Podskalská celnice na Výtoni bude mít v sobotu otevřeno zdarma

18. září 2019 ∙ 10:03
PražskýDEN.cz
Foto: VitVit / Wikipedia.orgi

V sobotu 21. září proběhne další ročník pouličních sousedských slavností Zažít město jinak. Muzeum hlavního města Prahy se k této akci připojuje volným vstupem do Podskalské celnice na Výtoni od 10 do 18 hodin a doprovodným programem nejen pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou vycházku Podskalím, tematickou hru pro děti či kreativní dílny zaměřené na výrobu autorských placek.

Všichni návštěvníci si budou moci v sobotu zdarma projít působivou expozici, která unikátně představuje těžký život u Vltavy na pražských březích v průběhu historie. Expozice je zaměřena na dokumentaci proměn dopravy na Vltavě v okolí Prahy – podobu tradiční voroplaby či rozvoj lodní dopravy mohou návštěvníci sledovat nejen prostřednictvím unikátní dobové fotodokumentace. Díky mechanicko-elektronickému simulátoru si zájemci budou moci vyzkoušet i plavbu legendárními Svatojánskými proudy, které museli po staletí voraři překonávat při plavení vorů do Prahy!.

Tajemné Podskalí

Lektorské oddělení Muzea hl. m. Prahy připravilo pestrý program pro děti, který zajímavě představí lokality v Podskalí tak, jak už je dnes nevidíme.  Poznávací procházka částí Podskalí, s mapou i návodem na čtení historie ze staveb a jejich výzdoby spolu s otázkami, účastníky protáhne nejen kolem lákavých zmrzlináren a vináren. Přijde i Pan Pivoda. Kdo to je, co se mu přihodilo a jak mu mohou děti pomoci, se všichni dozví před procházkou při vyzvedávání instrukcí v Podskalské celnici na Výtoni. Po výpravě si účastníci tamtéž dojdou pro odměnu. Tematická hra je určena pro zvídavé děti do 10 let s rodiči. Délka procházky je 30-45 minut.

Komentovaná vycházka Podskalím

Populárně naučná vycházka nejen pro zájemce o pražskou historii odhalí svérázné kouty této pitoreskní čtvrti. Trasa vychází z průvodce Naučná stezka Starým i novým Podskalím autora historických knih o Praze a kurátora Muzea hlavního města Prahy PhDr. Jana Jungmanna.

Prodej knih o pražských čtvrtích

Muzejní stánek na volném prostranství vedle Podskalské celnice nabídne k nahlédnutí vydařené publikace o pražských čtvrtích, které jsou k zakoupení v muzejní prodejně v celnici. Podskalí, Strašnice, Holešovice, Břevnov, Žižkov, Vinohrady.

X Zavřít