Děs a hrůza pod maskou. Proč se klaunů většina lidí bojí?

ZajímavostiKristián Vích9. října 20183 minuty čtení

Foto: Unsplash

Jejich úkolem je bavit a rozdávat radost, přesto ale mnoha dětem i dospělým nahánějí spíš děs a hrůzu. Vědci se zabývali otázkou, proč v nás klauni vyvolávají negativní emoce. A tady je odpověď.

V roce 2008 se v Anglii uskutečnil výzkum, který potvrdil, že ve skutečnosti téměř žádné dítě nemá klauny rádo. Závěrem studie bylo konstatování, že pokud chce někdo pomáhat například nemocným dětem v nemocnicích, je to sice chvályhodné, ale rozhodně by neměl volit klaunský převlek.

Kde se vzali?

Fenomén klaunů, šašků jim podobných postaviček funguje pravděpodobně už několik tisíc let. Podle antropologů hráli v minulosti roli jakéhosi „ventilu“ v okolí mocných lidí – za úkol měli uvolňovat napětí a zlepšovat celkovou atmosféru, například aby se v krajních případech předešlo vraždám. Anglický výraz „clown“ se poprvé objevil v 16. století v dramatech Williama Shakespeara. Podoba současných klaunů cirkusového typu pochází z 19. století a od té doby se prakticky nezměnila.

Proč nás děsí?

Klauni pod maskou skrývají svou totožnost. Vědci říkají, že když nevidíme skutečný výraz tváře člověka, nemůžeme naplno vnímat jeho emoce a jasně s ním komunikovat. Tím se pro nás klaun stává nevypočitatelným a nebezpečným rizikem, které vyvolává neklid a obavy. Dalším důvodem je klaunův permanentní, často až nepřirozený úsměv, ze kterého podvědomě cítíme cosi zlověstného.

S podobným vysvětlením přišel ve své psychoanalýze už Sigmund Freud. Jeho teorie říká, že objekt, který má pro nás známé a zároveň neznámé prvky, vyvolává pocit nepohodlí, nejistoty až odporu. Klaun je sice lidská postava, ale jeho obličej není přirozený, stejně jako třeba postavy čertů nebo současní humanoidní roboti.

Klauni vzbuzují v mnoha lidech negativní emoce.
Foto: Pixabay

Fóbie z klaunů

Pokud je strach z klaunů extrémní, můžeme hovořit o tzv. coulrofobii. Například herec Johnny Depp přiznal, že už od dětství trpí klaunskými nočními můrami a k smrti ho děsí namalované tváře a falešné úsměvy. Filmové role nejrůznějších podivínů mu prý pomáhají se s touto fóbií vyrovnávat (mj. ztvárnil třeba klauna ve filmu Alenka v říši divů, čokoládového magnáta Willyho Wonku v Karlíkovi a továrně na čokoládu, bláznivého kapitána Jacka Sparrowa v populární sérii Piráti z Karibiku nebo legendárního Střihorukého Edwarda). Fóbií z klaunů trpí i herec Daniel Radcliffe, představitel Harryho Pottera.

Kdo živí strach

Strach z klaunů v lidech v posledních letech přiživuje popkultura a hollywoodské snímky. Jedním z nejděsivějších je „tancující“ klaun Pennywise, postava ze slavného románu Stephana Kinga IT, která žije v kanalizaci pod městečkem Derry a vraždí malé děti. Velmi známý je také třeba superpadouch Joker z komiksů a filmů o Batmanovi.

Klauni však bohužel vraždí i v reálném životě. Mezi známé případy patří jeden francouzský klaun, který v 30. letech 19. století údajně umlátil dítko holí jen za to, že mu smálo. Obrovskou vlnu děsu vyvolal v 70. letech minulého století Američan John Wayne Gacy. Ten odmalička klauny miloval a v dospělosti dokonce v klaunském kostýmu vystupoval na dětských oslavách. Bohužel trpěl sadistickými sklony a během své klaunské „kariéry“sexuálně napadl a usmrtil více než třicet malých chlapců. Za své činy byl odsouzen a v roce 1994 popraven. V tomto případě stoprocentně platí, že „mrtvý klaun je dobrý klaun“.

Nepřehlédněte

VIDEO: Muž v převleku Batmana řádil v centru Prahy • Další cizinec si přijel „užívat“ do Prahy. Metropoli si ale zřejmě spletl s komiksovým filmem. V kostýmu Batmana se proběhl po zaparkovaném vozidle a poškodil ho. Asi třicet minut po půlnoci zastavil autohlídku městské policie v Jindřišské ulici neznámý muž a strážníkům oznámil, že před malou chvílí viděl muže v kostýmu Batmana, jak se přeběhl po zaparkovaném vozidle a poškodil ho. Strážníci devětadvacetiletého cizince dostihli v Panské ulici a odvedli zpět k místu jeho „řádění“, zajistili důkazní prostředky a odvezli na služebnu Policie ČR k dalšímu opatření. Počínání mladíka zachytil také městský kamerový systém.

Řádění Batmana v centru Prahy zachytily bezpečnostní kamery.

Psychologické triky supermarketů. Proč skoro vždycky utrácíme víc, než chceme a potřebujeme • Supermarkety jsou již tři desítky let nedílnou součástí českého trhu s potravinami. A stejně tak dlouho nás jejich provozovatelé podvědomě nutí, abychom u nich utratili co nejvíce peněz. Odhalujeme psychologické finty, které na nás úspěšně aplikují.

Vyčarovat hezký den druhému člověku většinou nic nestojí • V dnešním hektickém světě často zapomínáme, jak velký vliv máme na druhé lidi. I malá a zdánlivě nevýznamná gesta mohou vytvořit řetězovou reakci pozitivní energie a způsobit, že se druhý člověk cítí opravdu dobře. Ať už je to úsměv, laskavá slova nebo drobné překvapení, vaše snaha dokáže udělat hezčí den nejen druhým, ale nakonec i vám.

Bolest ze smrti blízkého člověka trvá dlouho. Zmírnit ji může včasná prevence • Každý z nás dluží přírodě svoji smrt, napsal kdysi Sigmund Freud. Jakkoliv se to může zdát nespravedlivé, kruté a nepochopitelné, jednou tento svět nakonec opustíme všichni. Bez výjimky. Lidé paradoxně většinou přijímají svou vlastní smrtelnost mnohem lépe, než odchod blízkých lidí. Jak se tedy se ztrátou blízkého člověka vyrovnat?

Nemocný muž obtěžuje zápachem obyvatele domu. Odpadky z popelnic si nosí do bytu • Obyvatelé některých činžovních domů se potýkají s problémovými sousedy, kteří svou nemocí ohrožují sebe i druhé. Tzv. „sběrači“ shromažďují ve svých bytech obrovské množství odpadků a starého harampádí. Ostatní sousedé pak musí trpět neustálý zápach ve společných částech domu. Řešení přitom často v podstatě neexistuje.

Lidé trpící Diogenovým syndromem hromadí ve svých bytech neužitečné harampádí a odpadky (ilustrační foto).

Zdánlivě banální slova, která mohou rozbít manželství • Odborníci na vztahy se shodují, že pro spokojené soužití dvou lidí je základním předpokladem dobrá komunikace. Pokud vám na vztahu záleží, měli byste se snažit pozitivně rozvíjet konverzaci a zároveň se vyhnout několika velmi toxickým slovům.

Jsem normální? • V dnešní společnosti je snadné cítit se ztracený, izolovaný nebo jiný. S nekonečnými srovnáními, která nás obklopují na sociálních médiích, v televizi a dokonce i v osobních interakcích, mnozí z nás si kladou otázku: "Jsem normální?"

Jídla od babičky připomínají bezstarostné dětství. Proto je tolik milujeme, i když by šly připravit mnohem lépe • Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky, rajská omáčka, klasické české rizoto nebo pečené kuře s bramborovou kaší. Také to nejlepší jídlo vašeho života vařila vaše babička? Možná vás jen klamou dávné vzpomínky a všechno je úplně jinak. Ne vždy je zkrátka jídlo z babiččiny kuchyně objektivně tím nejlepším, které jste kdy jedli.

Poznat narcise můžete na první pohled. Prozradí ho obočí • Miloš Zeman, Donald Trump, Marilyn Monroe, Leonid Brežněv, Simon Cowell nebo Madonna. Všechny zmíněné osobnosti spojuje jeden společný rys – husté nebo výrazné obočí. Kanadští psychologové prokázali, že tito lidé mohou mnohem častěji trpět narcistickou poruchou osobnosti.

Co by extroverti měli vědět o introvertech • Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak • Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Jeden zaměstnanec s depresí ubere firmě 32 pracovních dní. Jak pečovat o duševní zdraví svých zaměstnanců? • Na 10. října připadá Světový den duševního zdraví. Tomu dle odborníků svědčí práce, na druhou stranu však samo zaměstnání nebo pracovní prostředí může k psychickým problémům napomáhat. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že například depresí trpí celosvětově až 300 milionů lidí, kvůli čemuž přichází světová ekonomika každý rok o 1 bilion dolarů. Jak mohou zaměstnavatelé pomoci ke zlepšení či udržení duševního zdraví svých pracovníků?

Sny o pavoucích: Symbolika, lidové pověry, snáře a moderní psychologie • Sny jsou fascinující okna do naší podvědomé mysli, která nám často představují různé obrazy, situace a bytosti. Jedním z neobvyklých a mnohdy děsivých snových symbolů jsou pavouci. Ti dokážou vyvolat šok, odpor nebo dokonce strach, a tak není divu, že mnoho lidí se zajímá o to, co tyto sny mohou znamenat.

Vyrovnat se s rozchodem bývá obtížné. Řešení naštěstí existuje • Rozchod nebo rozpad manželství bývají náročnou životní zkouškou. O to víc, pokud jste ztrátě partnera nebo partnerky chtěli za každou předejít, ale všechny vaše snahy byly marné. Jak zvládnout situaci, která vás v příštích týdnech a měsících čeká? Tady je několik tipů.

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

Sny o mravencích symbolizují naše touhy i momentální přetížení • Sny jsou fascinujícím fenoménem, který nám umožňuje zažívat neuvěřitelná dobrodružství, navštěvovat různé světy a prozkoumávat nejtajnější hlubiny naší mysli. Často jsou plné záhadných symbolů, které nám poskytují náhledy do našich vnitřních pocitů a podvědomí. Jedním z těchto symbolů bývají často i mravenci. Co tedy mohou tito drobní tvorové znamenat v našem snovém světě?

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.