Sochy chrlící vodu a šlehající plameny. Čechův most ožije podle původních představ autorů
Foto: <a href="https://cs.wikipedia.org/wiki/Čechův_most#/media/Soubor:Praha_2005-09-19_Čechův_most-00.jpg" target="_blank">Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0</a>
Jediný ocelový obloukový most v Praze z počátku 20. století projde v následujících několika letech částečnou obnovou architektonické výzdoby, která jej přiblíží k původnímu návrhu a dodá slavnostnější ráz. Rekonstrukce osvětlovacích a efektových systémů, kterou je pověřena městská společnost Technologie hl. města Prahy (THMP), přinese na jedné straně modernizaci, na druhé zajímavou podívanou pro kolemjdoucí – chrlící vodu ze soch hyder a šlehající plameny z pochodní světlonošů.
„Ačkoli je Čechův most nejkratším silničním pražským mostem, má pozoruhodnou uměleckou hodnotu. Revitalizace slavnostního a efektového vybavení podtrhne jeho estetické vnímání a panorama mostu bude ještě působivější. Zároveň to bude znamenat návrat ke starým časům a Pražané budou moci zavzpomínat na dobu, ve které první ocelový most přes Vltavu vznikal,“ uvedl radní hl. města Prahy Jan Chabr.
Během revitalizace dojde k modernizaci svítidel veřejného a slavnostního osvětlení. Obnovy se dočkají i bronzové sochy ženských světlonošů držících pochodně a tříhlavých draků – hyder, které jsou umístěny na čtyřech pilířích po stranách mostu. Právě u nich budou obnoveny původní efektové systémy z dob vzniku mostu. Draci by měli v pravidelných intervalech chrlit proudy vody do říčního koryta, světlonoši zase držet pochodně s plápolajícím ohněm.
„Z dochovaných informací se zdá, že se uvažovalo o osazení soch potrubím pro rozvody vody a plynu. Zároveň je ale patrné, že se tento záměr nepodařil realizovat. Dnes se chystáme tuto unikátní památku oživit a poskytnout všem nezapomenutelnou podívanou,“ přiblížil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.
Celý systém osvětlení, spouštění a zapalování plynu a také ovládání tlakové vody bude vybaven vlastní kontrolou a možností vzdáleného dohledu a ovládání z centrály THMP. Městská společnost využije rozsáhlé zkušenosti ze scénického osvětlení na Petřínské rozhledně.
Práce potřebné k revitalizaci osvětlovacích a efektových systémů zahájí městská společnost na jaře příštího roku a budou dokončeny v závislosti na postupu restaurátorských prací na sochách, moderní technika se na most dostane spolu s jejich návratem.
Autorem Čechova mostu je architekt Jan Koula. Jeho návrh rozpracovali Ing. Jiří Soukup, Václav Trča a František Mencl. Vybudován byl v letech 1905 až 1908.
Nebezpečné USB nabíječky mohou ukrást vaše data z telefonu. Existuje jednoduchá ochrana