Kultovní hlasatel Miloš Frýba. Zmizel z obrazovky a stal se záhadou
Píše se rok 1968 a do Československé televize nastupuje jako elektroefektář, tedy tvůrce elektrických efektů, třiadvacetiletý pohledný blonďák Miloš Frýba. Málokdo tuší, že už za pár let se z něj stane hvězda obrazovky.
V roce 1969, za nastupující normalizace, na plné čáře zvítězil v konkurzu na hlasatele Televizních novin. Nutno podotknout, že k velké nelibosti rodičů. I kvůli nim nakonec tuto práci nepřijal. Hned o rok později ale uspěl v dalším konkurzu, tentokrát na zpravodajského hlasatele druhého programu ČST.
Miloš Frýba později vzpomínal, že v té době méně dostupná a z tvůrčího a programového hlediska samostatná „dvojka“ byla odkladištěm programů, které z ideologických důvodů méně vyhovovaly. Tím pádem byla kvalitnější, než první program.
Miloš Frýba hlasatelem
V roce 1972 se stal historicky prvním mužským programovým hlasatelem v Československu. Odříkávat dlouhé texty bez pomoci čtecího zařízení, které v té době ještě neexistovalo, zvládal levou zadní. Patřil ke špičkám ve svém oboru. V Československé televizi zahajoval barevné vysílání, jako poslední hlasatel hlásil z Měšťanské besedy před stěhováním televize do nově vybudovaného areálu na Kavčích horách.
[youtube]Ca6MIpMaPv8[/youtube]
Pro Miloše Frýbu byl typický kamenný výraz ve tváři, hluboký uklidňující hlas, pečlivě učesaná pěšinka, těsné sako a ustavičná a pravidelná přítomnost na obrazovce. Stal se symbolem doby.
Dodneška má Miloš Frýba svůj fanklub punkerů, který se každoročně na jeho svátek 25. ledna schází a v dejvické nádražní restauraci, trvale vyzdobené frýbovskými náměty, oslavuje „Frýbestr.“ Jedno z recesistických hesel Frýbových uctívačů zní: „Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí“. Sám Frýba se těchto akcí nikdy neúčastnil, ani je nechtěl komentovat.
Blízcí na něj vzpomínají jako na vynikajícího kolegu a kamaráda, který nezkazil žádnou legraci. V soukromí byl prý mnohem veselejší, než ho lidé znali z obrazovky. V oblibě měl kanadský humor a různé žertíky.
ČTĚTE TAKÉ
Televizní hlasatelka Zdena Vařechová. Kolegové ji nesnášeli, zemřela v zapomnění
Po revoluci zmizel z obrazovky
Po roce 1990 se Miloš Frýba z obrazovky stáhl a z legendy se stala pro diváky tak trochu záhada, protože nikdo nevěděl, kam přesně zmizel. V televizi pracoval dál jako režisér dne, zajišťující plnění denního vysílacího plánu. Do důchodu odešel až v roce 2008. O rok později ho postihla mrtvice a zemřel 30. prosince 2010 ve věku 65 let.