Krájení cibule bez pláče. Vyzkoušejte triky zkušených hospodyněk

6. prosince 2020 ∙ 14:28
Tereza Běhalová
Foto: Pixabay.com

Cibule patří mezi základní ingredience mnoha receptů. Její nevýhodou ovšem je, že při krájení způsobuje slzení a pálení očí. Naštěstí existuje několik snadných triků, jak tomu zabránit.

Důvod, proč při krájení cibule pláčeme, je jednoduchý. Cibule se tímto způsobem chrání před nepřítelem. Kromě mnoha vitamínů a dalších prospěšných látek obsahuje i velké množství sirných složek.

Během krájení dochází k narušení buněk a uvolňování vysoce těkavého plynu. Celý tento proces je z chemického hlediska poněkud složitější, nicméně výsledkem je, že naše oči se snaží slzami naředit štiplavé látky a dostat je pryč.

Jak se bránit

Dobré hospodyňky mají hned několik triků, jak při krájení cibule neplakat. Jedním z nich je zapálení svíčky poblíž krájecího prkénka. Svíčka si totiž k sobě bere chladnější vzduch, který obsahuje i štiplavé výpary. A teplý vzduch se naopak dostává více nahoru.

Dalším zaručeným trikem je cibuli před krájením zachladit alespoň na 15 minut v mrazničce, čímž dojde k eliminaci činnosti enzymů vytvářejících dráždivý plyn. Nebo zkuste již oloupanou cibuli na pár chvil namočit do vody. Dráždivé látky zreagují s vodou, takže se jich pak k vašim očím nedostane tolik.

Při krájení také používejte ostře nabroušený nůž. Řez bude díky tomu čistší, buňky se tolik nezdeformují a nevypustí tak velké množství dráždivého plynu.

Foto: Pixabay.com

Co nedělat

Co naopak nepomáhá je žvýkání chleba při krájení nebo lžička v puse. Tyto metody nemají z chemického hlediska žádné opodstatnění. Pokud na někoho zabírají, jedná se spíše o placebo efekt.

Holý nesmysl je i krájení cibule se svářečskými brýlemi, pod utěrkou nebo pod průhlednou fólií. Sice při tom nejspíš nebudete plakat, ale mnohem snáze si přivodíte zranění nožem.

Řešením není ani použití elektrického sekáčku. Zejména starší cibule totiž v tomto zařízení okamžitě zhořkne, stane se nepoživatelnou a pokazí výsledné jídlo, které připravujete.

X Zavřít