My všichni školou povinní. Během natáčení zemřela Dana Medřická. Hrát měl i Tomáš Holý

27. září 2018 ∙ 15:04
Tereza Běhalová
Jednu z nezapomenutelných rolí v seriálu My všichni školou povinní ztvárnila Gabriela Vránová.Foto: Archiv ČST Praha

Se začátkem školního roku televizní stanice pravidelně reprízují dnes už kultovní seriál My všichni školou povinní. Určitě budete souhlasit, že hned při poslechnu úvodní melodie Petra Hapky se v člověku probudí nostalgie, prapodivná smutná nálada a někdy možná až úzkost. Čím to, že si tento seriál i po letech udržuje obrovský zájem diváků?

Autorka seriálu Markéta Zinnerová zasadila děj do prostředí, které je každému z nás důvěrně známé. Ať už na školní léta vzpomínáme s úsměvem, nostalgií či nelibostí, nevyhnul se tomu nikdo.

Ve třinácti epizodách sledujeme propletené osudy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Každý divák si v seriálu najde postavu, se kterou se může identifikovat – ať už je to třeba prvňáček Jirka Oliva, dospívající kamarádky Jitka Povejšová a Barča Hrdinová, začínající učitelé Michal Karfík a Jana Vychodilová, zkušená a trpělivá ředitelka Libuše Martínková, učitelka Hajská, učitelka Brožková, učitel před penzí Lamač, již penzionovaná učitelka Zmatlíková, nebo třeba rodina Joklových, která si prochází nelehkým obdobím rozvodu.

Herecký koncert

Markéta Zinnerová psala seriál rok a osm měsíců, dlouhou dobu předtím ale pečlivě mapovala situaci ve školství. Scénář měl přes 1300 stran a věrohodně vylíčené postavy jsou jen jedním z pilířů úspěchu. Přispěly k němu i herecké výkony Gabriely Vránové, Jiřího Sováka, Jany Šulcové, Věry Galatíkové, Jiřiny Bohdalové, Jany Preissové, Libuše Havelkové, Jaromíra Hanzlíka, Jiřího Sováka, Miroslava Vladyky, Veroniky Žilkové či Dany Medřické – zkrátka největších hvězd té doby.

Škola dodnes stojí

Málokdo ví, že seriál měla původně režírovat Marie Poledňáková. Kvůli neshodám s vedením Československé televize kvůli financování jejího filmu S tebou mě baví svět ovšem odešla na Barrandov, a tak byl projektem nakonec pověřen režisér Ludvík Ráža. Natáčení trvalo dva a půl roku. Seriálová škola stojí dodnes na pražském sídlišti Petřiny. Mnoho exteriérových záběrů ale bylo pořízeno v Liberci.

Smrt Dany Medřické

Všechny členy štábu velmi zasáhlo, když v lednu 1983 ve věku 62 let zemřela na infarkt Dana Medřická. Režisér Ráža se rozhodl její roli v seriálu ponechat. Markéta Zinnerová pak prý se slzami v očích nedotočené scény přepisovala – například tu, kdy ředitelka Martínková rozmlouvá s malým Jirkou.

Vránovou nesnášela celá země

Se seriálem se pojí i mnoho dalších zajímavostí a perliček. Prvňáka Jirku měl původně hrát Pino Foris, nynější manžel Moniky Kvasničkové, která v seriálu hraje osmačku Alenu Hajskou. Jeho bratra, osmáka Luboše Olivu, kterému děvčata ukradnou peníze na večírek, měl původně hrát Tomáš Holý. Ten však roli odmítl v souvislosti s rozhodnutím ukončit filmovou kariéru.

Veronice Žilkové se krátce po odvysílání seriálu narodila dcera Agáta Hanychová. Lidé ji pak prý na ulici s kočárkem zastavovali a ptali se, jak se má tatínek Miroslav Vladyka. Podobný problém, i když už ne tolik příjemný, musela řešit Gabriela Vránová. Svou roli nervově labilní učitelky Hajské zahrála tak dobře, že si lidé mysleli, že je taková i ve skutečnosti. A samozřejmě jí to také dávali patřičně „sežrat“.

Malou roli v seriálu měla i „Žena za pultem“ Jiřina Švorcová, kterou si prosadila sama Markéta Zinnerová. Jana Šulcová vzpomíná, že mezi ní a jejím seriálovým synem Jirkou Olivou (Milan Šimáček) vznikl během natáčení tak hezký vztah, jako by oba byli skutečnou matkou se synem.

Československá televize vysílala první díl seriálu My všichni školou povinní v neděli 22. dubna 1984.

X Zavřít