Technický unikát v Libni. Kanalizační stoky propojuje spirálovité spadiště

Foto: Magistrát hl. m. Prahy
Nové a technicky unikátní spadiště odpadních vod začalo fungovat v pražské Libni. Do provozu ho uvedla Pražská vodohospodářská společnost (PVS), kterou vlastní hlavní město.
Pražská kanalizační síť získává technicky ojedinělé řešení, které s minimálním horizontálním zásahem do prostoru umožní spojit kanalizační stoky uložené v různých výškách v jednom místě. To je velmi šetrné k životnímu prostředí v místě, kde je řešení použito.

36 metrů hluboká spadišťová šachta má spirálový skluz pro průtok splaškové vody. Výška samotného spádového stupně, tj. výška, ze které padá voda do spodní trasy kanalizace, je 27 metrů.


Unikátní řešení překonání terénního rozdílu je výsledkem spolupráce hned několika soukromých společností. Parametry navrženého řešení následně otestovali odborníci z ČVUT.
„Oceňuji, že se jsme dovedli opět spojit veřejnou, soukromou i akademickou sféru a podařilo se nám vymyslet toto jedinečné řešení. Potřeba budování kanalizačních soustav v evropských městech vedla mnohdy k originálním technickým řešením, ze kterých jsou dnes zajímavé technické památky. Tato nově zbudovaná stoka je unikátní technickou stavbou, která se těmto technickým památkám vyrovnává kombinací inženýrsky originálního řešení v daném místě a svou maximální účelností,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.



Nově vybudované spadiště nahrazuje současnou kanalizační soustavu umístěnou v zahrádkářské kolonii na pozemcích MČ Prahy 8, která byla na pokraji životnosti a vyžadovala kompletní rekonstrukci. Práce na novém spadišti byly zahájeny v srpnu 2016 a vyšly na necelých 46 milionů korun. Celková rekonstrukce kanalizačního sběrače v ulici Nad Novou Libní stála 158 milionů korun.