Nebezpečná plíseň v domácnosti se podepisuje na našem zdraví

25. března 2019 ∙ 17:15
Tereza Běhalová
Foto: Archiv

Plísně v domácnosti poškozují nejen náš majetek, ale i fyzické zdraví. Zákeřné houby se přitom často usazují v našich domovech zcela nepozorovaně. Jejich přítomnost řada lidí odhalí až poté, co je začnou trápit zdánlivě nevysvětlitelné zdravotní problémy.

Plísně, které se v domácnosti nejčastěji vyskytují, produkují množství toxických látek a zplodin. Bydlet delší dobu v zasažené domácnosti je proto hazard se zdravím.

Dlouhodobé působení plísní se nejčastěji projevuje neustálými bolestmi hlavy. Je to známka toho, že se tělo snaží s nebezpečnými toxiny bojovat. Existuje jednoduchý test, jak to ověřit. Až vás začne bolet hlava, jděte se projít ven a nadýchat čerstvého vzduchu. Pokud bolest ustoupí, je velká pravděpodobnost, že ji způsobují právě toxické plísňové spory.

Dalším indikátorem jsou kožní problémy. Lidé s citlivou pokožkou, kteří jsou plísním dlouhodobě vystaveni, se často potýkají s drobnými kožními vyrážkami. Ty mohou svědit a způsobovat odlupování kůže.

Na nevítaného hosta upozorní i nevysvětlitelné pálení a otoky očí. Chronický kašel způsobený plísněmi se může časem vyvinout dokonce až v bronchitidu. A zpozornět byste měli i v případě potíží se zažívacím ústrojím. Mykotoxiny se často dostanou do trávicího traktu a vyvolávají nevolnost, křeče a průjmy.

Jak chránit domácnost před plísněmi

  • Pravidelně otevírejte okna a byt nechte pořádně vyvětrat.
  • V bytě udržujte ideální vlhkost vzduchu (v rozmezí od 45 do 60 procent).
  • Vždy okamžitě opravte vše, co může v budoucnu způsobit růst plísně (rozbitá střecha, popraskané stěny, špatná okna).
  • Pokud se plísně objeví, okamžitě použijte chemické prostředky určené speciálně na ně.
  • Černé plísně v koupelně důkladně omyjte roztokem s měděným fungicidem, jež běžně zakoupíte v zahradnických potřebách.

X Zavřít