Ledviny jsou mimořádně důležité. Dopřejte jim odpovídající péči

11. března 2021 ∙ 15:56
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Ledviny jsou natolik důležitý orgán, že byl 11. březen vyhlášen jako jejich světový den. Co vlastně v našem těle dělají? A jak se o ně správně starat, aby spolehlivě fungovaly co nejdéle?

Hlavním úkolem ledvin je odstraňovat různé odpadní látky, které se v těle tvoří během zpracování potravy a při práci svalů. Z těla také odvádějí přebytečnou vodu, kterou přefiltrovávají do moči.

Málokdo už ale ví, že ledviny se také podílejí na regulaci kravního tlaku a na udržování rovnováhy minerálů i kyselých a zásaditých látek v krvi. Navíc produkují hormon erytropoetin, který vyvolává tvorbu červených krvinek.

Onemocnění ledvin existuje celá řada a často se stává, že lidé kvůli nim o tento významný orgán přijdou. Po celý zbytek života jsou pak odkázaní na dialýzu. Chorobám je ale možné se vyhnout. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Pijte dostatek tekutin

Pro ledviny je pravidelný přísun čisté vody nesmírně důležitý. Pouze díky vodě může docházet k účinné filtraci krve a k odstraňování nejrůznějších toxinů a odpadních látek. Do pitného režimu se nepočítá káva ani kofeinové nebo slazené nápoje.

Omezte solení

Naše tělo potřebuje sodík pro správné fungování, ale jeho nadbytek může způsobit zvýšení krevního tlaku a škodí i ledvinám. Dávejte si proto na příjem soli ve stravě pozor! Nejde přitom jen o samotné solení. Sůl se vyskytuje i ve výrobcích, které kupujete (např. uzeniny), nemluvě o jejím vysokém množství v nejrůznějších polotovarech.

Neodkládejte návštěvu toalety

Když příroda zavolá, je třeba ji poslechnout. Neoddalujte pproto otřebu močení ani v případě, že jste velmi zaneprázdněni. Ledvinám tak můžete hodně škodit. Zadržování moči zvyšuje tlak v močovém měchýři, což může vést k selhání ledvin, případně ke vzniku ledvinových kamenů a inkontinenci. Poslouchat své tělo se proto vyplatí.

Pozor na zrádný cukr

Vědecké studie říkají, že lidé, kteří konzumují více než dva sladké nápoje denně, mají vyšší pravděpodobnost pozdější přítomnosti bílkovin v moči. Ty jsou kromě možné infekce močových cest prvním příznakem toho, že vaše ledviny nepracují tak, jak by měly.

Přidejte ovoce a zeleninu

Stravovat se zdravě a přijímat dostatek čerstvé zeleniny a ovoce je velmi důležité pro správnou funkci nejen ledvin, ale i celého organismu. Nedostatek vitamínů a minerálů může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů, a to zejména při deficitu vitaminu B6 a hořčíku.

Nepřehánějte to s bílkovinami

Nic by se nemělo přehánět, což platí i pro konzumaci bílkovin. Pokud překročíte denní doporučenou dávku, koledujete si o zácpu. Nadměrný příjem živočišných bílkovin, například červeného hovězího masa, zatěžuje metabolismus a ledviny musí vynaložit více práce, což může v budoucnosti vést k jejich poškození.

Dostatečně spěte

Všichni víme, jak moc důležitý je pro náš organismus dostatek kvalitního spánku. Pokud ho nemáme, dříve či později se to projeví. Během noci totiž dochází k regeneraci poškozených tkání, včetně těch ledvinových. Dopřejte proto svému tělu čas na uzdravení!

Analgetika ne!

Když nás něco bolí, často tzv. „na první dobrou“ sáhneme po lécích proti boleti. K dispozici je přitommnožství přírodních léčiv, které jsou velmi účinné a zároveň šetrné k ledvinám. Nadměrné užívání analgetik může způsobit vážné poškození nejen jater, ale i ledvin.

Alkohol

Dát si za den skleničku vína nebo piva je údajně zdraví prospěšné. Mj. třeba to chrání náš mozek. Ne však při větším množství! Alkohol je toxin, který výrazně zatěžuje všechny důležité orgány a ledvin se to týká dvojnásobně.

Kouření

Cigaretový kouř plní tělo škodlivinami a ledviny musí logicky vynaložit mnoho práce na jeho následné pročištění. Kouření navíc brání správnému proudění krve, což může ledviny poškodit. Skoncování s tímto zlozvykem vede k obnově zdraví a snižuje zátěž orgánů, které pod vlivem kouření nedokážou dostatečně správně pracovat.

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin

Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin. Provoz centra zajišťuje Městská poliklinika Praha ve spolupráci s Českým červeným křížem. „Otevřením dalšího odběrového centra hlavní město Praha reaguje na vývoj epidemické situace, která v České republice stále není příznivá. Virová nálož v populaci je stále vysoká a […]

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život

Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi. Co tedy při dýchání dělat lépe? Jednou z nejčastějších chyb je povrchní, mělké dýchání. K němu dochází nejčastěji ve stresových situacích, ale často se ho dopouštíme s […]

Stane se Alžběta II. nejdéle vládnoucí panovnicí historie?

Svět se za posledních sedm dekád neuvěřitelně proměnil. Jedna jistota ale stále zůstává. Na britském trůně neochvějně sedí královna Alžběta II. Od počátku její vlády uplynulo letos v únoru 69 let. Je to neuvěřitelný výkon. Už dávno neplatí, že nejdéle vládnoucí panovnicí Británie byla královna Viktorie. Ta stála v čele britského impéria „pouze“ 63 let a 216 dní. Alžbětě II. nyní zbývá jen několik měsíců, aby trumfla Lichtenštejnského panovníka Jana […]

Srdeční selhání se týká stovek tisíc Čechů. A po pandemii jich bude ještě víc, očekávají lékaři

Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu jsou rizikové faktory srdečního selhání. Toto onemocnění se týká stále většího počtu lidí v Česku. Podle odborníků se již blížíme 300 tisícům nemocných se stanovenou diagnózou. „I přesto, že u nás délka života před vypuknutím pandemie měla tendenci k prodlužování, nedařilo se nám prodloužit délku života lidí ve zdraví. Léta strávená s nemocí jsou nejčastěji na vrub srdečním onemocněním a mezi […]

Změna času opět zamává s biorytmem. Konec střídání v nedohlednu

Už za pár dní si opět budeme muset zvykat na letní čas. V noci ze soboty na neděli se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu, takže víkend bude tentokrát kratší. Později se bude rozednívat a později také stmívat. Letos se měl čas měnit naposledy. Už před dvěma lety europoslanci schválili zrušení střídání času v celé Evropské unii. Z ekonomického hlediska to již nedává smysl. Střídání času nejenže nepřináší úspory elektrické […]

X Zavřít