Prahou proběhne dav lidí v červených dámských šatech. Akce pomůže dobré věci

Kam vyrazit v PrazePetra Domašínská25. dubna 20182 minuty čtení

Foto: Prague Red Dress Run 2018

Když se v roce 1987 Američanka Donna Rhinehart, známá také jako Dáma v červeném, omylem objevila na běžeckém setkání v červených šatech a vysokých podpatcích, jen málokdo předpokládal, že se i přes svůj netradiční běžecký outfit rozhodne běh absolvovat. Ona ale nezaváhala a položila tak základy jednoho z nejrozšířenějších charitativních běhů na světě – Red Dress Run.

Dáma v červeném už bohužel nežije, její odkaz ale přetrvává dál: po celém světě se pravidelně pořádají běhy v červených dámských šatech, jejichž výtěžek je věnován na charitativní účely.

Třetí ročník českého Red Dress Run se poběží v neděli 29. dubna 2018 v centru Prahy. Charitativně-recesistický běh v červených šatech na podporu seniorů v nouzi pořádá česká odnož mezinárodního běžeckého klubu Hash House Harriers (HHH), ve spolupráci s neziskovou organizací Život 90, která pomáhá seniorům a jejich blízkým.

[related-post id=“6594″]

Právě na podporu Senior Telefonu Života 90 – linky důvěry pro seniory – poputují prostředky ze startovného i sbírky, která se bude konat v den běhu. Trať dlouhá tři kilometry povede centrem Prahy a zúčastnit se jí může každý, kdo chce podpořit dobrou věc.

Zapojit se může každý

Startuje se v neděli 29. 4. 2018 v 16:00 hod. od sídla Života 90 (Karoliny Světlé 18, Praha 1). Na místě bude k dispozici šatna k převlečení a uložení věcí. Startovné je 200 Kč, děti do 15 let platit nemusí.

Trasa běhu

Karolíny Světlé – Divadelní – Náprstkova – U Dobřanských – Liliová – Karlův most – Mostecká – Lázeňská – Velkopřevorské nám. – U Sovových mlýnů – Hroznová – Malostranské nám. – most Legií – Střelecký ostrov – Smetanovo nábř. – Divadelní – Karolíny Světlé

Nepřehlédněte

Kiwi je napěchované zdravím. Jeden druh můžete pěstovat i na zahradě • Kdo by neznal zelené kiwi?! To, které běžně nakupujeme v našich obchodech, s hnědou chlupatou slupkou a zelenou dužinou, jsou plody, jejichž předkem je aktidinie lahodná (Acitidinia deliciosa). Tohle ovoce má svůj původ v Číně, avšak v průběhu let se začalo pěstovat po celém světě. Roste na popínavých dřevinách a z jednoho dospělého stromku či keře se údajně sklidí kolem 200 kg plodů.

V Grébovce platí noční zákaz alkoholu. Vandalové opakovaně ničili stromy • Nový návštěvní řád oblíbeného pražského parku Havlíčkovy sady, známého také jako Grébovka, zakazuje konzumaci alkoholu po 22. hodině s výjimkou provozoven, jejich předzahrádek a akcí povolených MČ Praha 2.

Dožínky na zámku ve Ctěnicích představí dávné lidové zvyky a tradice • Muzeum hl. m. Prahy přichystalo na závěr prázdnin tradiční dožínkovou slavnost, která proběhne již poněkolikáté v Zámeckém areálu Ctěnice v neděli 1. září 2019 mezi 10 do 17 hodinou.

Festival Barevná devítka nabídne chutě a vůně ze všech koutů světa • Rozmanitou hudbu i vůně koření a jídla z celého světa přinese již tradiční multikulturní festival Barevná devítka. Jubilejní 15. ročník klade velký důraz právě na exotickou gastronomii, kdy pokrmy budou přímo před návštěvníky připravovat nejlepší šéfkuchaři – finalisté prestižní soutěže MasterChef. Na hlavní scéně si dáte ochutnávku world music v podobě žhavých kubánských rytmů nebo afrických bubnů. Součástí festivalu bude také přehlídka české hudby a tradičních řemesel Celé Česko na devítce. Akce proběhne v sobotu 31. srpna 2019 v pražském parku Podviní ve Vysočanech a vstup je zdarma.

Zvyšování nájemného má svá pravidla. V některých případech o něm rozhoduje soud • Pronajímatel má sice právo na úpravu výše nájmu, ovšem musí dodržet určitá pravidla stanovená nájemní smlouvou nebo zákonem. V jakých případech je navýšení nájemného oprávněné? O kolik je přípustné a za jakých podmínek? Existuje jeho maximální hranice? A jaká pravidla musí obě strany respektovat?

Jed jménem rafinovaný cukr. Proč nám škodí a čím ho nahradit • Kávu si osladím o trochu víc? Každý asi tuší, že bílý rafinovaný cukr není zrovna nejzdravější. Jen málokdo se ho ale dokáže vzdát. Když chceme něco osladit, máme ho zafixovaný jako první volbu. Přitom dnes již existuje řada zdravějších alternativ.

Praha 4 má nový azylový dům s dvanácti bytovými jednotkami • Nový azylový dům byl otevřen v Horáčkově ulici na Praze 4. Sloužit bude k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi.

Praha pronajme své byty vybraným profesím a lidem v nouzi • Pražští radní odsouhlasili způsob využívání bytového fondu v roce 2020. Díky zvyšujícímu se tempu oprav bude letos možné dohromady obsadit až 470 bytů. Město chce pronájmem městských bytů za dostupnou cenu pomoci podporovaným profesím, rodinám a jednotlivcům v bytové nouzi a lidem s duševním onemocněním, kteří dokážou žít samostatně nebo s podporou ze strany odborníků.

3. 1. 1890: Chřipková epidemie dál kosí obyvatele Prahy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Na Libeňský most se od soboty vrátí nejen MHD, ale i automobily • Libeňský most se nejpozději od sobotního rána 3. března otevře nejen pro městskou hromadnou dopravu, ale vrátí se na něj také osobní automobilová doprava. V úterý nezávislý statik zkontroloval funkční podepření mostu a navrhl nutná opatření. Veškeré zabezpečovací práce včetně aktivace samotného podepření skončily již začátkem týdne, kdy je zhotovitel předal zástupcům Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a. s. Ze zprávy nezávislého statika vyplývá, že na mostě mohou jezdit v omezeném režimu tramvaje, a také vozidla až do hmotnosti 11 tun. Na základě rozhodnutí mostních techniků se ovšem zachová původní povolená hmotnost, tedy do šesti tun. [related-post id="5763"] Nyní na mostě probíhají nutné opravy tramvajové trati a v průběhu dnešního dne dojde i k úpravě trasy pro automobily. Jízdní pruh musí být fyzicky oddělen od tramvajového tělesa a upravuje se dopravní značení.

Lineňský most je uzavřený od ledna.

23. 7. 1889: Zkažené maso na trhu, pokousané dítě a mrtvola ve Vltavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Každý druhý člověk v Česku umírá na rakovinu nebo onemocnění srdce • V minulém roce zemřelo 112 920 obyvatel Česka. Více než polovina z nich zemřela v důsledku onemocnění srdce (32 %) nebo zhoubného nádoru (25 %). Trojici nejčastějších příčin úmrtí uzavírají cévní nemoci mozku s podílem 7 % na všech úmrtích. Nejnovější data zveřejnil Český statistický úřad.

Příběh boje za volební právo žen připomíná nová výstava na Vítkově • V letošním roce si připomínáme 100 let od přijetí ústavy první Československé republiky, která uzákonila volební právo žen. Národní muzeum, Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Filozofická fakulta UHK u této příležitosti pořádají výstavu „Za volební právo žen!“ v prostorách Národního památníku na Vítkově. Pro návštěvníky bude otevřena od 28. února 2020 až do konce ledna 2021.

Desítky tisíc Pražanů budou bez teplé vody. Týká se to i vás? • Tento týden odstartovala hlavní etapa letních odstávek teplé vody. Důvodem je nezbytná pravidelná údržba rozsáhlé sítě potrubí pod Prahou. Odstávky od přívodu teplé vody jsou plánovány na letní měsíce z důvodu co nejmenšího dopadu na odběratele. 550 kilometrů dlouhá síť Pražské teplárenské dodává teplo 225 tisícům domácností, desítkám škol, nemocnic, úřadů, administrativních budov a průmyslových objektů po celé metropoli. Odstávky teplé vody je tedy nutné naplánovat tak, aby byly co nejkratší. „Ne vždy je to možné, ale snažíme se, aby odstávky nebyly delší než sedm dní,“ říká Ing. Milan Trojan s tím, že letos se odstávky Pražské teplárenské soustavy (PTS) dotknou necelé poloviny na ni napojených domácností. Všechny jsou o termínech odstávek s předstihem informovány. [related-post id="11234"] Nejvíce odstávek je koncentrováno okolo plánovaného přerušení dodávek z tepelného napáječe Elektrárny Mělník ve dnech 10. až 16. července. Mělnická elektrárna bude v těchto dnech mimo provoz z důvodu pravidelné údržby. Mimo dny, kdy teploty spadnou pod nulu a je tak potřeba zatopit ve špičkových zdrojích na území Prahy, je mělnická elektrárna hlavním zdrojem horké vody pro PTS. Největším horkovodním potrubím ve střední Evropě o průměru 1,2 metru proudí do Prahy v zimě až 650 MW tepla. Delší odstávka čeká obyvatele Černého Mostu. Potrvá od 10. do 23. července. „Jde o rozsáhlou a technologicky náročnou stavební akci, kdy se bude opravovat několik set metrů primárního tepelného vedení. Zásobovat tak velkou lokalitu, jako je Černý Most, náhradními zdroji bohužel není možné. Tamní obyvatele jsme samozřejmě s předstihem informovali, aby měli dostatek času se na odstávku připravit,“ konstatuje Trojan. Podobná situace čeká obyvatele Třtinové ulice v Čakovicích, kde bude přívod teplé vody odstaven v druhé polovině srpna. Další významnou kapitolou je připojování horních Holešovic na teplárenskou soustavu, které začalo již v průběhu května. Předmětem prací je oblast mezi ulicemi Dukelských hrdinů a Bubenskou. Dojde zde k technologické přeměně parovodních sítí na horkovodní s cílem snížit ztráty dnes již zastaralé konstrukce. [related-post id="11202"] Jsou také lokality, jejichž obyvatelé odstávku vůbec nepocítí. Například v oblasti Křenické ulice ve Strašnicích bude v provozu náhradní mobilní zdroj na LTO. Letošní odstávky se pak úplně vyhnou těmto částem Prahy: Prosek, Kbely, Letňany, Čakovice (kromě oblasti za Třtinovou ulicí), Karlín, Invalidovna, Malešice, části Vršovic, Žižkov kolem Jarova (kromě okolí Olšanské), Lhotka, Krč, Novodvorská, Skalka (až po metro Skalka), Jižní Město napravo od dálnice směrem na Brno a velká část Modřan. „Ještě dříve než letošní opravy skončí, začínáme plánovat odstávky na rok 2019, protože údržba Pražské teplárenské soustavy je nekonečný proces,“ vysvětluje Milan Trojan.

Ulice Karla Engliše prošla kompletní rekonstrukcí. Čekalo se na ni řadu let • O dva týdny dříve skončila rozsáhlá rekonstrukce části ulice Karla Engliše, kterou měla na starosti Technická správa komunikací hl.m Prahy (TSK). Byť se nejedná o dlouhý úsek ani o významnou pražskou dopravní tepnu, její stav trápil obyvatele Prahy 5 řadu let. Původní předpoklad ukončení prací byl 15. srpna 2020.

Den po tragédii. Požár Národního divadla oplakávají statisíce Čechů • „Včera před šestou hodinou večerní zastihlo národ český kruté, nevýslovné neštěstí. Chlouba Prahy, pýcha vlasti, naděje národa, skvělý pomník našeho znovuzrození, naše velké národní divadlo, k němuž se nesly tolikeré naděje, jest zničeno!“ Je sobota 13. srpna 1881. Magdalena, manželka obuvnického mistra Kučery ze Zbraslavi, právě vstává, aby svému muži připravila snídani. V rendlíku míchá čerstvě sesbíraná vajíčka, když v tom zaslechne křik: „Vstávejte, Češi, stalo se neštěstí! Shořelo nám divadlo!“ Magdalena, ještě trochu rozespalá, spráskne ruce, odhodí rendlík z pece a vyskočí před dům, aby si vyslechla tragické zvěsti, které mladíček s červeným šátkem kolem krku přiběhl sdělit. „Praví se, že se vzňalo nepozorností při letování měděné střechy. Dělník prý špatně ukryl pánev s rozžhaveným uhlím. Po šesté hodině vyskytly se známky ohně, a brzo na to stálo divadlo v jednom obrovském plemenu,“ předčítá chlapec rozechvěným hlasem, ale přece nahlas, aby ho všichni slyšeli, z nejčerstvějšího vydání Národních listů. [gallery size="full" columns="1" ids="11963"] Národní tragédie Český národ dostal toho dne ránu přímo do srdce. Spoustu let Češi snili o vlastním divadle. Dlouho na něj sbírali peníze. Od položení základního kamene uběhlo dlouhých 13 let. A teď, když sotva před dvěma měsíci odehrála se slavná premiéra Smetanovy Libuše, nachází se Národní divadlo v plamenech? Co je to za nejapný žert? [related-post id="11776"] Nevýslovný smutek Redaktoři Národních listů líčí tragédii velmi emotivně: „Po půl osmé hodině sřítila se část vnitřních klenb a záplava jisker vznesla se v obrovském ohnivém sloupu k nebesům. Požár pokračoval od střechy do vnitřních místností a zachvacoval nelítostně drahocenný nábytek a skvělou úpravu. Ze všech oken šlehaly ohnivé jazyky, ničící, co národ za dlouhá leta s láskou a obětavostí dohromady snášel a na čem lpělo tolik potu pracovného lidu. Co toto třesoucí se rukou píšeme, zuří zhoubný živel dále. Také sousední budovy a prozatímní divadlo jsou ohroženy. Zpráva o požáru rozlítla se po celém městě rychlostí blesku. Z počátku nechtěl nikdo děsné té pověsti věřit, až strašná skutečnost přesvědčila je o pravdě. Se všech stran hrnuly se k hořící budově davy lidu a na všech tvářích jevilo se zděšení. Plameny šlehaly z celé střechy a za několik okamžiků draly na již okny malírny.“ [gallery size="full" columns="1" ids="11964"] Každý se snažil divadlo zachránit „Hasičské spolky pražské i předměstské dostavily na záhy k požáru, leč pomoc jejich více neprospívala. Mocné proudy vody, vrhané do obrovské prostory divadelní, z níž sálaly plameny, proměnily se okamžitě v páru, aniž by byly přispěly k umírnění rozkáceného živlu, který ke všemu ještě podporován značným větrem. Také železná opona, která jeviště od skladiště dělila, nemohla již býti spuštěna, poněvadž prý klíč se nemohl najíti. – Marné bylo všecko namáhání hasičů, kteří vlezli na balkon, a okny do vnitř stříkali. O tři čtvrtě na 7. hod. vzňalo se provaziště a jeviště, pak sřítil se překrásný lustr, lože a galerie vzňaly se jedním plamenem a dílo zhouby bylo dokonáno. Konečně byli hasiči nuceni omeziti se na hájení budov sousedních a hořící divadlo ponechati jeho osudu. Střecha sřítila se před půl osmou hodinou, jedině železná její konstrukce rozžhavená žárem, výčnívala nad mohutnými zděmi, z nichž obrovský sloup ohně do výše se vznášel. Praha byla celá na nohou, davy lidu stály na nábřeží, na mostech a v ulicích, odkud se vyhlídka na divadlo otvírala a každý pohlížel bez dechu, na smrt polekán na hořící klenot vlasti! K požáru dostavil se pan správce místodržitelství polní podmaršál bar. Kraus, pan náměstek komandujícího generála polní podmaršál bar. Dumoulin, pan policejní ředitel ryt. Stejskal a četné vynikající osobnosti,“ popisují smutnou událost oné osudové srpnové noci Národní listy. „Dvanáctý srpen roku jedenaosmdesátého – požár Národního divadla! Bylo to v pátek, v nejčernější pátek našeho novodobého života národního. K nám na venkov došla zpráva o tom teprve v sobotu o polednách, a podnes vidím svého otce, jak hlavu ve dlaních seděl zdrcen u stolu, a maminka jak v koutku plakala,“ vzpomínal český básník, dramatik, překladatel, libretista a divadelní režisér Jaroslav Kvapil. [related-post id="11869"] Český národ se nedá! Požár byl pochopen jako celonárodní katastrofa. Vyvolal obrovské odhodlání pro novou sbírku, Za pouhých 47 dní byl vybrán milion zlatých. Na sbírku přispělo celkem 45 % lidí z Prahy. Nutno dodat, že nadšení národa neodpovídaly zákulisní boje, které se rozhořely po katastrofě. Původní architekt Josef Zítek byl odstaven a na rekonstrukční práce byl povolán jeho žák Josef Schulz. Ten prosadil rozšíření budovy o nájemný dům dr. Poláka, který stál za budovou bývalého Prozatímního divadla, začlenil tuto budovu do stavby Národního divadla a zároveň poněkud pozměnil prostorové dispozice hlediště, aby zlepšil viditelnost. S velkým citem ovšem respektoval styl Zítkovy budovy, a podařilo se mu tak spojit tři budovy různých autorů do absolutní stylové jednoty. Obnovené divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883.  Opět se hrála Smetanova Libuše.

Národní divadlo v Praze.

Přepište dějiny! Nagano 98 připomíná výstava Národního muzea • U příležitosti 20. výročí zimních olympijských her v Naganu, které byly pro české sportovce velmi úspěšné, připravilo Národní muzeum speciální výstavu v Národním památníku na Vítkově.

Od olympijských her v Naganu uplynulo 20 let.

Nízkonákladovka Ryanair spustí novou linku z Prahy do Paříže • Nízkonákladová letecká společnost Ryanair dnes oznámila, že od konce října 2018 spustí novou linku do Paříže. Na pařížské letiště Beauvais (BVA) bude z Letiště Václava Havla Praha létat Boeingem 737 dvakrát týdně.

Upalování vdov v Indii. Zakázaný rituál se nejspíš stále provádí • V historii lidstva najdeme nejrůznější zvyky, které nám z dnešního pohledu připadají barbarské, ale ve své době byly naprosto běžné. Jedním takovým je starodávný indický rituál Satí, spočívající v upalování živých vdov společně s tělem jejich mrtvých manželů.

Upalování vdovy v Indii.

18. 2. 1890: Vyloučení ženské obsluhy z hostince a upozornění pro pražské pekaře • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.