Roztomilý tapír ze zoo se stěhuje do světa. Přijďte se s ním rozloučit

ZprávyPražskýDEN.cz15. února 20182 minuty čtení
Tapír Budak Puntja se v Zoo Praha narodil 15. října 2015 a okamžitě se stal hvězdným mládětem.

Tapír Budak Puntja se v Zoo Praha narodil 15. října 2015 a okamžitě se stal hvězdným mládětem.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pražskou zoo – a s ní samozřejmě i její návštěvníky – čeká nelehké loučení. Již brzy ji opustí dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný jednoduše Punťa. Někdejší hvězdné mládě, a vůbec první odchované mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha, se koncem února odloučí od své matky Indah a poputuje do vyhlášené Zoo Taipei na Tchaj-wanu. Přijďte se na něj ještě podívat.

Tapír čabrakový patří mezi ohrožené druhy, hlavně kvůli pěstování palmy olejné. Počty těchto pralesních savců v přírodě klesly během posledních tří generací o více než polovinu, zhruba na pouhých 5 000 jedinců. Ve 25 evropských institucích žije pouze 52 zvířat a za posledních 5 let se podařilo odchovat jen sedmnáct mláďat. I v pražské zoo vedla k prvnímu odchovanému mláděti dlouhá a strastiplná cesta.

„První mládě tapíra čabrakového se v Zoo Praha narodilo v roce 1967, ale ještě týž den bohužel uhynulo. Od roku 1994, po úhynu samce Bédi, byl chov tapírů v pražské zoo na dlouhá léta přerušen, až do roku 2010, kdy jsme získali sourozenecký pár Indah a Vasana. Toho v roce 2011 nahradil nepříbuzný samec Niko a od té doby jsme se těšili na mládě,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Když se 15. října 2015 narodil Budak Puntja, okamžitě se stal hvězdným mládětem.“

O to hůř se ale zaměstnancům zoo a návštěvníkům bude po dvou letech s Punťou loučit. Velmi oblíbený je i pro svou přátelskou, zvídavou povahu. „Je zábavné sledovat, jak blbne venku ve výběhu, skáče přes překážky, nebo se nechává krmit. Kdyby mohl, nechal by se krmit k prasknutí. A moc rád se taky nechává drbat. Při správném drbání si lehne na zem a nastaví břicho,“ popsal chovatel Ota Melichar.

Nepřehlédněte

Některá pražská divadla zůstanou zavřená až do konce roku • Divadla zřizovaná hlavním městem Prahou oznámila, že zůstanou pro diváky zavřená až do konce roku 2020, a to bez ohledu na možné změny ve vládních opatřeních. Do té doby se soustředí na přípravu nového programu a online vysílání.

Hlediště mnohých pražských divadelních scén zůstanou bez diváků až do konce tohoto roku.

OBRAZEM: Libeňský Palác Svět projde rekonstrukcí. Práce začnou už za měsíc • Rekonstrukce významné kulturní památky v Libni, Paláce Svět, by měla být začít v květnu letošního roku a zcela dokončena by měla být na podzim 2019. Slíbil to vlastník nemovitosti, italský podnikatel Antonio Crispino místostarostovi MČ Praha 8 Petru Vilgusovi. Ke jednání se sešli v úterý 10. dubna 2018 v Libeňském zámku. „Palác Svět neodmyslitelně patří k mému životu, mám na něj opravdu silné osobní vzpomínky. Proto mne trápí to, jak vypadá, ale hlavně to, že nemá využití,“ uvádí místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus. „Budova je ve špatném stavu už desítky let. Současný italský vlastník nechává budovu chátrat. Provedené tzv. rekonstrukční práce mu spíš ublížily, než pomohly,“ popisuje stav památky Vilgus. Na schůzce byla přítomna také Miroslava Nečasová, jednatelka Crispino Nemovitosti spol. s.r.o. v České republice, která vysvětlovala současný stav budovy změnou financování realitních aktivit pana Crispina. Ty údajně nyní vyřešil a prohlásil, že v květnu 2018 by měl zahájit práce na nových oknech a následně fasádě. „Práce na exteriéru budovy by dle majitele měly být hotovy v říjnu 2018. Zároveň mají probíhat bourací práce uvnitř Paláce. Interiéry by měly být dokončeny v létě následujícího roku,“ shrnuje jednání místostarosta Vilgus. [gallery columns="1" size="full" ids="9314,9315"] Palác Svět by měl po rekonstrukci sloužit v podzemí a přízemí maloobchodu a službám, v horních patrech mají být převážně byty pro dlouhodobé hotelové nájmy. „Nadnesl jsem také návrh se zřízení nekomerčního prostoru, který by byl zasvěcen památce Bohumila Hrabala. Myslím, že by bylo vhodné, aby zde byla obnovena knihovna právě s odkazem spisovatele, který je s budovou neodmyslitelně spjat,“ říká Petr Vilgus. Crispinovi patří také sousední pozemek na nároží Voctářovy a Elsnicova náměstí, jehož stav je rovněž velmi zanedbaný. Pozemek by však měl být ještě v tomto roce vyčištěn a řádně oplocen. V budoucnu by zde měl stát bytový dům. [gallery columns="1" size="full" ids="9316,9317"] „Přiznám se, že už jsem po dvaceti letech skeptik. S panem Crispinem se sešlo už mnoho starostů a místostarostů Prahy 8 a mnohokrát zazněl závazek na dokončení rekonstrukce budovy. Nicméně jako obyvatel Palmovky doufám, že pan Crispino nemluví do větru a že termíny, které přislíbil během jednání, zvládne,“ doplňuje místostarosta Vilgus. Místostarosta Prahy 8 zastává stanovisko, že pokud majitel nemůže svou nemovitosti řádně spravovat, měl by ji prodat odhodlanějšímu majiteli. Palác Svět je konstruktivistický činžovní a obchodní dům vystavený v letech 1932–1934. Současný majitel, firma Crispino, získala nemovitost v roce 1998. Od roku 2003 je budova kulturní památkou.

Zoo Praha už zná pohlaví nově narozené pandy červené • Malá panda, narozená v Zoo Praha letos v červenci samici Wilmě a samci Patovi, bude nosit „klučičí“ jméno. Jaké, to se návštěvníci dozvědí na slavnostním křtu, který je naplánován na 2. prosince. Ten den se v zoo také rozsvítí vánoční strom.

Veterinární prohlídka mláděte pandy červené.

Teplá fronta v týdnu přinese do Česka jarní teploty • Jaro se začíná nenápadně hlásit o slovo. Přestože obloha bude v příštích dnech spíš zatažená, podle meteorologů se v týdnu můžeme těšit na velmi příjemné teploty.

Mláďata tygra malajského rostou jako z vody. Baví je vodní hrátky • Ani vysoké letní teploty nebrání dvojčatům tygra malajského Bulanovi s Wanitou v jejich venkovních hrátkách. Ba právě naopak. Když je horko, návštěvníci Zoo Praha je mohou spatřit, jak s radostí skotačí v napuštěném vodním příkopu. Z počátku měli sice z vody trochu obavy, teď už si ale vodní radovánky náležitě užívají. Stále jsou to sice ještě koťata závislá na matce, vzbuzují však již pořádný respekt. Denně každé z nich spořádá zhruba dva kilogramy masa. Bulan tak ve svých devíti měsících váží přesně 58 kilogramů a jeho sestra Wanita 42 a půl, což začíná být znát také na venkovním výběhu. Mladí tygři totiž vyžadují hračky odpovídající jejich velikosti a ke hraní jsou schopni využít čehokoliv, co ve výběhu najdou. Vítanou novinkou a příjemným zpestřením léta se tak pro ně stal napuštěný vodní příkop s postupným svažováním břehu. Na počáteční obhlídku vodního příkopu dvojčata vyrazila samozřejmě za doprovodu své matky Banyi, která podle chovatelů stále funguje hlavně jako jejich psychická podpora. Bulan si jako první troufnul i do hloubky, kde brzy začal plavat, zatímco Wanita, jinak obvykle průbojnější, sledovala jeho první plavecké pokusy ze břehu, a dokonce měla tendence tahat bratra ven. Dnes už si ale vodu užívají oba dva naplno. [related-post id="6166"] „K ponoření se do vody sice potřebují trochu namotivovat, ale k tomu často postačí například velký míč – obzvláště Bulan má rád velké věci, které může obejmout packami a „poprat“ se s nimi – nebo když ve vodním příkopu třeba přistane kachna,“ vysvětluje vrchní chovatelka šelem v Zoo Praha Věra Makovská a dodává: „Taky samozřejmě dost záleží na počasí. Pokud je slunečno a horko, koupou se každý den.“ Obecně jsou hravá tygří dvojčata nejaktivnější ráno nebo kolem poledne. Ve venkovním výběhu Pavilonu šelem a plazů v dolní části zoo pobývají přibližně do patnácté hodiny, v neděli je tam chovatelé nechávají asi o půl hodiny déle.

Vítanou novinkou a příjemným zpestřením léta se tak pro ně stal napuštěný vodní příkop s postupným svažováním břehu.

MČ Praha 4 letos nájmy zvyšovat nebude • Rada městské části Praha 4 schválila i pro letošní rok zrušení valorizace nájmů u prostor, které jsou ve správě městské části. Opatření by mělo pomoci rodinám, podnikatelům a živnostníkům v době pokračující koronavirové krize. Cena nájmů tak zůstane již třetí rok za sebou stejná.

Agresivní rakovina slinivky chodí bez varování. Pražští vědci jí vyhlásili válku • Uspíšit odhalení nádorového bujení v oblasti slinivky a pomoci tak co nejrychlejšímu nasazení účinné léčby – takový cíl si stanovili lékaři a vědci Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha. V současné době hledají a testují nové biomarkery karcinomu pankreatu (slinivky) pomocí spektroskopických metod a analýzou plazmy pacientů.

Signal Festival letos bude. Bezpečnost řeší pořadatelé s epidemiologem • Pořadatelé Signal Festivalu zatím nepočítají s tím, že by letošní osmý ročník kvůli koronavirové pandemii museli zrušit. Populární festival světla, kterého se každoročně účastní desetitisíce lidí, by měl proběhnout v ulicích Prahy od 15. do 18. října. Jeho podoba ale jiná částečně bude.

29. 3. 1868: Požár na Staroměstském námětí byl povolen od magistrátu • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Požár - od slavného magistrátu povolený. Včera o deváté hodině ranní hustý valil se dým po velkém staroměstském náměstí, deštěm dosti výdatným k zemi tlačen. Na pokřik a zmatek z toho povstalý přispíšila staroměstská stráž hasičská se stříkačkou, by vyhledala místo požáru. Po delším pátrání shledáno, že dým ten valí se ze střechy domu č. p. 973-I. v svatodušní ulicí. Hasičové ihned chtěli vraziti do domu; leč tu vstoupí jim u vchodu vstříc majitel domu israelita a uzenář p. V., drže v ruce jakýsi „certifikát“ a prose hasiče i obecenstvo po česku i po německu: „Prosím Vás lidičky rozejdčte se: ten oheň je od slavného magistrátu povolen!“ - Homérický smích rozlehl se v poděšeném ještě před chvílí obecenstvu, když p. V. na důkaz pravdy výroku svého prokázal se v ukazovsné „paletě“ skutečným písemným povolením magistrátu pražského, že smí vypalováním vyčistiti v domě svém zanešený - komín uzenářský. Po takto prokázané „oprávněnosti ohně“ přesvědčila se přece ještě hasičská stráž o bezpečnosti „povoleného požáru", načež teprv i se stříkačkou odjela. Obecenstvo ale navzdor dešti ještě hezky dlouho těšila se z povoleného dýmu. – Národní listy, 29. 3. 1868 Národní divadlo Ve včerejší schůzi výboru pro zbudování národního divadla byl k návrhu slavnostního výboru a k návrhu jednotlivých členů slavnostní program vzhledem k zastoupení při klepaní na základní kámen rozšířen. Výboru slavnostnímu uloženo, aby sestavil pořádek, jenž pří klepaní ma býti zachován i aby jej předložil výboru k schválení, načež rozšířený program veřejně se ohlásí. K návrhu pana Václavíka odevzdáno na nejvýhodnější ofertu dovážení písku panu Randovi. Stran základního kamene uloženo slavnostnímu výboru, aby dorozuměl se s panem prof. Zítkem a učinil potřebná opatření. – Národní listy, 29. 3. 1868 [related-post id="8093"] Problémy při nabírání vody Na svatojanském náměstí na Františku je přístup k vodě velmi nesnadný; a přece z celého okolí musí lid choditi do řeky pro vodu, poněvadž není kašny na blízku. Jediný k vodě přístup usnadňuje prkno s vysokého břehu do vody vystrčené a pro koželuhy určené. Na toto prkno staví lid své nádoby a nabírá s něho vodu. Však že manipulace ta není hrubě bezpečna, okázalo se tyto dny, kde jedna děvečka i s putnou spadla s prkna toho do vody a byla by snad utonula, kdyby nebyla jí přišla pomoc v čas. Vyhovujem jen žádostem občanstva tamního, upozorňujeme-li příslušné úřady, aby v těch místech dali zřídit nějaké lávky aneb vůbec zjednali pomoc potřebnou. – Národní listy, 29. 3. 1868

Praha hledá vánoční strom. Autor vítězného tipu může získat slušné peníze • Rtuť pražských teploměrů se v těchto dnech doslova vaří. Ale to nic nemění na skutečnosti, že za čtyři měsíce už budeme pomalu usedat ke štědrovečerní tabuli. Praha proto již usilovně hledá strom pro letošní adventní trhy na Staroměstském náměstí.

28. 3. 1889: Rozšíření Skořápkové ulice, jatka v Holešovicích a případ šíleného ovčáka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 4. 1868: Žena si našla nezletilého milence. Její dcera se kvůli tomu zabila • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Skála na Vyšehradě Skála u vyšehradské brány, jež před nějakým časem následkem deštivého počasí se z části utrhla a do příkopu u silnice sřítila, byla tak dalece rozkopána, by více nebezpečím nehrozila. Pozůstalý výběžek skalní se nyní na vrcholu lemuje zíďkou, by za ní voda se skály do příkopu odtékati mohla a skála sama deštěm více neutrpěla. – Pražský denník, 23. 4. 1868 Sebevražda V úterý v 9 hod. večer skočila s kamenného mostu 19letá dcera po jistém obuvníku pražském z Nového trhu na Malé straně, vzavši si prý do hlavy, že její matka provdala se v tyto dny za nezletilého mladíka. Skočila s mostu u samé sochy sv. Jana Nep., když se byla dříve pokřižovala. Mrtvola její nebyla posud nalezena. – Pražský denník, 23. 4. 1868 [related-post id="9610"] Poctivá chudoba Marie Špačková, nádenice z Krlína, odevzdala včera na policejním úřadě tobolku se čtyřmi zástavními lístky, na něž velmi značná část peněz půjčena byla, aby odevzdány byly tomu, kdo je ztratil. Našlať je dcera její. – Národní listy, 23. 4. 1868

Nadčasová pouta lásky. Charakteristiky vztahu, který přetrvá celý život • Krátkodobé vztahy nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Zdá se být stále těžší najít takový, který je nejen trvalý, ale také naplňující. I když je každý vztah jedinečný, existují určité znaky, které dokazují, že má potenciál vydržet dlouho, možná až do konce života. V tomto článku si probereme pět hlavních znaků takového šťastného a spokojeného vztahu.

Která hudba nejvíce podporuje tvořivost? Vědci říkají, že našli odpověď • Řada lidí si při práci pouští muziku. Někdo dává přednost písním s vokálním doprovodem, jiní volí spíše instrumentální skladby nebo vážnou hudbu. Která možnost je ale nejlepší pro podporu kreativity? Odpověď vědců vás možná překvapí.

Dívka poslouchající hudbu

Evžen Korec: České stavebnictví roste, Praha v bytové výstavbě nadále vyklízí pozice • Letošní rok je pro české stavebnictví ve znamení růstu, stavební produkce v červenci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 3,7 procenta. Daří se i bytové výstavbě, v rámci celé republiky se začalo stavět 3088 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 24,3 procenta. Naopak počet dokončených bytů klesl o 2,3 procenta na 3034 bytů. Výrazně hůře je na tom rezidenční trh v Praze, která pomalu ale jistě vyklízí své dlouhodobé pozice v čele.

Technický unikát v Libni. Kanalizační stoky propojuje spirálovité spadiště • Nové a technicky unikátní spadiště odpadních vod začalo fungovat v pražské Libni. Do provozu ho uvedla Pražská vodohospodářská společnost (PVS), kterou vlastní hlavní město.

Přibylo přes 15 tisíc nových případů a 145 úmrtí • Za úterý bylo v Česku zaznamenáno 15 672 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 39 052 provedených PCR testů, z nichž 40 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 47 538.

Museum Kampa se po požáru znovu otevře pro veřejnost • Museum Kampa otevře své brány návštěvníkům v sobotu 1. srpna v 10:00 hodin. Uzavřeno bylo od 15. července, kdy v technickém zázemí vypuknul požár. Pro veřejnost bude zpřístupněna výstava Alfonse Muchy a Pasty Onera: Elusive fusion a stálá expozice Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Částečné otevření Musea Kampa je možné díky pomoci společnosti Trade Centre Praha, která objekt spravuje.

Kinobus letos nabídne 45 promítání pod širým nebem • Svou 14. sezónu zahájil Kinobus, oblíbené letní pojízdné kino Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Každý večer od pondělí do čtvrtka bude pod širým nebem promítat snímky z české i zahraniční produkce na celkem 11 místech v Praze, a to až do 9. září.

Muzeum voskových figurín Grévin dnes opět otevřelo • Když v březnu letošního roku pražská pobočka francouzského muzea voskových figurín Grévin náhle oznámila ukončení činnosti, nikdo zřejmě netušil, že to není napořád. Muzeum v březnu ukončilo činnost údajně kvůli špatným hospodářským výsledkům. Nyní se ale zřejmě podařilo najít nového investora. Podrobnosti mají zástupci společnosti sdělit na dnešní tiskové konferenci. [related-post id="6599"] Pražská pobočka Muzea Grévin byla otevřena v roce 2014. Návštěvníci se v něm mohou setkat s Karlem IV., Svatým Václavem, Charlie Chaplinem, Louisem Armstrongem, Janem Ámosem Komenským, Mozartem, Václavem Havlem, Janem Třískou, Karlem Gottem, Helenou Vondráčkovou či Lucií Bílou. Nechybí ani pohádkové postavy jako Krteček či Spejbl a Hurvínek.