr. Bendiener nabídl za svého klienta kauci. Má-li se přijati nebo nic, rozhode senát. Ryt. Schäck byl zatčen na žádost švédského konsula v Curychu, který ho nařkl, že zpronevěřil značnou částku úřadních peněz a nevrátil je ani na důrazné upomínání. – Národní listy, 16. 7. 1890

Podvodník

Hugo Saxl, 31letý obchodní cestující, posléze u firmy Jáchym Glücksmann v Praze a bytem v Žižkově č. 661, vylákal, nejse více cestujícím firmy, od zákazníků i cestujících značnější obnosy peněz. Poněvadž u okresního hejtmanství v Žamberku žádal za cestovní knížku, má se za to, že utekl do Ameriky a stíhá se proto zatykačem. Je prostřední postavy, má nápadně široké prsa, tlusté pysky, plavé vlasy, vysoké čelo, modré oči a silné světlé kníry. – Národní listy, 16. 7. 1890

[related-post id=“31504″]

Náhlá smrt

Včera v poledne nalezena byla v kabině plovárny 54letá majitelka domu paní Anna Holubová, ve vodě mrtva. Veškeré pokusy připraviti ji k vědomí byly marny. Přivolaný lékař zjistil, že paní H. byla raněna mrtvicí a že smrt ihned následovala. – Národní listy, 16. 7. 1890

Nepřehlédněte

13. 8. 1889: Sebevražda v hotelu, rvačka u Vltavy a stávka berlínských pekařů • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

12. 2. 1890: Ženy v Belgii budou smět nově provozovat činnost lékárnic • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 10. 1868: Stařeně se vyřinula krev z úst a za pár chvil byla mrtvá • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

11. 11. 1889: Nemilé následky žárlivosti a vymyšlené přepadení v Libni • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 1. 1868: Strašlivý mord na Letné. Někdo zastřelil mladého chlapce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

8. 4. 1889: Ostrá noční roztržka na Smíchově a problémy s housenkami • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 8. 1890: Oprava zdi a spojení Karlova náměstí s mostem Palackého • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nová výstava připomíná hrdinství českého národa během Pražského povstání • Uplynulo 78 let od atentátu na Reinharda Heydricha. Tento čin byl zásadní pro uznání československé exilové vlády a pro obnovení Československa v roce 1945. Češi však během válečných let prokázali své hrdinství i při mnoha jiných událostech. S jednou z nich se můžete nově seznámit i v Národním muzeu.

7. 8. 1890: Nebezpečné stromy, týrání koňů a oběšený učen • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 6. 1890: Pouliční automaty prodávají životní pojištění i frťany kořalky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 2. 1868: Mrtvola z Letné je velkou záhadou. Nikdo stále neví, o koho šlo • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

30. 10. 1889: Tajemství domu na Maltézském náměstí a pohřeb bez mrtvoly • Život našich předků na konci 19. století byl v mnohém odlišný od toho našeho. Dobové novinové články však dokládají, že někdy lidé řešili téměř stejné situace, se kterými se potkáváme i my. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 2. 1890: Dohazovači míst v obchodech, studená lázeň a náhlé úmrtí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

6. 12. 1889: Obrovská tragédie v cukrovaru a mikulášský trhy v centru Prahy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 5. 1889: Zoufalá matka utopila své dvě děti v jámě za městem • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 1. 1868: Neznámý šibal chtěl mouku zadarmo. Trik mu ale nevyšel • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

14. 9. 1868: Obyvatelé Nového Světa zmlátili nemotorného myslivce • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Čím trpěl Antonín Dvořák před smrtí? Domněnku potvrdil vědecký rozbor • Pozůstalost Antonína Dvořáka, kterou spravuje Národní muzeum v rámci Českého muzea hudby, obsahovala donedávna neznámý vzorek léku, který skladatel užíval krátce před svou smrtí. Ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv došlo po více než sto letech k jeho přesné identifikaci. Potvrdilo se tak to, co bylo dlouhá léta jen předmětem spekulací – že tento významný český skladatel trpěl před svou smrtí mimo jiné i zánětem močových cest.

1. 11. 1889: Zoufalá životní situace dohnala muže ke krádeži koberce • Život bez finančních prostředků není zrovna příjemný. Stejně jako dnes to platilo i na konci 19. století. A zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Kamila Moučková a Jiřina Švorcová: Kamarádky, které se usmířily na poslední chvíli • Dvě výrazné ženy, jejichž osobní i profesní životy byly zásadně ovlivněny dějinami 20. století. Obě si zažily slávu, ale i drsný pád na dno. A obě svého času pojilo přátelství, přestože každá stála na jiné straně barikády. Po roce 1968 se jejich cesty na několik desítek let rozešly. K usmíření došlo až krátce před smrtí Jiřiny Švorcové.