My všichni školou povinní. Během natáčení zemřela Dana Medřická. Hrát měl i Tomáš Holý

Pražské zajímavostiTereza Běhalová27. září 20183 minuty čtení

Jednu z nezapomenutelných rolí v seriálu My všichni školou povinní ztvárnila Gabriela Vránová.

Foto: Archiv ČST Praha

Se začátkem školního roku televizní stanice pravidelně reprízují dnes už kultovní seriál My všichni školou povinní. Určitě budete souhlasit, že hned při poslechnu úvodní melodie Petra Hapky se v člověku probudí nostalgie, prapodivná smutná nálada a někdy možná až úzkost. Čím to, že si tento seriál i po letech udržuje obrovský zájem diváků?

Autorka seriálu Markéta Zinnerová zasadila děj do prostředí, které je každému z nás důvěrně známé. Ať už na školní léta vzpomínáme s úsměvem, nostalgií či nelibostí, nevyhnul se tomu nikdo.

Ve třinácti epizodách sledujeme propletené osudy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Každý divák si v seriálu najde postavu, se kterou se může identifikovat – ať už je to třeba prvňáček Jirka Oliva, dospívající kamarádky Jitka Povejšová a Barča Hrdinová, začínající učitelé Michal Karfík a Jana Vychodilová, zkušená a trpělivá ředitelka Libuše Martínková, učitelka Hajská, učitelka Brožková, učitel před penzí Lamač, již penzionovaná učitelka Zmatlíková, nebo třeba rodina Joklových, která si prochází nelehkým obdobím rozvodu.

Herecký koncert

Markéta Zinnerová psala seriál rok a osm měsíců, dlouhou dobu předtím ale pečlivě mapovala situaci ve školství. Scénář měl přes 1300 stran a věrohodně vylíčené postavy jsou jen jedním z pilířů úspěchu. Přispěly k němu i herecké výkony Gabriely Vránové, Jiřího Sováka, Jany Šulcové, Věry Galatíkové, Jiřiny Bohdalové, Jany Preissové, Libuše Havelkové, Jaromíra Hanzlíka, Jiřího Sováka, Miroslava Vladyky, Veroniky Žilkové či Dany Medřické – zkrátka největších hvězd té doby.

Škola dodnes stojí

Málokdo ví, že seriál měla původně režírovat Marie Poledňáková. Kvůli neshodám s vedením Československé televize kvůli financování jejího filmu S tebou mě baví svět ovšem odešla na Barrandov, a tak byl projektem nakonec pověřen režisér Ludvík Ráža. Natáčení trvalo dva a půl roku. Seriálová škola stojí dodnes na pražském sídlišti Petřiny. Mnoho exteriérových záběrů ale bylo pořízeno v Liberci.

Smrt Dany Medřické

Všechny členy štábu velmi zasáhlo, když v lednu 1983 ve věku 62 let zemřela na infarkt Dana Medřická. Režisér Ráža se rozhodl její roli v seriálu ponechat. Markéta Zinnerová pak prý se slzami v očích nedotočené scény přepisovala – například tu, kdy ředitelka Martínková rozmlouvá s malým Jirkou.

Vránovou nesnášela celá země

Se seriálem se pojí i mnoho dalších zajímavostí a perliček. Prvňáka Jirku měl původně hrát Pino Foris, nynější manžel Moniky Kvasničkové, která v seriálu hraje osmačku Alenu Hajskou. Jeho bratra, osmáka Luboše Olivu, kterému děvčata ukradnou peníze na večírek, měl původně hrát Tomáš Holý. Ten však roli odmítl v souvislosti s rozhodnutím ukončit filmovou kariéru.

Veronice Žilkové se krátce po odvysílání seriálu narodila dcera Agáta Hanychová. Lidé ji pak prý na ulici s kočárkem zastavovali a ptali se, jak se má tatínek Miroslav Vladyka. Podobný problém, i když už ne tolik příjemný, musela řešit Gabriela Vránová. Svou roli nervově labilní učitelky Hajské zahrála tak dobře, že si lidé mysleli, že je taková i ve skutečnosti. A samozřejmě jí to také dávali patřičně „sežrat“.

Malou roli v seriálu měla i „Žena za pultem“ Jiřina Švorcová, kterou si prosadila sama Markéta Zinnerová. Jana Šulcová vzpomíná, že mezi ní a jejím seriálovým synem Jirkou Olivou (Milan Šimáček) vznikl během natáčení tak hezký vztah, jako by oba byli skutečnou matkou se synem.

Československá televize vysílala první díl seriálu My všichni školou povinní v neděli 22. dubna 1984.

Nepřehlédněte

Chlapci a chlapi. Natáčení armádní agitky bylo pro herce skutečnou vojnou • Osmdesátá léta dvacátého století se pomalu chýlí ke konci, ale komunistický režim si ještě moc nepřipouští, že ho brzy čeká definitivní konec. Na generálním štábu Československé lidové armády si právě lámou hlavu nad tím, jak zlepšit obraz vojska v očích veřejnosti a především branců. Nápad na sebe nenechá čekat. Začíná tak vznikat seriál Chlapci a chlapi.

Seriál Chlapci a chlapi

Legendární televizní hlasatelka Milena Vostřáková. Kvůli jedné větě jí zničili celý život • Milena Vostřáková patřila v šedesátých letech minulého století k nejpopulárnějším tvářím televizní obrazovky. Stejně jako její kolegyně, i ona se stala ideálem ženské krásy. Divačky se podle ní líčily, oblékaly i česaly. Slibně nastartovanou kariéru ovšem na dvacet let přerušila jediná věta pronesená v živém televizním vysílání.

Vlak dětství a naděje. Helenu Růžičkovou málem nahradila jiná herečka. Proč byl seriál v trezoru? • „Nic ty se neboj, dítě moje zlatý! Na tragickej život jsem já pes!“ Nezapomenutelná věta Heleny Růžičkové ze seriálu Vlak dětství a naděje téměř zlidověla. Přitom chybělo málo a znali bychom ji v podání úplně jiné herečky. Jak na natáčení vzpomíná Tereza Brodská? A proč seriál cenzura na několik let zamkla do trezoru?

Stanislav Zindulka a Helena Růžičková v seriálu Vlak dětství a naděje.

Hlasatelky se vrací na obrazovky. ČT spustí nový kanál pro seniory • Česká televize spouští v pondělí 23. března nový program ČT3. Důvodem je především snaha televize pomoci nejohroženější skupině - starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma.

Televizní hlasatelka Zdena Vařechová. Kolegové ji nesnášeli, zemřela v zapomnění • Legendární televizní hlasatelka Zdena Vařechová (†60) dlouhá léta promlouvala z obrazovky k milionům diváků po celém Československu. Přesto nakonec zemřela zcela zapomenutá. Doplatila na to, že se až příliš podbízela tehdejšímu režimu.

Saskia Burešová: Analogová královna vládne televiznímu éteru už 52 let • Podepsala snad smlouvu s ďáblem? V české kotlině nenajdeme žádnou jinou ženu, která by se více než půl století pravidelně objevovala na televizních obrazovkách a ještě při tom vypadala stále skvěle. Saskia Burešová totiž několik desítek let nestárne. V čem je její tajemství? A věděli jste, že krása jí paradoxně hodně uškodila?

Nestárnoucí Saskia Burešová.

Karel Smyczek slaví životní jubileum. Zákeřná nemoc ho prý vůbec nezměnila • Jméno režiséra Karla Smyczeka je neodmyslitelně spjato s populárními filmy a seriály. Na svém kontě má tituly jako Sněženky a machři, Lotrando a Zubejda, Třetí patro, Bylo nás pět, Místo nahoře nebo Dobrá čtvrť. Velká část jeho tvorby je však zaměřena na dětské diváky a v neposlední řadě se prosadil i jako herec.

Kamila Moučková a Jiřina Švorcová: Kamarádky, které se usmířily na poslední chvíli • Dvě výrazné ženy, jejichž osobní i profesní životy byly zásadně ovlivněny dějinami 20. století. Obě si zažily slávu, ale i drsný pád na dno. A obě svého času pojilo přátelství, přestože každá stála na jiné straně barikády. Po roce 1968 se jejich cesty na několik desítek let rozešly. K usmíření došlo až krátce před smrtí Jiřiny Švorcové.

Žena za pultem. Kultovní seriál pohoršoval sexuální obscénností. Hrát měla původně jiná herečka • Když se řekne Žena za pultem, každý si okamžitě vybaví Jiřinu Švorcovou. Málokdo ale ví, že roli statečné prodavačky, která si bez mrknutí oka hravě poradí s protivnými zákazníky, slizkým exmanželem a pubertální dcerou tzv. „na přes držku“ (a ještě u toho – jakoby jen tak mimochodem – zvládne uchlácholit několik bolavých dušiček) měla původně hrát úplně jiná herečka.

Cirkus Humberto. Natáčení seriálu stálo krev, pot a slzy stovky lidí • „Pojďte a shlédněte vyprávění z minulého věku, kdy prabáby našich pradědů byly ještě dětmi. Vydejme se na cestu s lidmi, kteří křižovali Evropu, protože jejich osudem se stal cirkus. Nalezli v něm nejen obživu, ale i smysl života.“ Úvodní slova pronášená hercem Radovanem Lukavským v kombinaci s hudbou nadčasového Karla Svobody způsobují divákům husí kůži.

Seriál Cirkus Humberto patří do zlatého fondu televize.

Ústřední ředitel Jan Zelenka, první muž Husákovy normalizační televize • Podobu televizního vysílání v 90. letech u nás výrazně formoval Vladimír Železný, spoluzakladatel a ředitel soukromé TV Nova. Ten ale zdaleka nedosáhl takového vlivu, jaký měl v médiích v předchozích dvou dekádách Jan Zelenka, ústřední ředitel Československé televize.

Jan Zelenka šéfoval Československé televizi úctyhodných dvacet let.

Zemřela Gabriela Vránová. Ikona Vinohradského divadla prohrála boj s nemocí • Po těžké nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let. Hrála i v mnoha televizních seriálech a inscenacích. Vránová podle zpráv z médií dlouho bojovala s rakovinou tlustého střeva. V loňském roce prodělala operaci, při níž jí lékaři odstranili nádor. Od té doby se snažila znovu nabrat sílu, ale práci odmítala. Gabrielu Vránovou díky jejímu specifickému hlasu znali posluchači zejména z rozhlasových her a pohádek. Neopomenutelná je rovněž její práce v dabingu, za který obdržela Cenu Františka Filipovského. Jejím hlasem mluvily ve filmech třeba Marylin Monroe, Catherine Deneuve, Jeanne Moreau nebo Elizabeth Taylorová. Narodila se na Slovensku do učitelské rodiny. Dětství prožila v Brně, kde v roce 1960 absolvovala JAMU. Jejím prvním působištěm bylo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, odkud po dvou sezonách v roce 1962 přešla do pražského Divadla na Vinohradech. Zde působila až do roku 2016 (s přestávkou mezi roky 2004-2012). Hrála v televizních seriálech F. L. Věk, Sňatky z rozumu nebo Chalupáři. Nezapomenutelnou televizní rolí je psychicky labilní učitelka Hedvika Hajská v seriálu My všichni školou povinní. Objevila se ale i ve filmech Hledá se táta, Poklad byzantského kupce či Jak vytrhnout velrybě stoličku. [youtube]ZskZUteu7-I[/youtube]

Večerníček slaví 55. narozeniny. Legendární znělka je světově unikátní • Kdo by neznal kluka v papírové čepici, který den co den přijíždí na nejrůznějších dopravních prostředcích za dětmi, aby jim popřál dobrý večer a dobrou noc. Letos je mu už 55 let, ale stále neztratil nic ze své kouzelné roztomilosti.

Kultovní hlasatel Miloš Frýba. Zmizel z obrazovky a stal se záhadou • Píše se rok 1968 a do Československé televize nastupuje jako elektroefektář, tedy tvůrce elektrických efektů, třiadvacetiletý pohledný blonďák Miloš Frýba. Málokdo tuší, že už za pár let se z něj stane hvězda obrazovky.

Miloš Frýba jako programový hlasatel.