27. 5. 1890: Nová restaurace v Královské oboře a těžké zranění dělníků

Před lety v PrazePražskýDEN.cz27. května 20203 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Druhá restaurace v Král. Oboře

Svého času usnesl se, jak známo, zemský výbor, by se zřídila v Král. Oboře (ve Stromovce) druhá restaurace. Letošním rokem došel nájemní čas bývalému nájemci dvora ve Stromovce a na další dobu pronajat byl poplužní dvůr panu Josefu Bukovskému, jemuž zároveň povoleno zříditi ve dvoře druhou restauraci, kterou byl povinen svým nákladem vystavěti a zaříditi a po dobu 12 let bezplatně užívati. Restaurace jest nyní úplně dle návrhu, zemským výborem schváleného provedena. Ze staré jednopatrové sýpky ve dveře zřízeny dvě větší elegantní místnosti hostinské v přízemí, a v prvním patře zřízen letní byt; čásť dvora ohražena a zřízena tam zahrádka, kde prodává se mléko a smetana, vedle zdi ohradní zřízeny po obou stranách dvě kryté besídky ; zahrada před dvorem směrem ku spodní silnici rozšířena, novými stromy vysázena a úplně upravena, zároveň upraven též vodovod, do něhož voda přirozeným tlakem vedena jest ze studánky mezi Letnou a Král. Oborou. Hostinské místnosti jsou dobrými ventilacemi opatřeny. – Národní listy, 27. 5. 1890

Těžce raněni

V sobotu ráno trhali dělníci Frt. Petřík a Václav Miktín, zaměstnaní při stavbě místní dráhy březensko-verneřické střelným prachem vyčnívající skaliska. když jedna patrona dlouho se nevzňala, odebrali se k místu, kde byla zavrtána. V tom okamžiku patrona se vzňala a zranila chuďasy tak těžce, že stali se na vždy mrzáky. Frt. Petřík oslepl ihned na obě oči a kromě toho byla mu ruka roztříštěna ; Václav Miktín je taktéž v obličeji zraněn, a připraven bude nepochybně o zrak. Kromě toho utrpěl několik jiných povážlivých zranění. Nešťastníci byli odveženi do pražské všeobecné nemocnice. – Národní listy, 27. 5. 1890

Nedělní klid

Po příkladě svých kollegů na Václavském náměstí a v Karlíně hodlali také kupci ve čtvrti sv.-vojtěšské zavésti pro letní měsíce polodenní klid nedělní. Uskutečnění tohoto humanního úmyslu zmařil, jak se nám sděluje, pan J. R. Kettner, jenž v Jirchářích má filiálku a svůj souhlas k zamyšlené vzájemné úmluvě odepřel. – Národní listy, 27. 5. 1890

Živelní pohromy v Čechách

Píše se nám z Benešova ze dne 26. května t. r.: Dnes o 1. hod. odpoledne spustil se nad zdejší krajinou hrozný liják s krupobitím, kteréž na polích i lukách velikých škod natropilo. Jmenovitě utrpěla řepa i brambory, jakož i jetele a žita, která právě v plném květu se nalezala. Pšenice a jařiny tak citelně poškozeny nejsou i lze se nadíti, že se ještě zotaví. – Národní listy, 27. 5. 1890

Ze žárlivosti

Dnes časně ráno počíhal si mladý muž na 25letou služku Marii Stehlíkovu ze Ředice u Sedlec, zaměstnanou u mlynáře pana Klímy v Ruzíni. Když se vracela domů, přepadl ji a nožem ji pobodal. Stehlíkova utrpěla tak těžkého zranění, že musila býti do pražské všeobecné nemocnice dopravena. Žárlivost byla prý příčinou nerozvážného činu mladíkova. – Národní listy, 27. 5. 1890

Nepřehlédněte

31. 8. 1890: Dopaden muž, který poničil květinový záhon • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

8. 9. 1868: Opilého řeznického chasníka okradl krejčí ze Smíchova • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

5. 6. 1868: Nazí muži ve Vltavě pohoršují pražské ženy a dívky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Něco o veřejném koupání-se na Smíchově Arciť nemůže být příhodnějšího a pohodlnějšího místa ku koupání-se ve Vltavě, jako v části proti Podolu až skoro ku Bráníku; kdo v neděli dělá výlet na parníku do Chuchle neb na Zbraslav, spatří proti Podolu a dále velké množství se koupajících mužského pohlaví, jak malých taktéž i hodně dospělých, ale bohužel bez všeho studu do vody jdoucích, aniž by kdo z nich na to ohled bral, že parník tak blízko okolo nich jede, a na něm krásná pleť rozličného stáří se nalezá. Ano mnozí nestydové ještě hulákajícím voláním slávy a jinými pokřiky pozornost na sebe obracejí. Bylo by zajisté záhodno, by policie takovým bezstoudným výstupům přítrž učinila a když ne jinak, tak alespoň v tu hodinu v neděli a ve svátek, kdy parník odjíždí a přijíždí, těm osobám, které plovacími spodky aneb jinak stoudně oděny nejsou, koupat se nedovolila. – Pražský denník, 5. 6. 1868 Zabavené maso V úterý bylo jedné učitelské vdově v Karlíně zabaveno několik liber masa a zničeno, poněvadž bylo již nahnilé. Taktéž zabaven byl téhož dne v Brusce celý vepř, jejž chtěl kdosi do Prahy dopraviti, ač již byl nahnilý. Vepř odevzdán byl pohodnému. – Pražský denník, 5. 6. 1868 Bouřka v Praze Bouřka v Praze, která ve středu večer hlavní město zastihla, řádila ve spojení s lijákem po všech ulicích pražských. V polou sv. Václavského náměstí až i částečně do Vodičkové ulice naplavilo se téměř jezero vody, anto kanály nebyly s to přívalu vod postačiti; stála tu chvílemi voda na půldruhého střevíce a naplnila také sklepy, sklady i nádvoří cukráře pana Hermanna, kdež na čtvrt lokte zvýší stála. Dům na Poříčí, o kterémž jsme se včera zmínili, že doň uhodilo, jest dům u zlatého slunce č. 1045, v němž se nachází železný sklad p. Fr. Šimka. Svědkové patrně viděli, jak se blesk nad tím domem rozštěpil na svě polovice; jeden papršlek svezl se po střeše, srazil ve dvoře se zdi u prvního patra maltu a zmizel v dlažbě na dvoře; druhý papršlek vjel z ulice do železného skladu, přitlačil tu účetníka ku zdi a zmizel, zanechav sírový zápach. Zápach ten byl ostatně v celém domě. Mimo to udeřil blek též do vesla velké lodě, jež stála na Vltavě nedaleko občanské plovárny a v půli je přerazil. Jiný blesk vjel do věže chrámu sv. Mikuláše na Starém městě, ale beze vší škody se ztratil. – Pražský denník, 5. 6. 1868

21. 11. 1889: Oblíbenost Sokola je na vzestupu. Cvičí úplně všichni • Na konci 19. století žili lidé úplně jinak než my. Namísto sociálních sítí se sdružovali v nejrůznějších spolcích a organizacích, přičemž každý si mohl vybrat, co bylo jeho srdci a povaze nejbližší. Značnou popularitu si vydobyl tělovýchovný Sokol, kde se dle svědectví dobového tisku setkávali lidé z nejrůznějších společenských vrstev.

Muzeum pražského vodárenství chystá den otevřených dveří • Muzeum pražského vodárenství opět otevře své brány široké veřejnosti. V sobotu 16. října se uskuteční populární den otevřených dveří.

Večerníček slaví 55. narozeniny. Legendární znělka je světově unikátní • Kdo by neznal kluka v papírové čepici, který den co den přijíždí na nejrůznějších dopravních prostředcích za dětmi, aby jim popřál dobrý večer a dobrou noc. Letos je mu už 55 let, ale stále neztratil nic ze své kouzelné roztomilosti.

26. 1. 1868: Mladá matka krátce po porodu vyhodila své dítě do záchodu • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

22. 10. 1889: Rekonstrukce kostela ve Slivenci a oslava v Národním divadle • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Usekněte mi hlavu, žádal muž řezníka. Incident nakonec dopadl dobře • V dobových novinách se dočteme nejrůznější zprávy, které se z dnešního pohledu mohou zdát přinejmenším zvláštní. Vlastně ale jen dokládají, že lidská mysl je mimořádně komplikovaná, a že vůbec nezáleží na tom, jaký se právě píše rok. Přečtěte si dobový článek z Národních listů, který vyšel v lednu 1883.

7. 8. 1890: Nebezpečné stromy, týrání koňů a oběšený učen • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 3. 1890: Nebezpečná střelba, zraněná dělnice a pokus o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 1. 1868: Ve Vltavě plavala mrtvola, na břeh ji vytáhli rybáři • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

13. 6. 1890: Nepřátelé vlaštovek, řádění blesku a nešťastný pád mladého dělníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Lanovka na Petřín nejezdí. Čeká ji generální oprava • Od pondělí 4. října nejezdí lanová dráha Újezd – Petřín. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) provádí pravidelnou podzimní údržbu. V rámci nezbytné kontroly drážního tělesa lanovky dojde k přesnému geodetickému měření jednotlivých prvků trati, rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku.

15. 8. 1890: Na Žižkově řádí epidemie spalniček. Zavádí se opatření • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

7. 7. 1890: Hrůzné neštěstí na dráze, zatčení traviči a pokousaný chlapec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

3. 8. 1889: Škvor v uchu malé holčičky, rvačka dvou mužů a otrávení dělníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 7. 1890: Pošta na Vinohradech a sebevražedný skok do Vltavy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

31. 10. 1868: V Praze se otevírá nová moderní krejčovská továrna • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

18. 1. 1889: Policie přistihla dvě kuplířky. Zatknout se ale podařilo jen jednu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.