Ledviny jsou mimořádně důležité. Dopřejte jim odpovídající péči

LifestyleTereza Běhalová11. března 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Ledviny jsou natolik důležitý orgán, že byl 11. březen vyhlášen jako jejich světový den. Co vlastně v našem těle dělají? A jak se o ně správně starat, aby spolehlivě fungovaly co nejdéle?

Hlavním úkolem ledvin je odstraňovat různé odpadní látky, které se v těle tvoří během zpracování potravy a při práci svalů. Z těla také odvádějí přebytečnou vodu, kterou přefiltrovávají do moči.

Málokdo už ale ví, že ledviny se také podílejí na regulaci kravního tlaku a na udržování rovnováhy minerálů i kyselých a zásaditých látek v krvi. Navíc produkují hormon erytropoetin, který vyvolává tvorbu červených krvinek.

Onemocnění ledvin existuje celá řada a často se stává, že lidé kvůli nim o tento významný orgán přijdou. Po celý zbytek života jsou pak odkázaní na dialýzu. Chorobám je ale možné se vyhnout. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Pijte dostatek tekutin

Pro ledviny je pravidelný přísun čisté vody nesmírně důležitý. Pouze díky vodě může docházet k účinné filtraci krve a k odstraňování nejrůznějších toxinů a odpadních látek. Do pitného režimu se nepočítá káva ani kofeinové nebo slazené nápoje.

Omezte solení

Naše tělo potřebuje sodík pro správné fungování, ale jeho nadbytek může způsobit zvýšení krevního tlaku a škodí i ledvinám. Dávejte si proto na příjem soli ve stravě pozor! Nejde přitom jen o samotné solení. Sůl se vyskytuje i ve výrobcích, které kupujete (např. uzeniny), nemluvě o jejím vysokém množství v nejrůznějších polotovarech.

[related-post id=“17983″]

Neodkládejte návštěvu toalety

Když příroda zavolá, je třeba ji poslechnout. Neoddalujte pproto otřebu močení ani v případě, že jste velmi zaneprázdněni. Ledvinám tak můžete hodně škodit. Zadržování moči zvyšuje tlak v močovém měchýři, což může vést k selhání ledvin, případně ke vzniku ledvinových kamenů a inkontinenci. Poslouchat své tělo se proto vyplatí.

Pozor na zrádný cukr

Vědecké studie říkají, že lidé, kteří konzumují více než dva sladké nápoje denně, mají vyšší pravděpodobnost pozdější přítomnosti bílkovin v moči. Ty jsou kromě možné infekce močových cest prvním příznakem toho, že vaše ledviny nepracují tak, jak by měly.

Přidejte ovoce a zeleninu

Stravovat se zdravě a přijímat dostatek čerstvé zeleniny a ovoce je velmi důležité pro správnou funkci nejen ledvin, ale i celého organismu. Nedostatek vitamínů a minerálů může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů, a to zejména při deficitu vitaminu B6 a hořčíku.

[related-post id=“39682″]

Nepřehánějte to s bílkovinami

Nic by se nemělo přehánět, což platí i pro konzumaci bílkovin. Pokud překročíte denní doporučenou dávku, koledujete si o zácpu. Nadměrný příjem živočišných bílkovin, například červeného hovězího masa, zatěžuje metabolismus a ledviny musí vynaložit více práce, což může v budoucnosti vést k jejich poškození.

Dostatečně spěte

Všichni víme, jak moc důležitý je pro náš organismus dostatek kvalitního spánku. Pokud ho nemáme, dříve či později se to projeví. Během noci totiž dochází k regeneraci poškozených tkání, včetně těch ledvinových. Dopřejte proto svému tělu čas na uzdravení!

Analgetika ne!

Když nás něco bolí, často tzv. „na první dobrou“ sáhneme po lécích proti boleti. K dispozici je přitommnožství přírodních léčiv, které jsou velmi účinné a zároveň šetrné k ledvinám. Nadměrné užívání analgetik může způsobit vážné poškození nejen jater, ale i ledvin.

[related-post id=“38268″]

Alkohol

Dát si za den skleničku vína nebo piva je údajně zdraví prospěšné. Mj. třeba to chrání náš mozek. Ne však při větším množství! Alkohol je toxin, který výrazně zatěžuje všechny důležité orgány a ledvin se to týká dvojnásobně.

Kouření

Cigaretový kouř plní tělo škodlivinami a ledviny musí logicky vynaložit mnoho práce na jeho následné pročištění. Kouření navíc brání správnému proudění krve, což může ledviny poškodit. Skoncování s tímto zlozvykem vede k obnově zdraví a snižuje zátěž orgánů, které pod vlivem kouření nedokážou dostatečně správně pracovat.

Nepřehlédněte

Virus HIV s příchodem koronaviru nezmizel. Počty nakažených rostou • Ve stínů současné pandemie koronaviru se ocitnul virus HIV, dříve rovněž obávaný strašák. Počty nakažených přitom také neustále rostou. Upozornit na to chce nová kampaň neziskové organizace Loono „Zůstaň negativní“.

Rychlá a účinná pomoc při bolesti hlavy • Bolest hlavy je jednou z nejčastějších a nejnepříjemnějších forem bolesti, které můžeme čelit. Často přichází z mnoha různých důvodů, jako jsou stres, únava, nedostatek spánku, nevhodná strava, přetížení očí nebo dokonce závažnější zdravotní problémy. Někdy může být bolest hlavy pouze přechodná, ale v některých případech může také velmi intenzivní a trvalá, což nás nutí hledat rychlou a účinnou pomoc. Co tedy v takovém případě zkusit, ještě než si vezmete prášek proti bolesti?

RECEPT: Nejlepší bramborová kaše • Kdo by neměl rád bramborovou kaši. Ať už s rybou na přírodno, smaženým řízkem nebo třeba s dušenou zeleninou. Kaše je jednoduše příloha, která potěší chuťové buňky dítěte i dospěláka. Jak se ale taková nejlepší bramborová kaše připravuje? Základem je vhodný typ brambor. Pak také množství másla, druh mléka a pár dalších maličkostí, na které si posvítíme v tomto článku.

Bramborová kaše

Křeče v noze mohou signalizovat vážné onemocnění tepen a riziko infarktu • Svalové křeče dolních končetin se většinou vyskytují u vrcholových sportovců a u lidí s fyzicky namáhavým zaměstnáním. Lékaři však znají také případy, kdy mohou tyto problémy předznamenávat příchod mrtvice nebo infarktu.

Léto se naposledy vrátí. Meteorologové slibují tropické teploty • Srpen se sice překulil do druhé poloviny, ale to neznamená, že léto řeklo své poslední slovo. I když teploměr v těchto dnech ukazuje přes den maximálně 24 stupňů, podle meteorologů ještě budeme mít příležitost užít si dosyta tropické teploty. I když pro tento rok už to nejspíš bude naposledy.

Starší objev vědců by mohl zpomalit další pandemii koronaviru • Svět má za sebou první vlnu pandemie způsobené novým typem koronaviru. Všichni se nyní obávají, že by se nemoc covid-19 mohla na podzim znovu vrátit ve velkém, případně že virus zmutuje a bude mnohem více nebezpečný. Ochránit nás může vakcína (zatím ale neexistuje), připravenost celé společnosti, ale i starší vědecké poznatky o chování a schopnostech virů.

Lobotomie mozku. Drastická lékařská metoda dělala z lidí mrzáky • Když se řekne lobotomie, představíme si drastický lékařský úkon. Během třicátých až osmdesátých let minulého století ji podstoupily desítky tisíc lidí po celém světě. Při tomto operativním neurochirurgickém zákroku jsou přerušena nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Část pacientů se sice zbavila duševních nemocí, většinu z nich ale kontroverzní metoda nadosmrti zmrzačila. Odkud se lobotomie vzala a jaké drastické následky způsobovala?

Některým pacientům lobotomie údajně pomohla. Vlevo je snímek ženy před zákrokem, vpravo stejná žena o nějaký čas později.

Počet nakažených virózou a chřipkou v Praze roste, o epidemii ale ještě nejde • V Praze postupně narůstá počet nemocných akutními respiračními infekcemi (ARI). Nemocnost se zvyšovala i v průběhu druhého kalendářního týdne roku 2018, tj. v období od 8. do 14. ledna. Tento vývoj však byl Hygienickou stanicí hlavního města Prahy očekáván.

Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup.

Světová zdravotnická organizace varuje před vlivem obrazovek na děti • Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení týkající se denního režimu u dětí mladších pěti let. Jde o vůbec první takové doporučení, které WHO oficiálně publikovala. Doporučení obsahují například radu, aby v prvních dvou letech života dítě nevysedávalo před televizní obrazovkou či nehrálo počítačové hry, v dalších třech letech by dle názoru WHO takové aktivity neměly zabírat více než hodinu denně. WHO naopak vyzdvihuje význam pohybu a kvalitního spánku pro zdravý vývoj těch nejmladších.

Nemocné ledviny má každý desátý. Poznat příznaky bývá obtížné • Ledviny jsou mimořádně důležitý orgán. Jejich význam připomíná i každoroční Světový den ledvin, který se letos konal 11. března. Kampaň upozorňuje na alarmující skutečnost – přibližně 10 až 15 procent populace trpí nějakou formou onemocnění ledvin.

Za problémy s dýcháním může i stres. Odhalte příznaky dřív, než bude pozdě • Poruchy dýchacího ústrojí mohou mít nejrůznější příčiny. Mezi nejčastější a někdy podmíněné určitou genetickou predispozicí patří poruchy z vystavení se velkému množství prachu, alergenů a konzumace některých potravin, nápojů nebo léčiv. Příliš se ale nemluví o tom, že za těmito obtížemi může stát také stres. Opakované vystavování vypjatým situacím například v zaměstnání může vyústit dokonce ve vážné dýchací problémy.

Stres může zabíjet.

Operace tepny bez řezu skalpelem. Homolka drží světové prvenství v robotické cévní chirurgii • Pět až sedm malých vpichů namísto podélného řezu celé břišní stěny. Pacienti s výdutí nebo jiným závažným postižením břišní aorty či pánevních tepen nemusí podstupovat otevřenou operaci. Stačí jen miniinvazivní robotický zákrok.

Lahodná pečená slanina. Až zjistíte, proč tak voní, možná vás rychle přejde chuť • Šťavnatá pečená slanina. Kdo by její lákavé vůni odolal? Vždy si na ní pochutnáme s výčitkami svědomí, protože tušíme, že zrovna dvakrát zdravá není. Víte ale, co přesně z ní dělá tak výjimečnou lahůdku?

Pečená slanina je pro mnoho lidí neodolatelná.

Desetina Čechů občas myslí na sebevraždu. Spotřeba antidepresiv stoupá • Ačkoliv se průměrný věk dožití člověka celosvětově stále prodlužuje, větší část tohoto nárůstu pokrývají roky života strávené ve špatném zdravotním stavu.

Hranice 37 stupňů už nemusí platit. Průměrná teplota člověka se snižuje • Zvýšená teplota je jedním z neklamných znamení, že se naše tělo potýká s nemocí. Obecně zažitá hranice 37 stupňů Celsia už přitom nemusí platit. Stanovena byla již před 150 lety a od té doby se průměrná teplota lidského těla podstatně snížila.

Pálení žáhy snadno zaženete. Stačí potraviny, které máte doma • Pocit nepříjemného pálení za hrudní kostí nebo v hrdle postihne čas od času každého. A když se k tomu přidá ještě říhání a pocit na zvracení, obvykle hledáme rychlý a účinný způsob, jak se potíží zbavit.

Experiment s chlebem dětem ukázal, proč je důležité mýt si ruce před jídlem • Vštípit dětem zásady hygieny často bývá pro rodiče složitý oříšek. S neobyčejně zajímavou metodou přišla učitelka Dayna Robertson z jedné základní školy v americkém městě Idaho Falls. Při experimentu posloužil obyčejný toastový chléb.

Solíme příliš. Doporučenou denní dávku většina Čechů překračuje • „Mám tě ráda jako sůl,“ prohlásila Maruška před svým otcem králem a se zlou se potázala. Opravdu je sůl nad zlato? Ano i ne. Její nedostatek je pro zdraví stejně škodlivý jako nadbytek.

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život • Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi.

Epidemie spalniček řádí v Praze. Nepodceňujte příznaky, varují hygienici • V minulém týdnu bylo v Praze zaznamenáno celkem 12 nových, laboratorně potvrzených případů onemocnění spalničkami. Informovala o tom Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP). V průběhu celého měsíce ledna v metropoli spalničkami nově onemocnělo 35 lidí. Již od roku 2018 v hlavním městě probíhá epidemický výskyt spalniček. Za rok 2018 pražští hygienici evidovali 103 nemocných.