Plánujte výlet k šikmé věži v Pise! Ryanair tam bude létat z Prahy za pár stovek

ZprávyPražskýDEN.cz5. března 20181 minuta čtení
Nová linka Praha-Pisa bude spuštěna na podzim letošního roku.

Nová linka Praha-Pisa bude spuštěna na podzim letošního roku.

Foto: Archiv

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair oznámila, že od 30. října 2018 spustí novou pravidelnou linku do italské Pisy.

Aerolinka bude z Letiště Václava Havla Praha létat Boeingem 737 třikrát týdně – v úterý, čtvrtek a sobotu. Prodej letenk již Ryanair zahájil na svém webu. Nejlevnější jednosměrnou letenku pořídíte za necelou tisícikorunu.

Díky nové lince budou mít cestující možnost celoročního spojení do Toskánska. Během letní sezóny létají do Pisy dvakrát týdně České aerolinie. Očekává se, že novou linku Ryanairu využije za rok přibližně 53 tisíc cestujících v obou směrech.

[related-post id=“4485″]

[related-post id=“5503″]

[related-post id=“6424″]

Nepřehlédněte

Rekonstrukce Libeňského mostu by mohla začít do dvou let • Pražští radní minulý týden projednali výsledky diagnostických zkoušek a schválili vypsání veřejné zakázky rekonstrukce Libeňského mostu.

Chřipka zabila v Praze už deset lidí. Hygienici radí, jak onemocnění předcházet • Na území hlavního města Prahy se situace hlášených onemocnění chřipkou v uplynulém týdnu téměř nezměnila. Ve věkové skupině školních dětí a mladých dospělých (6–14 let a 15–24 let) a také ve skupině 60+ došlo k mírnému vzestupu počtu hlášených onemocnění, v ostatních věkových skupinách nemocnost naopak klesla. Významně klesl podíl onemocnění chřipkou vůči onemocnění ostatními respiračními viry. Za letošní chřipkovou sezónu má Hygienická stanice hlavního města Prahy dosud hlášeno 30 těžkých průběhů chřipky s nutností hospitalizace nemocných na ARO a JIP a bohužel i 10 úmrtí. Ohroženi jsou především senioři „Hospitalizaci si vyžádalo onemocnění u dětí do 14 let v 6 případech, u dospělých do 59 let v 6 případech a v 18 případech u dospělých nad 60 let věku. Úmrtí byla zaznamenána 1 x ve věku do 59 let a 9 x ve věku nad 60 let,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová. [related-post id="6207"] Chřipka není viróza „Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob," říká šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek. [related-post id="6255"] Jak se nenakazit? Hygienici doporučují vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí. Důlěžité je dodržování základních pravidel, jako je kýchání do kapesníku nebo mytí rukou po jízdě hromadnou dopravou. Od běžné virózy se chřipka odlišuje rychlým nástupem, bolestí kloubů a horečkou nad 38 stupňů.

Chřipkové onemocnění ohrožuje nejvíce seniory.

Lví král po 25 letech, Star Wars a Toy Story 4 aneb Nejočekávanější filmové trháky tohoto roku • Filmové nadšence v letošním roce potěší hned několik pokračování slavných snímků, které v minulosti zaznamenaly mimořádný ohlas a komerční úspěch. Podívejte se na přehled nejočekávanějších premiér tohoto roku.

Praha schválila vlastní strategii očkování proti koronaviru • Pražští radní dnes schválili vlastní očkovací strategii. Ta má pomoci aplikovat celostátní metodiku na specifickou situaci v Praze, ale také umožnit hlavnímu městu lépe zvládat nejistoty a změny, které kolem očkování panují.

Oblečení z obchodu vyperte. Okamžité nošení je rizikové hned ze dvou důvodů • Když si koupíte nové oblečení, na které jste měli dlouho zálusk, zcela určitě je vaším cílem dosáhnout toho, aby vám co možná nejdéle vydrželo jako nové. Řada lidí se obává, že šaty hned při prvním vyprání ztratí svůj tvar, a proto je začnou okamžitě nosit. To je ale velká chyba.

Mráz ohrožuje vodoměry. Jejich ochrana je starostí odběratelů • Mrazivé teploty, které nyní panují v celé České republice, mohou poškodit vodoměry. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto nabádají odběratele k jejich ochraně.

Starou křivdu urovnalo neskutečně náhodné setkání • Cesty osudu jsou nevyzpytatelné. Občas se dokonce stane něco, nad čím zůstává rouzum stát. Přečtěte si příběh z dobových novin, který popisuje neuvěřitelně náhodné setkání. Citlivějším povahám možná ukápne slza.

Do Prahy se sjedou světově uznávaní chirurgové • Letos v září se v hlavním městě bude konat pražská část prestižního třídenního Česko-japonského chirurgického sympozia, nad níž převzal záštitu radní hl. m. Prahy Radek Lacko. Akci pořádá Česká sekce International College of Surgeons, o.s. (ICS). Jubilejní 25. a následně 26. česko-japonské chirurgické sympozium proběhne koncem září v Mariánských Lázních a v Horšovském Týně. Sympozia vyvrcholí ve středu 26. září 2018 v Praze společenskou akcí v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Zde mj. zazní slavnostní přednáška historika Romana Kodeta z Filozofické fakulty v Plzni na téma Vybrané kapitoly z japonské historie a kultury s českého pohledu. Záštitu nad touto jedinečnou událostí převzal radní hl. m. Prahy Radek Lacko a hlavní město ji podpoří finanční částkou 200 tis. korun. Prezident České sekce ICS prof. MUDr. Karel Novák, DrSc., FICS, v té souvislosti vzpomíná na srdečné přijetí členů organizace samotným japonským císařem: “Poté, co v říjnu 2015 proběhl v Praze a v Plzni světový kongres nejstarší světové chirurgické organizace International College of Surgeons (ICS), byla velká delegace českých chirurgů přijata v říjnu 2016 v partnerském městě Prahy Kyotu nejen velmi srdečně tamním primátorem, ale dokonce slavnostně Jejich Veličenstvy císařem a císařovnou Japonska. Tím čeští chirurgové organizovaní v ICS významně přispěli k vzájemným stykům mezi oběma světoznámými partnerskými městy.” Letošní sympozia nabídnou českým lékařům odborné přednášky třinácti významných japonských profesorů z Tokya, Kyota, Nagoje, Tochigi, Fukuoky, Kanazawy a dalších center Země vycházejícího slunce, dále několika hostů z Německa a Nizozemí a také samozřejmě sdělení předních chirurgů a dalších lékařů domácích, například profesora J. Pirka, docenta J. Froňka, prezidenta České sekce ICS profesora K. Nováka, který řadu let působil v zahraničí, a také našeho předního onkologa profesora J. Fínka. Pražský radní Radek Lacko dodává: „Česká sekce ICS s podporou hlavního města Prahy a dalších partnerů umožňuje účast všem účastníkům sympozií bez kongresových poplatků a snaží se úspěchy velmi vyspělé japonské medicíny přiblížit českým lékařům nejen v Praze, ale postupně i ve všech regionech. Třídenní program plně podporuji, vnímám jak odborný význam této akce, tak její společenský a mezinárodně politický přesah.”

Babiš by měl dostat zatýkací dopis, myslí si Němcová. A dodává, kolik peněz už každý občan zaplatil • Premiér Babiš poslal vytýkací dopis ministru zdravotnictví Janu Blatnému. V něm mimo jiné uvedl: „Jeví se mi, že Ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto rezortu.“ Informaci přinesly Seznam Zprávy.

KOMENTÁŘ: Schválení stavebního zákona je správný krok, nové byty mohou výrazně zlevnit • Stovky tisíc korun mohou v budoucnu ušetřit lidé kupující nový byt díky novému stavebnímu zákonu, který ve středu schválili poslanci. Přesun stavebních úřadů pod stát vyřeší dlouhá léta přehlížený problém takzvané systémové podjatosti a zároveň urychlí zablokované povolování nových staveb. Získat všechna potřebná povolení pro středně velký bytový projekt trvá průměrně pět let. Složitý byrokratický proces a neúměrné průtahy přitom prodražují nové byty o deset procent, což u bytu za šest milionů korun představuje 600 tisíc korun.

Kryt Folimanka se otevře pro zájemce již tuto sobotu • Zájemcům o historii se v sobotu 18. srpna 2018 opět otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin. Kryt Folimanka je v současné době největší podzemní stavbou na území městské části Praha 2. Prostor o rozloze 1332 m² může v případě potřeby pojmout až 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční. Nekomentované veřejné prohlídky probíhají vždy jednu sobotu v měsíci a vstupné je zcela zdarma. Téměř celý kryt je bezbariérový. Vstup je povolen i vychovaným domácím mazlíčkům. Na dotazy ohledně krytu a jeho historie vám na místě rádi odpoví pracovníci městské části, které najdete u hlavního vchodu, nebo dobrovolníci rozmístění přímo v krytu (česky, anglicky a rusky). Chcete-li si kryt v klidu prohlédnout, je vhodné přijít alespoň hodinu před zavírací dobou (kryt se zavírá v 15 hodin). Pokud tentokrát prohlídku krytu Folimanka tentokrát nestihnete, nezoufejte. Další příležitost budete mít v sobotu 15. září 2018.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Módní ikona Hana Podolská. Smutný příběh legendární pražské podnikatelky • Říkali jí česká Coco Chanel. V jejím salonu na Jungmannově náměstí v Praze si v dobách první republiky podávaly dveře manželky ministrů a továrníků, ale i slavné herečky Jarmila Novotná, Růžena Nosková, Hana Vítová, Adina Mandlová či Lída Baarová. Životní příběh české módní ikony je pozoruhodnou výpovědí o neuvěřitelné píli a cílevědomosti, zároveň ale i smutným mementem naší poválečné historie.

Česká Coco Chanel Hana Podolská.

3. 3. 1890: Sebevražda, nebezpečné vyhrožování a nové hasičské čepice • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Běžecká dráha ve Stromovce projde kompletní rekonstrukcí • Rekonstrukci hlavní běžecké trasy ve Stromovce zajistí podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy firma PSS Bohemia s.r.o. Nabídková cena díla činí 12 984 006 Kč bez DPH a termín zhotovení 59 kalendářních dnů. Projekt navazuje na úpravy na dně bývalého rybníka. „Zahrnuje nejen opravu okružní komunikace pro běžce podél hráze bývalého rybníka, ale také doplnění a výměnu veřejného osvětlení, které dostane novou podobu, a související vegetační úpravy,“ řekla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková. Úspěšnou tříletou rekonstrukcí již prošla centrální část Stromovky. Mimo jiné byly opraveny stávající tři rybníky včetně historické Rudolfovy štoly, kterou se všechny rybníky ve Stromovce napájí, a na místě nejvíce podmáčených luk byly vybudovány dva nové rybníky. Za všechny práce ve středu Stromovky zaplatilo město 71,5 milionu korun. [related-post id="11403"]

Část ulice Karla Engliše se bude opravovat. Připravte se na uzavírku • V pondělí 11. května 2020 začíná oprava části ulice Karla Engliše, a to v úseku Stroupežnického – Radlická v délce 110 m.

I děti potřebují vhodné podmínky pro kvalitní spánek • Nedostatečný a nekvalitní spánek má nepříznivý vliv na každého z nás. Ať už jde o kojence, batole, starší dítě nebo dospělého. Jak ale zajistit dobré podmínky pro spaní právě našim potomkům?

Záhadná smrt Bohumila Hrabala. Sebevražda, nebo nešťastná náhoda? • Před 23 lety zemřel za nejasných okolností Bohumil Hrabal. Legendární český spisovatel nepřežil pád z 5. patra ortopedické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce. Sebevražda, nebo nešťatsná náhoda? Spekulace přetrvávají už téměř čtvrt století.

Bohumil Hrabal na fotografii z roku 1985.

Mobilní signál pokrývá již polovinu pražského metra • Vysokorychlostní sítí LTE jsou nově pokryty stanice metra Chodov a Háje, jakož i přilehlé tunely. Cestující díky tomu mohou využívat mobilní a datové služby v LTE kvalitě již ve 33 z 61 stanic pražské podzemní dráhy. Do konce listopadu přibyde LTE signál také na Opatově, kde v současnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) finišuje stavební práce na modernizaci a bezbariérovém zpřístupnění stanice.

Kuřáci mají utrum. Na Letišti Václava Havla už si brzy nezakouří • Letiště Václava Havla Praha se od 1. května 2018 stane nekuřáckým letištěm. Od tohoto data nebude možné kouřit ve všech interiérových prostorech a zároveň bude ukončen provoz dosavadních kuřáckých koutků v tranzitním prostoru. Letiště Praha tímto rozhodnutím jde vstříc modernímu trendu a zároveň reaguje na zpětnou vazbu od cestujících. Cestujícím kuřákům budou nadále k dispozici vyhrazená místa před vstupy do budov. Letiště Praha tak následuje příkladu řady zemí či jednotlivých letišť, které se již plně nekuřáckou cestou vydaly. Nekuřácká už jsou například letiště ve Velké Británii či ve Španělsku, více než 600 letišť ve Spojených státech či některá ruská letiště. Zařazením do této skupiny se Letiště Václava Havla Praha stane jedním z průkopníků tohoto přístupu ve střední Evropě. „Domníváme se, že počty nekuřáckých letišť se budou postupně zvyšovat a chceme jít vstříc tomuto modernímu zdravému trendu. Zároveň jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí přinese zvýšení kvality a komfortu během pobytu na letišti pro většinu cestujících i zaměstnanců,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha, a dodává: „Jsme velikostí středně velké letiště s minimálním počtem transferujících cestujících, které může kuřácké požadavky do značné míry řešit venkovními prostory. Kuřákům bude k dispozici 14 vyhrazených míst přímo před vstupy do budov.“ Rozhodnutí předcházela důkladná analýza dosavadního fungování provizorních kuřáckých prostor, včetně stížností cestujících, které je doprovázely, zvážení provozních a bezpečnostních rizik, stejně jako nutných investic na vybudování trvalých kuřáren splňujících přísné legislativní nároky.

Negrelliho viadukt bude po rekonstrukci sloužit jako kreativní prostor • Na rozsáhlou rekonstrukci Negrelliho viaduktu, která momentálně probíhá, naváže proměna okolí druhého nejstaršího mostu v Praze včetně prostorů pod ním. Podle návrhu náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka a náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra může pod viaduktem vzniknout nový kreativní prostor s kavárnami, knihovnou nebo letní divadelní scénou. Návrh počítá se zpracováním využitelnosti oblouků, vytvořením nových veřejných prostranství a zapojením viaduktu do struktury města. Přibydou také nová parkovací stání.