Saskia Burešová: Analogová královna vládne televiznímu éteru už 52 let

ZajímavostiKristián Vích11. ledna 20194 minuty čtení
Nestárnoucí Saskia Burešová.

Nestárnoucí Saskia Burešová.

Foto: Facebook.com / Kalendárium

Podepsala snad smlouvu s ďáblem? V české kotlině nenajdeme žádnou jinou ženu, která by se více než půl století pravidelně objevovala na televizních obrazovkách a ještě při tom vypadala stále skvěle. Saskia Burešová totiž několik desítek let nestárne. V čem je její tajemství? A věděli jste, že krása jí paradoxně hodně uškodila?

S nástupem digitálního televizního vysílání se v posledních letech vyrojily desítky nových stanic. Díky tomu se na obrazovkách začaly objevovat i stovky různých televizních hvězdiček. Ovšem v době analogového vysílání, kdy jsme na svých přijímačích mohli naladit sotva tři nebo čtyři kanály, nebyl v éteru prostor pro podobné rychlokvašky, často i úplné neumětely. Vystupovat v televizi mohli jen skuteční profesionálové.

Saskia Burešová takovou profesionálkou bezesporu je. Proslula nejen krásnou tváří a půvabem, ale i dokonale vytříbenou mluvou a bezchybnou prací s jazykem. Obdiv si získala u odborné kritiky i diváků, kteří jí celkem pětkrát udělili cenu TýTý v kategorii Hlasatelka dne. Ani po několika desítkách let se na tom nic nezměnilo. Zatímco my stárneme a svět prochází turbulentními změnami, Saskia Burešová je stále stejná.

Saskia Burešová
Jak šel čas, ale Saskia s ním ne…

Saskia Burešová: Česká Sophia Loren

Nekorunovaná královna českého televizního světa je přirovnávána ke stejně nestárnoucí italské herečce Sophii Loren. Obě ženy přitom pojí víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Maminka Saskie Burešové byla totiž poloviční Italka. Na Apeninském poloostrově zřejmě kolují geny věčného mládí. Netradiční exotické jméno má také díky mamince, veliké obdivovatelce proslulého holandského malíře Rembrandta, jehož manželka se jmenovala Saskia.

[related-post id=“12966″]

Televizní kariéra

Profesní začátky Saskie Burešové sahají do roku 1967, kdy jako dvacetiletá dívenka uváděla společně s Eduardem Hrubešem (Neváhej a toč!) televizní čtrnáctideník pro vojáky Poštovní schránka. V roce 1974 se přesunula do televizní hlasatelny a celý národ si ji okamžitě zamiloval. Několika generacím dětí přála po Večerníčku dobrou noc, pro několik generací maminek byla ikonou krásy a nejedné generaci tatínků možná zamotala hlavy. Jako jedna z mála hlasatelek nezmizela po převratu v roce 1989 z obrazovky. Naopak, v roce 1992 začala uvádět oblíbené Kalendárium. Pořad plný zajímavých výročí týdne se vysílá s železnou pravidelností každou neděli na ČT1 a sledují ho statisíce diváků.

Saskia Burešová
Diváci mohou Saskii vidět každou neděli dopoledne na ČT1. Foto: Česká televize

Nevydařené podnikání

Dokonalý vzhled přinesl Saskii Burešové paradoxně i hodně trápení. Tak dlouho se jí divačky v dopisech ptaly na tajemství její krásy, až se rozhodla, že si udělá kosmetický a vizážistický kurz a rozjede kosmetický salon, aby mohla ostatním se vzhledem pomáhat. Do podnikání se pustila společně se svým manželem, televizním režisérem Petrem Obdržálkem. Salon sídlil na pražských Vinohradech.

[related-post id=“13046″]

Divoká porevoluční doba ovšem ještě víc než dnes nahrávala nejrůznějším podvodníkům, na což Saskie doplatila. „Musím říci, po těch mnoha letech, že pravidlo ‚Ševče, drž se svého kopyta‘, platí. Jsme důvěřiví a neznali jsme taje podnikání. Vždy jsme někomu naletěli, doplatili jsme i na díry v zákonech,“ přiznala populární diva v jednom z rozhovorů a dodala, že vzniklé dluhy musela splácet ještě řadu dlouhých let.

Saskia Burešová
Saskia o svém životě napsala autobiografickou knihu.

Tajemství krásy

Starosti ovšem Saskii nepřidělaly žádné vrásky na čele. I po více než padesáti letech prožitých před kamerami je stále krásná, za což vděčí nejen genetice. V soukromí se prý skoro vůbec nelíčí, aby se pleť zbytečně neničila. Když už se nalíčit musí kvůli televizi, vždy se prý poté důkladně odlíčí. Samozřejmostí by měl být kvalitní hydratační krém. Ráno a večer také Saskia doporučuje opláchnout se vlažnou a následně studenou vodou, aby byla pokožka krásně vypnutá. Člověk by se měl prý také vyhýbat alkoholu, spát 8 hodin denně a tu a tam cvičit. Pokud budete tyto zásady dodržovat, není potřeba navštěvovat kosmetické salony, dokonce ani ordinace plastických chirurgů.

https://www.youtube.com/watch?v=ezG1pR8VDz4

Saskia Burešová: Národní poklad

Okupantka našich srdcí Saskia Burešová skrze obrazovky stále vyzařuje pozitivní energii a velmi příjemný, možná až maminkovský cit. Když na nás mluví, jako by se nám tady a teď nic nemohlo stát. A všichni z jejího okolí říkají, že taková je i ve skutečnosti.

[related-post id=“13939″]

V minulém roce jsme oslavili 100 let republiky. Saskia Burešová symbolizuje přesně polovinu tohoto období. A vlastně i celý národ. Nejenom proto, že její ikonické vlasy leckomu připomínají hřívu statečného českého lva. Provázela nás i celou normalizací. A byla to právě ona, která 1. ledna 1993 rozechvělým hlasem přivítala z televizní hlasatelny občany nově vzniklé České republiky. Z jejího projevu bylo znát, že jí rozchod Čechů a Slováků mrzí, zároveň ale nadějně dodala, že rozpadem federace nic nekončí, možná právě naopak.

Nepřehlédněte

Záhadná hvězda prvorepublikových filmů Truda Grosslichtová. Nikdo netuší, jak přežila nacistické běsnění • Patřila k nejobsazovanějším, nejkrásnějším a nejpopulárnějším herečkám. V dobách první republiky natočila téměř tři desítky filmů. Působila nejen v Československu, ale i v zahraniční. Její jméno tehdy znali skoro všichni. Přesto se na herečku Trudu Grosslichtovou později téměř zapomnělo.

Truda Grosslichtová.

Korunovační klenoty jsou po dvou letech vystaveny pro veřejnost • Sedm klíčníků včera odemklo Korunní archiv ve Svatováclavské kapli, aby vyzvedli české korunovační klenoty. Ty jsou ode dneška až do 23. ledna vystaveny ve Vladislavském sále. Vstupné je zdarma.

Svatováclavská koruna, Královské žezlo a Královské jablko.

Speciální vlak opět přiveze prezidenta Masaryka z exilu do vlasti • České dráhy ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem pořádají 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti.

TGM po příjezdu do Prahy v prosinci 1918.

Nejslavnější česká neherečka Milada Ježková. K filmu se dostala neskutečnou náhodou • Až do svých 55 let žila úplně obyčejně. Pracovala jako brusička a soustružnice, dělala účetní v podniku Nářadí Vršovice a nějaký čas byla zaměstnaná v obchodě se stříbrem. Až jedno náhodné setkání jí obrátilo dosavadní život vzhůru nohama.

Podkarpatská Rus tématem nové výstavy v Národním památníku na Vítkově • Národní muzeum ve středu zahájilo v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Podkarpatská Rus – součást našich dějin“, která představuje toto unikátní území v dobových souvislostech. Výstava je otevřena bude pro návštěvníky otevřena až do února 2020.

Hlasatelky se vrací na obrazovky. ČT spustí nový kanál pro seniory • Česká televize spouští v pondělí 23. března nový program ČT3. Důvodem je především snaha televize pomoci nejohroženější skupině - starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma.

Jane Seymour alias Doktorka Quinnová vypadá i po 30 letech od natáčení stále fantasticky • Před 27 lety se na televizních obrazovkách v USA objevil seriál Dr. Quinnová. Historická sága o statečné lékařce, která se potýká s drsným prostředím amerického divokého západu druhé poloviny 19. století, si rychle získala miliony diváků. Představitelka hlavní role, britská herečka Jane Seymour, vypadá i po téměř třech desítkách let od natáčení pořád úžasně. 

Jane Semour a Joe Lando vytvořili v seriálu pár.

Nejstarší státní symbol představuje nová výstava Národního muzea • Národní muzeum se připravuje na možné znovuotevření. Pro návštěvníky přichystalo v Historické budově zcela novou výstavu s názvem Lvem mě nazývají. Ta podrobně představuje náš nejstarší státní symbol.

Ústřední ředitel Jan Zelenka, první muž Husákovy normalizační televize • Podobu televizního vysílání v 90. letech u nás výrazně formoval Vladimír Železný, spoluzakladatel a ředitel soukromé TV Nova. Ten ale zdaleka nedosáhl takového vlivu, jaký měl v médiích v předchozích dvou dekádách Jan Zelenka, ústřední ředitel Československé televize.

Jan Zelenka šéfoval Československé televizi úctyhodných dvacet let.

Památník Jana Palacha ve Všetatech slavnostně otevřen • Národní muzeum včera slavnostně otevřelo Památník Jana Palacha ve Všetatech. Ode dneška se mohou návštěvníci zdarma podívat do nevšedního prostoru, který vznikl na místě původního domu rodiny Palachových, a navštívit i novou expozici, která ukazuje dobu a čin Jana Palacha v kontextu událostí 20. století.

Trápení slavné Antonie Nedošinské. Život jí komplikovala matka, závist i nacisté • Nebyla krásná jako Adina Mandlová či Lída Baarová, přesto ji zbožňují miliony diváků. A to díky rolím laskavých a milujících maminek. Asi vás nepřekvapí, že taková byla Antonie Nedošinská i ve skutečném životě. Osud se s ní ale bohužel občas vůbec nemazlil.

Antonie Nedošinská

Den, kdy komunisté zbavili funkce prezidenta Svobodu. Měl v tom prsty kariérista Husák? • „Nemůže-li president Československé socialistické republiky vykonávat svůj úřad delší dobu než 1 rok, Federální shromáždění může zvolit nového presidenta Československé socialistické republiky na nové funkční období.“ Takhle zní ústavní zákon č. 50/1975 Sb., který dne 28. května 1975 přijali českoslovenští zákonodárci. Tzv. „Lex Svoboda” v praxi znamenal, že těžce nemocný armádní generál Ludvík Svoboda může být okamžitě zbaven funkce prezidenta. Na jeho místo o den později nastoupil Gustáv Husák.

Dva rivalové. Generál Ludvík Svoboda a kariérista Gustáv Husák.

Jaké bylo české školství před 100 lety? Přijďte na unikátní výstavu! • Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připomíná 100. výročí vzniku Československa výstavami „Nová škola v nové republice“ a „Tady nová republika“. Výstavy jsou pro veřejnost přístupné od 1. února do 31. prosince 2018.

Unikátní výstava přibližuje české školství 1. poloviny 20. století.

Česko je jednou z nejlidnatějších zemí EU. Málokdo si to uvědomuje • Velká část obyvatel České republiky zaujímá k Evropské unii buď neutrální, nebo dokonce negativní postoj. Málokdo si ale uvědomuje, že Evropská unie jsme i my. A dokonce patříme mezi velmi významné členy.

Prvorepublikový den na Vítkově připomene 100. výročí vzniku Československa • V neděli 2. září pořádá městská část Praha 3 na vrchu Vítkov Prvorepublikový den, který připomene dobu a atmosféru předválečného Československa. Od 10 do 18 hodin mohou návštěvníci zhlédnout výstavu veteránů, nahlédnout do autentického vojenského tábora československého vojska a četnictva, potěžkat bajonet, přilbu nebo jen prohlédnout pohlednice z fronty na výstavě artefaktů z bojišť 1. světové války. Bude ale postaráno i o zábavu, která zavede návštěvníky do venkovní žižkovské hospody Jedové chýše, kde kromě dívek lehkých mravů a Pepíků budou v akci i policejní inspektoři, kteří pozatýkají padoucha Šedivého Tónu s dalšími lumpy. Se všemi si nakonec můžete nakonec zatančit, vypít pivo, dát si taliana nebo jen vyslechnout rozhovor. „Jedná se o zcela unikátní příležitost, jak zažít staré časy na Žižkově a poznat celkovou atmosféru první republiky. Těším se na přehlídku automobilů z let 1918-1945 československé výroby, ale i na ukázky života vojáků a četníků, ale i legionářů, kteří se výrazně zasloužili o vznik Československa. Obzvlášť v dnešní době je důležité, abychom si připomněli, na jakých demokratických principech vznikl náš stát. Ideje, na kterých vyrostlo Československo a naše země se k nim po roce 1989 hrdě hlásí, můžou být kdykoli ohroženy a je nutno je bránit za každou cenu,“ uvedl starosta Alexander Bellu. O další zábavu se postarají komedianti, kteří pobaví děti i dospělé. Hudební doprovod obstarají Hašlerka nebo Swing Melody orchestr, zlatý věk československého filmu připomene imitátor Václav Faltus se svým vystoupením Hvězdy Barrandova. Podívanou slibuje i promenáda v dobových plavkách a módní přehlídka šatstva z doby našich prababiček. Nebude chybět ani dobový trh s prvorepublikovými lahůdkami a sladkostmi. Vzpomínkový den bude zakončen koncertem houslového virtuóza Ivana Ženatého, který se bude konat od 18 hodin ve Slavnostním sále Národního památníku na Vítkově. Vstupenky je možné vyzvednout od 6. srpna v Informačním centrum Prahy 3 (Milešovská 1). Vstupné na celou akci i koncert je zdarma. [gallery size="full" columns="1" ids="11656"] Program 10:00 Original Alva Vinariko Orchestra 10:40 Móda 1. republiky – módní přehlídka 11:00 Hašlerka – staropražské kuplety 11:30 Vojenská přehlídka a výcvik vojska 12:00 Jízda veteránů 12:20 Original Alva Vinariko Orchestra 13:00 Hvězdy Barrandova v podání Václava Faltuse 13:20 Tančírna - výuka i ukázka nejenom charlestonu 13:40 Zatýkání "Šedivýho Tóny v Jedové chýši" 14:00 Hašlerka – staropražské kuplety 14:30 Vojenská přehlídka a výcvik vojska 15:00 Hvězdy Barrandova v podání Václava Faltuse 15:30 Přehlídka dobových plavek i šatů 16:00 Swing Melody orchestr I. 16:30 Tančírna - výuka i ukázka nejenom charlestonu 17:00 Hvězdy Barrandova v podání Václava Faltuse 17:30 Swing Melody orchestr II. 18:00 Vojenská přehlídka k ukončení akce 18:00 koncert Ivan Ženatý – Národní památník Vítkov

Žena za pultem. Kultovní seriál pohoršoval sexuální obscénností. Hrát měla původně jiná herečka • Když se řekne Žena za pultem, každý si okamžitě vybaví Jiřinu Švorcovou. Málokdo ale ví, že roli statečné prodavačky, která si bez mrknutí oka hravě poradí s protivnými zákazníky, slizkým exmanželem a pubertální dcerou tzv. „na přes držku“ (a ještě u toho – jakoby jen tak mimochodem – zvládne uchlácholit několik bolavých dušiček) měla původně hrát úplně jiná herečka.

Karel Smyczek slaví životní jubileum. Zákeřná nemoc ho prý vůbec nezměnila • Jméno režiséra Karla Smyczeka je neodmyslitelně spjato s populárními filmy a seriály. Na svém kontě má tituly jako Sněženky a machři, Lotrando a Zubejda, Třetí patro, Bylo nás pět, Místo nahoře nebo Dobrá čtvrť. Velká část jeho tvorby je však zaměřena na dětské diváky a v neposlední řadě se prosadil i jako herec.

Skafandr Vladimíra Remka nebo sako Jana Kubiše. Na Hradě můžete spatřit české dějiny zblízka • Už jen do konce října probíhá v Jízdárně Pražského hradu unikátní výstava Doteky státnosti. K vidění je přibližně tisícovka unikátních předmětů dokumentujících výjimečné okamžiky našich novodobých dějin – například sako, které měl na sobě Jan Kubiš při Atentátu na Reinharda Heydricha nebo skafandr, ve kterém Vladimír Remek cestoval do vesmíru.

Televizní hlasatelka Zdena Vařechová. Kolegové ji nesnášeli, zemřela v zapomnění • Legendární televizní hlasatelka Zdena Vařechová (†60) dlouhá léta promlouvala z obrazovky k milionům diváků po celém Československu. Přesto nakonec zemřela zcela zapomenutá. Doplatila na to, že se až příliš podbízela tehdejšímu režimu.

Cirkus Humberto. Natáčení seriálu stálo krev, pot a slzy stovky lidí • „Pojďte a shlédněte vyprávění z minulého věku, kdy prabáby našich pradědů byly ještě dětmi. Vydejme se na cestu s lidmi, kteří křižovali Evropu, protože jejich osudem se stal cirkus. Nalezli v něm nejen obživu, ale i smysl života.“ Úvodní slova pronášená hercem Radovanem Lukavským v kombinaci s hudbou nadčasového Karla Svobody způsobují divákům husí kůži.

Seriál Cirkus Humberto patří do zlatého fondu televize.