Komentář: Další důkaz, jak evropští politici nepracují pro lidi
Foto: Unsplash
Letní čas bude v příštích pěti letech stejně jako dosud začínat vždy poslední březnovou neděli a potrvá do poslední neděle v říjnu. V pondělí to schválila česká vláda. Původně přitom mělo střídání času skončit v celé Evropské unii už v roce 2019.
Opatření, které už spoustu let páchá více škody než užitku, s námi ještě hodně dlouho zůstane. Na vině jsou evropští politici, představitelé jednotlivých členských států EU, kteří se nedokázali dohodnout na jednotném čase. Je to další důkaz selhání našich čelních představitelů v rozhodování o praktických otázkách života každého občana.
Na jednu stranu je fér přiznat, že hovoříme o komplexním problému. Na druhou stranu se musíme ptát, proč to evropští politici nedokázali, když jim to občané zadali za úkol v celoevropském internetovém referendu. Chyběla snad odvaha a vůle? Nebo to byla obyčejná lenost? Spíš to teď skoro vypadá, že si politici tropí z občanů legraci.
ČTĚTE TAKÉ
Změna času opět zamává s biorytmem. Konec střídání v nedohlednu
Nebyl pro ně problém schválit a uvést do praxe nesmyslná nařízení obtěžující život, jako třeba cookies lišty vyskakující na návštěvníky každé webové stránky. Rušit staré nesmysly ale zřejmě nikdo z nich nechce, navzdory průzkumům veřejného mínění a názorům odborníků.
Každoroční změny času jsou velkou zátěží zejména pro citlivější osoby. Zvykat si na ně dvakrát do roka je ale obtížné pro většinu z nás. Podle statistik pojišťoven a policistů následkem změn času pravidelně skokově přibývá dopravních nehod. V průměru asi o 20 %. Výskyt smrtelných nehod během dvou týdnů po provedené změně času pak stoupá o 6 %.
Co se bude muset stát, aby v evropské politice konečně zavál vánek zdravého rozumu? A je to ještě vůbec reálné?