14. 6. 1890: Kočky hubí zpěvné ptáky v parku. Za jejich chycení se nabízí odměna

Před lety v PrazePražskýDEN.cz14. června 20202 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Odměna za chytání koček v sadech

V sadech bývá za noční doby množství koček z celého okolí, jež zpěvné ptactvo úplně vyhubily. Usneseno líčiti na ně pastě, oka a j. Dělníkům vyplatí se za každou v sadech chycenou kočku odměna 20 kr. – Národní listy, 14. 6. 1890

Lanové dráhy v Praze

Ve včerejší městské radě bylo oznámeno, že v příčině zřízení lanové dráhy od mostu Františka Josefa na Letnou předložilo místodržitelství protokol o komisionelním jednání ministerstvu ku schválení a k udělení koncese. Dráha povede také po části fortifikačních pozemků a bude třeba koupiti 21 čtv. sáhů od eráru. Poněvadž svého času byly pozemky ty odhadnuty po 1 zl. za čtver. sáh, usneseno nabídnouti eráru opět tuto cenu. Usneseno, aby na vystavění dráhy byl vypsán veřejný konkurs, hned jak dostane obec definitivní koncessi. Ohledně zřízení lanové dráhy na Nebozízek nabídla stavitelská firma Reiter a Štěpán, že zhotoví generální projekt v 9 nedělích za odměnu 900 zl. Dráha ta bude jednokolejná, uprostřed s výhybkou. Nabídnutí bylo přijato. Poněvadž tato trať povede se přes pozemky seminářské zahrady, nabídla konsistoř obci potřebný pozemek výměnou za obecní pozemek téže výměry s tou podmínkou, když obec pražská vystaví podél něho zeď vlastním nákladem. Včera bylo proto komisionelní řízení. – Národní listy, 14. 6. 1890

[related-post id=“30196″]

Rozčilující výjev

Rozčilující výjev udál se včera k 9. hod. dopol. v Dlouhé třídě a měl za následek veliký sběh obecenstva. V II. patře domu č. 723–I. čistila služka okno. Jakmile vstoupila na římsu, sbořila se tato pod její nohama. Služka, na štěstí ochranným pásem opatřena, zůstala ve vzduchu mezi prvním a druhým patrem viseti. Na její pokřik přiběhli domácí lidé, kteří po delším namahání služku za všeobecného napnutí obecenstva nahoru vytáhli. Poněvadž náhodou okolo domu nikdo se neubíral, nepřišel také troskami sřícené římsy nikdo k úrazu. – Národní listy, 14. 6. 1890

Ztráty a nálezy

V Libni nalezeny byly tyto věci: U českomoravské továrny granátová jehlice a na silnici ďáblické tobolka s menším obnosem peněz a zástavním lístkem na jméno »Šťastný« znějícím. Vlastníci nechť přihlásí se o ně u obecního úřadu v Libni. – Národní listy, 14. 6. 1890

Nepřehlédněte

6. 7. 1890: Nový český závod na Smíchově a pohřešovaný gymnazista • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

5. 12. 1889: Spor o pozemky mezi Vinohrady a Prahou a noční řádění buršáků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 2. 1890: Stará firma v Praze, útěk do Ameriky a nešťastný pád z tramvaje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 1. 1889: Trest pro násilníka, sněhová nadílka a počet domů v Praze • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Výstava Sluneční králové prodloužena až do června • Národní muzeum vyjednalo prodloužení světové výstavy Sluneční králové. Jakmile to epidemická situace dovolí, budou moci návštěvníci obdivovat artefakty nevyčíslitelné hodnoty až do začátku června 2021. Jedinečnost výstavy, jejíž pojistná hodnota je 1 miliarda Kč, podtrhuje fakt, že ještě nikdy nebylo z Egypta do zahraničí zapůjčeno takové množství významných artefaktů.

Výstava Sluneční králové

Gigantický pražský lunapark s obří horskou dráhou zmizel v propadlišti dějin • V dobách první republiky stávalo v pražských Vršovicích něco nevídaného – proslulý gigantický lunapark Eden s mnoha atrakcemi a pětikilometrovou horskou dráhou. Dnes už si na něj nejspíš vzpomenou jen naši praprarodiče, dříve to však bývalo velmi populární místo, kam s oblibou mířily tisíce Pražanů za víkendovou zábavou.

Horská dráha lunaparku Eden.

Praha 2 odhalila pamětní desku hrdinovi druhého odboje Karlu Pavlíkovi • Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka visí od čtvrtka na domě č. 19 v ulici Na Folimance v Praze 2. Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty dne 14. března 1939, ale i mnoha dalšími odbojovými aktivitami. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu.

Odhalení desky se uskutečnilo tento čtvrtek.

6. 8. 1890: Řádění uličníků, utonulý mladík a nová vinárna v centru Prahy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

2. 6. 1890: Opilá stařena nemravně obtěžovala mladé muže • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 9. 1889: Splašený kůň v Jindřišské ulici a výtržník v noční kavárně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Starý seladon u soudu za nemravné návrhy mladým dívkám • Láska je mocná čarodějka a citům člověk neporučí. Dokládá to i více než sto let starý příběh jednoho amerického muže, který se zamiloval do mladé dívky a dostal se kvůli tomu až před soud. O případu informovaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu 1903.

7. 3. 1890: Dobročinný zloděj, koňské dostihy a náhlé úmrtí na Letné • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

12. 4. 1889: Požár v Karlíně a stavba paláce banky na Senovážném náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 6. 1890: Zvláštní žert s balónky a uchovávání kremačního popela v domácnosti • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Proč se Praha jmenuje Praha? Vysvětlení je hned několik • Je to tak trochu záhada. Přesný původ slova Praha už se nejspíš nikdy nedozvíme. Přesto ale existuje několik hypotéz, jak naše hlavní město ke svému názvu vlastně přišlo.

12. 2. 1890: Ženy v Belgii budou smět nově provozovat činnost lékárnic • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

7. 12. 1889: Zdražení kávy a podrobnosti k tragédii v cukrovaru • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Barokní klenot v srdci Prahy prošel rekonstrukcí a otevírá se návštěvníkům • Brány Clam-Gallasova paláce na Starém Městě pražském se otevírají veřejnosti. V průběhu května a června 2023 zde budou probíhat pravidelné komentované prohlídky v režii Muzea města Prahy. Návštěvníci budou moci během hodinové prohlídkové trasy obdivovat celé reprezentativní patro paláce, jehož stropy zdobí fresky od slavného italského umělce Carloneho. Komentované prohlídky v českém i anglickém jazyce se budou konat od čtvrtka do neděle každou hodinu již od 4. května.

Večerníček slaví 55. narozeniny. Legendární znělka je světově unikátní • Kdo by neznal kluka v papírové čepici, který den co den přijíždí na nejrůznějších dopravních prostředcích za dětmi, aby jim popřál dobrý večer a dobrou noc. Letos je mu už 55 let, ale stále neztratil nic ze své kouzelné roztomilosti.

Pražská zoo oslavila 90. narozeniny. Patří mezi světovou špičku • Pražská zoologická zahrada v Troji si v úterý připomněla 90. výročí existence. Pro návštěvníky se poprvé otevřela 28. září 1931. Tehdy ještě nedokončený osmihektarový areál se za devět dekád své existence proměnil v nynější téměř šedesátihektarovou zoo, která má světové renomé.